Proč tak rostou ceny pamětí?

Asi každý, kdo trochu sleduje ceny hardwaru, si povšiml, že paměti se za poslední týdny vyšplhaly někam, kde je nikdo koupěchtivý rád nevidí. Co se děje? Jak dlouho bude tahle situace trvat?

Ledaskterý hráč si chtěl jistě pod stromeček nadělit trochu větší operační paměť, aby nemusel poslouchat, jak se jeho harddisk mučí. Pokud spoléhal na pravidlo, že kdo si trochu déle počká, ten neprohloupí, tvrdě se zklamal. Ceny pamětí se z velmi nízkých hladin začaly šplhat o desítky procent výše a vzestup bohužel stále pokračuje. Proč tomu tak je?

Vysokou cenu operačních pamětí má na svědomí několik nepříznivých faktorů. Za prvé, výrobci přestali s nadvýrobou, která stlačovala ceny – nyní vyrábějí přesně tolik, aby se udržovala rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Další příčinou je přechod z 16 a 64Mbitové technologie na 128Mbitovou – 64Mbitová technologie, která je stále základem, na němž stojí současný trh pamětí, tak samozřejmě zaznamenala největší cenový vzestup. Vliv měl také dlouhodobý výpadek proudu v Taiwanu z konce července, který podle agentury Reuters snížil celosvětové zásoby pamětí DRAM o cca 2 %. V neposlední řadě je zde také značně zvýšená poptávka, která v kombinaci s výše uvedenými faktory tlačí cenu výš a výš. Jak dlouho ještě budeme čekat, než se to otočí?

Je známo, že výrobci pamětí momentálně zdaleka nevyužívají kapacity svých závodů. Podle analytiků by jim však mělo trvat 2 až 3 měsíce, než se výroba zvýší. Jakmile se rychlost produkce vyrovná s požadavky trhu, ceny by se měly stabilizovat a snad i mírně klesnout. Zvyšování však bude až do té doby velmi pravděpodobně pokračovat. Nejvíce se tento trend samozřejmě projevuje u pamětí SDRAM PC66 a PC100, které jsou nejžádanější. Co s tím? Skřípat zuby a dlouho čekat – nebo zatnout zuby a koupit hned.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce