Preview: Zaklínač – s pivem v ruce proti nepřátelům!

Schyluje se na horší časy, mračna nejistoty zahalují celou zemi a prapodivná stvoření, jako vystřižená z těch nejfantazírnějších myslí, obestírají okolí. Nachází proto čas pro zaklínače. Už čtyři roky na něj čekáme s korbelem piva v ruce.
Preview: Zaklínač – s pivem v ruce proti nepřátelům!

Platforma: PC
Typ hry: RPG
Výrobce: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage:
http://www.thewitcher.com/
Předpokládané datum vydání: Září 2007

Zaklínač se zprvu nejevil příliš nadějně, vlastně spíše připomínal budgetově ražené dílko, které však postupem času v dílnách autorů dozrávalo. Jak se přitom nakonec ukázalo, nedozrávalo zbytečně a v dnešní podobě se titul jeví jako nadmíru zajímavý a nadějný. Svými ambicemi by se v lecčems chtěl porovnat s Oblivionem či Gothicem 3, neboť ve svém jádru má být právě Zaklínač velice nelineární hrou.

Až nasněží a zamrzne

Příběh nás zavede do prostředí středověku, který je opět sužován řadami nemilých událostí. Zla proroctví o nadcházející velké zimě přitom nevěstí nic dobrého a v širém okolí se nachází stále více podivných stvoření. Ithilinne předpověděla mrazivou bouří, jejíž vločky spolu se smrtícím mrazem zničí vše živé.

  
Já mám větší meč, heč! * Jedeš?! * Měl problémy se zažíváním... přišel zaklínač a rázem bylo o problém méně

Stejně jako ve spoustě jiných fantasy dobrodružstvích i v tomto případě přijde řeč o elfech, trpaslících a lidech, přičemž především prvně jmenovaná rasa spadá mezi takzvané středověké "teroristy". Dávno utvořené pletky nebyly dodnes zcela rozmotány, a tak elfové provádí dnem i nocí jednu nekalou věc za druhou.

Do tohoto velkého kolotoče se zapletete právě vy v roli zaklínače Geralta, jenž se v prvních minutách ocitne uprostřed boje. Kaer Morhen byl napaden zlověstnými nepřáteli, měli byste tedy pomoci svým přívržencům od zhouby. Ale... vlastně nemusíte dělat vůbec nic – ano, Zaklínač se ubírá trendem posledních let, který vsází na velkolepost, komplexnost a volnost. Jinými slovy se objevíte ve světě, jenž s sebou ponese všechny následky z utvořených činů. Nesmíte zapomenout, že vše bude mít svůj dopad – a to ne zrovna v krátkodobém hledisku.

  
Překvapený pohled... * A co osobní hygiena? * Mami? Jsi to ty?

Cestou příběhem se setkáte s řadami odboček, které nebudou striktně provázány s dějem. Jejich plnění se nestane samozřejmostí, na druhou stranu vás mohou odprosit od mnoha jiných problémů. Postupem času se budete dostávat dále a dále, přes mnohá monstra, mezi nimiž se objeví i bossové. Speciální kreatury, zlověstné stvůry, zvrácení tvorové, u nichž sehraje důležitou roli taktika.

Ocel i stříbro

Základní pointa Zaklínače totiž tkví v bojích a zvoleném způsobu likvidace nepřítele. Důležitým aspektem se stane rozpoznávání protivníka, jeho počty rovněž sehrají nemalou roli v následující šarvátce. Půjde přepnout mezi třemi různými režimy – silným, rychlým a skupinovým. Každý se hodí samozřejmě do zcela jiné situace a správné zvolení dokáže ulehčit nejden problém. Nicméně aby toho nebylo málo, ve hře se objeví ještě dva základní druhy zbraní.

  
To je borec! To je hráč! Blonďák! * Dú jú spíkujete inglišky? * A vy mi můžete akorát políbit...

Ocelové nástroje zhouby poslouží především na obyčejná monstra, lidské zvrhlíky a jinou havěť. Zato stříbro půjde nejefektivněji využít při boji s nadpřirozenými bytostmi. Zaklínač zkrátka chystá více, nežli obyčejné šarvátky s jednotvárnými monstry. Svědčí o tom i zdokonalování hlavní postavy, která bude ve výsledku obdařena až dvě stě padesáti různými pohyby – ne všechny půjde ale na jedno zahrání využít. V potaz se musí brát také Geraltova mutace; díky experimentům s léčivými lektvary, alchymií a magií se stal silnějším, než jeho lidští spolubojovníci. Oplývá větší mrštností a silou, jejíž moc pozná každý z protivníků.

Alkohol je metla lidstva. Jenže zametat se musí.

Máte rádi nekalé praktiky ve vyslýchání? Chcete se dozvědět něco zajímavého? Nějaký drb, důležitou informaci... zkrátka cokoliv? Stačí pozvat daného člověka na jedno pivko, pak i druhé... třetí... čtvrté... páté... a posléze, ještě než vám pozvrací nově vypraný kabát, z něj dostat cokoliv, co vás jen může zajímat.

Musí na sebe však dávat dobrý pozor, neboť léčivé lektvary a jiné dryáky způsobují mimo jiné vedlejší účinky. Lze se jimi otrávit, a to opravdu nemile. Na druhou stranu se naskytnou jiné přípravky, do jisté míry eliminující tuto otravu. Zároveň ale Geralta oslabí po některých stránkách a nedej bože, aby se při jejich výrobě stala jakákoliv chyba. Ano, různé podobné odvary si půjde vyrábět, stačí jen mít potřebné ingredience. A trochu zručnosti. Ale jakmile se jednou seknete, můžete uklízet chodník. Zaklínač po této stránce působí opravdu zajímavě, zatím snad žádná hra – neplete-li mě paměť - nepřišla s podobně toxicky smýšleným nápadem. Do jaké míry se ho ale autorům podaří vyvážit, není doposud zcela jisté.

  
Kuk! * Ná čičííí... * Ošklivá autonehoda ho připravila o nohy i rozum... čiuváva!

Hlavně kvůli mnoha úpravám hra změnila takřka zcela svoji vizáž. Například namísto pomalu probíhající akce, jejíž průběh měl jít pauzovat, se nyní setkáte spíše se svižným tempem, a to po všech stránkách.

Hodina techniky

Zaklínač se chlubí nějaký ten pátek enginem Aurora, který byl využit v Neverwinter Nights. Vzhledem k jeho původní zastaralosti byli ovšem autoři nuceni k jeho modifikování. Zub času je nemilosrdný a podepsal se na Zaklínači nemalou mírou, z opačného úhlu pohledu je z okolních obrázků rozpoznatelné, že se nebude jednat o žádnou hrůzu. Ba naopak, okolní prostředí má i přesto působit uvěřitelným dojmem a hutnou atmosférou, kterou doladí fyzikální Karma engine.

 

Na co se těšíme
  • Volný a rozsáhlý svět
  • Spousta vedlejších úkolů
  • Taktika v boji
  • Odlišné vlastnosti postavy
  • Vaření lektvarů a vedlejší účinky
  • Pivní radovánky
  • Hudba, dabing
Čeho se bojíme
  • Postárlejší technické zpracování
  • Vedlejší účinky pivních radovánek
  • Úmorné čekání

Opomenuta nicméně nezůstane ani hudba. Na ní se podílejí skladatelé, kteří mají na svědomí například skladby z titulu Painkiller. A jak to bude s dabingem? I v tomto případě je slibována špička ve své kategorii, neboť z rozhovoru v papírovém doupěti č. 4/07 vyplynulo, že se na namlouvání podílejí známí herci.

Jak se těšíme: 90 %

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A