Preview: Warhammer Online – válka se blíží

Po řadě odkladů se přiblížil další možný termín vydání MMORPG ze světa Warhammer, světa, kde je jen válka. Podívali jsme se tedy blíže na chystané novinky a zabrousili mezi přednosti, díky kterým by měla být hra úspěšná.

Platforma: PC
Žánr: MMORPG
Výrobce: Mythic Entertainment
Vydavatel: Neznámý
Homepage:
http://www.warhammeronline.com
Předpokládané datum vydání: Q2 2008

Je tomu už nějaký ten pátek, sobota i neděle, od doby, kdy jsem psal preview na Warhammer Online. Mezitím se autorům podařilo spustit betu, zjistit, že daným směrem cesta nevede, překopat několik základních věcí, pokračovat v testování a odhalit většinu informací o hře. Pokud se těšíte aspoň z poloviny tak, jako já, prahnete po novinkách jak ork po boji. Což znamená, že bych vás asi neměl zdržovat a vrhnout se do akce.

Přesto si však dovolím malou odbočku pro ty, co ještě neměli to štěstí (a jejich peněženka smůlu) potkat svět Warhammer. Před dávnými časy, přesněji pětadvaceti lety, vydala tehdy neznámá společnost Games Workshop stolní hru Warhammer Fantasy Battles. Hráči v ní ovládají své armády a pohybují jednotkami po víceméně volné ploše ve snaze takticky překonat svého soka. Za čtvrtstoletí se ze hry stal fenomén, ke kterému se váží i knihy a, samozřejmě, i počítačové hry.

  
Klasický říšský kouzelník * Swordmaster se snaží porazit Witch Elfku * Ještě korbel piva a je dokonalý

K všerůzným strategiím by se v blízké době mělo přidat i moderní MMORPG Warhammer Online: Age of Reconing. Z čtrnácti možných ras, které jsou popsány armádními pravidly pro stolní verzi, vybrali autoři šestici urputných nepřátel. Klíčem k výběru byla nutnost mít jasného protivníka, se kterým daný národ nejčastěji bojuje. Ze hry tak vypadla snad nejklasičtější rasa Warhammeru – krysí lidé Skaveni, kteří bojují se všemi. Sítem neprošli ani lesní Elfové, kteří si žijí poklidně ve svém lese a pouze odstraňují nájezdníky. A i když by mohla znít lákavě možnost hrát za obry, nebyli pochopitelně vybráni, protože jejich slabinu v nízkém počtu by se nepodařilo do hry zahrnout.

Klasický trailer ukazující všechny dostupné rasy

Další rasy odpadaly, až zbyla zmíněná šestice, rozdělená na tři nezávislé soupeře. Proti bojechtivým orkům se postaví zruční a statní trpaslíci, lidé budou bojovat jak na straně Říše, tak i v armádách Chaosu. A ani rozkol v řadách Elfů nakonec neujde pozornosti, když na jedné straně stanou údajně vznešení, aby svedli nerovný boj proti svým temným bratřím. Každá z ras má za sebou rozsáhlý příběh, ať už se jedná o oficiální ze světa Warhammer, nebo upřesněný, a lehce upravený, pro potřeby online hry. Nakonec vznikla dvě velká společenstva – pořádku a destrukce. Docela pochopitelně se do první škatulky řadí trpaslíci, lidé a Elfové, druhou kategorii pak plní vojska orků, Chaosu a Druchii (jak jsou také temní Elfové zváni).

  
Ochrana v chrámu Morra * Podle počtu ostnů se jedná o Druchii * Jak je krásně na venkově

Rozložení sil je pro hru zcela klíčové, protože se projeví ve všech částech. Ať už se budete specializovat na souboje s nestvůrami, nebo proti živým soupeřům, vždy se budete snažit podpořit své společenstvo a vlastní rasu. Nebude se přitom jednat jen o nějaké pidlikání, výsledkem vaší snahy může být klidně i vyrabování hlavního města vašeho úhlavního nepřítele. Podle slov autorů přitom veškeré boje budou probíhat klidně i na jedné mapě, kde tu potkáte skupinku dobrodruhů na lovu nestvůr, onde zase dvě zápasící družiny mezi sebou.

  
Elfové jsou v háji * Dva na jednoho? Málo * Kolik hlav máš, tolikrát jsi hydrou

Pro milovníky soubojů PvP jsou připraveny čtyři úrovně bojů – od drobných potyček na potkání, kdy spíš náhodně narazíte na protivníka někde venku se můžete klidně dostat i na bojiště přímo v herním světě, kde budete podporovat svá vojska plněním různých úkolů. Dalším stupněm jsou pak bitvy na vyhrazených místech, kde jsou třenice mezi dvěma národy největší, Jedná se o speciální instance, kde bitva probíhá za rozličných podmínek, od nejmenších bojů o vlajky, až po mohutné souboje s různými cíly. A, jak jsem se již zmínil, pokud bude vaše strana extrémně úspěšná, můžete se dostat až k boji o hlavní město protivníka, nebo naopak vás do vaší bašty může zatlačit soupeř.

Jak bude přesně probíhat souboj mezi rasami

Zajímavostí je, že když se nepodaří naplnit kapacity bojišť, nemusíte zdlouhavě čekat. Jakmile aspoň jedna strana dosáhne potřebného počtu bojovníků, může začít bitva a druhá strana bude doplněna o počítačem ovládané žoldáky. Zatím ještě není moc jasné do jaké míry budete moci ovlivňovat jejich chování, ale jako nápad to zní zajímavě. Samozřejmostí pak na druhou stranu je, že alespoň v případě instancovaných  bojišť budete narážet na podobně silné soupeře.

  
Chaos tě vidí! * Dvouocasá kometa do hlavy to jistí * Přijek kočovný cirkus

Nejen bojem proti ostatním hráčům je však živa válka, takže přispět své straně můžete i obyčejným plněním všerůzných úkolů. Občas se však objeví komplikace v podobě hráčů, kteří budou mít úkoly přesně opačné. A to nemluvím o možnosti, že při plnění zadání se můžete rozhodovat nezávisle, každý má rád jiný postup a většina jich prý povede k nějakému výsledku. Pokud například potkáte překupníka, můžete mu buď pomoci, nebo na něj upozornit příslušné orgány. Odměna bude různá a tvůrci se dušují, že vaše rozhodnutí budou mít vliv i na další úkoly v budoucnu.

Na co se těšíme
 • svět Warhammer
 • humor a zábava
 • promyšlené PvP, PvE i RvR
 • souboje
Čeho se bojíme
 • čekání

Při tom všem bojování však váš avatar nezůstane neměnný, ale právě naopak, nabyté zkušenosti budou viditelné i navenek, trpaslíkům narostou delší vousy, orkové budou větší, brnění bojovníků Chaosu ozdobí nejedna temná trofej. Na první pohled tak poznáte, že na támhle toho pána v klobouku byste si raději neměli vyskakovat, nebo z vás díky holi v ruce udělá ropuchu. Chápu, že orkové rádi zelenou, ale ani to je neopravňuje napadat výrazně silnější protivníky.

Autoři pilně pracují na testování, v současné době je zapřaženo více než půl milionu dobrovolníků, kteří zkoušejí nejrůznější části hry. Podle všeho by se všichni nedočkavci měli dočkat do letošního léta, ale nač stahovat kalhoty, když Nuln je ještě daleko. Aspoň se máte na co těšit.

Jak se těšíme: 96%

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | MMORPG
Výrobce: Mythic Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. září 2008
 • Je to Warhammer
 • Bitvy o pevnosti
 • Žádné prostoje mezi boji
 • Tituly
 • Tome of Knowledge
 • Aukce
 • Cestování
 • Převaha Destrukce
Váš názor Další článek: Soulstorm míří do obchodů

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware

Aktuality

9:17 | Český hit American Truck Simulator se v budoucnu rozšíří o mapu Kansasu. Ještě před tím ale přijde DLC se státem Oklahoma 
30. ledna | Ovladač PlayStation 5 DualSense Edge se objevuje v nabídkách českých e-shopů. Doporučená cena je 5990 Kč. Skladem bude v průběhu února či března 
28. ledna | Příběhová linka Hogwarts Legacy je na 40 hodin, dokončení včetně všech vedlejších aktivit zabere přes 100 hodin. Hra vychází 10. února 2023 
27. ledna | Série Uncharted končí, alespoň tedy v režii studia Naughty Dog. Potvrdil to kreativní ředitel Neil Druckman. Pokračování The Last of Us ale nevylučuje 👉 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu