Project Origin – dáma v krvavě rudé

Tlukot srdce, zbraň klouzající ve zpocených rukou. Několik dívčích kroků za vašimi zády. Zkuste se aspoň otočit, než zemřete.
Seznam kapitol
  1. Boje pod šedou oblohou
  2. A budeme se bát

Většina z vás si jistě vzpomene na pecku roku 2005, akční horor F.E.A.R., jehož hlavním tahákem bylo na svou dobu úžasné grafické zpracování a vyvážený koktejl mystiky a přestřelek.

Město zavalila spousta nestvůr a Michael se bude muset hodně otáčet, aby vůbec přežil

Project Origin, jak se oficiální pokračování jmenuje, začíná asi půlhodiny po konci prvního dílu. Tedy po masivní explozi a uvolnění malého děvčátka, Almy, z jejího vězení. Obojí napáchalo ve městě značné škody a zdá se, že pokud holčičku nikdo nezastaví, rozpoutá se stejné peklo po celém světě.

project_origin_artwork.jpg

Den musíte překvapivě zachránit vy, tentokrát v kůži hrdiny jménem Michael Becket. Ten je příslušníkem speciálních jednotek a původně byl do města vyslán, aby zatknul Geneviéve Avistide, kterou již známe z předchozího dílu. Nic bohužel není tak jednoduché, jak se zdá a při procházení překrásnou zahradou zmíněné dámy ruší idylu taktéž zmíněný výbuch. To už dokáže naštvat. Ještě více však nepotěší fakt, že město zavalila spousta nestvůr a Michael se tak bude muset hodně otáčet, aby vůbec přežil.

origin01.jpg origin02.jpg

Výrazného posunu se dočkáváme už teď – boj proti geneticky vyšlechtěným vojákům Replica se stal sice základním kamenem hry, ale neustále střílet do pěti druhů panáků po určité době nudilo. Autoři tedy vyšli vstříc hlasům, které volaly po větší variabilitě, paletu protivníku ve velkém obměnili a spoustu nepřátel přidali. Mezi ty nově přidané a zároveň nejděsivější pak patří nestvůry, jež vznikly jako další vedlejší efekt pokusů. Po psychické i fyziologické stránce jsou od lidí tak rozdílní, že už se jimi snad ani nedají nazvat.

Město strachu

Ještě o něco hrůzostrašněji však působí místo jejich výskytu. Město, roztrhané a poničené výbuchem, se stovkami zastavených aut, mrtvých lidí, spoustou požárů a atmosférou jak vystřiženou z prvních minut filmu Já, legenda se dostává rychle pod kůži a spolehlivě buduje věc, na níž autoři staví snad nejvíc – atmosféru. Slovy tvůrců nejde o to, abyste se jednou lekli a tím veškerý váš požitek skončil. Jde jim právě o všem dobře známý pocit mrazení v zádech, jež dokonale navodil i předchozí díl.

 origin14.jpg

Nezůstane však jen u venkovních lokací. Becket se bude muset  vypravit i do nitra některých budov a přestože nezní pro horory právě originálně – má se jednat například o školu či nemocnici – tak se oproti stále stejným lokacím kancelářských komplexů z původního F.E.A.R. jedná o ztělesněnou variabilitu.

Mezi větší inovace patří možnost shodit stůl a krýt se za ním

Právě spojením nových prostředí a nepřátel chtějí autoři docílit zcela nového a lepšího zážitku. Nutno uznat, že již z videí dýchá stísněná atmosféra a dokonce se zdá, že se bude i střílet s o něco větší chutí.

origin11.jpg origin12.jpg

Boje totiž také doznají malých změn. Ty logické, vyplývající z různého chování AI v závislosti na prostředí a samotném druhu protivníka, nechám být a jen informuji, že umělá inteligence se bude podle těchto vzorců chovat. Mezi větší inovace patří možnost shodit stůl a schovat se za ním.

Pokud namítnete, že nejde o nijak novou věc, budete mít pravdu jen částečně – skutečně se tato možnost vytvořit provizorní kryt objevila v mnoha hrách, F.E.A.R. nevyjímaje, ale ještě nikdy jste se nemohli takto schovat sami. I když tento způsob ochrany před olověnými projektily není příliš efektivní, vypadá činnost natolik efektně, že ji jistě budete s radostí využívat.

Historie S.T.R.A.CH.u


project_origin_box1.jpgV prvním dílu jste se mohli zhostit role bezejmenného a nemluvného hrdiny jednotky First Encounter Assault Recon. Hlavní zápletka se točila kolem genetických experimentů a šlechtění armády supervojáků ovládaných jedním psionikem. Jak už u takovýchto pokusů stalo zvykem, něco se nevyvedlo a těžce ozbrojené jednotky se vzbouřily proti svým pánům. Se spásným nápadem přichází šéf celého projektu – mělo by stačit zabít již zmíněného psionika Fettela a armáda by se pak měla „vypnout“ sama.

Hráč však postupem času zjišťuje (mimo toho, že těch tisíc klonovaných vojáků snad i zabije cestou), co se doopravdy děje. A není toho málo – tajemná holčička v krvavě rudých šatech se ukazuje býti Fettelovou matkou a pomalu se ukazuje, že cosi s ní má společného i hlavní nemluvný hrdina. Co to je, však už neprozradím, pro dnes představovaný Project Origin to není podstatné a pokud bych měl objasnit celý příběh, nemusel bych psát preview o ničem jiném než o předchozí hře. A to přeci nechcete ani vy, ani já. Pokud vás článek a hra zaujme, můžete si zkrátit čekání jejím prvním dílem.

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Monolith | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 13. února 2009
  • Solidní přestřelky
  • Atmosféra
  • Hudební podkres
  • Nenáročná grafika
  • Příliš jednoduché
  • Dost krátké
  • Nudný level design
Související články
  1. F.E.A.R. 2 se jmenuje Project Origin

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

včera | |3 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle