Pro Rally 2001 – delikatesa z francouzské kuchyně

Hry, ve kterých se můžete posadit za volant plechové krabice s motorem pod kapotou, jsou poslední dobou docela v kurzu. Letos jsme tu měli už ledacos - počínaje simulátorem tiráků Hard Truck 2, do kterého autoři vecpali kromě mamy Kami snad úplně všechno, až po broukoidní arkádou Beetle Cup, kde jste mohli soutěžit třeba ve skoku do dálky.
Pro Rally 2001 – delikatesa z francouzské kuchyně
Recept na lahůdkový simulátor rallye dle Ubisoftu: Vezmeme jeden výborný fyzikální model z mírně uleželého Colin McRae Rally, smícháme s jemnou grafikou Vrally2 , okořeníme ostřejšími zvuky výkonného motoru a na závěr přidáme špetku kvalitního komentáře. Pokud se nám podaří tuto chuťovku servírovat čerstvou, máme velkou šanci, že u všech motoristických labužníků sklidíme zasloužené ovace. Záruční doba úspěchu skončí 1. prosince, kdy začnou anglické hody v podobě CMR2.

Pro Rally 2001Pro Rally 2001

Hry, ve kterých se můžete posadit za volant plechové krabice s motorem pod kapotou, jsou poslední dobou docela v kurzu. Letos jsme tu měli už ledacos - počínaje simulátorem tiráků Hard Truck 2, do kterého autoři vecpali kromě mamy Kami snad úplně všechno, až po broukoidní arkádou Beetle Cup, kde jste mohli soutěžit třeba ve skoku do dálky. Po nedávné sérii offroadů se nám pro změnu někdo pokouší sesadit z trůnu krále rallyových simulací - „létajícího Skota“ Colina Mc Rae. A nutno hned zpočátku dodat, že tentokrát to vůbec nevypadá beznadějně.

Pro Rally 2001Pro Rally 2001

Nemá smysl zastírat, že zdaleka nejen pro mě je dosavadním vrcholem v oblasti rallye simulátorů právě již zmiňovaný Colin McRae Rally. Na svou dobu (podzim 1998) měl bezkonkurenční grafiku, dodnes nepřekonané věrné jízdní vlastnosti spolu s propracovaným modelem poškození karoserie, podvozku a motoru, které se promítalo nejen do vzhledu, ale i do chování vozu. Všechno tohle a ještě mnohem víc nám slibovali snad všichni jeho následovníci, vždy ale zůstalo jen u více či méně vylepšené grafiky. Slabý fyzikální model byl společným znakem pro všechny bez výjimky.. Už to vypadalo, že jediným důstojným pokračovatelem stařičkého CMR bude připravovaný CMR 2.0, když vcelku nečekaně a bez velké publicity vstupuje do hry Pro Rally 2001. Od francouzského Ubisoftu jsme se dočkali už nejedněch automobilových závodů, vesměs však šlo o stupidní arkádové honičky (Speedbusters, POD). Za blýskání na lepší časy se dá označit simulátor F1 Monaco Grand Prix Racing Simulation 2. A teď se zdá, že s Pro Rally 2001 to uhodilo naplno.

Nejdříve několik základních faktů:

 • 24 tratí ve dvanácti světových lokalitách
 • 15 licencovaných vozů rozdělených do tří skupin - Kit Cars, třída N a třída A WRC
 • čtyři herní módy:
  • autoškola s videoukázkami, radami a inteligentním spolujezdcem
  • time trial
  • arcade
  • championship
 • multiplayer:
  • po síti (LAN)
  • splitscreen pro dva hráče
  • internetový šampionát, kterého se může zúčastnit až sto jezdců

  Pro Rally 2001Pro Rally 2001

  Po technické stránce se pohybuje Pro Rally 2001 na současné špičce. Vozidla jsou tvořena 1600 polygony, pro dokonalý zážitek z jízdy je simulováno více než 60 mechanických dílů, které se mohou vlivem vašeho brutálního zacházení poškodit nebo pokazit. Hra využívá možnosti dnešního hardwaru na doraz a je to na jejím vzhledu opravdu znát.

  A jaké jsou samotné jízdní dojmy ?.

  Demo obsahuje dvě trati – zasněžené Švédsko a pobřeží Costa Brava ve Španělsku, plus jednu ukázku autoškoly. Vozový park je zde zúžen na francouzské dvoukolky - máte na výběr mezi Peugeotem 306 a Citroenem Xsarou.

  Při první projížďce nadchne hned několik věcí. Nejdříve si asi všimnete grafiky. Detailní, jemná a rychlá, jenom trochu zamrzí statující sprajtovití diváci, ale budiž. Všechny další důležité věci už dopadly na výbornou. Hurá, konečně někoho po delší době napadlo, že nás nebaví jezdit v koridorech o šířce pěti metrů, ale chceme volnost pohybu. A ta je tady jedna z největších, jakou jsem u rallye viděl. Chcete se podívat na trať z okolních kopců? Žádný problém - stačí otočit volantem, vůz sjede z cesty (světe div se - do žádné neviditelné bariéry nenarazí!), a pokud zrovna nenapadl metr sněhu a vy nejedete na letních pneumatikách, za chvíli jste nahoře. A aby tady nedošlo k mýlce, nemluvím o nějakém dvoumetrovém strku u cesty, ale o pořádném kopci, na který se prodíráte opravdovým lesem skrz stromy, rokle a kaluže. Tedy - ne že by právě tohle bylo pro simulátor rallye to nejdůležitější, ale dodá to na realističnosti.

  Závodní auto na trati sedí právě tak jak má – ani nejede po pomyslných kolejích, ani nelítá jak papírový model z ABC.

  Demo mi bohužel nefungovalo s joystickem, takže kontakt s vozidlem se odehrával výhradně prostřednictvím klávesnice Ale i tak se s trochou cviku dají zatáčky projíždět řízeným smykem na ruční brzdu. Vozidlo přiměřeně reaguje i na různé povrchy tratě, ale bez vhodného obutí (vozu) nedáte ani ránu. Jak už jsem říkal, jízda na ledovici s hladkými pneumatikami promění sebevětší žihadlo v Mrazíkovy sáně. Nemůžu opomenout ani zvukovou kulisu – programátorům se asi tentokrát pokazil tolikrát osvědčený vysavač a tak chtě-nechtě museli vyrazit do terénu. Možná proto patří řev motoru k tomu nejlepšímu, co dnes můžete v závodních hrách slyšet a výborně dokresluje opojný pocit z rychlé jízdy.

  Vydání plné verze Pro Rally 2001 bylo bohužel na poslední chvíli odsunuto z listopadu na prosinec, což ji může předem odsoudit do role dvojky. Kdyby vyšla o pár měsíců dřív, nebylo by zřejmě co řešit – nejlepší rallye na trhu. Takhle bude muset svést s Colin McRae Rally 2.0 hodně tuhý boj. Taky se už těšíte na Vánoce?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A