Preview: Spore – další revoluce?

Spore se tváří jako nenarozený mrtvý brouk, který tiše čeká na svůj příchod, příliš se o něm nemluví, přesto jej každý s napětím očekává. Ambiciózní multižánrový projekt z dílen Willa Wrighta se blíží svému vydání a pokud vše půjde podle plánů, letos v listopadu ho tu máme.
Preview: Spore – další revoluce?

Platforma: PC
Typ hry: Multižánrový projekt
Výrobce: Electronic Arts (
http://www.ea.com/)
Distributor v ČR: EA Czech (
http://www.electronicarts.cz/)
Homepage:
http://spore.ea.com/
Předpokládané datum vydání: Říjen 2007

Když jsem projížděl vlastním seznamem nejočekávanějších her, zastavil jsem se u Spore s podivným výrazem na tváři. On stále nevyšel!? Ach ano, co jiného se dalo očekávat. Slibů v brzké vydání zde bylo už několik a stále se je nepodařilo naplnit. Alespoň doposud ne. Ten poslední přitom odkazuje na druhou polovinu letošního roku, konkrétně na období, kdy se příroda připravuje na zimu a osminozí ježci s tykadly na křídli zalézají do listí padající ze stromů.

Všechno do sebe!

Tak podobně to možná bude vypadat právě i ve Spore, jehož ambice jsou nevídané hlavně vzhledem multižánrovému pojetí celého projektu. Která hra kdy nabídla možnost okusit zároveň klasickou pacmanově raženou arkádu navazující na lehce ujeté RPG, jehož štafetu o pár hodin převezme RTS? Málokterá... nebo snad žádná? Jenže tím seznam nebyl ještě zakončen a pokračuje dále – tentokrát v podání Civilizace a posléze Civilizace umocněné na desátou, směřující ke kolonizování a dobývání vesmíru. Takhle stručně by se totiž dala charakterizovat šílenost, na které Will Wright pracuje několik let a hodlá ji uvolnit za pár měsíců.

  
Skoro jak lentilky a barevný svět v hrsti * Puma útočí na predátora! * Výraz zralej na fotku

Netají se přitom tím, že dosavadní výsledky ho opravdu uspokojují. Titul se v současné době nachází ve fázi, kdy jej lze dohrát od začátku až do konce, byť s mnohými omezeními a chybějícími položkami. V dílnách EA proto už několik pátků probíhá rozsáhlý betatest, na němž všichni tvůrci odlaďují kde se co dá. A že toho není málo. Co že vlastně hra nabídne?

Pominu-li jednotlivé herní žánry, které každý omývá stále dokola, asi dalším nejvýraznějším aspektem Spore se stane genové inženýrství. Titul nabídne možnost tvorby vlastní rasy úplně od začátku – ano, začnete jako buňka, jejíž stavbu do značné míry ovlivníte některými položkami. Bude libo „tykadlo“ navíc? Nebo rovnou dvě? Či něco jiného, co se snad ani nedá nazvat? Není problém! Nicméně mějte na paměti, že každý krok, jenž učiníte, se promítne do celé budoucnosti vaší rasy. Jakmile uděláte první krůček a vykročíte z moře, rázem se naskytne volba bližší a daleko detailnější tvorby. Před vámi se ocitne tvor, který vám jen stěží připomene něco, co by se mohlo potulovat po naší planetě Zemi.

  
Impérium pod drtivým útokem * Mají na takové planetě hospůdky? * Láska je láska...

A díky genovým hříčkám Spore si ho budete moci ještě do značné míry upravit k obrazu svému. Něco mu zvětšit, něco zmenšit, případně mu cokoliv ubrat nebo přidat... Fantazii se meze nekladou. Akorát budete muset počítat s jistými omezeními – při tvorbě vlastního druhu se často nebude jednat pouze o módní přehlídky bez hlavy a paty – postava má disponovat několika atributy směřujícími například k rychlosti, obrany, útoku apod. To vše je přitom důležité k přežití v divočině.

Sim City jako z fantazie

Will Wright je duchovním otcem Sim City, proto sám neváhal v jeho začlenění do konceptu Spore. Čtvrtá etapa vývoje rasy vás zavede k budování městských aglomerací, kde dostanete pod ruku svůj národ, jemuž je třeba postavit řádné hlavní město. V jádru by se přitom nemělo jednat o něco vyloženě nového, ovšem hříchem by bylo nezmínit fakt, že půjde libovolně navrhovat a upravovat budovy a jiné městské prvky. Inu, také máte otevřená ústa dokořán a nevěříte té volnosti, kterou má Spore nabídnout? Ani se nedivím, nicméně tohle zdaleka není vše.

  
Že by doba páření? * Tvorba postavy vypadá úžasně

Třešničkou na dortu se má stát opěvované vesmírné dobrodružství. Pokud docílíte požadované vyspělosti a váš národ projde všemi zkouškami života, bude moci konstruovat vesmírná plavidla a pomocí nich posléze kolonizovat celé virtuální universum. Tato poslední část hry má být mimo jiné rozdělena na různé mise – ekonomické, obchodní, objevné nebo záchranné. A právě v nich by se měla nacházet největší část duše celé hry. Vesmír je velký, snad až nekonečný, čeká v něm několik tisícovek různých světů. Bude jen na vás, co podniknete, kterou planetu obsadíte, s kým navážete kontakty, nebo koho naopak zničíte.

  
Tahle planeta působí útulněji * Dneska by to šlo... * Třínohý nezmar přírody

Spore bude opravdu rozsáhlý projekt, snad se mu tedy jeho velkolepost nevymstí. Nicméně pokud by se hráč v celém tom velkém světě přece jenom ztratil, v podobné chvíli mu má pomoci Sporepidie – možná bych se dala  přirovnat k Civilopedii známé v Civilizaci. Měly by se v ní nacházet všechny pojmy i dojmy hráčů, veškeré objekty obsažené ve hře a také názvy jejich autorů.

Hudba v podání Briana Ena

Sám Will Wright požádal známého skladatele Briana Ena, aby pro Spore poskládal hudební doprovod. Ten se mimo jiné bude vyznačovat jednou abnormalitou – díky speciálnímu nástroji se budou kombinovat jednotlivé stopy dohromady. A jaký má být výsledek? Rozhodně zajímavý a hlavně zaručující, že se ucho hráče téměř nikdy nedočká naprosto totožné znělky.

Na co se těšíme
 • Multižánrovost
 • Genetické hříčky
 • Rozsáhlý herní svět
 • Znovuhratelnost
 • Neotřelá hudba
Čeho se bojíme
 • Doufejme, že se autorům celá ta rozsáhlost nevymkne z rukou
 • A také další odklady... ohraná písnička

A pak že je dnes problém vytvořit něco originálního. Ovšem pravda, nepředbíhejme ještě, přece jenom zbývá do data vydání dost času. Akorát doufejme, že projekt nestihnou další srdceryvné odklady. Ty už by řádný nadšený fanda Willových her (tedy i já) přežíval jen těžce.

Jak se těšíme: Hafo moc se těšíme a čísly se to vyjádřit nedá!

Dostupné pro: PC, Wii, PSP, 3DS
Žánr: Strategie | Bláznivá strategie
Výrobce: Maxis | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 5. září 2008
 • Úžasné editory
 • Stylová grafika
 • Systém motivace v některých fázích
 • Smysl pro detail
 • Občas stereotyp
 • Chudé herní prvky
 • Nevyvážená obtížnost

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 22 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A
Assassin

Assassin's Creed Odyssey: hippokratick…

A co z toho, že to ani není asasín? Bavit se budete báječně!

3.  10.  2018 | | 3 N/A