Preview: Serious Sam 2 – Hlavy padají, padají, padají

Dávno již tomu, co jsme byli u vytržení z Serious Sama, jeho bizarních zbraní, ale především stovek nepřátel, kteří se ho pokoušeli zabít. Mezitím nám sympaťák Sam povyrostl, jeho zbraně nabraly na síle a oblékl se do nového slušivého kabátku. Pozadu však nezůstali ani nepřátelé, jejichž řady se také razantně rozšířily.
Preview: Serious Sam 2 – Hlavy padají, padají, padají

Platforma: PC (bude verze i pro Xbox)
Žánr: Akce
Multiplayer: Ano
Výrobce: Croteam
Vydavatel:  2K Games
Datum vydání: Podzim 2005
Homepage:
http://www.serioussam2.com/

Před čtyřmi lety spatřila světlo světa pozoruhodná hra. Jmenovala se Serious Sam a nešlo v ní o nic jiného než o vybíjení stovek nepřátel, kteří se na vás vrhali ze všech stran. Jednoduše střižená hratelnost spolu s líbivým grafickým kabátem udělala své. Není divu, že se hra dočkala velkého komerčního úspěchu, který logicky vyvrcholil v přípravu druhého dílu. Ten kráčí ve šlépějích svého staršího sourozence a nabízí ještě větší počet nepřátel, ještě větší zbraně - a vůbec se tváří jako výhodná investice pro ty, kdo hledají několik hodin intenzivního odreagování.


Zelený mužík si užívá poslední minuty života... * Seznamte se - zastřelte se * Máš hlad? Tak si ho hlaď

Nejdříve se pojďme seznámit s příběhem. Ehem, pardon, on tady vlastně žádný není. Na co by vám taky byl; s hlavním hrdinou jednoduše budete procházet lokacemi a vystřelíte po čemkoliv, co se jen opováží hnout. Jak prosté. Hlavní roli si opět střihne brunet Sam Stone, který tentokrát postupně prozkoumá sedm rozdílných světů. S rolí nepřátel se opět musí spokojit různí vetřelci z vesmíru, ve dvojce však budou mít mnohem větší hlavy a budou o poznání větší. Když se ale podíváte na Sama, rozhodně se v jejich společnosti neztratí. Pořád jde o dvoumetrového svalovce, jehož jediným přítelem je nabitá zbraň.

Každý ze zmíněných světů bude samozřejmě svým způsobem unikátní. Alespoň v tom slova smyslu, že nabídne nové herní prostředí, kde se budou jednotlivé mise odehrávat, a několik typů nepřátel. O zábavu nouze nebude, čeká na vás rovná čtyřicítka misí, přičemž nepřátelé jsou na tom ještě o něco lépe. Vrhne se na vás totiž až 45 rozdílných druhů (!) nepřátelských „jednotek“. Použití uvozovek je v tomto případě zcela nezbytné, neboť ne vždy jde o jednotky v tom pravém slova smyslu. Většinou budete mít tu čest spíše s bizarnostmi typu čarodějnice na koštěti či spoře odění muži připomínající zápasníky v řeckořímském zápasu.

 
Všichni mají jasný cíl: zabít vás * Ve dvou se to hned střílí lépe

Jistě jste si všimli, že chorvatští autoři mnoho novinek nechystají, spíše jen rozšiřují lety prověřené prvky. Pokud něco přeci jen upoutá vaši pozornost, budou to nové typy zbraní. Sice nejde o nijak extrémně přehnané bizarnosti (i když samozřejmě pár lahůdek typu kráječ na pizzu chybět nebude), ale o již zmíněná „rozšíření“. Zbraně vám tentokrát zaberou dobrou půlku výhledu! Podobně obrovské kousky jsem snad ještě nikde neviděl… A tím nemám namysli pouze onu XXL velikost, ale také provedení samotných zbraní. Kupříkladu dočervena zbarvená brokovnice bude mít pouze jednu hlaveň, ale zase se do ní vejdou dva obří náboje. Zajímavě vypadá i možnost rozřezat nepřátele pomocí cirkulárky. Nejasná ovšem zůstává otázka napájení, ale neexistuje nic, co by nevyřešila prodlužovačka. ;-)

Na likvidaci nepřátel budete mít k dispozici samozřejmě celou plejádu dalších možností. Klasický minigun bližší představení nepotřebuje (rovněž se dočká mega velikosti a netypického zbarvení a způsobu nabíjení), ale v zásadě jde o klasický mini-kulomet, jak jej známe z minulého dílu. To samé granátomet. Na závěr povídání o zbraních se s vámi musím podělit ještě o jednu lahůdku. Jmenuje se Klodovik a je to papoušek, který má na krku umístněnou bombu – ochránci přírody sice nadšeni nebudou, ale pro hráče bude jistě zajímavé sledovat tohoto opeřence v akci.  


Exteriéry nejsou špatné, ale na dynamiku misí v interiérech nemají

Když už víme, čím budeme zabíjet, tak by se hodilo vědět i proti čemu všechny ty obludnosti použijeme. Krom již zmíněné čarodějnice vás čeká klasická nabídka záporáků: zelení ufouni, pár barevně jinak provedených biologických druhů a na konci každého levelu jeden ze šílených bossů. Autoři o nich hovoří jako o obrech, kteří vám dokážou zatopit mnohem víc než dvacítka „normálních“ protivníků. To také svědčí o inteligenci nepřátel. Stejně jako minule nemůžete počítat s žádnými zázraky; to, čím jednotky vynikají, je kvantita, nikoli kvalita.

Nejvýraznějším posunem vpřed oproti jedničce je bezpochyby grafika. Konečně se už střelba neomezí pouze na nepřátele, ale díky základnímu fyzikálnímu modelu budete moct ničit i okolní prostředí. Stejně tak bude možné libovolně pohybovat se všemi předměty, které najdete roztroušené (a k ničemu nepřipevněné) po lokacích. Mnohem větší bude tím pádem rozdíl mezi boji uvnitř a v exteriérech. Zatímco v budovách nebudete mít jinou možnost než se po nepříteli vrhnout po hlavě a modlit se, venku budete v případě nutnosti moct zvolit i jinou cestu než „já to tam nějak napálím“. Opět ale nečekejte nic, co by stálo za zamyšlení – jde o oddychovou akci, ne napínavý thriller s řadou logických hádanek.

Na co se těšíme
  • Rozmanitý zbraňový arzenál
  • Grafika
  • Čistokrevná akce
Čeho se bojíme
  • Žádná změna oproti minulému dílu
  • Přílišná linearita

Autoři dále slibují interakci s okolím. Bohužel zatím neuvedli moc příkladů, takže víme jen tolik, že se budete moct ujmout i zbraní, které najdete. Především jde o kulometné věže, s nimiž je likvidace protivníků ještě větší hračkou, a několik druhů vozidel.

Jako celek grafika vypadá znamenitě, bude ovšem zajímavé, jak se vývojáři vypořádají s desítkami jednotek, které se objeví naráz v jedné scéně. Očividně je ale tento problém netrápí, neboť se v jednom z rozhovorů sami svěřili, že plánují vytvořit rekord v počtu potvor, které se kdy v počítačové hře najednou objevily v jednom záběru. Chybět samozřejmě nebude multiplayer, který by měl hratelnost rozšířit o nějakou tu hodinku.

Nic nového. Stejný princip, jen s větším počtem nepřátel a v nové grafice. Pořád ale vynikající prostředek k odreagování.

Jak se těšíme: 70%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily