Preview: Spore - ambiciózní multižánrový projekt

Duchovní otec her Sim City a The Sims, Will Wright, chystá svůj nový, originální a neotřelý projekt, který bude kombinovat několik herních žánrů. Hráče čeká vývoj vlastní civilizace od mikroorganismů, přes kolonizaci planety až po dobývání nových planet ve vesmíru. Na co vše se můžeme těšit?
Preview: Spore - ambiciózní multižánrový projekt

Platforma: PC
Žánr: Arkáda, RPG, RTS strategie, Budovatelská strategie…
Výrobce: Maxis
Vydavatel: EA Games
Distributor ČR: EA Czech
Homepage:
http://spore.ea.com/
Datum vydání: 2006

Jestli by se mělo mluvit o úspěšných vývojářích, jejichž jméno se neodmyslitelně zapsalo do herní historie, Will Wright by mezi ně určité patřil. Kolik z vás kdy hrálo jakýkoliv díl budovatelské strategie Sim City? Jen málo her stejného žánru dosahovalo jejích kvalit. A co teprve The Sims? Vůbec první počin svého druhu, ve kterém si mohl hráč zkusit, jaké to je mít svoji vlastní rodinu a dům. Očekávání Spore je právě proto od mnohých hráčů veliké. Už jen proto, co vše hodlají autoři do hry zakomponovat. Nebude se totiž jednat "jen" o jeden žánr, ve hře jich bude hned několik! Bude to ďábelská kombinace…

Pacman a Diablo

Kdo by neznal Pacmana? Dodnes vznikají tucty napodobenin, zejména na freeware scéně. V tomto případě se s ním ale setkáme i ve Spore. Jak překvapující. Samozřejmě ale v  jiné podobě. Bude se jednat o začátek, kdy se ocitnete jakožto malinkatý tvor v obrovské oceánu, kde se musíte uživit požíráním menších organismů. Hráč ale bude muset dávat dobrý pozor i na nepřátele, aby si vás nedali k obědu. Postupem času ale rostete, jste větší a větší, až přerostete své dosavadní nepřátele a rázem se stanou dravci, jež vás ohrožovali, pestrou složkou vašeho jídelníčku. Je však zřejmé, že obyčejným pacmanem by Will fanoušky stěží zaujal. Hra tedy bude v důsledku určitě pestřejší a rozsáhlejší. Vlastně ani nebude pacmana jako takového příliš připomínat, neboť hodlají autoři do této části vnést i řadu novinek a hlavně větší volnost.

  
Svět plný bakterií * Je to tady nějaké fádní * Mám tři nohy, kdo má víc?

Diablo se stalo za dobu své existence synonymem většiny, ne-li přímo všech RPG titulů. Druhou fází Spore bude tedy hra stylem značně připomínajícím RPG Diablo. Hráč bude chodit s potvůrkou, kterou si předem vtvořil, po celém rozsáhlém světě, kde bude bojovat a nabývat na zkušenostech. Třešničkou na dortu je neodvratné setkání s příšerkou opačného pohlaví. Co se asi tak stane, je už asi všem jasné. Potomci na sebe nenechají dlouho čekat a hráč se tím pádem dostává k další fázi hry.

Postavíme bojovníky, budovy a zkolonizujeme svět

V pořadí třetí část bude pojednávat o mentálním aspektech právě vzkvétajícího národa, kdy jste se dokázali úspěšně rozmnožit do většího počtu. V tomto případě se bude jedna hlavně o RTS strategii podle vzoru Populous, kdy se budete starat o menší uskupení jednotek a budov, a jakmile opět porostete, hráč se dostane zase o kousek dál.

  
Vzkvétající město * Tahle planeta teda moc velká není. * Ukázka editoru

Čtvrtá část bude podobná budovatelské strategii pocházející z dílen Willa Wrighta - Sim City, kdy se stane vaším úkolem budovat svoji aglomeraci a starat se o celkovou infrastrukturu. Důraz bude kladen i na výzkum, nicméně tato část hry by neměla být vztažena jen a pouze na malé město. Bude už záviset na vaší velikosti. Pokud vše půjde jak má, hra postoupí do své další, již páté části. Jako všechny předchozí bude i tato vycházet ze své předlohy. Tou bude notoricky známá strategie Civilization. Do určité míry podobná čtvrté části vycházející ze Sim City s tím rozdílem, že bude větší, rozsáhlejší a hráč již nebude ovládat jen jedno město. Důležitá bude i komunikace s okolním světem, takže přijde na řadu diplomacie - přátelské a nepřátelské vztahy.

Naše planeta je malá. Co takhle obsadit celou galaxii?

Poslední fáze má byt třešnička na dortu, neboť se dostanete mimo svoji planetu a úkolem bude prozkoumávat okolní světy, podřizovat si jejich národy a popřípadě zakládat nové. Jak asi všichni víme, ve vesmíru nejsou všechny planety obyvatelné. Národ, jež vznikal po ta léta na jedné z nich a s nímž jste si prošli celistvou evoluci, může bydlet jen na planetě, která má přinejmenším podobnou atmosféru. Z toho plyne, že ne každé vesmírné těleso bude pro nás ihned obyvatelné. Aby se z  nehostinné krajiny stala planeta plná života, bude sloužit mocný nástroj zvaný Genesis, který dokáže během chvilky z nehostinné krajiny vytvořit zemi vhodnou pro následnou kolonizaci. Takový nástroj si ale ihned nebudete moci dovolit. Záleží totiž na vašem bohatství a velikosti.

  
Další ukázka editoru * Pestrý výběr živočichů * Hezká sluneční soustava

V pozdější části hry bude možné cestovat mezi vzdálenými galaxiemi, navštěvovat doposud nepřístupná místa, a to díky speciálnímu létajícímu talíři - UFO. Vcelku vzato by měla být poslední, v pořadí šestá, část nejrozsáhlejší a snad i nejzábavnější. Ke hře bude přidán editor tvorů, kteří se mohou vyznačovat zajímavými aspekty - například potvůrky by nemusely mít čtyři nebo dvě nohy, ale klidně i tři. To je, uznejte, v našem světě netypické.

Na co se těšíme
  • Originalita
  • Několik herních žánrů
  • Rozsáhlý svět neomezených možností
Čeho se bojíme
  • Bude to opravdu tak zábavné?
  • Přílišná komplexnost


 
Podstatnou složkou bude i kultivovanost vašeho světa, což se bude týkat zejména budovatelské a "civilizační" části. Průběh hraní se bude odvíjet v závislosti na technologické a kulturní vyspělosti. Z předešlých řádku je patrné, že Spore bude jedním z největších herních projektů, co kdy vznikl, nebo se na něm alespoň začalo pracovat. Snad jen šílenec by se ale pokusil skloubit několik herních žánrů do hratelné a zábavné podoby. Pevně věřím, že Spore bude dalším originálním počinem z dílen Maxis. Doufejme, že vše dopadne tak, jak má, a opravdu se tohoto nadějného titulu dočkáme. Dříve připravovaná hra Sim Village byla prakticky ze dne na den zrušena. Důvod? Po chvilce strávené u ní se stala nudnou záležitostí, což vedlo k nečekanému ukončení prací. Spore ale bude o něčem jiném. Dočkat bychom se měli ještě letos, nicméně vzhledem k rozsáhlosti celistvého projektu nebude od věci počítat s reservou sahající někam k příštímu roku.

Jak se těšíme: 95%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |