Preview: Test Drive Unlimited – neobyčejné závodění

Dlouho jsme se nedočkali pestré závodní podívané, která by naše oči obtěžkala novými nápady. Nová krev se do žil závodnímu žánru má dostat paradoxně s pokračováním jedné z nejstarších sérií – Test Drive
Preview: Test Drive Unlimited – neobyčejné závodění

Platforma: PC, Xbox 360, PS2
Žánr: arkádové závodění
Výrobce: Eden Games
Vydavatel: Atari
Homepage:
http://www.testdriveunlimited.com/
Datum vydání: 24. října 2006

O chystaném titulu Test Drive Unlimited se pěknou řádku měsíců mluví. Nejenže byl ozdobou poslední E3, ale ani zahraniční internetové servery nezapomínaly a stále přinášely zajímavé informace. Nicméně vůbec první zmínky byly pro majitele stolních počítačů neradostné, neboť vše naznačovalo tomu, že tento kousek na PC nikdy nedorazí. Ovšem peněz není nikdy dost, a tak vývojáři z Eden Games nad celou věcí zabádali, a usoudili, že i na PC bude výroba vhodná. Tímto krokem si pojistili velkou prodejnost. Už podle nejdůležitějšího hlediska: Test Drive Unlimited je primárně zaměřen na multiplayer, tedy do míst, kam se počítačoví hráči vypravují nejraději. Co nám nový přírůstek může nabídnou a jaké věci od něj můžeme očekávat? Naše preview prozradí vše podstatné.

Test Drive Unlimited (TDU) je žánru závodního a hráči nabídne až tisíc mil virtuálních silnic. Projíždět se budete na Havajském území, konkrétně na ostrově Oahu, kde není nouze o rychlou jízdu. Ostatně na adrenalinové projížďce budou mít převážný podíl nadupané sporťáky, které podléhají zakoupené oficiální licenci. Pro představu si uveďme nejznámější z nich. Prohánět se budeme moci například v Lamborghini, Aston Martinu, Jaguáru, Ferrari a v dalších známých vozidlech, kterých se slibuje něco kolem 125, přičemž značek bude více jak pětadvacet. Malá zmínka také padla o motorkách, avšak do nynější doby není jisté, jakým dílem se budou angažovat.

  

Ovšem nevyřádí se jenom milovníci sportovní jízdy, byť TDU nabízí mnohem více. Každý hráč má svého řidiče/řidičku, kterého si může obléci podle svého gusta. Ať je to jednoduchá košilka a džíny, nebo kožený oblek se stylovými knoflíky. Také na design automobilů se nezapomenulo. Při projížďkách se budeme kochat nádherně zpracovaným interiérem, stejně jako detaily. Klidně si můžeme stáhnout všechny okna, zesílit rádio, stěrači si setřít smítka prachu, zapnout světlomety a vychutnávat si okolní krajinu.

„Toho si chci zkusit!“ „Můžu?“

Pokud vás bude nudit ježdění sem a tam, což se nepředpokládá, tak si klidně můžete vystoupit a jen tak se procházet. Zajímavé zpestření nabídnou různí prodejci (dealeři), kteří se svého automobilu chtějí zbavit a koupit si lepší. Mnohdy se tak razantně sníží cena, a pokud se zadaří, učiníte výhodný nákup. Autoři se postarali o to, abychom nekupovali „zajíce v pytli“, čímž chci říci, že si vyhlédnuté žihlado můžete v klidu vyzkoušet, a to se vším všudy. Krom závoďáků si váš hrdina bude moci obstarat honosné vilky, které poslouží k uložení pozice, nebo například jako vhodné místo pro využití garážních prostor. Objevily se i zprávy, že lze zakoupit různé akcie a později je výhodně prodat. Nicméně tato informace není stoprocentně ověřena, tudíž na ni příliš nesázejte.

