Preview: Tycoon City: New York – postavte si svou metropoli

Člověk by nevěřil, kolik už vzniklo „tycoon“ her. Díky nim můžete spravovat snad vše, nač si jen vzpomenete. Od malých kaváren, přes luxusní hotely až po celé dopravní sítě. Prostřednictvím Tycoon City: New York však zajdete ještě dál. Což takhle vybudovat vlastní velkoměsto?
Preview: Tycoon City: New York – postavte si svou metropoli

Tomáš VránaPlatforma: PC
Žánr: Budovatelská strategie
Výrobce hry: Deep Red Games
Distributor hry: Atari
Distribuce v ČR: Zatím neoznámen
Předpokládané datum vydání: Únor 2006
Homepage hry: http://www.tycooncity.com

O budovatelské strategii Tycoon City: New York se toho zatím příliš nenapsalo. Ale jak se říká, tichá voda břehy mele. Dojmy z nedávno vydané demoverze napovídají , že se nebude jednat o žádnou lacinou budgetovku, nýbrž o plnohodnotný a konkurenceschopný titul. Rovněž se říká – nechval dne před večeří. Demo je totiž velice krátké a poukazuje pouze na základní rysy hry. To nejlepší si autoři samozřejmě nechali do ostré verze.

  

New York v celé své kráse

Zdravíčko, pane starosto

Chodit po ulici a slýchávat samou chválu od občanů vlastního města je věc, která se zase tak často nestává. Ať už z důvodu, že málokomu se poštěstí být hlavou metropole. Nebo také z důvodu, že hodně starostů by mělo chodit spíše kanály, než-li po ulicích. Tycoon City tak může dobře posloužit jako trenažér pro budoucí funkci populárního „taťku“ města.

Tycoon City: New York - demo (650 MB)

Tycoon City: New York - trailer (20 MB)

V demoverzi je nabízen tutoriál a jedna časově omezená mise. V základním výcviku se krom pohybu po zpřístupněné části New Yorku – Greenwichi, naučíte i stavět budovy a zjišťovat klíčové potřeby občanů. Nutno ještě dodat, že prakticky celé město budete muset vybudovat sami, protože začínáte na téměř vybouraném pozemku, kde jsou jen silnice a pár paneláků. Hned v úvodu přijde zpráva, že lidem chybí kavárna. Najdete si proto vhodnou plochu a postavíte ji. Aby se sem dostali i lidé z druhého konce čtvrti a ne jen náhodní kolemjdoucí, musíte obstarat viditelnou reklamu. Vlajky, potisky, ale i skvostné atrakce na střechu domu napomáhají k tomu, aby zde zákazníci posedávali a utráceli horentní sumy (které jdou samozřejmě do vaší kapsy). Jenomže po chvilce zjišťujete, že je kavárna věčně obsazená, takže je nutno dokoupit stoly a židle pro více lidí. Samozřejmostí je i výběr barvy či designu.

  

lepší, než počítání oveček před spaním

Tolik možností a tolik práce s jednou jedinou kavárnou. Nedokáži si ani představit, jak asi vypadá obsluha celé několikamilionové metropole. Jedno je však jasné – podáte lidem prst a budou chtít celou ruku. Jakmile byl první veřejně prospěšný domek postaven, vznášeli občané další a další požadavky. Chtěli diskotékové kluby, aby se měli kde bavit. Velké supermarkety, aby měli kde nakupovat. Univerzitu, aby se měli studenti kde vzdělávat a nemuseli dojíždět do jiné čtvrti. Kostel, internetovou kavárnu, nákupní střediska s domácí technikou a oblečením, koncertové sály a mnohé další věci. Když jim nevyhovíte, budou naštvaní. Když jim vyhovíte, v pokladně se za moment začnou hromadit pavučiny (začne, jak se říká, smrdět málem). Co teď?

Nekonečný koloběh života

V demoverzi jsem se ani na moment nezastavil a neustále byl nucen něco dělat. Ať už stavět nebo vylepšovat stávající objekty. A když zrovna došly peníze na nemovitosti, prodíral jsem se administrativou, sledoval další požadavky, plánoval budoucí zisky a hledal mezírky v trhu, které by se daly za nějaký ten slušný obnos vyplnit. Mezitím se naplnila kasa z různých nájmů či běžných útrat lidí a mohlo se zase zvesela stavět. A tak to jde neustále dokola. Nakonec s trochou štěstí vybudujete dokonale fungující impérium, lépe řečeno New York přetvořený k obrazu svému, jenž by na sebe dokázala vydělat. Ale to vše až v plné verzi.

  

New York se skládá z hormady lidí a taxíků

Vizuální zpracování je hodně podrobné. Kamerou můžete rotovat o tři sta šedesát stupňů, plynule přibližovat od pohledu na celé město až po detaily lidských tváří. Ovšem to si žádá svou daň. Proto nečekejte žádné grafické orgie, spíše roztahané textury. V demoverzi navíc byly k vidění i některé úlety v podobě lidí bez těl nebo auta projíždějící skrz domky.

Na co se těšíme
  • Oddechovou strategii 
  • Vlastní New York 
  • Dlouhou herní dobu
Čeho se bojíme
  • Špatného zpracování
  • Vysokých nároků občanů 
  • Stávek

Celkově vzato je Tycoon City: New York hodně ambiciosní hrou, jež by se na trhu mohla ujmout. Má své mouchy, ale rozhodně nebude patřit k těm, u nichž byste se nudili. Neustále je co na práci, což dodává dalšímu tycoonu do rodiny nadějné vyhlídky. Jen aby autoři neusnuli na vavřínech a nedodělky neodstranili. Uvidíme na konci února, kdy má hra vyjít.

Jak se těšíme: 75 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Deep Red Games | Webové stránky hry

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Playstation 4 je na konci svého životního cyklu, říká šéf konzolové divize

Playstation 4 je na konci svého životn…

Konzole PS4 už se pomalu blíží konci cesty a za rohem začíná vykukovat další generace.

22.  5.  2018 | | 17 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Wargaming pod palbou kritiky: podvodník jako kontributor World of Tanks?

Wargaming pod palbou kritiky: podvodní…

Českou a slovenskou komunitou světoznámého MMO World of Tanks otřásá skandál. Co se stalo?

včera | | 17 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si boty železné (recenze)

Zaklínač: Dobrodružná hra - obuj si bo…

Dohráli jste všechny tři díly videoherního Zaklínače a ságu i s povídkami znáte stránku po stránce? Pak je na čase vyzkoušet deskovou hru Zaklínač: Dobrodružná hra, která vás přenese do zaklínačského světa plného strig, graveinů, ghúlů a dalších starých známých.

22.  5.  2018 | | 8 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A