Preview: Starcraft 2 – porazí styl originalitu?

Když je některá hra populární přes deset let, lze hovořit o legendě. V o to těžší roli se ocitá její pokračování – překoná svého otce výpravnou kampaní s interaktivními rozhovory, spoustou atraktivních jednotek a grafikou sladkou jako pravá zergská třtina rafinovaná dělem terranského křižníku?
Preview: Starcraft 2 – porazí styl originalitu?
Seznam kapitol
 1. Interaktivní kampaň a filmová prezentace
 2. Představení jednotek a smršť trailerů
Objednejte si na shop.doupe.cz
Starcraft 2
 • PC: 899 Kč
 • Platforma: PC
  Typ hry: Strategie

  Výrobce: Blizzard Entertainment (http://www.blizzard.com)
  Vydavatel: Vivendi Games (
  http://www.vivendigames.com)
  Homepage: http://
  www.starcraft2.com
  Datum vydání: 2008

  Firma Blizzard stojí v kontextu pokračování nesmrtelné strategie Starcraft v ošemetné pozici. Již deset let piluje svůj klenot prostřednictvím patchů, aby se udržel na špici multiplayerových titulů, čímž hru nebezpečně přibližuje dokonalosti. Jak přinést něco nového a přitom nepohřbít rok budovanou vyváženost a nepoštvat proti sobě miliónovou komunitu, která zná herní vesmír od třech hratelných ras po až po značku kolínské Jima Raynora? Snadno, Blizzard bere původní díl jako betaverzi a na její základ přidává nové prvky, lepší grafiku a minoritní pozlátka. Vnitřní mechanika zůstává stejná, prim bude hrát stále kombinování mnoha druhů jednotek a rychlé ovládnutí jejich speciálních schopnosti, které se nyní rapidně rozrůstají. Autoři experimentují až v rovině, kde se toho nedá tolik zkazit – na hráče čeká nová, interaktivní kampaň a spousta doprovodného obsahu, jenž pro vlastním hraní není příliš důležitý, ale navařuje na poctivý podvozek Mustangu ze sedmdesátých let nablýskanou karoserii nejmodernějších BMW.

   

  Příběh až na prvním místě

  Když byl Starcraft 2 v květnu poprvé odhalen, tvůrci pronesli několik vět o kompletnosti multiplayerového režimu, a že nyní zbývá pouze dokončit kampaň pro jednoho hráče. „Soustřeďuje se Blizzard pouze na síťovou hru a progaming, zatímco příběh odflákne na poslední chvíli?“ zněly obavy hráčů. Každoroční setkání BlizzCon otázky smetlo ze stolu. Starcraft 2 vypouští archaický koncept kampaně složené ze statických brífinků a sem tam nějaké animace přetlakovou komorou. Na prvním místě je nyní interakce jako prostředník pro vtažení hráče do děje. Jako příklad poslouží kampaň terranů. Již průlet kamery po plášti křižníku Hyperion působí filmově, a co teprve, když se výhled přenese skrz okénko na můstek. Toto je hráčovo velící centrum – má zde vesmírnou mapu, z jejíž záře hologramů vybírá jednotlivé planety, dočítá se informace o nich, rozložení nepřátel, vhodné jednotky pro výsadek a případně nakonec výběr potvrdí a vydá se na misi. Pak je zde Tidus, dvoumetrový černoch ve skafandru, kterým představuje hlavní zlom ve výpravě příběhů ve strategiích. Je s ním totiž možné promluvit, stejně jako s ostatními členy posádky na dalších palubách, vybírat otázky, ptát se na témata aktuálního průběhu misí apod.


  Kompletní technologický strom terranů je znám již nyní...

  Hráč se v terranské výpravě vžívá do role drsňáka Jima Raynora, jenž propadl kouzlu alkoholu a mezi kocovinou shání podporu pro svou malou flotilu předurčenou k velkým cílům. Jelikož lze s Raynorem volně chodit po lodi a debatovat s posádkou, pamětníkům se vracejí vzpomínky na sérii Wing Commander a další. Mluvením s posádkou hráč objeví fragmenty příběhu, které by mu byly jinak skryty – s Tidusem se klábosí o Raynorově minulosti, šéfinženýr ve strojovně se rozvypráví o nových technologiích a během cesty do putyky se třeba přehraje nepovinná animace. V té prezentované potkal Jim starého známého protossa Zeratula, jenž předznamenal návrat prastaré rasy Xel’Naga, důležitost posvátných artefaktů a záhadné uzavření vesmírného cyklu. Právě animované sekvence mají být nápomocny rozjetí pravé vesmírné opery. Jelikož jsou narozdíl od minulého dílu enginové, může jich být víc, nicméně ne na úkor kvality. Na jejich produkci se podílí tým Blizzardu zodpovědný za CG animace všech jeho minulých her, což slibuje spoustu dramatických záběrů a nápadité akce.

    

  Ty máš rakety, já protiraketový deštník!

  Původní Starcraft byl jednou z prvních strategií, která se odvážila zpracovat jednotlivé strany konfliktu zcela odlišně – nejen rozdílnou grafikou ale také unikátními jednotkami a především stylem hry. Druhý díl má v trendu pokročit ještě o kus dál. Strojům a postavám přibývají specifické dovedvosti tak, aby každá měla doslova každá jednotka své nezastupitelné místo v armádě. Blizzard sice zrušil nepříjemný limit dvanácti najednou označených jednotek, ale zároveň nechce, aby hráč vytvořil houf obléhacích tanků a vyslal je nazdařbůh proti nepřítelově základně. Nový přístup specializovaných vojáků si žádá pozornost hráče, který bude muset důmyslně využívat všech navržených dovedností. Například Thor – obrovský robot, který jednou salvou usmaží takřka jakýkoliv stroj a navíc dokáže na dálku bombardovat budovy. Jak se mu postavit? Stačí dát dohromady malou partu vozítek Cobra a neustále kroužit kolem monstra. Thor se totiž při palbě musí natočit k protivníkovi čelem, ovšem díky pomalé rotaci trupu agilní Cobry nestíhá zaměřovat.

  Hledání a vykrývání slabin jednotek bude stejně jako minule hrou ve hře, ovšem Starcraft 2 nerozsekává Terrany, Protossy a Zergy pouze rozdílností vojenských sil. Jednotlivé strany se budou lišit vice než kdy dřív taktikou boje. Ano, Terrani mohli přesunovat své budovy vzduchem již dříve, ovšem nyní se stávají experty na flexibilitu v boji – pokud je hráč ovládne dokonale, měl by se s jejich pomocí přizpůsobit každé situaci.

    

  Již jednotky (seznam viz další kapitolu) předznamenávají mnoho použitelných taktik. Zvolí hráč rychlou taktiku úderu a stažení se pomocí létajících žoldáků Reaper? Nebo se pokusí vynalézt a posléze vyrobit masivního Thora a smete odpor silou? Jen pozor na rushe, čili nečekané útoky během několika prvních minut hry, které chce Blizzard zejména pro multiplayer zachovat! Hráč se jim bude moci pokusit vzdorovat například pomocí nově zpracovaných terranských farem (Supply Depot), které jsou schopny na povel otevřít bytelné padací dveře, zajet pod terén a stat se prakticky nezranitelnými. Takto lze vybudovat kolem celé základny barikádu, kterou lze v nouzi nebo při výjezdu armády zakopat do země a po střechách farem bez obav chodit. Takový železná opona však nebude zcela neprostupná – menší jednotky jako mariňáci, zealoti nebo zerglingové se nově mohou mezi budovami protáhnout.


  ...a protossů jakbysmet. Zergové ještě podléhají vývoji

  Architektem vlastní báze

  Flexibilitě terranů napomohou jednak přemístitelné stavby, jež stejně jako minule nastratují trysky a přeletí jinam, ale take spousta nových vynálezů. Například extra drahý nukleární reaktor, který lze přistavět k výrobnám, jež s jeho pomocí začnou chrlit dvě jednotky najednou. Přitom není problém postavit jej u kasáren a při změně výrobního programu zvednou kasárna do vzduchu a k reaktoru přistavit továrnu na mechy a tanky. Zajímavostí se má stát vylepšování samotných budov. Terranské velící centrum se může postupem času stat až planetární pevností odhalující pohyb nepřátel s obrovským dělem trčícím ze střechy, zatímco hvězdný dok (Starport) jde ještě dál. Lze jej povýšit na hvězdnou základnu (Starbase), která již nepředstavuje budovu, ale masivní kosmickou loď, na jejíž palubě probíhá konstrukce křižníků a dalších poletuch – a mobilní výrobna umístitelná třeba za hlavním stanen protivníka je zde.

   

  Podobný hratelností, stejný vizuálním stylem. Druhý díl svou stylizací typickou pro hry od Blizzardu velmi připomíná původní hru, nicméně nyní je vše ve 3D. Vlastní engine dovoluje libovolně zoomovat, ovšem pouze v omezené míře. Starcraft 2 není Supreme Commander, v němž se na obrazovce hemží tisícovky jednotek. Hra se soustřeďuje na menší potyčky, a proto bude dění vždy zabíráno z menší vzdálenosti. Zvýrazní se tím i speciální efekty, kterých zde bude stejně jako žhavé plasmy na palubě vesmírného křižníku. Transportním lodě vylétávající z doků doplňuje elfka z World of Warcraft (aneb cameo role postav Blizzardu je zpět) tančící na displeji v hospodě, kde popíjejí Reapeři čekající na najmutí, a taková rafinérie plynu každou chvíli titěrnou mechanickou rukou vystrčí nový barel vzácné suroviny.

  Renderované intro přesně v duchu dechberoucích CG animací od Blizzardu

  Starcraft má jedinečnou schopnost vypadat stylově, a to nejen díky grafice, ale především zvukem, který lze zhodnotit již podle prezentovaných ukázek. Vesmírem se rozléhají hlasy jednotek, které částečně recyklují nezapomenutelné hlášky z minulého dílu a přidávají nové, jako když se základní mariňák rozhodne při déletrvajícím klikání na svůj skafandr hlasovat o “rozfragování nového velitele”. Hudba zatoupená terranskými kytarovými rytmy vesmírných dálav nese rovněž punc jedničky.

  Na co se těšíme
  • Novátorská interaktivní kampaň
  • Vesmírné zasazení se vším všudy
  • Spousta vzájemně si kontrujících jednotek
  • Nostalgicky stylová grafika a ozvučení
  Čeho se bojíme
  • Podaří se vyvážit všechny jednotky?
  • V základu to samé co první díl

  Starcraft 2 není inovativní, nemůže na létáky psát věty o revoluci, ale je to vůbec třeba, pokud vypadá skvěle a slibuje i stejnou hratelost? Jako pokračování pro nostalgiky se silnou příchutí remaku má hra úspěch zaručen.

  Jak se těšíme: 90 %


  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  11.  9.  2020 |
  Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

  Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

  Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

  15.  9.  2020 |
  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

  Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

  20.  9.  2020 | | 20 N/A
  Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

  Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

  Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

  10.  9.  2020 | | 5 N/A
  Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  18.  9.  2020 |