Preview: Virtua Fighter 5 - nová generace bojovek

vytisknout velikost písma
Před nějakou dobou jste se na Doupěti mohli začíst do preview nejnovějšího pokračování ságy Virtua Fighter, tehdy verze VF4 Final Tuned. Rok s rokem se sešel, staré arkády vystřídaly nové a konzole nové generace se derou na svět. A s nimi i nový Virtua Fighter.
Preview: Virtua Fighter 5 - nová generace bojovek

Platforma: arkády Lindbergh, PS3
Typ hry: Bojovka
Výrobce hry: Sega-AM2 (
http://www.sega.co.jp/)
Vydavatel: Sega (
www.sega.com)
Homepage hry:
www.virtuafighter.jp/
Český VF fan web: virtuafighter.doupe.cz
Datum release na arkády: Q1 2006
Datum konzolového release: neoznámeno


Nové pokračování Virtua Fightera, o jehož pátém dílu se dosud více spekulovalo než vědělo, vám nyní můžeme představit detailněji. Hlavním zdrojem informací byla akce v tokijské herně Club Sega, kde proběhlo dvoudenní testování beta verze VF5 za účasti veškeré japonské smetánky. Na čtyřech arkádách mohl každý hráč za 100 jenů okusit ranou fázi této japonské národní bojovky.

  
Návrat klasiků i nových tváří: Akira * Lau * Goh

Pohyb, pohyb!

Jak už má Sega ve zvyku, každé pokračování je směsicí toho nejlepšího z předchozích dílů a nových prvků, jejichž původ je při pozornějším pohledu patrný v historickém vývoji série. Už dnes je jasné, že VF5 bude stejný jako předchozí díly v ovládání postav zůstane u geniálně jednoduchých kombinací punche, kicku, guardu a osmi směrů. Nově je ovšem pojat systém pohybu bojovníků. Klasický dvouosý kříž (pohyb dopředu a dozadu a úkroky nahoru a dolů), společný všem postavám, byl nyní rozšířen o šikmé směry (šikmo vpřed dolů a šikmo vpřed nahoru), což bylo dosud výsadou toliko Liona a Shuna. Jejich input, df+P+K+G a uf+P+K+G, teď umožňuje všem postavám VF5 provést diagonální pohyb, kterým se k oponentovi dostanou z boku a to jim umožní provádět různá účinnější komba. Klasický systém úhybů do stran je zachován, framový postih za neúspěšný evade ovšem vypadá - díky nové animaci - naprosto hrozivě. Nevýhoda po něm se odhaduje na 40 až 50 framů, zatím bez podrobností ohledně možnosti náprav nebo vkládání obranných technik.

Testovaná beta verze prezentovala dvě nové postavy, a to mexického wrestlera El Blaze a zatím bezejmennou bojovnici používající opičí kung-fu. Práce na těchto postavách však nejsou zdaleka dokončeny. El Blaze bojuje ve stylu lucha libre, jehož výhod může využívat zejména v postoji, do něhož přejde po stisknutí P+K+G. Výškově je menší než řezníci Jeffry a Wolf a podle dostupných videí i o dost rychlejší.

  

Nechybí brutální síla,... * ...zákeřná úskočnost... * ...ani smrtící krása

Kdo plotí, ten jede

Pětková zápasiště jsou remaky starších arén, které si s sebou některé postavy nesou už od prvního dílu. Už z dříve vypuštěného videa bylo zjevné, že drtivá většina arén obsahuje nízké oplocení, což zejména u otevřených klasik typu zahrada či ostrov vyvolalo značný rozruch. K tomuto kroku se Sega odhodlala po analýze statitisíců VF4 zápasů poukládaných službou VF.NET (online servis, který umožňuje bojovat proti sobě hráčům v hernách po celém Japonsku), odkud vyplynulo, že japonští hráči z 90% preferují boje v arénách s vysokými neprorazitelnými zdmi. Aby ovšem postavy se silnou ring outovou hrou typu Lau, Pai nebo Lion nepřišly zkrátka, je možné oponenty dostat i z arén s nízkým plotem, pokud je zasáhnete po jugglu určité výšky. Úspěšný ring out tedy bude vyžadovat podrobnější znalost tahů postav i přesnější časování a celkově bude mnohem těžší jej dosáhnout.

Na vzhledu záleží

Kromě nových postav a inovovaného systému pohybu zaujala na první pohled grafická stránka hry. Hardware nových arkád Lindbergh nastavil žebříček vzhledu bojovek nové generace proklatě vysoko, a vizáž VF5 nebývá srovnávána s ničím menším než s uvolněnými trailery z MGS4. Potvrdilo se, že nové screenshoty na oficiálním japonském webu nejsou předrenderovanou grafikou, ale jsou sejmuty přímo z herního enginu VF5. Realismus bojovníků a jejich tahů předčí VF4:Final Tuned a společně s prací se světlem, stíny a odrazy od reflexivních povrchů se snaží vytvořit nový standard pro herní simulaci lidského pohybu ve třech rozměrech. O vlnění a vlání vlasů a oblečení se stará speciální fyzikální engine, vyvinutý exkluzivně pro VF5.

Počet výchozích vzhledů každého bojovníka byl rozšířen na čtyři a množství slotů, které může hráč na postavě upravit, byl pro každý outfit zvýšen pětinásobně - tedy na dvacet. Za zmínku stojí i originální krok, kterým Sega přiblížila vzhled jednoho z bojovníků, Liona, japonskému hráči, jenž se za svou desetiletou kariéru stal synonymem pro tuto postavu - Chibitovi.

  
Lionova aréna z VF3 je zpět * Otevírá se nové obchodní centrum * Velká čínská zeď je v rekonstrukci

S nový enginem přišly i další změny ve vzhledu postav. Výšké a váhové rozdíly obrů Jeffryho a Wolfa vůči drobnějším postavám jsou nyní daleko patrnější a odpovídají více skutečným údajům uváděným v manuálech, podobně jako je tomu v Tekenu 5. Grafický pocit z VF5 si lze lépe vychutnat díky kameře, která bojovníky sleduje z o něco menší vzdálenosti, než jsme zvyklí z VF4.

Na co se těšíme
  • Nový Virtua Fighter!
  • Nový grafický engine
  • Nové tahy
  • Nové postavy
  • Hratelnost
Čeho se bojíme
  • Přehnaně lesklé pokožky postav
  • Arén jako z Tekkenu
  • Data vydání

Útočné tahy i jejich framové statistiky v době testu prošly minimálními změnami oproti VF4:Final Tuned. Novou trajektorií kamery se ovšem mohly pochlubit nové přehozy a hit přehozy, z nichž ovšem většina byla z 8 zpomalena na 12 či 13 framů. Tato zásadní inovace činí mnoho klasických VF4 tahů bezpečnějších na blok, ale v kombinaci s novým diagonálním dashem a postihem za neúspěšný evade může oponenta nalákat do velmi nepříjemných situací. Oproti VF4 se tak hratelnost a taktika rozšiřuje o další vrstvu, a o to jde vždycky především.

Jak se těšíme: 92%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A