Preview: Trackmania United – chytlavá rychlost

Padesát v obci. Devadesát mimo ni. Sto třicet na dálnici. Tři sta v Trackmanii. A někdy i víc, pokud umíte dobře řídit. Prostě závodění bez rychlostních mezí čeká další díl, údajně opět lepší než všechny předchozí. A na co že se máme těšit v Trackmania United? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku vývojářů z Nadea.
Preview: Trackmania United – chytlavá rychlost

Platforma: PC
Žánr: Závodní
Výrobce: Nadeo (
http://www.nadeo.com/)
Vydavatel: Focus Home (
http://www.focus-home.com/)
Homepage:
http://www.trackmaniaunited.com/
Předpokládané datum vydání: Únor 2007

Francouzi byli vždy podivíni. Pojídají šneky a žabí stehýnka, do války jdou s bílou vlajkou a na závodní dráze jim auta projíždějí jedno druhým. Protože nejsme gastronomický magazín ani historický denník, je asi jasné, že se budu dnes věnovat právě oněm autíčkům. Popis totiž sedí na jednu závodní sérii z dílen Nadea a protože by článek měl pojednávat o Trackmania United, je všem jasné, že vyrážíme do světa šílených rychlostí.

O co jede?

Pro neznalé si neodpustím krátkou rekapitulaci předchozích dílů. Bylo nebylo, jednoho krásného dne asi tak dva roky zpátky se mezi hrami objevila Trackmania. Trojice různých prostředí, kaskadérské tratě a zábavná rychlost daly základ jedné z nejoblíbenějších závodních sérií současnosti. O něco později přišla Trackmania Sunrise, s novou trojicí prostředí a rozšířenými možnostmi. Ale pravý rozlet zažila Trackmania až jako Nations, zejména díky tomu, že byla volně stažitelná. Však také dvacet milionů stažení o něčem hovoří.

  
Vzhůru dolů * Jednoduchá trať, jen se nezamotat * Klasická prostředí dohromady

Trackmania United má v sobě skloubit vše z předchozích dílů a přidat nějaké to vylepšení. Hlavní myšlenkou jsou herní peníze, kterých jste si mohli všimnout již dříve. Ale až nyní budou užitečné. Měděné mince budete získávat nejen za medaile udělené při projíždění dráhy, ale také za pravidelné hraní. Záleží pak jen na vás, zda si nové auto vydobudete pěticí zlatých medailí, nebo se připojíte tři dny po sobě. Za obé byste měli obdržet obnos dostatečný k otevření nové vizáže.

Autíčka však nebudou jedinou přístupnou věcí získatelnou za herní peníze. Díky obrovské hráčské základně a jednoduchému editoru bude možno získávat také nové trati, na nichž budete bojovat o cenné kovy, proměnitelné na herní peníze, použitelné při nákupu tratí, neopakuji se trochu? Když už jsem se ale zmínil o editoru tratí, nejnovější díl bude obsahovat na tisíc různých kousků, ze kterých si můžete vaše dráhy skládat. Vývojáři sice neprozradili veškeré novinky, ale můžeme prý očekávat klasické vertikální zatáčky, tentokráte spirálově klesající k zemi, stejně jako pole vypínající váš motor. Pouhou setrvačností se pak snažíte dojet k cíli, ale stačí jediná chybka a jste na hlíně.

Na hlíně a v metle

A nebo se po hlíně proháníte celou dobu. Novým prostředím totiž bude terénně zaměřená hlína, představující tratě pro motokros nebo závody bugin. Svým vozítkem budete kypřit povrch a snažit se zůstat pokud možno na trati při nevyzpytatelných skluzech v zatáčkách. Není snad nutno dodávat, že váš závodní speciál bude mít hnanou zadní nápravu, což často zapříčiní průjezd zatáčky dveřmi napřed. Pouze ti nejlepší pak budou schopni dokončit krkolomné závody v rozumném čase.

  
I ka hlíně se dobře jezdí * Na co čtyři kola, dvě stačí * Ke každému červánku závodnička zdarma

Rozličným ztížením vaší jízdy ale není zdaleka konec. Koho by také bavilo jezdit po perfektně rovné dráze, opět se potkáme s překážkami, důležitými pro trojici základních možností, jak závodit. Samozřejmostí je jízda na čas, kdo se nejrychleji dostane do cíle, je vítězem. Druhou možností je pak projíždět zapeklité trati s co možná nejméně chybami, nejdůležitější je pro vás dojet do cíle na co nejméně pokusů, čas rozhoduje pouze v případě shody. Třetí možnost pak procvičí vašeho tvořivého ducha, protože jsou pouze některé body, kterými musíte projet, máte k dispozici několik částí tratě a musíte z nich postavit cestu tak, abyste byli poté v cíli nejrychleji.

  
Lopingy se vracejí * A spirálový sestup do hlubin * Volný jako auto

Pokud jste hrávali starší díly, byl právě čas vaším jediným protivníkem. S příchodem Trackmania Nations se stále častěji objevovali na seznamu soupeřů i reální lidé, což do jisté míry převezme i Trackmania United. Hrát sice můžete i sami proti počítači, ale proč byste to dělali, když ve světě čekají desítky a stovky hráčů, se kterými můžete své výsledky porovnávat? Stejně tak široká hráčská základna může být omezena na menší kluby, třeba pro republiku, město, školu, nebo klidně i jen vaši rodinu. Neměl by být problém si vydávat elektronické časopisy pro takovýto klub, kde si může každý z členů porovnat své výsledky s ostatními.

Srážka s blbcem

Jak už jsem ze zmínil, porovnávat budete pouze své výsledky z čistého závodu, neovlivněného žádnými srážkami. Chcete-li mermomocí bojovat se svými protihráči o každičký kousek vozovky, jsou zde pro vás jiné hry. V Trackmanii prostě nemůžete počítat s tím, že by do vás protivníci záměrně naráželi. Pokud už jsou vidět jejich vozy na trati, tak pouze jako duchové motivující vás k lepším výkonům, případně pak ukazující výrazně lepší projetí některé z překážek.

  
Žádné srážky nebudou * Klasika táhne * Stadióny z Nations se dočkají změny vzhledu

Pokud se obáváte, že podobná hra bude pro váš počítač smrtící svojí náročností, buďte klidní. I když jsou opět do závodů přidány nové efekty, s trochou nastavování by vám prý k plynulému hraní měl stačit i pět let starý počítač. Stejně tak si ale na své přijdou majitelé nejnovějších strojů, pro které má být přichystán zajímavý grafický zážitek. A to vše bude zpětně kompatibilní s tratěmi vytvořenými pro předchozí díly.

Těšíme se
 • Šílená rychlost
 • Šílené překážky
 • Šílená prostředí
 • Šílená návykovost
Bojíme se
 • Zbytečná překombinovanost
 • Přehnaná náročnost

Protože je hra zaměřena na online soupeření, rozhodli se autoři, že se nebudou omezovat na next-gen konzole, kdy by těžko mohli zápolit hráči na různých přístrojích, ale zůstanou pouze u PC. Tvrdí, že PC je pro opravdové online hry nejlepším nástrojem a do jisté míry je nutné dát jim za pravdu. Nutno ovšem podotknout, že se musí jednat o PC s některým dílem Trackmania. Snad nás i v Trackmania United čeká nekončící závodní zábava.

Jak se těšíme: 90%

Dostupné pro: PC
Žánr: Závodní
Výrobce: Nadeo | Webové stránky hry
 • Rychlost
 • Všechny stará prostředí dohromady
 • Velká komunita hráčů a přídavků
 • Neskutečná návykovost
 • Jednoduchý způsob, jak udržet
 • Pro někoho málo novinek

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A