Professor Layton and the Azran Legacy: na konci cesty (recenze)

Profesor Layton se vrací a to znamená jediné: roztočte naplno své mozkové závity. Jak každý gentleman ví, žádná hádanka totiž nesmí zůstat nevyřešena.

Šest let, šest dílů. Série Professor Layton hráčům přinesla desítky (a klidně i stovky) hodin zábavy při řešení tisíců hádanek. Tomu všemu je teď konec. Nebo ne? Teprve budoucnost ukáže, zda slova tvůrců jsou pravdivá a dočkali jsme se posledního dobrodružství gentlemanského profesora s obsesí na hádanky všeho druhu.

Layton 10.jpgLayton 11.jpg Layton 12.jpg

Každopádně nejnovější díl, Professor Layton and the Azran Legacy, uzavírá prequelovou trilogii a hráčům dává odpovědi na dřívější otázky. Smutek z konce však zároveň doprovází lehký stín úlevy, protože i přes nesporné kvality je na profesorovi vidět určitá známka únavy.

Za záhadami až na kraj světa

Azran Legacy se moc nesnaží vymanit z herní cesty načrtnuté v prvním díle a poctivě následované každým pokračováním. Herní principy se nemění, opět tu máme k rozlousknutí desítky (celkem jich je přes 150) hádanek různého typu, které jsou zabaleny do husté příběhové omáčky se silnou příchutí tajemna a záhad.

Pravda, postup hrou není tentokrát tak lineárně svázaný, protože hned z kraje dostanete přístup ke vzducholodi, se kterou posléze můžete volně  létat do lokací rozesetých po celém světě a paralelně řešit sice samostatné, ale zároveň propojené záhady. Podíváte se třeba do Londýna, pouštního městečka v USA, či Austrálie.

 

Azran Legacy se moc nesnaží vymanit z herní cesty načrtnuté v prvním díle

 

Příběh už jako tradičně dokáže zaujmout, nabízí výtečně napsané dialogy a funguje jako skvělá motivace do dalšího hraní, nicméně podle mého byli scénáristé v nejlepší formě v první trilogii a Azran Legacy působí místy až křečovitě.
 

Layton 01.jpgLayton 02.jpgLayton 03.jpg

Ocenit však musím akční spád, který nejnovější díl má, což dává na vědomí už zábavná minihra v úvodu a postupně to potvrdí i variace na náhodné JRPG boje, kdy se utkáváte s agenty tajemné organizace Targent. Půtky však probíhají, jak jinak, prostřednictvím hádanek.

Neřešil jsem to už někdy?

Ach ano, hádanky a puzzle, jádro série. Už jsem zmínil, že příběhová linka nabízí přes 150 hádanek. Jako obvykle se k nim dostáváte prozkoumáváním herních lokací, mluvením s postavami a tak dále. Každá hádanka je oceněna daným počtem bodů Picarat, které indikují obtížnost.

Layton 07.jpgLayton 08.jpgLayton 09.jpg

Pokud odpovíte špatně, počet obdržených Picarat se snižuje, nicméně body jsou spíše bonusovou záležitostí a k dalšímu postupu hrou prostě stačí hádanku nějak vyřešit. Ani nemusíte rozlousknout všechny a navíc řešení usnadňuje systém nápověď, které si odemykáte za různě poschovávané penízky. Ale to už znáte, pokud jste hráli předchozí díly série.

Pohříchu budete znát i principy celé řady puzzlů, protože tvůrci hojně recyklují známé nápady. Kladou před vás tak různé výrokové hádanky, matematické záhady i třeba posuvné puzzly. Na druhou stranu, stále je neskutečná zábava rébusy řešit a nabízený mix je i natolik pestrý, že se nudit prostě nebudete.

Layton 04.jpgLayton 05.jpgLayton 06.jpg

Hádanky doplňují i tři nové minihry. V jedné radíte postavám s oblečením, v další (asi nejzábavnější) proháníte veverku bludištěm a ta poslední vás nechá vyzkoušet roli zahradníka, kdy musíte podle určitých pravidel sázet květiny.

Celkem nabízí příběhová část zábavu zhruba na 15 až 20 hodin, nicméně si můžete po celý rok po vydání hry stahovat nové hádanky – každý den jednu. Navíc lze prostřednictvím StreetPassu posílat a přijímat výzvy od jiných hráčů. Azran Legacy prostě nabízí výtečný poměr cena/zábava.

Nádherné dobrodružství

Vytknout se nic nedá ani audiovizuálnímu zpracování, kde přenos na 3DS jen pomohl, což už jsem chválil v recenzi na předešlý díl. Příběhové animované sekvence vypadají skvěle jako vždy, herní obrazovky hýří detaily a 3D efekt je jenom zvýrazňuje. Série má svůj nezaměnitelný styl a půvab, který dokáže uhranout a přiková k obrazovkám handheldu.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Logické
Výrobce: Level 5 | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8. listopadu 2013
  • Spousta zábavných hádanek
  • Nádherný grafický styl
  • Kouzelná hudba
  • Masivní herní doba
  • Recyklace hádanek
  • Příběh občas pokulhává
  

I přes občasnou únavu tak série prostě nezapře svůj šarm a  dobře vám radím: Professor Layton and the Azran Legacy si nenechte ujít.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma