Project Eden – ráj rozdělený na patra

Každý, kdo měl tu čest shlédnout úvodní animaci z této očekávané hry (vyšla mimo jiné na demo CD jednoho z našich tištěných herních časopisů) jistě bude souhlasit, že atmosféra Blade Runnera je opět v ohrožení. Překoná ji právě tento velmi slibně vypadající projekt, představující svět s doslovně patrovou sociální strukturou?
Project Eden – ráj rozdělený na patra
Každý, kdo měl tu čest shlédnout úvodní animaci z této očekávané hry (vyšla mimo jiné na demo CD jednoho z našich tištěných herních časopisů) jistě bude souhlasit, že atmosféra Blade Runnera je opět v ohrožení. Překoná ji právě tento velmi slibně vypadající projekt, představující svět s doslovně patrovou sociální strukturou?

Zmiňovaný úvodní film pro Project Eden (dále PE) začíná pohledem na skutečný ráj, kterým je město budoucnosti se všemi těmi nádhernými zářivými budovami, kolem kterých krouží fascinující roje vznášedel, lesknoucí se v paprscích slunce. Kamera zblízka zabere letištní halu na vrcholku jednoho z mrakodrapů a ukáže malou dívenku, která si hraje s plyšovým medvídkem na okraji terasy u zábradlí. Hračka jí náhle vyklouzne z rukou a padá podél stěny mnohasetpatrové budovy dolů, míjí komplikované vrstvy vznášedlového provozu a padá hlouběji a hlouběji, čekali byste, že už budou vidět základy budovy, ale pořád tomu tak není, jsou tu pouze vysuté chodníky, které se vznáší nad nejasnou temnotou, do které medvěd padá. Ta tma není způsobená jen hloubkou té neuvěřitelné struktury, ale je to i něco ve vzduchu, který je stále těžší a dusnější. Nakonec hračka dopadne do kaluže jakéhosi slizu v odpudivém, temném podzemí, kde se pohybují pouze stíny a nepřirozené, zmutované bytosti.

Project EdenProject Eden

Project EdenProject Eden

Svět v PE je rozdělen do sociálních vrstev naprosto dokonale podle pater nekonečných měst, která byla díky přelidněnosti planety stavěna na sebe a přes sebe, až vzniknul tento neuvěřitelný amalgám, na jehož dně živoří v otráveném vzduchu bez naděje na svit slunce spodina, zatímco ti bohatší šťastlivci mají své domovy a práce výš v složité zástavbě – až po ty vrcholky mrakodrapů s bazény, které odráží tyrkysově modrou oblohu a sluneční paprsky. Někde uprostřed toho všeho se nachází tovární komplexy, které chrlí svůj odpad vstříc hlubinám pod sebou, kde se zrodí něco, co hrozí zničit celou lidskou civilizaci doslova od základu…

Domnívám se, že je to velice dlouho, co nějaká konzolová hra přinesla takto dokonalou, depresivní a temnou vizi budoucnosti. Napadá mne snad jen město Midgar z Final Fantasy VII. Oč v tomto bezesporu zajímavém prostředí půjde?

Jak již bylo řečeno, vyskytne se v tomto „perfektním“ světě problém. Továrna na zpracování masa přestala produkovat, stroje se porouchaly a vyslaní technici zmizeli beze stopy. V takovém okamžiku volají vás – tým specializovaných strážců pořádku, který má dostatečné zkušenosti a výzbroj, aby vyřešil jakýkoliv problém, který se může vyskytnout například při nutném upevňování základů budov na nejnižších podlažích.

Hru můžete sledovat vlastníma očima (přičemž je možné vidět i špičky svých nohou nebo trup, nejen obvyklé ruce!) nebo z pohledu za zády herní postavy (není náhoda, že tým, který pro nás tuto hru připravuje, stvořil původního Tomb Raidera). V režimu pro jednoho hráče můžete kdykoliv přepínat mezi jednotlivými postavami, ty které právě necháte být, zaujmou svoji pozici a budou inteligentně reagovat na napadení nepřítelem. Tou největší zajímavostí by ale na PE měl být multiplayer, který nabízí kooperativní režim až pro čtyři hráče (na rozdělené obrazovce). Hra samotná se pak bude skládat z podobných prvků, jako zmiňovaný Tomb Raider – to znamená hledání předmětů, řešení puzzlů a nezbytná akce.

Project EdenProject Eden

Project EdenProject Eden

Technicky by mohlo jít také o zajímavou záležitost, ačkoliv většina prvních screenshotů nevypadá příliš zajímavě – nezapomínejte však, kdo za tímto projektem stojí.

Výsledek bychom mohli posoudit koncem roku, během klasického předvánočního šílenství. Domnívám se, že by tento projekt měli sledovat všichni majitelé PlayStationu 2.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A