Preview: Rainbow Six: Lockdown – znovu proti teroru

Je čas na změnu. Řekli si vývojáři z Red Storm Entertainment a nové pokračování Rainbow Six jich přinese plnou tornu. Jestli jejich rozhodnutí bylo správné, či měli zůstat u starých principů, může napovědět naše preview na připravované už-ne-tak-taktické pokračování známé hry.

Platforma: PS2 (PC, Xbox )
Žánr: akční
Multiplayer: ano
Výrobce: Red Storm Entertainment
Vydavatel: Ubisoft
Distribuce v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Datum vydání: září 2005

Víc akce

Existuje pár věcí, na které se může člověk spolehnout. Například na každodenní východ slunce (a až jednou nevyjde, tak nám už to bude stejně jedno), na nekonečnou blbost většiny politiků, na problémy, které dorazí, když je nejméně očekáváte a na příchod dalšího díla Toma Clancyho. Tenhle americký pisálek sype z rukávu knihy s razancí varietního kouzelníka a počítačové hry s jeho jménem v názvu se objevují na našich obrazovkách s kadencí jen o něco málo nižší. Naštěstí lze děkovat bohu, protože většinou se jedná o kvalitní tituly.

Mezi nejdelší herní sérii vytvářenou podle Clancyho příběhů patří bezesporu ta o Rainbow Six. Tahle protiteroristická skupina složená z elitních bojovníků různých národů se připravuje vtrhnout na naše herní miláčky už po čtvrté. Tedy myslím, protože v názvu tentokrát nemáme vše vysvětlující číslici, ale poněkud tajemný podtitul Lockdown. Což má značit velké snahy tvůrců posunout sérii trochu jiným směrem.

  

Tady je veselo * Noční vidění nesmí chybět * Nikam nepoletíte!

Opatrným taktickým manévrům se tak dostane pořádné porce bezprostřední akce, zjednodušeného ovládání, většího prostoru pro členy týmu a další přehršle skvělých nápadů. Tedy, tak alespoň tvrdí autoři. Nám se do rukou do stala preview verze, takže můžeme nakouknout, jak si zatím Duhová Šestka ve svém novém dobrodružství vede.

Teroristi zase vystrkují turbany

Hráč se opět zhostí Dinga Chaveze, velitele skupiny Rainbow Six. Ale tentokrát dostali velký prostor i vaši parťáci, každý má různou vizáž, osobnost a specializaci. Během akce nejsou z ticha jako pěny, ale často šveholí po rádiu a přinášejí akci velký náboj a vytváří určité pouto k nim. Přeci jen, když vám oddělají parťáka, který ještě před chvílí vesele házel hlášky po rádiu, vezme vás to silněji, než ztráta nějakého noname bojovníka, o jehož přítomnosti jste do jeho smrti neměli skoro ani tušení.

Boj proti terorismu vás opět protáhne na exkurzi po celém světě. V šestnácti misích se podíváte například do Jižní Afriky, Amsterodamu nebo třeba Skotska a samozřejmě nejen tam. Prací každého bojovníka proti terorismu je jasná: likvidování teroristů, osvobozování rukojmích, střílení teroristů, zneškodňování bomb a mimo jiné třeba taky vraždění teroristů. Lockdown na rozdíl od svých předchůdců má klást větší důraz na příběh spojující mise v kampaň.

  

Mají tu hezky, zatím * Multiplayer * Hm, potřeba přebít

První, čeho si můžete všimnout i třeba na obrázcích, je pohled přes jakési elektronické ochranné brýle. Na nich vidíte svůj aktuální zdravotní stav, všechny důležité informační ukazatele a brýle celkově vypadají „cool“. Pokud už máte na kahánku, brýle vám pokryjí zlověstně vypadají praskliny, v dešti po nich mají stékat kapičky vody a třeba v mrazáku vám je efektně pokryje jinovatka. Tvůrci chtěli dosáhnout většího zosobnění s akcí a hlavním hrdinou a zatím se jim to očividně daří.

Ty jdi tam a ty jdi sem

Taktické možnosti ovládání zbylých tří členů týmů se zjednodušily na největší možnou míru. Stisknutím jednoho tlačítka posíláte parťáky pomocí kurzoru na dané místo. Na specifických místech ale lze provádět komplikovanější operace. U dveří si pak následný postup týmu vybíráte klasicky pomocí křížového ovladače. Můžete dveře vyrazit, ustřelit panty brokovnicí, odpálit zámek náloží, následně místnost vyčistit, vhodit granát a podobně.

Vysloveně potěší přítomnost „go“ tlačítka. Naplánovanou akci týmu musíte povolit, což skýtá určité taktické možnosti. Ale z toho, co jsem zatím měl možnost vidět, se dalo vcelku slušně hrát i jako standardní FPS střílečku. Velkou měrou se na tom podílí zatím nevybroušená umělá inteligence, jak členů vašeho týmu, tak teroristů.

  

Kryjte civilistu! * Copak to asi je? Že by medomet? * Hoplá. BUM!

Začneme u parťáků, ti měli tendenci se chovat značně nevyrovnaně. Občas vystříleli lokaci od teroristů dřív, než jsem je sám stačil zahlédnout, jindy se nechali tupě postřílet. Někdy se výborně kryli a chovali značně inteligentně a samostatně, ale pak se klidně zasekli na jednom místě a neposlouchali rozkazy. Samozřejmě, jednalo se zatím jen o preview verzi, takže autoři mají ještě čas inteligenci vybrousit.

Ostatně, slibují velký důraz na umělou inteligenci, takže jim držme palce, protože AI patří mezi základní kámen hry. Teroristi se chovají podobně nevyrovnaně, sem tam střílí, až začnete pálit vy na ně a na druhou stranu vás kolikrát zasypou tunou olova, ani nevíte odkud. Ale jak už jsem předeslal, čas na vylepšení AI ještě zbývá a potenciál tu máme rozhodně vysoký.

Kromě klasických misí s týmem naleznete ve hře i speciální odstřelovací mise. V nich se zhostíte role Dietera Webbera, elitního odstřelovače týmu Rainbow Six. Vaším úkolem bude krýt postup vašeho týmu ze střech či třeba vrtulníku. Rozhodně se bude jednat o zpestření hratelnosti.

Co nového na krámě?

Speciální jednotky pochopitelně vlastní to nejúčinnější vraždící nádobíčko a vybavení. Samozřejmosti jsou různé druhy samopalů, pistolí, brokovnic, granátů, výbušnin a dalšího užitečného příslušenství. Jako je třeba pořádná palice na opravdu rychlé otevření zámků. :-) Nové zbraně si postupně budete odemykat za body získané plněním misí.

Pokud by se někomu zdála příliš vysoká obtížnost, může si zapnout pomocníka při zaměřování, který značně usnadní lokalizaci protivníků. Navíc si lze kdykoliv ve hře uložit pozici, což má být další novinka. Což sice může znamenat pro některé hráče až neúměrné zjednodušení, ale zase tak titul zpřístupní širšímu publiku, o co taky autorům zcela pochopitelně šlo.

Ani grafickou stránku si nikdo netroufá zanedbat. Nejinak tomu bude v Lockdown. Zatím to vypadá, že hra získala hodně na celkové barevnosti a nebude se tak jednat o stále stejně šedivé lokace jako v minulých dílech. Důraz na větší akčnost napovídá i pořádný rockový nářez, který bude doplňovat vypjatost některých momentů.

Multiplayerová hra v tomto typu her nesmí pochopitelně chybět. Tvůrci mají připraveno několik různých módů, můžeme jmenovat třeba team deathmatch nebo zajímavý „rivalry“ mód, který by se nejspíše dal přirovnat k Domination módu z Unreal Tournament. Pokud si ale nechcete s kamarádem dávat na budku, připravena bude i kooperativní hra.

Duhová Šestko, do akce!

Rainbow Six: Lockdown má velké předpoklady minimálně navázat na předchozí kvalitní díly, když už ne je překonat. Tvůrci se evidentně snaží ubrat na přemýšlení a přidat frenetickou akci, což, jak zatím vypadá, nebude rozhodně na škodu. I když některé aspekty potřebují rozhodně vybrousit, hlavně umělá inteligence, není proč Red Storm Entertainment nedůvěřovat.

Těšíme se
  • Akce
  • Důraz na příběh
  • Charakter postav
  • Atmosféra
Temné stránky hry
  • Umělá inteligence
  • Stejné mise
  • Minimum taktiky

Věrní fanoušci série možná budou zklamáni zjednodušením taktických možností, ale i tak si v Lockdown mohou užít svoje. Pro ostatní to vypadá na zajímavou a zábavnou pozvánku do světa boje proti terorismu s podpisem Toma Clancyho. I když kdo ví, jestli on, kromě nárůstu na svém kontě, o existence téhle hry vůbec ví. :-)

Jak se těšíme: 80%

Váš názor Další článek: Opravdu trojrozměrný obraz?

Témata článku: , , , , , , , , , , ,