Preview: Risen – reparát z Gothica

Nešťastný neúspěch s pokračováním série Gothic vyústil v lepší začátek. Začátek, který nám má přinést novou éru Piranha Bytes. Novou éru v RPG.

Není tomu zase až tak dávno, co se dychtiví pařani těšili na nový Gothic. To, co přišlo pak, však hráčům přineslo velké zklamání. Zklamání s velkým Z. JoWood totiž vydání hry značně uspěchalo a ven se tak dostala zabugovaná a téměř nehratelná. Nakonec vše vyústilo v ukončení spolupráce s Piranha Bytes a většinu práv nyní vlastní JoWood. Čtvrtý díl tak přešel do područí Spellboundu a původní tvůrci Gothica si museli najít něco, na čem svou reputaci napraví. Přišel nový distributor Deep Silver a s ním i nápad na novou hru.

 

Na každém konci něco nového začíná

Proč právě Deep Silver? Důvod je jednoduchý. Piranha Bytes má s tímto distributorem již své zkušenosti, a jak sami tvrdí, spolupráce je opravdu na úrovni. Jedním z velkých důvodů však byl fakt, že zde nejsou žádní drobní investoři, či jiné osoby, jež by mohly na distributora tlačit. Vývojáři tak mají vcelku volnou ruku a nemusíme se bát, že hra vyjde v uspěchané verzi. Jak se zdá, tato změna týmu jedině prospěla.

risen_03.jpg risen_02.jpg

Tento zvrat s sebou přinesl i mnoho dalšího. Je zcela zřejmé, že pakliže by tvůrci své chyby opakovali, fanoušci by je roznesli na kopytech a kdysi ikona evropského RPG by nadobro zůstala zavátá prachem minulosti. Rozhodli se proto stmelit svou práci v jeden tým a nutno říct, že si dávají opravdu záležet. Těšit se tak můžeme například na reálné charaktery postav, propracovaný herní svět a mnoho dalšího.

Ráj na zemi. Nebo peklo?

Příběh se odehrává na sopečném ostrově daleko od pevniny. Jedno z mála bezpečných míst v celé zemi, jež zmítají neobvyklé bouře vyvolané temnou vlnou, která vznikla právě zde. Král, dychtící po rozřešení podivných událostí, stvoří tzv. Inkvizici, která se vydá ostrov prozkoumat. Následně si však podmaní veškeré místní obyvatelstvo a vydá zákaz opuštění ostrova všem, krom svých lidí. Většině tak nezbylo nic jiného, než Inkvizici sloužit, nebo se před ní skrývat.

Ve hře se vžijeme do role bezcenného námořníka, který stejně jako v Gothicovi nemá o celé situaci ani tušení. Hlavní hrdina totiž připlouvá na ostrov jako součást posádky inkvizitorské lodi. Ta ovšem ztroskotá a právě vy se stanete jediným přeživším. Po probuzení na ostrově vás čeká již na začátku zásadní rozhodnutí.

Poprvé se však můžeme těšit i na ženské postavy, jež budou hrát mnohdy nemalou roli

Jeden z psanců jménem Don vám nastíní situaci a současně dostanete na výběr: buď se přidáte k Inkvizici a budete jim sloužit, či se proti nim postavíte a začnete se skrývat. Toto rozhodnutí vás jednoznačně postaví na jednu stranu a bude velmi obtížné jej měnit.

risen_04.jpgrisen_01.jpg

Děj má být opět rozdělen do několika kapitol, přičemž každá další kapitola započne velké změny v celém světě. Změní se klima, prostředí, ale i samotné herní postavy budou velmi citlivě reagovat na vaše jednání.

risen_05.jpgrisen_06.jpg

Hráč by měl dostat do rukou vcelku značnou volnost. Ačkoliv nebude možné v průběhu kapitoly dělat přílišné zvraty, stále budete moci jít kam chcete a zachovat se podle svého nejlepšího uvážení. Nikdo vám nebude diktovat, co máte dělat. Přesto se však stále podřizujete ději a podléháte zákonům společnosti.

Návrat ke kořenům a přeci zcela jinak

Co se týká herního zpracování, Piranha Bytes zvolila ověřenou cestu. Téměř celý svět bude modelován ručně jako dřív. Každý kamínek, obsahy truhel a všechny ostatní detaily již nebudou generovány automaticky. Tvůrci se totiž domnívají, že právě tento fakt nakonec díky velké rozloze světa vyústil v obrovskou nevyladěnost Gothica 3.

risen_art_01.jpg

Jednou z největších herních inovací by měly být propracované postavy. Každá bude mít svůj charakter, svou historii a velmi citlivě se v jejich chování odrazí děj okolního světa. Společně s vámi se tak vyvíjí i vše okolo. Co největší důraz je přitom kladen na reálnost hry. S tím souvisí také absence jakýchkoliv ukazatelů reputace a podobných pomůcek. Hráči však o nic nepřijdou. Vše se dá vyčíst z dialogů a prostředí.

Jednou z největších inovací mají být propracované postavy

Velké změny se také dočká soubojový systém. Svým útokům budete moci tlačítkama určovat směr úderu za pomoci jakéhosi kombo systému. Při postupu na vyšší úroveň tradičně obdržíte životy a zkušenostní body, jež půjdou rozdělit do jednotlivých schopností. Hráč se tak postupně zdokonalí v umění boje s různými typy zbraní a jejich užívání bude časem elegantnější a účinnější.

risen_09.jpgrisen_10.jpg

Poprvé se však můžeme těšit i na ženské postavy, jež budou hrát mnohdy nemalou roli. Už žádné uklízečky nebo nafoukané hospodyně v bezvýznamném úkolu. Setkáme se i s velmi temperamentními postavami, které děj ve hře nejednou ovlivní. Nebudou chybět ani všemožné kasty s možností postupu. Zkrátka hrubý a typický středověký svět tak, jak jej Piranha Bytes umí nejlíp.

Piraně si brousí zoubky

Co se týká technického zpracování hry, engine by měl být z velké části nově vyvíjen a jen malá část bude licencovaná. Na vývoj jsou například použity technologie Ageia PhysX, Emotion FX či FMod. Ve světě zhruba o rozloze podobné Gothicu 2 se také nedočkáme žádné loadovací obrazovky. Autoři slibují malou hardwarovou náročnost, avšak při pohledu na první screeny ze hry člověku až běhá mráz po zádech. Snad své tvrzení opravdu dodrží a dočkáme se přijatelných nároků.

risen_07.jpgrisen_08.jpg

Piranha Bytes zkrátka bojují o přežití a je to znát. Na svém záchranném počinu si dávají opravdu záležet a slibováno je toho opravdu mnoho. Jak se zdá, čeká nás revoluční RPG, které sebou přinese jak staré dobré ověřené triky, tak i spoustu inovací. My v redakci už netrpělivě vyhlížíme datum vydání, které je zatím stanoveno jen na rok 2009. Právě zde je ale nadmíru důležité nic neuspěchat. Risen v překladu znamená povstalý. Doufejme tedy, že společně s touto hrou Piranha Bytes opět povstane a znovu ukáže všem, jak vypadá pravý středověký nářez.

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: RPG
Výrobce: Piranha Bytes | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 2. října 2009
Související články
  1. Gothic IV: Arcania – nový začátek?
  2. Gothic 4 mění jméno

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

dnes | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A