Preview: Soul Calibur 3 – hvězda se vrací

Soul Calibur. Jedna ze tří hvězd bojovkového nebe, kde září vedle Tekkenu a Virtua Fightera. Jedna z legend, proslavená svou technickou dokonalostí – a zbraněmi. Nyní se vrací, nová a lepší. Dáte si? My ano.
Preview: Soul Calibur 3 – hvězda se vrací

Platforma: PS2
Žánr: Bojovka
Výrobce: Namco (
http://www.namco.com)
Vydavatel: Namco (
http://www.namco.com)
Distributor v ČR: Sony (
www.playstation2.cz)
Datum vydání: 25.10. 2005
Homepage:
http://soulcalibur3.namco.com/

Kdo by je neznal? Kdo by neznal šíleného a děsivého Volda a jeho katary? Kdo by si nevzpomněl na krásnou, ale smrtící Ivy a její meč-bič? Kdo by neznal strašlivého Nightmara, zamlklého Mitsurugiho nebo bleskurychlého Maxiho? Mezi fanoušky bojovek se asi nikdo takový nenajde.

    

Tira, Zasalamel a Setsuko - nové postavy pro třetí díl

Série Soul Calibur (respektive Soul Blade) vždy představovala absolutní technickou špičku svého žánru. Grafika reprezentující maximální možnost soudobé techniky, hudba, kterou byste podle kvality čekali spíše u monumentálního RPG než u „pouhé“ bojovky. K tomu si přidejte originální postavy, souboje se zbraněmi a propracovaný story mód – a máte před sebou Soul Calibur jako živý.

Ani třetí (potažmo čtvrtý) díl série se nehodlá odklonit od zavedených standardů; spíše naopak. Hodlá navíc zavést inovace, které sice v rámci žánru nejsou samy o sobě nové, ale které jsou dotažené do důsledků vpravdě neuvěřitelných. A k tomu všemu samozřejmě přinese i vše, na co jsme zvyklí z minulých dílů. Ale postupně.

Co nového pod sluncem

SC3 bude nejspíše poslední bojovkou, která vyjde na konzole „současné“ generace. Ale nemusíte se bát, že bychom byli o cokoli ochuzeni. Ač to zní téměř nemožně, grafika vypadá minimálně o  kategorii lépe než v minulém díle. To, že postavy mají vylepšené modely a téměř k dokonalosti dotažené animace pohybů, již samo o sobě zní dobře.

  

Tak takhle vypadají nové arény. Nicméně se jedná o ukázky těch spíše obyčejných, ty opravdové "lahůdky" je třeba vidět v akci...

K tomu si přidejte arény, které představují mix mezi stylem Tekkenu 5 a Dead or Alive. Jak to vypadá? Praštíte-li soupeřem (nebo on vámi) do zdi, tu urazíte kus rohu, tam spadne obraz nebo se rozbije dlaždice. Kromě toho v některých arénách například plujete po řece, kdy kolem vás plyne okolí; jindy na vás střílejí zapálené šípy, které se zabodávají do stěn či podlahy (ne, nebojte se – do vás ne. Přeci jen nejsme v Mortal Kombatu). Ať tak či tak, vše vypadá velmi pěkně a efektně.

Samozřejmostí jsou i nové postavy, v tomto případě tři: Šílená Tira bojuje s jakousi obručí ve stylu ne nepodobném moderní gymnastice s obručí. Černoch Zasalamel bojuje obrovskou kosou a vypadá tajemně, zle a elegantně. Setsuko má zase deštník – a v něm schovaný nůž.

Vypadá to jako... RPG?

Samozřejmostí jsou i nové herní módy, které se objeví po boku těch starých. Základní a nejpropagovanější z nich je možnost vytvořit si svou vlastní postavu. Jak? Inu... Nejdříve si vyberete jedno ze dvou pohlaví a jedno z více než 10 povolání a potom...

  

Věřte nevěřte, grafika vypadá opravdu ještě lépe než posledně - a při tom to je pořád ještě "this-gen" titul...

Potom vám poklesne čelist. Po výběru obličeje a hlasu vás totiž čeká kompletní úprava vzhledu postavy. Ta má 16 editovatelných částí vzhledu a oblečení, od spodního prádla až po vestu a na výběr bude více než 600 různých částí oblečení. Ehm. Rozumíme si? 600 - to jako šest set! Ehm... A až si vyberete oblečení, čeká vás možnost pro každou jednu jeho část zvolit barvu (na výběr je klasická paleta zhruba (nepočítal jsem to přesně) 22 barev, každé v deseti různých odstínech. A to ještě není vše. Pak si ještě ze stejné palety vyberete barvu obočí, očí, rtů a kůže. A ano, klidně můžete mít černé oči, modré rty a fialovou pokožku, pokud se vám to líbí...

Každá postava má pak svůj osobitý styl boje, odvozený od povolání a od zbraně, kterou jí vyberete; a svou vlastní osobnost odvozenou od oblečení, které jste jí dali a od jeho barev. Jak se projeví styl boje je asi jasné, a ta osobnost... Ta se projeví v hláškách, které daná postava má před bojem nebo když vyhraje.

Už vám poklesla čelist? Nebo se vám to zdá ještě málo?

Strategie? Co prosím?

Takto vytvořené postavy lze následně používat ve bojích proti jiným hráčům, v klasických módech a potom v módu Chronicles of the Sword. Ten představuje jakýsi mix mezi strategií, RPGčkem a bojovkou. Nevěříte?

  

Tvorba vlastní postavy, jejího stylu, vzhledu... A následné RPG vylepšování jejích vlastností ve strategické části

Celý mód vypadá tak, že před sebou máte obrovskou mapu plnou měst, hradů – a nepřátel. A na začátku jste tam jen vy. Vy se po ní pohybujete, bojujete s nepřáteli a tu je zabíjíte, tu je získáváte na svou stranu... Celý svět se pak vyvíjí v reálném čase; nepřátelské jednotky se přesouvají, útočí nebose stahují, nepřátelé uzavírají aliance s vámi i proti vám, počet vašich jednotek se rozrůstá. Váš hrdina musí v klasickém bojovkovém módu bojovat proti jiným postavám – a za tyto boje získává zkušenosti, za které si pak zvyšuje své vlastnosti. No prostě RPG.

Prozatím není jasné, jestli všechny boje budou probíhat formou klasických bojovkových bitek, nebo i jinak, nicméně autoři slibují, že bude potřeba zapojit i šedou kůru mozkovou, abyste se správně rozhodli, kam pošlete kterou ze svých jednotek a proti komu se postavíte a před kým utečete.

  

Krásné ženy a bojovky... To šlo vždycky dohromady až podezřele dobře..:-)

Cukr a... Med

SC3 se evidentně nehodlá smířit se zavedenými standardy žánru a pokouší se je redefinovat. Jestli se mu to povede nebo ne ukáže až čas – ale jisté je, že tahle hra nezapadne. I kdyby někoho nezaujaly nové možnosti, stále ještě se za nimi skrývá klasický Soul Calibur se vším přesně takovým, jak jsme zvyklí: perfektní grafika, klasické postavy, úžasná hudba a chytlavý gameplay. Prostě se nám na obzoru rýsuje jasná volba pro každého bojově pozitivního jedince.

Jak se těšíme: 92%

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | Bojovka
Výrobce: Namco | Webové stránky hry
  • Grafika
  • Hudba
  • Singleplayer
  • Tvroba postav
  • Opět bez podpory online

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A