PC | X360 | PS3 | Akce | Preview

Preview: The Wheelman – Vin Diesel bez servítek

Zajímá vás, jak by mohla vypadat hra, která by kombinovala GTA či Mafii s Vinem Dieselem? Tady je.

V dnešní době se, podle mého názoru, akční hry nejčastěji dělí na dva typy. První používá předem nastavený lineární postup; stačí střílet na všechno, co vám přijde pod ruku a občas vyřešit nějaké to puzzle. Přestože jsou zde výjimky jako například Far Cry, kde je hráči umožněno řešit jeden problém více způsoby, pořád se nejedná o plnohodnotnou svobodu pohybu.

Plešatá hlava, drsný výraz a hlavně svaly takové, že sotva projde dveřmi. Toť Vin Diesel, který se nám představuje jako agent Milo Burik

Tu umožňuje až druhý typ, kde si prostě chodíte po rozlehlé lokaci, čas od času někoho odbouchnete, splníte úkol a když se vám zachce, pokračujete v hlavní příběhové linii. Tento případ je už delší dobu zastoupen herní sérií Grand Theft Auto, která se dočkala opravdu nevídaného úspěchu.

wheelman 1.jpgwheelman 2.jpg

Tigon Studios, stojící za akcí The Chronicles Riddick: Escape from Butcher Bay, chce představit vizi jakéhosi svého GTA (nebo možná spíš Drivera), ovšem zda se bude jednat o vizi úspěšnou, to se dozvíme až po vydání hry - jisté ambice tahle hra však má. Není divu, Riddick byla skvělá hra. Autoři se tedy opět vrhají do projektu podle filmu, ale pro nějaké přílišné obavy není důvod - už předtím ukázali, že umí.

Vin Diesel dobývá Ameriku… ehm Barcelonu

Plešatá hlava, drsný výraz a hlavně svaly takové, že sotva projde dveřmi. Toť Vin Diesel, který se nám představuje jako agent Milo Burik. Je tajně nasazen do Španělska (konkrétně Barcelony), aby se vydával za nájemného řidiče a vypomáhal tak různým kriminálním živlům. Možná vám v tomto typu her chyběla větší míra interaktivity - přece jen když jedete autem 150 km/h a napálíte to do telefonní budky, která mimochodem vyvázne bez škrábance, na zážitku to moc nepřidá.

art.jpg

Poslední dobou se tyto nedostatky napravují a to samé si dali za úkol i tvůrci této hry. Sice neslibují komplexní destrukci ála Red Faction, ale i tak by mělo jít o propracovaný systém kolizí. Barcelona plná létajících střepů, kol a kdoví čeho ještě… No nezní to lákavě? Nic jiného se snad ani nedalo čekat, když se jedná o hru, která na adrenalinových honičkách a velkolepých bouračkách staví. Výsledek pak připomíná akci jako v Burnout, ovšem v jiném podání.

Auta, auta, autíčka

Akce se však nemá zaměřit na pěší sekce (kterých bude asi jen 20 % v celé hře), ale spíše na jízdu v autě, což dokazují první ukázky. V nich třeba můžeme Milo Burika vidět, jak své auto otočí o 180° a střílí na pronásledovatele v podobě barcelonských policistů. Samozřejmě, střílení z auta už bylo použito mnohokrát, ale určitě nešlo o takové – dá se říct kaskadérské – kousky. Taškařice s autem mohou oživit hraní, proto je vítám s otevřenou náručí. Komu by se taky chtělo pokaždé, když potká nepřítele, vyskakovat z auta ven.

wheelman 3.jpgwheelman 4.jpg

Ke všem těmto vylomeninám bude potřeba focus, což je stavový ukazatel, který se bude postupně při používání těchto fint vybíjet. Jeho zpětné nabití ale nemá být podle tvůrců nijak složité, jelikož se tak bude dít vždy, když autem do něčeho vrazíte nebo se dostanete do vzduchu. Nutné je naučit se své auto pořádně ovládat, protože výše zmíněné „dovádění“ bude nejspíš jediným způsobem, jak si focus opatřit.

Můžeme Milo Burika vidět, jak své auto otočí o 180° a střílí na pronásledovatele v podobě barcelonských policistů

Vše to zní skvěle, obávám se ale jisté stereotypnosti, protože až na pár triků s autem se v ukázkách nic převratného neobjevilo. Sice se najdou prvky, např. v podobě efektivních filmových scén, které se sem tam aktivují při výbuchu, nebo najetí na plošinu, ale i toto může brzy omrzet. Záleží jen na tom, jaké tempo autoři nasadí.

Pixel sem, pixel tam

Po grafické stránce je na tom Wheelman prozatím solidně. Těžko se to stylisticky vyrovná nádherným screenshotům z Mafie 2, ale i tak si kvality hra udržuje. Modely jsou propracované (hlavně na Vinu Dieselovi se autoři pořádně vyřádili), na druhou stranu prostředí mi občas připadlo umělé, až plastické.

Vývojáři se jistě snaží, aby jejich hra vypadala co nejlépe – to přeci měl být největší přínos nextgen konzolí - někdy se snaha ale změní na přeplácanost. Znáte to, to je když se lesknou i tkaničky u bot. Doufejme, že se tento symptom Wheelmanovi vyhne obloukem. To ale nemění nic na faktu, že se jedná o detailní provedení Barcelony a že o dostatek místa pro manévrování nebude nouze.

wheelman 5.jpgwheelman 6.jpg

Z vlastní zkušenosti se předem obávám špatného frameratu PS3 verze, jelikož současná hratelná verze má problémy i na Xboxu 360, na který je vývoj podstatně jednodušší. Vše je ale prozatím ve vývoji, proto není třeba zbytečného stresování. Tvůrci mají dost času na vyladění hry, sami se nechali slyšet, že si dali za cíl dosáhnout stabilních třicíti snímků za sekundu. 

wheelman 7.jpgwheelman 9.jpg

Musím uznat, že se mi Wheelman líbí. Má potenciál, ale i tak k němu budu přistupovat s mírným odstupem, hry podle filmů často můžeme házet rovnou do odpadkového koše. Jsou sice výjimky, ale je jich jako šafránu. Už jednou nás lidé v Tigon Studios překvapili, třeba se jim to opět podaří. A kdyby ne, série GTA či Mafie zůstane dobrá už „nafurt“. Než se ale naskytne možnost pořádně tomuto kousku nahlédnout pod kapotu, slunce ještě několikrát zapadne. Do té doby můžeme jen a jen spekulovat.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Tigon Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. března 2009
  • Rychlost, akce, spád
  • Spektakulární efekty
  • Příjemné ozvučení a atmosféra
  • Při delším hraní může nudit
  • Mrtvé město
  • Nic moc grafika
Diskuze (2) Další článek: Modifikační koutek – Multiplayerový Postal 2 zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma

Aktuality

15:19 | Už zítra ve 23:00 nás čeká další Nintendo Direct. V něm se dozvíme více informací o novinkách, které zamíří na Switch v první polovině roku. Během 40minutové prezentace jistě dojde i na nová oznámení. 
13:36 | Wo Long: Fallen Dynasty si budete moci vyzkoušet ještě před vydáním na všech platformách. Demo vyjde 24. února a za jeho dokončení dostanete bonus do plné hry. 
3. února | Polda 7 vyšel na zařízení se systémem Android. Vyzkoušet ho můžete zdarma, plná verze vás vyjde na 150 Kč. Na iOS sedmý díl dorazí začátkem dubna. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu