Preview: Shaun White Snowboarding – na prkno!

Skate se pokusil oproti Tony Hawkovi nabídnout reálnější pocit ze skateboardingu a uspěl. Shaun White se pokouší o to samé na sněhu.

Bývaly časy, kdy závodní hry byly jen sbírkou různých nesouvislých tratí, kdy Tony Hawk‘s Pro Skater ohromoval možností celé dvě minuty (!) blbnout v prostředí více čí méně připomínající skate park. Ale tak jako komunikační technologie zmenšují relativní velikost naší planety, výpočetní výkon herních zařízení nafukuje rozlohu digitálního prostředí virtuální zábavy rychleji než kompresor pouťový balonek.

shaun_white_snowboarding_01.jpgshaun_white_snowboarding_02.jpg

Vývojáři se předhánějí ve volnosti, kterou hráčům nabídnou, a v kilometrech čtverečních texturami potažených polygonů. Proč ne, ono je to bezva. Ubisoft tak nemohl jinak než představit na svém digitálním svátku Ubidays svoji vysmátou rudovlasou hvězdu – Shauna White – a „jeho“ hru. Tenhle kluk má ve svých jedenadvaceti letech být na co hrdý: je vrcholným skaterem i snowboarďákem, a navíc se může pyšnit zlatou medailí z poslední zimní olympiády v Turíně.

Vývojáři se předhánějí ve volnosti, kterou hráčům nabídnou, a v kilometrech čtverečních texturami potažených polygonů

Jestli vás zajímá, jak se tenhle mistr prkna cítí, když se řítí ze zasněžených vrcholků velehor, Shaun White Snowboarding (SWS) má ambice být tím, po čem budete chtít sáhnout.

Po vrcholcích kolem světa

V SWS se podíváte do celkem čtyř horských lokalit od Aljašky po Japonsko (jen to neberte přes Pacifik, to byste na moc velehor nenarazili). Zdá se vám to málo? Pak vězte, že každá lokace sestává ze třech dílčích území: vrcholku hory, svahu a ski-parku, přičemž pochopitelně není problém začít zkouškou přežití mezi rozeklanými skalisky vysoko nad mořem a skrze lesy se proplést až k úpatí velehory s malebnými hospůdkami a sněhuláky.

shaun_white_snowboarding_03.jpgshaun_white_snowboarding_04.jpg

SWS klade veliký důraz na implementaci fyzikálních zákonů, proto má každá část hory přinést zcela odlišný zážitek. Nejdřív se budete brodit hlubokým sněhem, snažit se nabrat rychlost pro ohromné skoky ze skalních převisů či mezi roklemi. Následně hra poškádlí váš hardware vykreslováním nespočtu stromů, mezi nimiž se budete snažit zručně kličkovat, abyste si nakonec mohli užít kouzla upravené sjezdovky a umělých skokánků.

Špičkový vizuální zážitek má umožnit i dynamická kamera a podle herních ukázek soudím, že se jí to i bude dařit. Slovy popsáno SWS funguje tak, že vás v každou chvíli zabírá hned několik kamer, mezi nimiž jste automaticky přepínáni v závislosti na terénu, kterým projíždíte. Například před skalním převisem se kamera oddálí, abyste se mohli připravit na skok a dobře si ho načasovat. Jakmile se odrazíte, oblétne vás filmová kamera umocňující zážitek z neskutečně šíleného letu, a nakonec se dočkáte detailního záběru na dopad, u něhož máte pocit, že vidíte, jaké svaly se vaší postavě napínají, aby monstrózní skok ustála.

Tanec mezi vločkami sněhu

Zní to celé poutavě, co říkáte? Ubisoftu se skutečně daří svojí novinkou získávat pozornost, a má pro to více argumentů. Celé to brázdění po velehorách si totiž vůbec nemusíte užívat jen sami, ačkoli pochopitelně můžete, nechcete-li si trhnout ostudu na síti. Pokud ale zvolíte hraní online, máte zaručenou společnost 16-32 živých spoluhráčů (jinak je nahrazují NPC), před kterými se můžete jen bohapustě předvádět, nebo je třeba rovnou vyzvat na nějaký ten závod.

SWS vám nabídne šatník srovnatelný s prestižními herními tituly pro prepubescentní holčičky vyžívající se v trendy kombinacích růžových sandálků s limetkově zelenými ponožkami (berušky included)

Abyste se na kopci vzájemně nepletli, SWS vám nabídne šatník srovnatelný s prestižními herními tituly pro prepubescentní holčičky vyžívající se v trendy kombinacích růžových sandálků s limetkově zelenými ponožkami (berušky included). Nerad bych vás ale zmýlil zlehčováním herního šatníku: v SWS má vaše oblečení význam jakéhosi sociálního statusu, neboť nepřímo naznačuje, jak daleko ve hře jste vlastně pokročili. Kvalita vašeho prkna je zase určující pro pohodlné ježdění – nebo jste snad čekali, že na pekáči budete ledovku brázdit stejně snadno jako na prkně s nabroušenými hranami?

shaun_white_snowboarding_art.jpg

Jakousi sněhovou čepičkou na vysoké hoře je pak skutečnost, že veškeré pohyby a triky herních postav jsou nasnímány motion-capturingem od samotného Shauna Whitea, což znamená dvě věci. Zaprvé už teď animace vypadají docela slušně (ačkoli ano, zasloužily by místy vybrousit) a zadruhé se dočkáte celé bohaté nabídky všech možných, nemožných i zcela šílených triků, jaké guru světového snowboardingu umí.

Na komín!

Pokud je v nabídce určitých titulů prázdné místo, najde se občas někdo, kdo to místo najde a vyplní. Samo o sobě to není zázrak hodný vytesání památníku, ale občas je to dobrá trefa. Podařilo se to například Skate mezi skateboardovými hrami a podobnou cestou se vydává i Shaun White Snowboarding. Mezi arkádovými záležitostmi, jako je třeba SSX od EA, se vydává poklidnější, realističtější cestou, která nahrazuje šílená komba klidnějším ježděním zaměřeným na techniku jízdy a ovládání.

shaun_white_snowboarding_05.jpg shaun_white_snowboarding_06.jpg

Kořením toho celého má být rozsáhlé herní prostředí s velkou volností pohybu, což je u hry tohoto typu silným příslibem. Jsem skutečně zvědavý, jak se s touto výzvou vývojáři v Ubisoftu poperou a co nám nejspíš někdy ke konci roku naservírují. Už teď ale mám chuť vyměnit léto za zmrzlou vodu a prkno v ruce, takže tuhle hru na Doupěti rozhodně budeme sledovat. Stay tuned.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Sportovní | simulátor snowboardingu
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
  • velké hory a dlouhé sjezdovky
  • lanovka a vrtulník
  • zvuky a hudba
  • víceméně realistické triky
  • laviny
  • nulový pocit rychlosti
  • praštěné sbírání mincí
  • podivné úkoly
  • málo triků
  • nezabaví na dlouho
Diskuze (4) Další článek: Recenze: Turok – na dinosaury s indiánem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry

Aktuality

18:35 | Do Disney Dreamlight Valley letos dorazí Simba z Lvího krále, sněhulák Olaf z Ledového království a Mirabel z animáku Encanto 
9:23 | Microsoft zveřejnil, které hry se v příštích týdnech dostanou do Xbox Game Pass: Hi-Fi Rush, GoldenEye 007, Age of Empires II… Čtyři hry z něj ale na konci ledna vypadnou. 
25. ledna | Příběhovka Life is Strange 2 se podívá na Nintendo Switch. Už 2. února si budeme moci projít příběh dvojice bratrů, kteří se musí postarat sami o sebe. 
24. ledna | Pirátské RPG Risen od tvůrců legendární série Gothic si ode dneška můžete zahrát na konzolích PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu