Preview: The Legend of Zelda - Phantom Hourglass - další záchrana nevinné princezny

Řítí se na nás další část Zeldí ságy, od které mnozí očekávají mnohé. Staronové principy vyvolávají spekulace a dohady, ale pravda je jen jedna. Připojte se k naší exkurzi za jednou z nejočekávanějších her na handheldy a zjistěte, co lze očekávat a na co se připravit.

Platforma: NDS
Žánr: akční RPG
Výrobce: Nintendo (
http://www.nintendo.com)
Vydavatel: Nintendo
Homepage:
http://www.zelda.com/universe/game/phantom/
Předpokládané datum vydání: Srpen 2007

Když jsem se prvně doslechl o představení nové hry v Zeldí sérii na handheldy, je jasné, že jsem samou nedočkavostí nadskočil. Pro mě je Nintendo DS zmenšené Nintendo 64, na kterém vyšla zcela jasně nejlepší Zelda všech dob - Ocarina of Time. Nemohl jsem se dočkat, co nám to ti kluci japonští zase vykouzlí za skvost, a v hlavě si začal promítat všechny doposud vydané 3D díly. Jak to tak u nově ohlášených titulů bývá, videa nikde, obrázky nikde; nezbývalo než klepat prsty o stůl a čekat a čekat. Kdo si počká, ten se dočká a stejně jsem se dočkal já. Bohužel to pro mě nebylo zrovna příjemné zjištění, spíše mě polil studený pot a v zádech jsem ucítil kudlu. Ptačí pohled? To nemyslí vážně. Ptačím pohledům mělo u Zeldy odzvonit zároveň s posledním 2D dílem pro GBA, Minish Cap. Očekávání vystřídalo mírné zklamání, i když mně bylo jasné, že Nintendo není radno podceňovat. A jak to tak vypadá, v tomto případě to platí dvojnásob.

  

Hezky na začátek

Jak jsem tedy uvedl, zapomeňte na styl ala Ocarina of Time, tady se hraje jiná liga; stejně jako v dobách NES, SNES a GBA, i tady kamera zabírá našeho ušatého hrdinu seshora. Jestli chtěli tvůrci jakýmkoli způsobem oživit upadající (ale přesto skvělou) sérii nebo jim došly nápady nebo jen rádi experimentují, to nevím. V dnešní době monumentálních level designů a velkolepých záběrů kamery to vypadá dost nemotorně, zvlášť jedná-li se o hru, jejíž předchůdci nádhernou architekturou přímo hýřili. Jak se ale zdá, vše klaplo na jedničku, nebo se tak alespoň dá usuzovat z ohlasů z celého světa. Chvála sem, chvála tam, člověk už pomalu začíná žárlit, že si Japonsko dávno hraje a my ještě musíme čekat.

Aby to zase nevypadlo moc jednotvárně, celá hra z ptačího pohledu snímána není. Jsou tady jiné pasáže, převážně plavba po moři, kde je kamera plně ovladatelná a poskytuje nádherný výhled. A propos plavba po moři, jak jistě víte, Phantom Hourglass je přímé pokračovaní vynikajícího Wind Wakeru z Gamecube (ti, kdo nevědí, se to právě dozvěděli), jehož hlavním charakteristickým bodem bylo moře. Obrovská plocha modré barvy s 49 ostrovy a ostrůvky, kde plavba z jednoho koutu do druhého mohla zabrat i více než patnáct minut! Mnoho lidí bylo jistě znechuceno (já osobně jsem byl nadšený), vždyť ze všech stran přilétaly stížnosti o stereotypu a zdlouhavosti. Jestli byla plavba ve Wind Wakeru dobrá či špatná, to se můžeme opravdu jen dohadovat. Jisté ale je, že plavba v Phantom Hourglass bude jiná.

  

Největší změna spočívá v tom, že loď, nyní jakýsi miniaturní parník, není plně pod hráčovou kontrolou. Ten může na dotykovém displeji nakreslit dráhu plavby, ale tím jeho ovládání lodi končí. Tedy pokud nepočítám střílení z děla a používaní jiných „udělátek“. Samotné moře je pak mnohem kompaktnější, i když o žádný rybníček se jistě nejedná. Skládá se ze čtyř částí se svými unikátními ostrovy, přičemž každá část se odemkne až po nalezení speciální mapy v jakémsi hlavním vodním dungeonu. Plavba mezi ostrovy samozřejmě nebude jen o nakreslení čáry a čekání, na cestě budou vyskakovat různé překážky a nepřátelé. Pro zkoumavé hráče, kteří si rádi hrají na piráty, se nabízí i možnost hledání pokladu (ovšem je potřeba mapa s velkým X, jinak byste hledali jehlu v kupce sena).

Hybaj za dobrodružstvím

Klasické chození po souši se ale vrací ke starým principům, ovšem nyní je vše zabaleno do balíčku s jedinečným ovládáním. Celá hra jde hrát jen přes dotykový displej, samozřejmě je jen na hráči, co si zvolí. Tento nový způsob se ale zdá být zvládnuty na výbornou, což jistě přijde vhod začínajícím uživatelům tohoto handheldu. Umístění stylusu na displeji symbolizuje malá víla (dobře známá z Ocariny), která taky slouží pro interakci s okolím - pomáhá poznat, s čím a jak se dá manipulovat. Boj probíhá taky přes „dotykáč“, klepnutím stylusem hrdina bodne, rychlým táhnutím sekne a rychlým nakreslením kruhu kolem něj vznikne znalcům známý kruhový útok, vhodný hlavně pro případy, kdy je kolem příliš mnoho nepřátel.

  

Nepřátele mají být variabilní, ať už druhem či způsobem jejich zdolání. Ze začátku hry přijdete do kontaktu s obyčejnými potvůrkami, na které obrazně řečeno stačí silněji kýchnout, abyste se jich zbavili. Později ale nastoupí protivníci těžšího kalibru, na něž už bude třeba strategie. No a jak už to v Zeldí sérii bývá, když se nebojuje, tak se řeší puzzle. Stejně tak to platí i zde, podle dostupných informací si s nimi tvůrci dost vyhráli a o variabilitu nebude nouze. Osobně puzzle vložky ve hrách vděčně přijímám, přeci jen je dobré, když si člověk odpočine od všech těch mečů, motorových pil a brokovnic.

Co se týče klasického adventuření, nechybí spousta NPC, různorodých volitelných úkolů a hledání tajných míst. Bavíme se tady přece o Zeldě, ne?

Jako z pohádky

Vizuální styl přebírá žezlo od Wind Wakera, i když je jasné, že na kvality svého taťky nemá - taky jede na slabším hardwaru. I tak ale vše vypadá skvostně, cel-shading je zvládnutý bravurně a textury se ani po přiblížení kamery nerozpadnou na hrst velkých bloků. Hra opravdu ždímá NDS, jak jen to jde, což doufám "vyhecuje" ostatní vývojáře k lepším výkonům (ne že by na NDS nebyly opravdu hezké hry, jen je jich pomálu). Postavy jako Tetra jsou zpět, možná trochu roztomilejší, než dřív (divím se, že je to ještě možné), ale pořád jsou to ti samí páprdové, i když o pár polygonů chudší.

Na co se těšíme
  • Čistá esence hratelnosti
  • Kompaktnější plavba po moři
  • Nespočet hádanek
  • Unikátní ovládání
Čeho se bojíme
  • Kamera

Co je to vůbec ten Phantom Hourglass? Jsou to jakési přesýpací hodiny, ukrývající písky času. Samozřejmě nejde o plagiát Prince z Persie, tady mají úplně jinou úlohu. Tyto hodiny dávají svému nositeli čas na bezpečný průzkum starobylého vodního chrámu, který jsem zmiňoval dříve. Jakmile čas vyprší, začne postavičce rapidně ubývat zdraví, což jak jistě uznáte, není zrovna milé. Když to shrnu, jedná se o koncept „vletět do hlavního dungeonu, najít jednu ze čtyř hlavních map, pomocí ní vplout do neprobádané oblasti, splnit tam hlavní quest, čímž se navýší množství písku času a s tou se vrátit zpět do hlavního dungeonu a prozkoumat ho hlouběji pro nalezení dalších map“. Zní to jednoduše, nezapomeňte ale, že jde jen o hrubý nástin.

Kdy že to bude?

Evropské datum vydání je stanoveno na srpen tohoto roku, což zájemcům určitě vyloudí úsměv na tváři. Je to taky jeden z mála případů, kdy nějakou hru dostane Evropa dříve, než USA, tak si toho važme. Rozhodně si odložte na tuhle pecku peckoucí nějaký peníz, bude to stát za to. A kdo ještě není rozhodnutý, může si počkat na naši recenzi, která vyjde, jakmile se nám tenhle skvost dostane do spárů. Nevím jak vy, já si ale jdu kousat nehty nedočkavostí.

Jak se těšíme: 95%

Váš názor Další článek: Sběratelská edice RPG Two Worlds

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

15:08 | Slovenský simulátor lovce Way of the Hunter nás v novém DLC vezme na Aljašku. Bližší informace ohledně expanze Aurora Shores se máme dozvědět brzy. 
13:14 | Co je zač Atomic Heart, který vychází na konci února? To vám tvůrci vysvětlí v rozsáhlém traileru plném ukázek přímo z hraní. Sami se do akce pustíme 21. února. 
1. února | Star Wars Jedi: Survivor nakonec vyjde až 28. dubna. Studio Respawn nestíhá vývoj a potřebuje dalších šest týdnů na dokončení. 
31. ledna | Český hit American Truck Simulator se v budoucnu rozšíří o mapu Kansasu. Ještě před tím ale přijde DLC se státem Oklahoma 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu