Preview: Tomb Raider Legend – Indiana Jones v sukni

Je to mrcha. Ale každý jejímu kouzlo podlehne. Chytrá a vynalézavá, především pak krásná – přesně taková je Lara Croft. A právě proto jí odpustíme všechny křivdy, co v minulosti napáchala, a stále se budeme těšit na nové pokračování jejího dobrodružství. To právě přichází a krásná archeoložka opět odhalí víc, než by bylo zdrávo...
Preview: Tomb Raider Legend – Indiana Jones v sukni

Platforma: PC (PS2, Xbox, Xbox 360)
Žánr: Akce
Výrobce: Crystal Dynamics
Vydavatel: Eidos
Homepage: www.tombraider.com
Datum vydání: březen 2006

Nechce se ani věřit, že už tomu bude deset let, co jsme se rozplývali nad krásami prvního dílu série Tomb Raider. Tehdy se hlavním trhákem stal třetí rozměr a jedinečná hratelnost. Bohužel s dalšími přírůstky do série se stále zvětšovaly ženské přednosti hlavní hrdinky, zatímco hratelnost byla odsunuta na druhou kolej. To by měla změnit novinka s podtitulem Legend. Podaří se?

  
Řekněte sami: Není nádherná? * Lokace byly zvětšeny * Hra světel a stínů

Bez okolků můžeme prohlásit, že nejspíše ano. Vylepšit dojmy z posledních dílů totiž není nic těžkého. Tomb Raider Legend však výrazně vybočuje z řady a se svými předchůdci má společnou snad jen Laru Croft v úloze odvážné archeoložky, kolem níž se celá hra točí. Odvážná slova, říkáte si. Jenže tentokrát máme dobrý důvod, proč velkohubým prohlášením vývojářů věřit: opratí slavné série se konečně chopil někdo jiný než skomírající studio Core! Crystal Dynamics sice na svém kontě nemají žádný vysloveně prvoligový titul (nepočítáme-li jejich poslední počin - Project: Snowblind), na druhou stranu se jim nyní nabízí skvělá příležitost, jak se předvést v tom nejlepším světle.

Překvapení...

Hned na začátek se s vámi musíme podělit o zásadní novinu. Radši se posaďte, aby to s vámi neseklo. Fanoušci Lary Croft už určitě onu změnu zaregistrovali na okolních obrázcích. Řeč není o ničem jiném než o poprsí hlavní hrdinky... Grafika jako celek samozřejmě byla vylepšena, aby opět vypadala co nejatraktivněji, jenže narozdíl od minula nás v Legend nečeká zvětšení, ale zmenšení. Ehm, však víte, jak to myslíme. Crystal Dynamics se tak trochu vydali proti proudu a spíše než jako pokračování předchozího dílu se Legend tváří jako návrat k jedničce.

Také v otázkách hratelnosti se změna na vývojářském postu výrazně promítne. Tomb Raider Legend nabídne mnohem sofistikovanější herní zážitek. Mizí krkolomné levely posledních dílů, jejichž neuvěřitelným překážkám by těžko vzdoroval i chlap formátu Indiana Jonese, natož křehká dívčina, jakou je Lara. To však neznamená, že dojde k zlehčení úkolů. Nikoliv, jen budou tentokrát stát na reálných základech a z Lary-sexbomby/superženy se stane Lara-hezká-holka/obyčejný člověk.

  
90 - 60 - 90? * Další z úkolů čeká na vyřešení * Jo, tohle bude zase jenom o fous...

Lehké změny nás čekají též co do samotné hratelnosti. Akci je vyhrazena pouze jedna třetina z celé hrací doby – zbytek by měly vyplnit logické hádanky. Hra si má však stále držet přiměřenou laťku obtížnosti a i když bude u hádanek či puzzlů nutné zapojit mozek, nemůžete čekat, že půjde o bůhvíjak složité úkoly. Situaci do značné míry ještě zjednoduší dynamická kamera, která vždy projede místností, v níž se daný puzzle vyskytuje, pohledem z vrchu, a vy tak můžete získat potřebný přehled. A kdyby vám nestačilo ani to, může vám pomoct starý známý z prvního dílu – sluha Winston. Novinkou je potom archeolog Zip, ten se však nevydá přímo do akce, nýbrž bude s Larou v neustálém kontaktu skrze headset.

Puzzly jsou z velké většiny závislé na herním prostředí. Spolu se zmíněným „polidštěním“ Lary se můžeme těšit na mnohem reálnější úkoly: kupříkladu mizí posunování tunových kvádrů, namísto nich si budeme muset vystačit s menšími kamennými koulemi. Nebo třeba v podzemních kobkách bude hráčovým úkolem zajistit přísun světla. Někdy stačí třeba mírně pootočit obrovskou sochu uprostřed místnosti, jindy vyskákat po úzkých plošinách a otevřít malou šachtu. 

  
Lara třikrát jinak

... za překvapením

Ruku v ruce s novým enginem se můžeme těšit nejen na vizuální orgie hodné dnešní doby, ale především zrušení pomyslných čtverců, po nichž se v minulosti Lara pohybovala. Každičký pohyb nyní vypadá mnohem lidštěji a především je plynulý. Stejně vítanou změnou je rozšíření rejstříku pohybů. Z Lary se stal nefalšovaný klon Prince Perského – skáče, dělá salta, přeskakuje na vzdálené plošinky a využívá stěn k odrazu. Autoři však přiznávají, že hráč nebude mít moc na výběr. Každá překážka má totiž striktně daný postup a předem určený pohyb, do nějž se jednoduše musíte trefit. Vývojáři však druhým dechem dodávají, že pokud s Larou nebudete zacházet podle jejich představ, nemusí vaše počínání skončit hned smrtí. Díky speciálnímu „tlačítku pro záchranu“ se totiž Lara většinou na poslední chvíli stihne zachytit nad propastí či vyhnout jiné překážce a o vlásek tak uniknout smrti.

Podobně jednoduché by mělo být při hraní všechno. Vývojáři se pokusili o odstranění klasické metody pokus/omyl a první dojmy naznačují, že se vydali správným směrem. Před kteroukoliv akcí se vám na obrazovce objeví příslušná kombinace kláves pro všechny možnosti, které budete v následujících okamžicích potřebovat. Jde sice o velké zjednodušení, jenž má za následek naprostou nesamostatnost hráčů a z akční hry se stal tak trochu interaktivní film, ovšem pokud danou kombinaci kláves opravdu použijete, nebudete litovat. Lara se vytasí se svými božskými pohyby a nabídne vám podívanou jinde nevídanou.

  
Hlavní přednosti hrdinky byly zmenšeny... pořád je ale Lara dostatečně vyvinutá :-) * Kdo se bojí, nesmí dělat archeologa * Na zbraně se taky nezapomnělo

Lara samozřejmě nezapomněla ani na zbraně. Její arzenál tentokrát čítá pistoli, brokovnici, samopal a dalších sedm zbraní.

Legend vychází kromě PC také na všech ostatních myslitelných platformách. Všude by přitom měla nabídnout neuvěřitelné hry světel a stínů, obrovské lokace a především krásnou dívčinu v hlavní roli. Ostatně na ní si můžeme názorně ukázat, jak moc byla grafika oproti poslednímu dílu Angel of Darkness vylepšena. Lara na sobě má nyní dvakrát větší počet polygonů a můžete si být jisti tím, že u ostatních postav / budov / prvků tomu není jinak.

Na co se těšíme
 • Nové pohyby
 • Nová Lara
 • Nová grafika
 • Nová herní náplň
Čeho se bojíme
 • Bude to "jen" Lara
 • Bude nás "interaktivní film" v podání Crystal Dynamics bavit?

Tomb Raider Legend se netváří jako revoluce. Nabídne (snad) skvělou grafiku a podobně dobrou hratelnost, k titulu „nejlepší z nejlepších“ by však vývojáři museli předvést více. Nám ale bude bohatě stačit, když se v Crystal Dynamics poučí z chyb svých předchůdců a my se budeme s Larou Croft konečně zase bavit.

Jak se těšíme: 85%

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Adventury, Akce
Výrobce: Crystal Dynamics | Webové stránky hry
 • Grafika
 • Hratelnost
 • Řada změn
 • Mezihry
 • Konečně návrat Lary na výsluní
 • Hudba
 • Kamera
 • Možná přehnaně zatomatizovaná hratelnost

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A