  

Při běžné projížďce napříč krajinou budete neustále narážet na zvědavé turisty, kteří by se za každou cenu chtěli ve vašem plecháči svézt, a zažít tak něco, co doma nemají. Pokud jim to umožníte a ještě je svezete na jimi chtěné místo, není vyloučena zajímavá odměna. Osobně si myslím, že tento prvek dokáže cestu výrazně oživit. Na druhou stranu autoři ujišťují, že výdělek mimo závodní dráhu nebude příliš velký, tudíž chtějí ubezpečit, že hra nepřekročí onen pomyslný práh závodění od podnikání.

Oběd volá…

Jak jsme si již řekli, TDU je mířeno hlavně na online zábavu, proto lze předpokládat, že se autoři pokusí o nějaké oživení, které tu do nynější doby nebylo. A podle všeho to vypadá, že se jim to skutečně daří. Jednu z nejzajímavějších novátorských věcí představuje možnost poklábosit v nějaké restauraci, baru, či zapadlé hospůdce. Říkáte si, jaký to má smysl? Inu, poměrně velký. Na tato místa se budou sjíždět hráči, aby si mohli něco říct, ať už to jsou taktické plány nebo jenom čistě bezvýznamná slova.

Další věc není taktéž k zahození. Pokud si přejete kolemjedoucího hráče vyzvat na závod, tak musíte zmáčknout příslušné tlačítko,  poté chvíli vyčkat, jak se vyzyvatel rozhodne. Bude-li souhlasit, tak máte na výběr z několika možností: buď vyberete předem danou trasu,  nebo si zvolíte vaši nejoblíbenější dráhu, jež máte nacvičenou a bezvadně ji ovládáte. A nejen to! Užijete si i při různých soutěžích, které mohou být i několikadenní. Co na to říkáte? Přestaneme chodit do práce a do škol? Budeme raději brázdit asfaltové silnice? Jedno je jisté, vyloučit to nemůžeme :o)

  

Pro lepší orientaci poslouží jednoduchá a přesto užitečná mapa. Jejím obsahem budou všechny přístupné závody, kterých se můžete v danou chvíli zúčastnit. Síly lze poměřit na klasických mapách s určitým počtem kol, popřípadě na sprinterských stezkách, kde záleží na rychlosti řazení (viz. Need for Speed). Součástí hry bude široká škála turnajů,  přičemž jeden z těch extrémních jsem podotkl výše. Výjimkou nebude ani možnost uzavřít s některými hráči svazky a vytvořit tak výkonný tým, který nebude závislý na nedostatku peněz.

Závěrečná chvála

Ve světě TDU může být na jednom serveru přítomno až tisíc hráčů najednou, což si samozřejmě žádá vynikající připojení, které si dopřává hrstka z nás. Pro ty z vás, kteří již vědí, že připojení vypoví službu, tak připomínám, že se nedočkáte většího omezení (vyjímaje online zábavy, samozřejmě). Stejně jako online hráči, tak i vy usednete za volat 125 vozidel, odjezdíte 44 závodů, 51 sprintů a 40 výzev od jiných spolků. Narozdíl od majitelů Xboxu 360, kteří si již vychutnávají plnou verzi, se demoverze nedočkáme, avšak rozzuřené tváře potěším, když zmíním datum vydání, které je oznámeno na 24. říjen letošního roku.

Těšíme se
  • Oficiální licence

  • Široká škála možností

  • Rozsáhlý multiplayer

Bojíme se
  • Náročnost na připojení

Jak je z dnešního článku patrné, Test Drive Unlimited nabízí širokou škálu různorodé zábavy, která neomrzí po několika hodinovém hraní. Nicméně otazníkem stále zůstává již řečená náročnost na internetové připojení. Proto držme vývojářům palce, aby vše dobře dopadlo a my se tak radovali ze zajímavé podívané, která tu ještě nikdy nebyla. No tak co říkáte? Nezní to skvěle?

Jak se těšíme: 90%

Dostupné pro: PC, X360, PSP
Žánr: Závodní
Výrobce: Eden Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8. září 2006 (X360), 16. března 2007 (PC, PS2), 30. března 2007 (PSP)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Nové obrázky ze závodů F1 2018 vás vezmou do víru dění

Nové obrázky ze závodů F1 2018 vás vez…

Další závody formulí od Codemasters se blíží a tvůrci nám uvolnili čerstvou várku obrázků.

3.  7.  2018 |