Preview: Tycoon City: New York – postavte si svou metropoli

vytisknout velikost písma
Člověk by nevěřil, kolik už vzniklo „tycoon“ her. Díky nim můžete spravovat snad vše, nač si jen vzpomenete. Od malých kaváren, přes luxusní hotely až po celé dopravní sítě. Prostřednictvím Tycoon City: New York však zajdete ještě dál. Což takhle vybudovat vlastní velkoměsto?
Preview: Tycoon City: New York – postavte si svou metropoli

Tomáš VránaPlatforma: PC
Žánr: Budovatelská strategie
Výrobce hry: Deep Red Games
Distributor hry: Atari
Distribuce v ČR: Zatím neoznámen
Předpokládané datum vydání: Únor 2006
Homepage hry: http://www.tycooncity.com

O budovatelské strategii Tycoon City: New York se toho zatím příliš nenapsalo. Ale jak se říká, tichá voda břehy mele. Dojmy z nedávno vydané demoverze napovídají , že se nebude jednat o žádnou lacinou budgetovku, nýbrž o plnohodnotný a konkurenceschopný titul. Rovněž se říká – nechval dne před večeří. Demo je totiž velice krátké a poukazuje pouze na základní rysy hry. To nejlepší si autoři samozřejmě nechali do ostré verze.

  

New York v celé své kráse

Zdravíčko, pane starosto

Chodit po ulici a slýchávat samou chválu od občanů vlastního města je věc, která se zase tak často nestává. Ať už z důvodu, že málokomu se poštěstí být hlavou metropole. Nebo také z důvodu, že hodně starostů by mělo chodit spíše kanály, než-li po ulicích. Tycoon City tak může dobře posloužit jako trenažér pro budoucí funkci populárního „taťku“ města.

Tycoon City: New York - demo (650 MB)

Tycoon City: New York - trailer (20 MB)

V demoverzi je nabízen tutoriál a jedna časově omezená mise. V základním výcviku se krom pohybu po zpřístupněné části New Yorku – Greenwichi, naučíte i stavět budovy a zjišťovat klíčové potřeby občanů. Nutno ještě dodat, že prakticky celé město budete muset vybudovat sami, protože začínáte na téměř vybouraném pozemku, kde jsou jen silnice a pár paneláků. Hned v úvodu přijde zpráva, že lidem chybí kavárna. Najdete si proto vhodnou plochu a postavíte ji. Aby se sem dostali i lidé z druhého konce čtvrti a ne jen náhodní kolemjdoucí, musíte obstarat viditelnou reklamu. Vlajky, potisky, ale i skvostné atrakce na střechu domu napomáhají k tomu, aby zde zákazníci posedávali a utráceli horentní sumy (které jdou samozřejmě do vaší kapsy). Jenomže po chvilce zjišťujete, že je kavárna věčně obsazená, takže je nutno dokoupit stoly a židle pro více lidí. Samozřejmostí je i výběr barvy či designu.

  

lepší, než počítání oveček před spaním

Tolik možností a tolik práce s jednou jedinou kavárnou. Nedokáži si ani představit, jak asi vypadá obsluha celé několikamilionové metropole. Jedno je však jasné – podáte lidem prst a budou chtít celou ruku. Jakmile byl první veřejně prospěšný domek postaven, vznášeli občané další a další požadavky. Chtěli diskotékové kluby, aby se měli kde bavit. Velké supermarkety, aby měli kde nakupovat. Univerzitu, aby se měli studenti kde vzdělávat a nemuseli dojíždět do jiné čtvrti. Kostel, internetovou kavárnu, nákupní střediska s domácí technikou a oblečením, koncertové sály a mnohé další věci. Když jim nevyhovíte, budou naštvaní. Když jim vyhovíte, v pokladně se za moment začnou hromadit pavučiny (začne, jak se říká, smrdět málem). Co teď?

Nekonečný koloběh života

V demoverzi jsem se ani na moment nezastavil a neustále byl nucen něco dělat. Ať už stavět nebo vylepšovat stávající objekty. A když zrovna došly peníze na nemovitosti, prodíral jsem se administrativou, sledoval další požadavky, plánoval budoucí zisky a hledal mezírky v trhu, které by se daly za nějaký ten slušný obnos vyplnit. Mezitím se naplnila kasa z různých nájmů či běžných útrat lidí a mohlo se zase zvesela stavět. A tak to jde neustále dokola. Nakonec s trochou štěstí vybudujete dokonale fungující impérium, lépe řečeno New York přetvořený k obrazu svému, jenž by na sebe dokázala vydělat. Ale to vše až v plné verzi.

  

New York se skládá z hormady lidí a taxíků

Vizuální zpracování je hodně podrobné. Kamerou můžete rotovat o tři sta šedesát stupňů, plynule přibližovat od pohledu na celé město až po detaily lidských tváří. Ovšem to si žádá svou daň. Proto nečekejte žádné grafické orgie, spíše roztahané textury. V demoverzi navíc byly k vidění i některé úlety v podobě lidí bez těl nebo auta projíždějící skrz domky.

Na co se těšíme
  • Oddechovou strategii 
  • Vlastní New York 
  • Dlouhou herní dobu
Čeho se bojíme
  • Špatného zpracování
  • Vysokých nároků občanů 
  • Stávek

Celkově vzato je Tycoon City: New York hodně ambiciosní hrou, jež by se na trhu mohla ujmout. Má své mouchy, ale rozhodně nebude patřit k těm, u nichž byste se nudili. Neustále je co na práci, což dodává dalšímu tycoonu do rodiny nadějné vyhlídky. Jen aby autoři neusnuli na vavřínech a nedodělky neodstranili. Uvidíme na konci února, kdy má hra vyjít.

Jak se těšíme: 75 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Deep Red Games | Webové stránky hry

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

včera | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A