Příručka pro přežití: Stronghold Crusader Extreme

Vzhledem k faktu, že Stronghold Crusader Extreme může mnohé zaskočit svojí obtížností, rozhodli jsme se pro sepsání válečné příručky pro přežití.
Seznam kapitol
  1. Devatero válečných přikázání
  2. Bonusy – které používat?

Nelze tvrdit, že by Stronghold Crusader Extreme byla z nejobtížnějších strategií všech dob. Ani nejde považovat následující článek za univerzální příručku, která vás dokáže dostat ze všech šlamastik obrovských bitev. Cílem je poskytnout obecné rady všem těm, kteří odhalili kouzlo Strongholdu, leč ještě neměli možnost vkročit blíže a pokořit tak hordy krvelačných vojáků. Radu zde ale zřejmě nenajdete, pokud jste Stronghold kdykoliv jindy ani koutem oka neviděli. Stejně tak nelze vyvrátit, že si během hry neosvojíte vlastní a možná i efektivnější taktiku.

Pauza
Jakmile rozkliknete položku nové hry, objeví se před vámi hlavní stanovisko v čele s králem, jeho pár stoupenci a několika chudobnými obyvateli. Zpravidla už v úvodu disponujete solidním obnosem zlaťáků, střídmě máte k dispozici i potřebné suroviny. Přesto nezapomeňte hru zapauzovat písmenem „P“. Čas se počítá na vteřiny a vy se musíte nejprve zorientovat v terénu.

Rychlé hospodářství
Zřejmě už máte jasno, kde se nachází nepřítel, odkud půjde největší nápor jejich vojsk a kde leží potřebné zdroje – musíte vše pečlivě naplánovat. Pravděpodobně už v tuto dobu bují srdce protihráčských hradů životem, neplýtvejte proto časem a vytvořte na vašem území pevné hospodářství. Pro začátek bohatě stačí přibližně jedno až dvě pšeničná pole, k tomu mlýn a pokud možno jednu či dvě pekárny. Nezapomeňte rovněž na sýpku, kam můžete veškeré potraviny uložit. Každopádně v prvních chvílích je nejdůležitější jídlo, z něhož čerpají síly řádoví obyvatelé, které následně pošlete do války.

crusader01.jpg
 

Obchodní centrum a domy pro obyvatele
Postavte trh. V mnoha strategiích se podobný krok v ranné fázi hry jeví jako zbytečnost, v případě Stronghold Crusader Extreme ale může zachránit život. Za pár zlatých si v něm následně dokupte potraviny, protože ještě chvíli potrvá, než se zemědělci dočkají kýžených plodů. Přihoďte proto do zásoby pár chlebů, určitě se v sýpce neztratí. Neopomeňte zároveň v hlavní budově vašeho stanoviště nastavit produkci obyvatelstva na +3 a v sýpce navolenou hodnotu - udávající rychlost konzumace - ponechte. Jelikož  Stronghold Crusader Extreme už tolik nezatěžuje hlídáním počtu obyvatelstva, pro rychlé vyřízení postavte pár malých obytných domů (postupně alespoň šest). V zájmu zvyšující se populace jde o důležitý krok, jinak byste mohli uváznout na mrtvém bodě.

crusader02.jpg
 

Lučištníci
Obrana v Crusader Extreme stojí i padá na lučištnících. Zezačátku si ovšem můžete nechat zdát o profesionálních vojskách s kušemi a meči, které produkují kasárny. Zprvu postačí žoldáci, jež k vycvičení nepotřebují předem ukované zbraně. Zformujte co nejrychleji alespoň třicet jednotek (později bude potřeba i několik stovek) a postavte je na nejvhodnější stanoviště, odkud lze předpokládat největší nápor nepřátel. Mezi lučištníky přihoďte také pár libovolných vojáků se šavlemi, kopím a tak dále – dejte nicméně pozor, aby se vám nerozutekli. Do budoucna se především musíte soustředit na likvidování nepřátel z velké vzdálenosti.

Dřevo a kamení
V současné době disponujete malou obranu, avšak na stranu druhou vaše království pomalu vzkvétá díky rostoucímu zemědělství. Stále ale nesmíme zapomenout na mezery v našem plánu – totiž sruby pro těžbu dřeva a plošiny k obstarávání kamenů. Pokud nemáte k dispozici jedno z těchto dvou nalezišť, nevěšte hlavu; existuje více alternativ, jak si cokoliv potřebného obstarat. A pakliže se v okolí nachází lesy i kamenná pole, na každé místo přiřaďte dvě až tři patřičné budovy (tedy tři sruby a tři těžební pole). Kameny mimo jiné potřebují pro převoz dobytek, opět si bohatě vystačíte se třemi kusy. Máte-li méně zlaťáků a jiných surovin, budete se muset omezit. Každá mise je pochopitelně v určitých ohledech jiná.

crusader04.jpg
 

Budování hradeb
V tuto chvíli byste měli mít za sebou zhruba něco přes pět až sedm minut hraní. Pokud zrovna nemáte jisto ve věcech, které chcete nadále uskutečnit, pauzujte, pauzujte a pauzujte. Prohlédněte si nepřítele a místa, kde stojí zástupy jejich vojáků. Veškeré vaše chyby se jinak v následujících hodinách tvrdě vymstí. Už proto si musíte zakládat na pevných hradbách. Pokud vás dokáží spolehlivě ochránit, nemusíte si dělat s vítězstvím větší starosti. Tudíž na vybraná místa vybudujte bránu (zezačátku stačí malá), hradby (dvojstěnné, i trojstěnné), několik menších věží a především pak typické velké věže (tyto určitě alespoň dvě!), které jsou – jako jediné - zastřešené a skvěle chrání vojáky před střelami z venčí. Nezapomeňte k hradbám vystavit schody, stejně tak musíte veškeré věže napojit na systém hradeb, aby mohla vojska do budov vlézt.

Chci stavět, ale nemám čím
Po pravé straně obrazovky si všimněte status-baru, který se postupně naplňuje a odemyká jednotlivé bonusy. Všimněte si zejména zlatého kamínku v horní části, jenž vám přidá několik plných měšců do truhly, jakmile na něj po aktivování kliknete (pokud není aktivní, rozhodně na něj počkejte). Nebudujte těmito bonusy vojáky, ani neničte nepřátelské tvrze – zatím by šlo o ztrátu času. Jakmile pokladna dozná dovršení, na tržišti nakupte za zlaťáky kamení, případně dříví nebo jiné suroviny, které vaši dělníci nestíhají doplňovat (na to je zkrátka hra nezvykle rychlá). Výhodnost nebo nevýhodnost koupě není podstatná, hlavně je třeba postavit hrad na vlastní nohy.

Doplňování stavů na hradbách
V tuto dobu na vás nepřátelé posílají své první výzvědy. Asi už dosáhly počtu desítek vojáků, ale jde teprve o začátek (záleží samozřejmě na vybrané mapě). Každopádně mezi vším tímto humbukem stavte nové a nové lučištníky, které následně ihned posílejte na hradby. Celé je jimi zasypejte, nešetřete na nich. Zároveň vybudujte několik dalších obraných věží (nejlépe ty nejvyšší a zastřešené), případně se jinak efektivně opevněte. A pak opět doplňte stavy. Nápory nepřátel mohou často dosáhnout tisícových cifer – už v třetí misi kampaně zakusíte, jak mocně efektivně se jevila vaše obrana, a přitom jak chabá nakonec byla.


crusader03.jpg


Posílení hospodářství
Pokud se vám podařilo zdolat první hordy protivníků (často proti vám budou stát i tři strany), v podstatě se blížíte k slibnému konci, jehož opravdové obrysy však pravděpodobně spatříte až za několik dalších hodin hraní. V tuto chvíli není nic lepšího, než posílit hospodářství, aby se zvýšila produktivita surovin a nemuseli jste nadále plýtvat zlatem. Nezapomeňte postavit kovárny a jiné budovy, které utváří zbraně pro řádové vojáky z kasáren. Rozšiřte sýpky a další odkladištěm surovin, abyste se mohli výhradně věnovat formování vojska. Zdroje, které nemáte k dispozici, násilím nevyhledávejte, v případě této hry jde o zbytečný a problematický krok. Všechny nevýhody vámi zabraného území hravě zastíní tržiště. Peníze přitom obstarávejte jednak z bonusu, případně z prodeje surovin, kterých máte přebytek (velice výhodné mohou být například prodeje kamenů).
 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace