Protiteroristická 3D akce

Pro hry typu Quake 3 Arena nebo Unreal Tournament existují desítky, ba možná stovky rozličných a různě kvalitních modifikací. Některé z nich jsou však známé téměř každému hráči dané gamesy. To je i případ Tactical Ops, což je velmi specifický mod pro UT, který do hry přidává současné zbraně a boj proti všudypřítomným teroristům. Tento mod je natolik kvalitní, že se společnost Infogrames rozhodla ho vydat a prodávat jako plnou hru - a právě o ní se dočtete v tomto článku.
Protiteroristická 3D akce

Tahle 3D střílečka ponese název Tac Ops: Assault on Terror a její historie, kterou jsem krátce nastínil už o odstavec výše, je více než zajímavá. Jak již bylo řečeno, svůj život začala jako modifikace pro Unreal Tournament - na jejím vytváření se podílela parta relativně běžných počítačových hráčů z celého světa. Nejprve byla známá jako SWAT, později jako Tactical Ops. Práce na projektu Tac Ops: Assault on Terror začaly už koncem roku 1999 a první betaverze byla vypuštěna volně ke stažení na internetu v polovině roku 2000. Modifikace si získala nesmírnou oblibu, zejména pro svou věrnou simulaci současných zbraní a neposledně také výbornou zábavu. I proto se měla objevit ve speciální edici UT nazvané Unreal Tournament Game of the Year. Jenže smlouvu s Epic Games, kteří tuto edici připravovali, se nakonec uzavřít nepodařilo, a tak z toho nebylo nic. Naštěstí si ale o několik měsíců později všimla Tac Ops distribuční společnost Infogrames, která se nakonec rozhodla postarat se prostřednictvím své značky Microprose o distribuci tohoto titulu v obchodech - za zvýhodněnou cenu (tzv. "retail" čili "prodej v malém" - jinými slovy cena do 1000 Kč, spíše ale pod 800Kč).

Tento příběh ale není zdaleka ojedinělý - dalším dobrým podobným příkladem může být dnes všudyvelebený Counter-Strike, které si pod svá vydavatelská křídla vzala koncem roku 2000 společnost Sierra, aby si na něm mohla pěkně mastit kapsy. Ale nakonec nic proti, vždyť jde o skutečně kvalitní záležitost. Jak to bude s Tac Ops, to se teprve uvidí - hra už je ve verzi GOLD a v nejbližší době by se měla objevit na pultech obchodů. Hráči UT si stále budou moct Tac Ops stáhnout zdarma, ovšem nenaleznou tam všechno to, co najdou v krabici ti, kteří si hru koupí (což je docela logické;).

A jaký je vlastně princip hry? Veteránům Counter-Striku to asi nebude nic neznámého. Hra je rozdělena na

kola a v každém kole má hráč pouze jediný život. Každé kolo má limit 4 minut, pokud v kole zemřete, můžete se už jen dívat, jak se vede vašim spolubojovníkům, do boje zasahovat nemůžete - jste prostě mrtví. Je možné hrát za dva různé týmy - ano, jak jste si už jistě všichni domysleli, jedná se o speciální jednotky (ti dobří) a teroristy (ti špatní). Samozřejmě, že mezi nimi existují jisté rozdíly - většina zbraní je různá (k dispozici budou například MP5, M4, AK47, M85 a jiné), jen několik málo základních je společných pro obě strany. Zbraně a vybavení (ochranné vesty či helmy, brýle pro noční vidění, extra náboje, atd.) si pořizujete před začátkem mise za body, které jste získali v misi předchozí (jejím úspěšným splněním či eliminací protivníků). Různé budou za každý tým také cíle jednotlivých misí - za speciální jednotky se bude jednat kupříkladu o vysvobozování zajatců a jiné "správné" úkoly (nad jejich "správností" ale raději nebudu dále polemizovat), kdežto teroristé se budou snažit vyhazovat do povětří "dobré" přehrady, "špatné" rakety a podobně. Ostatně, co je dobré a co je špatné, to je téma na celou esej. Další mise zahrnují krádež/ochranu speciálních zbraňových systému, zasazení/zneškodnění bomby a mnohé jiné zábavné cíle. Mapy, na kterých se bude příběh odehrávat, jsou situovány například do mexické důlní vesničky, mlžným oparem zahaleného švédského přístavu či temných zákoutí města Glasgow

Je docela zajímavé, že se někdo rozhodl udělat mod zabývající se tématem terorismu už tehdy v roce 1999. Jistě, terorismus není jen 11. září, ale přeci jen jde o jakýsi "zásadní mezník", který bezpochyby ještě dále přispěl k popularitě této modifikace a "teroristických" her obecně. Tac Ops budou ale od ostatních her typu SWAT 3, Operace Flashpoint nebo Rogue Spear poněkud odlišná záležitost. Na začátku jsem řekl, že modifikace si získala oblibu zejména pro svou věrnou simulaci současných zbraní - a to je pravda, jenže to je také celé pravda. Více realističnosti v Tac Ops nenajdete. Je možné vyskočit z druhého patra domu aniž byste se nějak zásadně poranili, je možné běžet přes polovinu mapy bez toho, abyste byli udýchaní. Podle slov svých vlastní tvůrců jsou Tac Ops spíše "detailněji propracovaný akční film" než realistická simulace.

Co se týká technické stránky věci, Unreal engine zajišťuje dostatečně kvalitní grafické zpracování, stejně jako výbornou umělou inteligenci v podobě proslulých botů.

Zajímavé odkazy:

Oficiální stránky Tac Ops: Assault on Terror - http://tactical-ops.to/

Kamehan Studios (tvůrci Tac Ops) - http://www.kamehan.com/

Infogrames (vydavatel Tac Ops) - http://www.infogrames.com/


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 13 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |