Preview: Project Sylpheed– vesmírná pumelenice

Prý ve vesmíru není vzduch, a proto vás nikdo neuslyší křičet. Možná je to jen dobře, protože v nové zběsilé vesmírné akci od Square Enix nešetří explozemi a obavy o sluch budou dozajista na místě. A stejně tak o oči a prsty. Grafika nové generace s hratelností klasiky se totiž může stát osudnou kombinací.
Preview: Project Sylpheed– vesmírná pumelenice

Platforma: Xbox 360
Žánr: akční
Výrobce: Game Arts
Vydavatel: Square Enix
Homepage:
http://www.square-enix.co.jp/sylph/
Datum vydání v EU: zatím neznámé


Válka konzolí nové generace je bojována mnoha zbraněmi, ale mezi ty nejsilnější patří pochopitelně samotné hry. Ať už je přístroj sebevýkonější, designově vyleštěnější a mediálně propíranější, bez pořádné porce herní zábavy se jedna jen o zatraceně drahé těžítko. Své o tom ví Sony se svým PSP a pro nás teď důležitěji i Microsoft s  jejich konzolemi Xbox a Xbox 360. I když slaví ve světě velmi slušné úspěchy, peněženky hráčů z východní ostrovní říše jsou jim stále uzavřeny. Prodeje Xboxu v Japonsku se díky absenci titulů specificky směřovaných na japonské hráče zasekly do samého dna až po pás a nový Xbox 360 na tom zatím není o moc lépe. Ovšem obchodní mágové v Microsoftu nechtějí dvakrát spadnout do téže stoky a lákají známe vývojáře ze země vycházejícího slunce, aby ukuchtili nějakou hru pro jejich konzoli, a zacelili tak poslední ránu bránící Microsoftu v ovládnutí světa. Teď mám na mysli herního. :)

Jedním z největších es se stali i tvůrci kultu jménem Final Fantasy – Square Enix. Ti sice už pro X360 předělali MMORPG FF XI, ale též chystají i exkluzivní hru jménem Project Sylpheed. Trochu překvapivě se nejedná o hru z jejich žánrového rybníčku jménem RPG, ale akční vesmírnou podívanou. Experti zbystří a slastně vzpomenou na zatraceně podařené střílečky Einhander a Silpheed ze stejné stáje. Pokud jste ani o jedné hře v životě neslyšeli nevadí, protože Project: Sylpheed nám stejně přinese herní zážitek o jednu dimenzi bohatší.     

Válka světů

Viděli jste Star Wars: Episode 3 a úvodní monumentální vesmírnou bitvu? Tak si počet vystřelených laserových paprsků vynásobte deseti, počet obřích korábů pěti, přidejte na zběsilosti a výtvarné impresivnosti, ochuťte struhujícím příběhem plným asijské stylovosti a máte hrubou představu, jak má Sylpheed vypadat. Navíc se v této vesmírné opeře nestanete pouhým pasivním divákem, ale přímo aktivním aktérem, jenž se zapojí do strhujícího konfliktu dvou znesvářených stran. Vše se má točit okolo takzvané „Stodenní války“, která začala 25. července 2632 mezi Zemí a separatistickou organizací ADAN. Stejně, jako proti sobě bojují dvě frakce, stanou v tváří v tvář dvě hlavní postavy: Katana Faraway a Margras Mason. A právě příběh těchto dvou pilotů, kteří dříve stávali po svém boku, ovšem osud je zavál na zcela odlišné strany konfliktu, budeme sledovat. A to z pohledu Katany pilotujícího nejmodernější vesmírný stíhač Deltasaber.

  
Jakže to bylo s tím Goliášem? * Tak co si naložíme? * Až oči přecházejí

Mistři ze Square Enix už nejednou dokázali svůj cit pro drama, emoce a osobité postavy a Sylpheed zcela evidentně nabídne to samé, i když se zrovna nejedná o RPG. Příběh dvou rivalů je sice profláklý jako biblický kus o Kainu a Ábelovi, ale jako předivo pro vesmírnou střílečku se jedná o velmi kvalitní materiál a rozhodně bych se nebál, že tvůrci nemají eso dvě či rovnou žolíka v rukávu. Spíš, než obavy o kvalitu CG animací a dějové linky, by vzhledem k předchozím neúspěchům na poli akčních her byl na místě strach o samotnou zábavnost vyrábění vesmírného šrotu. Ovšem pozitivní ohlasy po otestování hratelné ukázky z letošního TGS dávají najevo, že tentokrát se k vám valí něco velkého a zatraceně slibného.

  
Všimněte si počtu nepřátel na radaru. Hodně, co? * Jdem na to, start! * BUUUM! Haahaha

Project Sylpheed slibuje ovládání na pomezí arkády a realistické simulace. No, spíše arkády. Představte si Ace Combat, ale ve vesmíru, několikrát barevnější a hlavně s gigantičtějšími bitvami. Scény, ve kterých si to rozdávají početné letky mrštných stíhaček, zatímco na pozadí po sobě pálí olbřímí kosmické lodě jednu salvu za druhou, se rozhodně nebudou dát spočítat ani na prstech všech končetin vesmírného mutanta.

Krása ve/(ne)smírná

Aby se z vás nestala v pekelné vřavě hromádka popela rozprášeného solárním větrem, musíte se postarat o řádné vybavení svého věrného stroje. Deltasaber nabídne hned čtyři zbraňové pozice, do kterých si bude moci namontovat přes padesát druhů zbraní. Ty se vám odemknou v průběhu hry, či si je zpřístupníte za bodíky nasbírané v jednotlivých misích. V arzenálu najdete celou řádku projektilových i paprskových zbraní, torpéda, rakety naváděné i bez navádění... prostě ráj pro každého zavilého militaristu :). Pokud jste někdy hráli hry jako Starlancer, X-Wing či Freespace, uvítáte Sylpheed s otevřenou náručí, protože vám nabídne podobný zážitek, jen v exkluzivním japonském balení. Což znamená frenetickou akci, ve které vám spektakulární světelné efekty a maximální důraz na styl a efektnost vyrazí dech. Však si vzpomeňte na Kojimovu masakr s roboty Zone of the Enders 2.

  
Úžasné animace made by Square

Pochopitelně nesmí chybět grafické pozlátko moderní doby. Xbox 360 nabídne pro Project Sylpheed dostatečné potentní hardware, aby bitvy opravdu mohl nabídnout skutečně široký počet do nejmenších detailů propracovaných modelů. Oči přecházejí už z pouhých obrázků a v pohybu se nám dostane zážitek mnohokrát intenzivnější. Ostatně stačí mrknout na ukázky ze hry. Otázkou zůstává, zda i při nejzběsilejších scénách zůstane framerate pevný jako třináct dní starý chleba.

Těšíme se
  • Důraz na příběh
  • Zběsilá akce
  • Skvělá grafika
  • CG animace
Bojíme se
  • Stupidní AI
  • Krátká trvanlivost
  • Repetetivní mise

Project Sylpheed neslibuje se stát dírou do herního světa, ostatně se o to ani nepokouší. Koncept bere to nejlepší z poslední dobou trochu opomíjeného žánru, však se zamyslete, kdy jste se naposledy proháněli světelnou rychlostí nekonečnem vesmíru? Sylpheed nabídne přesně to v nablýskaném grafickém kabátku. Všechny milovníky příběhů navíc uspokojí silný důraz na filmové pojetí celé hry. Když to tak vezmu, Sylpheed ma silný potenciál se stát černým koněm letošní sezóny. Tedy za předpokladu, že se hry kdy u nás dočkáme. Oficiálně zatím existuje pouze japonské datum vydání. 

Jak se těšíme: 90%

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A