Preview: The Elder Scrolls: Oblivion: Shivering Isles – šílené ostrovy

Konečně se blíží první datadisk pro Oblivion, Knights of the Nine bylo jen na rozehřátí. Podíváme se do nových míst, odhalíme nová tajemství a zabijeme nové příšery, které postaru získávají na síle spolu s vámi. Podívejme se, co se v Oblivionu chystá.
Preview: The Elder Scrolls: Oblivion: Shivering Isles – šílené ostrovy

Platforma: PC, Xbox 360
Žánr: RPG
Výrobce: Bethesda (
http://www.bethsoft.com/)
Vydavatel: 2K Games (
http://www.2kgames.com/)
Homeage:
http://www.elderscrolls.com/games/shiveringisles_overview.htm
Předpokládané datum vydání: 23. březen 2007
Videorecenze Oblivionu:
http://doupe.cz/h/PChry/AR.asp?ARI=113669

Společnost Bethesda, stojící za všemi čtyřmi svitky RPG ságy, se rozhodla, že balíček vylepšení Knights of the Nine nebude ani nazývat datadiskem. Ti, kdo si jej takto koupili, to nejspíš neřeší, více se těší na šílenství, které jim poskytne první opravdový datadisk. Osedlejte svého obrněného koně, nasaďte si plnou výbavu a vydejte se opět do Cyrodiilu. Naleznete zde novou bránu, jež vás přenese do míst dosud nepoznaných.

Mania a Dementia

Ať už máte Oblivion čerstvě rozehraný, nebo je vaše postava na úrovni nejvyšších mistrů všech řemesel, měla by pro vás být nová část hry výzvou. Oproti Knights of the Nine, kde se vám dostalo „pouze“ nových úkolů, zbraní a vylepšení, se dostanete konečně za známé obzory. Podle všeho by Shivering Isles měly zabírat stejnou rozlohu, jako čtvrtina království z původní hry. A abych zůstal u částí, ostrovy budou rozděleny na dvě poloviny – Manii a Dementii.

  

Část zvaná Mania je v podstatě dobrá. Vynecháte-li šílenství místních, kteří jsou jednou za čas zkoseni neznámou nemocí, jedná se skoro o pohádková svět. Tráva je krásně zelená, vlní se ve větru a pobíhají po ní roztomilá zvířata. Jakmile se však rozhlédnete pořádně, zjistíte, že jste to s dnešní dávkou asi trochu přehnali a začínáte dostávat halucinace i u hraní. Všude kolem vás jsou obří houby, obloha je průzračně fialová a ten vlk, co vám okusuje nohu, je taky nějaký divný.

  

Přesným opakem je pak druhá část. Teda ne, že by Dementia byla podle přísného řádu, spíš je to ale země zla. Zatímco v Manii potkáte hodné příšery typu Golden Saint, zde vás šlehnutím své zbraně uvítá Dark Seducer. A i krajina je celá pokroucená, hvozd hustší, než byste si přáli, navíc vás stále tahají za nohu nějaké šlahouny, kolem krku se omotávají liány a do zad vás bodá Woodoo panenka. Kolem vás se přitom prohání psi bez kůže a šíleně pokroucení pavouci.

Arcizloun

A proč vlastně vyrazit na takováto bohy zapomenutá místa? Říká vám něco Sheogorath? Tak tento daedrický princ si klidně vládne tomuto souostroví a pokud přijmete nabídku jeho pravé ruky, Haskilla, můžete se pokusit s tím něco udělat. Jenže nebude to tak jednoduché, jak byste čekali. Na Haskilla sice narazíte hned po průchodu branou, ale jakmile si jej vyslechnete, zmizí vám před očima a vy se ocitnete v přistěhovalecké kolonii. A správně chápete, že dostat se z ní někam dále je váš první úkol.

   

Jakmile se dostanete do blízkosti hlavního města, kde Sheogorath vládne železnou rukou hodnou svěráku, začne se situace komplikovat. Váš oblíbený nepřítel totiž hledá někoho, kdo je bohy vyvolený provést za něj špinavou práci, takže nejlepší, do čeho se můžete pustit, je přesvědčit jej o vaší schopnosti mu pomoci. Prostřednictvím nejednoho úkolu se budete prodírat skrz rozsáhlé sítě šílených intrik až do nejvyšších pater jeho kultu, aby se vás vybral jako šampiona. Pak už jen stačí sehnat nějakou pěknou dýku a podat mu ji pěkně zezadu. A pak vám na ni omylem spadne ještě desetkrát a narve do kapsy svoji pokladnici.

  

Tato drobná zápletka by vám prý měla vystačit na nějakých třicet hodin společně s další hromadou úkolů. V obou částech země se nabažíte různých dobrodružství, která nebudou většinou tak jednoduchá, jak se na první pohled zdají. V zemi šílenství není problém, aby se věci zamotaly zrovna v tu nejnevhodnější chvíli. A dávejte si pozor, pokud jste zvyklí nakupovat se slevou za rychlé prsty. Podle všeho se nedostanete klasicky jen do vězení, ale navíc váš úprk z něj bude omezen sebráním veškeré výzbroje a výstroje. Takto ztrapněni se budete probojovávat podzemím až ke svým cenným cetkám.

Hudba pro duši

Dá se předpokládat, že pro datadisk opět tvůrci přizvou skvělého skladatele, jakým je Jeremy Soule, takže se můžete těšit na zajímavé melodie, jež vás budou hrou provázet. Otázkou zůstává, zda se změní něco na grafické stránce, i tak je stále na mnoha počítačích problém Oblivion vůbec rozjet, natož aby fungovaly veškeré grafické vychytávky. V tomto mají jistou výhodu majitelé konzolí, na které datadisk přijde také. Zatím oficiálně byl oznámen pouze pro Xbox 360, ale protože se Oblivion stěhuje i na PS3, můžeme očekávat rozšíření i zde.

Těšíme se
  • Rozšíření o nové oblasti
  • Šílené nápady v šíleném světě
  • Nové úkoly a výbava
  • Nepřátelé, kteří berou dech
Bojíme se
  • hardwarové nároky
  • stereotyp

Hra je nyní už v závěrečné fázi vývoje a tvůrci si zvou novináře na ukázku, co všechno že to budou moci hráči od rozšíření očekávat. Nové Doupě tak přinese informace přímo z hraní, protože výprava do Bethesdy byla úspěšná. Každopádně si budeme muset na datadisk počkat přibližně do konce března, pokud se nestane něco něpředvídaného. Šetřete si dovolenou, Oblivion se vrací.

Jak se těšíme: 90%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |