Project CARS 3: ryzí arkáda se špetkou simulace | Recenze

Dříve nekompromisní závodní simulátor prošel řadou změn a ztratí tak řadu svých příznivců. Zároveň ale získá zástup nových.

Co baví

  • Vyladěné ovládání na ovladači
  • Velké množství okruhů a vozů
  • Zábavný jízdní model
  • Celkově přístupnější

Co vadí

  • Technické problémy
  • Zastaralý až ošklivý vizuál okruhů
  • Minimum možností přizpůsobení
  • Někdy až zbytečně nesmlouvavá pravidla limitů tratí
  • Stereotypní režim kariéry
  • Chybějící model poškození
6/10
Hodnocení

Závodní série Project Cars si díky svým dvěma dílům z předchozí dekády získala oblibu hlavně pro důraz na realističnost a nesmlouvavý jízdný model. Vývojáři ze Slightly Mad Studios však hráčům připravili nemilé překvapení, když oznámili koncepci třetího dílu, která se posouvá směrem k arkádovému závodění. Jak se tento nečekaný přerod uznávané série vyvedl a neztratí tím Project Cars 3 svojí jedinečnou identitu?

V minulých dílech jste viděli...

Všechny závodní simulátory kladoucí důraz na realistický jízdní model s sebou přináší jeden výrazný handicap v podobě úzkého zaměření. Ať už jste zastánci arkád nebo simulací, z pohledu vývojářů je třeba si přiznat, že masový mainstream závodních her neleží na žádné ze stran tohoto spektra, ale někde mezi, spíše blíže k arkádě. Těžko říct, jaké kroky vývojáře vedly k tak výraznému odklonu od původní filozofie, každopádně Project Cars 3 je určeno pro úplně jiné hráče než předchozí dva díly a je vysoce pravděpodobné, že tímto krokem dojde k totální obměně hráčské komunity.

Project CARS 3_20200826222811.jpg
Project Cars 3 již není synonymem pro závodní simulaci

Vývojáři již dlouho před vydáním titulu hráče uklidňovali, že stran jízdního modelu není žádný důvod k obavám, jelikož novinka bude umožňovat tak široké spektrum nastavení, že si vybere jak začátečník, tak veterán. My však již nyní víme, že pravda je někde úplně jinde. Láska k závodním vozům zůstává, příklon k reálnému ježdění nikoli.

 

Project Cars 3 je prvním dílem série, který si lze pohodlně zahrát na gamepadu

 

Project Cars 3 je v rámci neoblíbeného škatulkování arkádovou závodní hrou s mírným důrazem na realistický jízdní model. Zapomeňte na opotřebení pneumatik, stejně tak jako na nutnost tankovat palivo. Starost si protentokrát nemusíte dělat ani s poškozením vozu či studováním každého jednoho okruhu před samotným závodem.

Project CARS 3_20200826202341_1.jpgProject CARS 3_20200826202844_1.jpgProject CARS 3_20200826203806_1.jpg
Spoustu hráčů tím ztratí, ještě větší ale pravděpodobně získá

Nyní si hráči pohodlně vystačí s gamepadem a trochou toho základního závodního umu. Project Cars 3 je totiž prvním dílem série, který si lze pohodlně zahrát na gamepadu. Ne snad že by to jednička či dvojka neumožňovala, ale jen málokdo se k takovému kroku odhodlal a pokud ano, jistě bude souhlasit, že šlo o sebevraždu. Protentokrát tak odpadá nutnost vlastnit závodní volant a ocelové nervy, jde totiž o publiku nejpřístupnější díl celé série. Jak vývojáři slibovali, hra umožňuje vlastní přizpůsobení obtížnosti a jízdního modelu na základě aktivace či deaktivace nejrůznějších asistentů. Možnosti jsou však tak omezené, že uspokojí sotva casual hráče.

Sliby chyby

Sliby o široké personifikaci tak vzaly za své, a i po deaktivaci veškerých jízdních asistentů je Project Cars 3 silnou arkádou, která se svými předchůdci nemá nic společného. Titul se tak drží trendu jízdního modelu okruhových závodních arkád s důrazem na základní fyzické zákonitosti jako nabídl například NFS Shift či loňský Grid. Poměr simulace a arkádového pojetí by se dal číselně vyjádřit 15:85.

Project CARS 3_20200827183727_1.jpg
Zajezdit si můžete se stovkami vozů

Tak trochu zklamáním je potom umělá inteligence počítačem ovládaných závodníků. Ti jsou často až přehnaně agresivní a dopouští se někdy až sebevražedných manévrů. Nastavení agresivity i celkové obtížnosti je pochopitelně možné, bohužel nikoli prostřednictvím číselného posuvníku, ale skokově v rámci kategorizace (medium, hard…).

 

Poměr simulace a arkádového pojetí by se dal číselně vyjádřit 15:85

 

Pro fanoušky série se jistě jedná o děsivé zjištění a na rovinu potvrzujeme, že pro ně rozhodně třetí díl určen není. Naopak radovat se mohou všichni ti, kterým přišly předchozí díly nehratelné. Project Cars 3 totiž představuje jednu z nejlépe ovladatelných závodních her na gamepadu. Tuto skutečnost vývojářům zkrátka upřít nemůžeme.

Project CARS 3_20200829190945_1.jpgProject CARS 3_20200829205004_1.jpgProject CARS 3_20200829205219_1.jpg
Díky alternativním verzím je připravena stovka závodních okruhů

Slightly Mad Studios si dali za cíl vytvořit co možná nejvěrnější závodní hru ovladatelnou na gamepadu, a to se skutečně podařilo. Vzhledem k původním slibům o široké personifikaci jízdního modelu tak jistě zamrzí možnost totální absence opotřebování pneumatik či nutnost navštěvovat boxy. Ve své podstatě tyto prvky nebývají součástí arkádových závodů, zrovna u Project Cars bych si ale volitelnou aktivaci dokázal představit.

Odlehčenější, ale tuctovější

Co se samotného singleplayerového herního obsahu týče, Project Cars 3 nabízí klasiku v podobě volného závodění a režimu kariéry. Ta představuje sérii deseti šampionátů napříč jednotlivými kategoriemi. Přestože je pestrá a nabízí opravdu velkou variabilitu, trpí klasickým neduhem arkádových závodních kariér v podobě stereotypního sledu se sebou nikterak souvisejících eventů. Vývojáři se naštěstí snaží vše vynahradit alespoň různými variantami závodů v podobě hot lap či sestřelováním obodovaných tabulí, to však nic nemění na skutečnosti, že kariéra opravdu představuje neprovázanou sérii rychle se střídajících podniků.

Project CARS 3_20200829214033_1.jpg
Titul umí vypadat skutečně hezky

Režim volného závodění asi netřeba nikterak přibližovat. Zvolit můžete jakoukoli ze stovky tratí (nechybí Brno) a prohánět se na ní jedním z dvou stovek vozů. Volit lze pochopitelně také počet kol nebo čas, kdy se bude závod odehrávat a za jakých klimatických podmínek. Stále je tak dostupné dynamické počasí, oproti Project Cars 2 však hodně osekané na elementární možnosti. Pryč je tak nadšení, které hráčům vývojáři připravili v roce 2017.

Project CARS 3_20200826213116_1.jpgProject CARS 3_20200826213403_1.jpgProject CARS 3_20200826215140_1.jpg
Ve svém jádru je grafická stránka hry zastaralá a místy i tragická

Součástí je pochopitelně také multiplayer a návykový režim RIVALS představující denní, týdenní či měsíční online výzvy založené na principu hot lap. Co však chybí jsou online ligy apod. A kdo by si snad chtěl zajezdit ve split-screenu má rovněž smůlu.

WTF?

Co ovšem titul sráží nejvíce, paradoxně není odklon od původní filozofie, ale technická a grafická stránka hry. V tomto ohledu je Project Cars 3 neskutečným zklamáním. Není zvykem, že by nový díl konkrétní série znamenal grafický downgrade, zde tomu tak ale skutečně je. Grafická prezentace je místy až hanebná.

 

Okolí tratí je naprosto otřesné, hru navíc sužují nejrůznější technické problémy a bugy

 

Vývojáři si sice dali záležet na modelech jednotlivých vozů, ty se však prohání po odporných tratích z minulé generace konzolí. Okolí tratí je naprosto otřesné, hru navíc sužují nejrůznější technické problémy a bugy. Běžným koloritem jsou tak problikávající nebo dokonce chybějící textury, nefungující odlesky na kapotě vozů či podivně zubaté hrany. Stejně odpudivě působí i samotné kokpity vozů či podivně rozmazané okolí jednotlivých tratí.

Project CARS 3_20200829210621_1.jpgProject CARS 3_20200829212255_1.jpgProject CARS 3_20200829212720_1.jpg
Kéž by došlo k nápravě, jednalo by se pak o výtečnou arkádu s prvky simulace

Hra má navíc nepochopitelný problém zejména s vlastními přizpůsobenými vozy. Právě ty se často neukazují v samotné nabídce nebo během závodů neodráží okolní prostředí. Jak technická, tak grafická stránka Project Cars 3 je tak v katastrofálním stavu a představuje největší slabinu celé hry.

A je to ve finále velká škoda, protože nový koncept rozhodně nedopadl tak špatně, jak by se původně dalo očekávat. Titul hodně prořídl a stal se více tuctovým, i tak ovšem nabízí zábavné závodění, a to zejména díky vydařenému jízdnímu modelu naroubovaném na ovládání gamepadem. Hráči prvních dvou dílů a milovníci závodních simulátorů by však rozhodně měli sáhnout jinam. Project Cars 3 je totiž alternativou k NFS Shift či loňskému Gridu. Závěrem dodejme, že titul byl recenzován na konzolích Xbox One S a PS4 Pro.

Verdikt

Fanoušci závodních simulátorů budou zuřit. Project Cars 3 totiž představuje totální odklon od předchozích dílů a představuje určitý kompromis mezi závoděním a pohodlným ovládáním, i tak ale dokáže někdy potrápit. Titul bohužel sráží špatný technický stav a především nepochopitelný grafický downgrade. Pokud v nejbližších dnech nedojde k nápravnému patchi, doporučujeme raději sáhnout po loňském Gridu nebo starším Forza Motorsport 7.

Váš názor Další článek: Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Plus a Hitman zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Recenze hry Hogwarts Legacy. Otevřený svět Harryho Pottera láká na kouzelníky, skřítky a fantastická zvířata. Ale trochu nudí

Recenze hry Hogwarts Legacy. Otevřený svět Harryho Pottera láká na kouzelníky, skřítky a fantastická zvířata. Ale trochu nudí

Jedna z nejvíce vyhlížených her letošního roku vychází již za pár dní a my jsme měli možnost si ji zahrát v předstihu. Jak to tedy s RPG ze světa Harryho Pottera vypadá?

Michal Polok
Hogwarts LegacyRecenze

Aktuality

15:22 | Do Praslavi se brzy podívame i na PlayStationu. Český survival Hobo: Tough Life vychází 23. února. Z technických důvodů se ale datum ještě může změnit. 
11:59 | Vesmírná akce Everspace 2 se po dvou letech v předběžném přístupu chystá na vydání plné verze. Na PC dorazí 6. dubna. Verze pro PlayStation 5 a Xbox Series S|X mají vyjít v průběhu léta. 
11:44 | Nacon chystá na 9. března v 19:00 našeho času prezentaci Connect. Uvidíme v akci Gluma, RoboCopa nebo hororové Ad Infinitum. 
7. února | Už zítra ve 23:00 nás čeká další Nintendo Direct. V něm se dozvíme více informací o novinkách, které zamíří na Switch v první polovině roku. Během 40minutové prezentace jistě dojde i na nová oznámení. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu