Preview: Sid Meier’s Civilization Revolution – Meierova vysněná Civilizace

Přichází velká změna v žánru všech Civilizací. K jejich dohrání bylo potřeba příliš mnoho drahocenného času. Civilization Revolution tento neduh hodlá změnit a přitom své hráče dostatečně bavit.

Platforma: PS3, Xbox 360, NDS
Typ hry: tahová strategie
Výrobce: Firaxis Games (
http://www.firaxis.com/)
Vydavatel: 2K Games (
http://www.2kgames.com)
Homepage:
http://civilizationrevolution.com/
Datum vydání: 3. červen 2008

Nejprve špatná zpráva pro PC hráče: Nová Civilizace bude pouze pro konzole. A teď dobrá pro konzolisty: „Civ“ je tahová strategie, žádné realtime běsnění. Skutečně se není čeho bát. Vaším úkolem je v roli vůdce projít se svým národem od úsvitu lidstva až k éře kosmického dobývání. Zakládáte města, ve kterých stavíte různé budovy, trénujete vojenské jednotky či budujete divy světa. K tomu vyvíjíte nové technologie, kultivujete krajinu své říše a obchodujete, vyjednáváte nebo válčíte s ostatními národy. Cest k dokončení hry je hned několik – můžete například vyhladit všechny ostatní národy pomocí vojenské síly, postavit si kolonizační loď a vydat se k nejbližší hvězdě či stačí být na konci nejkulturnější civilizací.

Na počátku byl člověk

K provedení vybrané civilizace od doby kamenné k vesmírným letům bude v „Civ Rev“ potřeba jen pár hodin, konkrétně tři až čtyři. Toho je dosaženo hned několika způsoby. Největší mapa má například rozměr jen 32x32 čtverců, některé technologie byly spojeny do jedné a tahy probíhají simultánně. K tomu přidejme jednoduché ovládání a fakt, že všechno je vidět na první pohled.

  
Právě jsi obsadil mou nejneoblíbenější vesnici, dobře jim tak, zmetkům * Všechny cesty vedou do Říma* Předpověď: Mlha může způsobit sníženou viditelnost.

K výběru je šestnáct různých civilizací, reprezentovaných vždy jednou vůdčí osobností. Každá kultura má rozličné bonusy, které mají mnohem větší vliv než v předešlé Civ 4. Egypťané třeba získávají body obchodu i z pouštních čtverců, zatímco Japonci mohou sklízet jídlo z vodní plochy. Různá přilepšení vám může přinést dobývání barbarských vesnic, například odhalí umístění hlavního města jiné civilizace. Detailní roztomilá grafika konečně bere v potaz zaoblení zeměkoule (na druhou stranu možná až moc) a realistický fyzikální model se zase stará, aby se všechno pohybovalo jako ve skutečném světě.

Na počátku byl mozek. Ten mozek byl zelený a řekl: „Pane, ano, pane!“

Jedna z nejdůležitějších novinek je nový koncept jednotek. Vojáčci jsou menší a je jich víc (resp. je jich vidět víc), ale hlavně – z probíhající bitvy je vidět, kdo vlastně vyhrává, na rozdíl od mechanického přepínání gigantů v Civ 4. Navíc tři stejné jednotky na stejném čtverci se dají spojit do armády, takže skloubením získáte silnější jednotku s bonusy všech původních bojovníků. Stejně jako posledně, bonusy, které jsou tentokrát silnější, dostáváte za zkušenostní body z bitev po třech nebo šesti vítězstvích. Dokonce můžete z probíhající bitvy utéct, nevede-li se vám příliš dobře, počítejte ovšem s tím, že soupeř dostane cenné zkušenosti. Pokud přesunete jednotku do města, objeví se jen vlaječka jako indikátor. Žádní nevzhlední obři vám tedy nebrání ve výhledu na město.

  
Konečně přehledný management měst * Nechybějí ani velké osobnosti * Technologií nám trochu ubylo

Management města byl od čtyřky rapidně zjednodušen, takže namísto složité obrazovky vidíte v podstatě tu samou mapu, jen v horní části se nachází přehledná lišta s potřebnými informacemi. Některé prvky, jako třeba znečištění, zmizely úplně, u jiných došlo k dalšímu zjednodušování. Třeba náboženství již není zastupováno mnoha druhy víry, ale jen jedním prvkem ovlivňujícím kulturu všech vašich měst.

Alternative Civilizoids:

SM’s Alpha Centuari: Dalo by se říci, že AC je volné pokračování všech Civilizací z Meierovy dílny. Jak jistě víte, jedno z možných vítězství spočívá ve vyslání kolonizační lodi k nejbližší hvězdě naší sluneční soustavy – Alpha Centauri. Při nehodě před přistáním na Alpha Centauri Beta se ovšem kolonizátoři rozdělí do sedmi velmi odlišných frakcí a začíná znovu stejný civilizační maraton. Mimo ostatních frakcí se musí hráč vypořádat s mnohem zákeřnějším nepřítelem – planetou samotnou. K technologickým pokrokům nedostáváte jednotky, ale pouze jejich části, které následně skládáte dohromady.

SM’s Colonization: Stařičká Kolonizace je v podstatě pokračováním jedničky, nebo spíše hlubším náhledem do jedné její části – dobývání Nového světa. V roli dobyvatele zakládáte osady na kontinentě, bojujete nebo vyjednáváte s indiány a obchodujete se starým světem. Úkolem je odštěpit se od své domovské vlasti a vládnout vlastnímu nezávislému státu.

C-evo: Tato odnož Civ2 asi nikoho nezaujme letitou grafikou, oproti všem ostatním má ale jednu výhodu – je zdarma. A nejen to, je dokonce „public domain“, což znamená, že vy sami můžete beztrestně měnit její kód. C-evo se totiž primárně zaměřuje na strategii proti různým modulům umělé inteligence, které vytvářejí sami hráči. Na oficiálních stránkách si také můžete stáhnout češtinu s milým bonusem – národem Čechů. Hru spustíte od Win95 až po Visty a speciální verzi i pod Linuxem. Mimochodem, C-evo je zkratka Civilization Evolution. Že by se Sid Meier inspiroval pro nový díl třeba zrovna tady? Nebo jen podivná shoda náhod?

Call to Power: Dva díly patrně jediné komerční Civilizace, která nepochází od Sida Meiera, přinesly tunu maličkostí a vyplnily čekání mezi Civ 2 a Civ 3. Mezi ony maličkosti patřila možnost zakládat města nejen na souši, ale i pod mořskou hladinou či ve vesmíru.

Jedna z věcí, která se zachovala je špionáž, což je vždycky kopec srandy. Špióny můžete trénovat, jakmile vynaleznete psaní (a první civilizace, které se to povede, dostane do navíc jednoho špióna gratis). Pomocí agentů můžete provádět klasické akce – sabotovat produkci či ničit vylepšení terénu. Novinkou je pak možnost únosu velkých osobností protivníka.

Ve dvou se to lépe táhne…

Multiplayer nabízí dohromady celkem tři možnosti. Buď hru všichni proti sobě, duel jeden na jednoho, nebo dva proti dvěma kooperativně v týmu, přičemž lidských hráčů může být maximálně čtveřice. Multiplayerovou diplomacii určitě hutně okoření video chat. Pokud někdo musí naléhavě odejít, umělá inteligence převezme vládu nad jeho civilizací, což jistě potěší všechny zbývající hráče. Jak už jsem se zmínil, všichni hrají najednou, což ušetří hodně času a vnese do bojů trochu víc adrenalinu. Jakmile jeden z hráčů svůj tah ukončí, spustí se odpočet a soupeři mají přibližně minutu a půl na dokončení svých akcí. Společně s rozvíjející se říší roste i časový limit.

Na co se těšíme
 • Přehledný boj
 • Multiplayer
 • Je to Civilizace
Čeho se bojíme
 • Jen pro konzole
 • Krátká herní doba
 • Zjednodušení

Osobně bych zjednodušení uvítal. Přece jen, první hra v Civ 4 mi vzala spoustu hodin života a trvalo mi dost dlouho, než jsem pochopil, proč jedno z mých měst konvertovalo k roztahovačným Khmerům. Civ 4 s datadiskem Beyond the Sword je ovšem stále aktuální hra, takže Revolution není ani tak pokračováním, jako spíše alternativou pro konzole.

Jak se těšíme: 95%

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Firaxis Games | Webové stránky hry
 • Je to Civilizace
 • Je kratší, jednodušší a kompaktnější
 • Zvládnuté ovládání na gamepadu
 • Neuspokojující závěr
 • Ortodoxní fanoušci nepřekousnou zjednodušení
 • Slabší diplomatické možnosti a reakce AI
Diskuze (6) Další článek: 50 Cent chystá druhou hru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware

Aktuality

17:29 | Polda 7 vyšel na zařízení se systémem Android. Vyzkoušet ho můžete zdarma, plná verze vás vyjde na 150 Kč. Na iOS sedmý díl dorazí začátkem dubna. 
12:30 | Multiplayerová vybíjená Knockout City začátkem června vypne servery pro všechny platformy. V provozu vydržela 2 roky. 
2. února | Happy Game od českého studia Amanita Design si od dnešního dne můžete zahrát na mobilech. Najdete ji v App Store i na Google Play. 
2. února | Slovenský simulátor lovce Way of the Hunter nás v novém DLC vezme na Aljašku. Bližší informace ohledně expanze Aurora Shores se máme dozvědět brzy. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu