Preview: The Wheelman – Vin Diesel bez servítek

Zajímá vás, jak by mohla vypadat hra, která by kombinovala GTA či Mafii s Vinem Dieselem? Tady je.

V dnešní době se, podle mého názoru, akční hry nejčastěji dělí na dva typy. První používá předem nastavený lineární postup; stačí střílet na všechno, co vám přijde pod ruku a občas vyřešit nějaké to puzzle. Přestože jsou zde výjimky jako například Far Cry, kde je hráči umožněno řešit jeden problém více způsoby, pořád se nejedná o plnohodnotnou svobodu pohybu.

Plešatá hlava, drsný výraz a hlavně svaly takové, že sotva projde dveřmi. Toť Vin Diesel, který se nám představuje jako agent Milo Burik

Tu umožňuje až druhý typ, kde si prostě chodíte po rozlehlé lokaci, čas od času někoho odbouchnete, splníte úkol a když se vám zachce, pokračujete v hlavní příběhové linii. Tento případ je už delší dobu zastoupen herní sérií Grand Theft Auto, která se dočkala opravdu nevídaného úspěchu.

wheelman 1.jpgwheelman 2.jpg

Tigon Studios, stojící za akcí The Chronicles Riddick: Escape from Butcher Bay, chce představit vizi jakéhosi svého GTA (nebo možná spíš Drivera), ovšem zda se bude jednat o vizi úspěšnou, to se dozvíme až po vydání hry - jisté ambice tahle hra však má. Není divu, Riddick byla skvělá hra. Autoři se tedy opět vrhají do projektu podle filmu, ale pro nějaké přílišné obavy není důvod - už předtím ukázali, že umí.

Vin Diesel dobývá Ameriku… ehm Barcelonu

Plešatá hlava, drsný výraz a hlavně svaly takové, že sotva projde dveřmi. Toť Vin Diesel, který se nám představuje jako agent Milo Burik. Je tajně nasazen do Španělska (konkrétně Barcelony), aby se vydával za nájemného řidiče a vypomáhal tak různým kriminálním živlům. Možná vám v tomto typu her chyběla větší míra interaktivity - přece jen když jedete autem 150 km/h a napálíte to do telefonní budky, která mimochodem vyvázne bez škrábance, na zážitku to moc nepřidá.

art.jpg

Poslední dobou se tyto nedostatky napravují a to samé si dali za úkol i tvůrci této hry. Sice neslibují komplexní destrukci ála Red Faction, ale i tak by mělo jít o propracovaný systém kolizí. Barcelona plná létajících střepů, kol a kdoví čeho ještě… No nezní to lákavě? Nic jiného se snad ani nedalo čekat, když se jedná o hru, která na adrenalinových honičkách a velkolepých bouračkách staví. Výsledek pak připomíná akci jako v Burnout, ovšem v jiném podání.

Auta, auta, autíčka

Akce se však nemá zaměřit na pěší sekce (kterých bude asi jen 20 % v celé hře), ale spíše na jízdu v autě, což dokazují první ukázky. V nich třeba můžeme Milo Burika vidět, jak své auto otočí o 180° a střílí na pronásledovatele v podobě barcelonských policistů. Samozřejmě, střílení z auta už bylo použito mnohokrát, ale určitě nešlo o takové – dá se říct kaskadérské – kousky. Taškařice s autem mohou oživit hraní, proto je vítám s otevřenou náručí. Komu by se taky chtělo pokaždé, když potká nepřítele, vyskakovat z auta ven.

wheelman 3.jpgwheelman 4.jpg

Ke všem těmto vylomeninám bude potřeba focus, což je stavový ukazatel, který se bude postupně při používání těchto fint vybíjet. Jeho zpětné nabití ale nemá být podle tvůrců nijak složité, jelikož se tak bude dít vždy, když autem do něčeho vrazíte nebo se dostanete do vzduchu. Nutné je naučit se své auto pořádně ovládat, protože výše zmíněné „dovádění“ bude nejspíš jediným způsobem, jak si focus opatřit.

Můžeme Milo Burika vidět, jak své auto otočí o 180° a střílí na pronásledovatele v podobě barcelonských policistů

Vše to zní skvěle, obávám se ale jisté stereotypnosti, protože až na pár triků s autem se v ukázkách nic převratného neobjevilo. Sice se najdou prvky, např. v podobě efektivních filmových scén, které se sem tam aktivují při výbuchu, nebo najetí na plošinu, ale i toto může brzy omrzet. Záleží jen na tom, jaké tempo autoři nasadí.

Pixel sem, pixel tam

Po grafické stránce je na tom Wheelman prozatím solidně. Těžko se to stylisticky vyrovná nádherným screenshotům z Mafie 2, ale i tak si kvality hra udržuje. Modely jsou propracované (hlavně na Vinu Dieselovi se autoři pořádně vyřádili), na druhou stranu prostředí mi občas připadlo umělé, až plastické.

Vývojáři se jistě snaží, aby jejich hra vypadala co nejlépe – to přeci měl být největší přínos nextgen konzolí - někdy se snaha ale změní na přeplácanost. Znáte to, to je když se lesknou i tkaničky u bot. Doufejme, že se tento symptom Wheelmanovi vyhne obloukem. To ale nemění nic na faktu, že se jedná o detailní provedení Barcelony a že o dostatek místa pro manévrování nebude nouze.

wheelman 5.jpgwheelman 6.jpg

Z vlastní zkušenosti se předem obávám špatného frameratu PS3 verze, jelikož současná hratelná verze má problémy i na Xboxu 360, na který je vývoj podstatně jednodušší. Vše je ale prozatím ve vývoji, proto není třeba zbytečného stresování. Tvůrci mají dost času na vyladění hry, sami se nechali slyšet, že si dali za cíl dosáhnout stabilních třicíti snímků za sekundu. 

wheelman 7.jpgwheelman 9.jpg

Musím uznat, že se mi Wheelman líbí. Má potenciál, ale i tak k němu budu přistupovat s mírným odstupem, hry podle filmů často můžeme házet rovnou do odpadkového koše. Jsou sice výjimky, ale je jich jako šafránu. Už jednou nás lidé v Tigon Studios překvapili, třeba se jim to opět podaří. A kdyby ne, série GTA či Mafie zůstane dobrá už „nafurt“. Než se ale naskytne možnost pořádně tomuto kousku nahlédnout pod kapotu, slunce ještě několikrát zapadne. Do té doby můžeme jen a jen spekulovat.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Tigon Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. března 2009
  • Rychlost, akce, spád
  • Spektakulární efekty
  • Příjemné ozvučení a atmosféra
  • Při delším hraní může nudit
  • Mrtvé město
  • Nic moc grafika
Související články
  1. Nové hry na obzoru: Filmové hrátky
  2. Recenze: The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay – zachraň se, kdo můžeš!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 6 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A