Průvodce čtverečkovaným Pendulousím světem…

Pokud Vám ulítlá tahovka Pendulous připadá díky poněkud krkolomnému ovládání stále poněkud složitou, račte si přečíst následujícího miniprůvodce hrou, kterou sice nemusíte zbožňovat, ale která má i dnešnímu akcelerovanému stratégovi stále co říct. Pokud se vám ze všech těch čtverečků a kostiček začne motat hlava, nedivte se – i svět je přeci kulatý, podléháte tak zcela běžnému jevu. I když malá pomoc tu přeci jen je…
Průvodce čtverečkovaným Pendulousím světem…
První věcí kterou musíte udělat je učinit rozhodnutí , zda si zahrajete scénář dělaný člověkem nebo náhodně generovaný. Ťukněte na „File“ a vyberte položku „New Game“, v objevivší se tabulce si vyberte scénář z východní fronty jménem „R_FRONT“. Můžete si zde kliknout i na INFO, kde se konkrétně o tomto scénáři dozvíme následující: Pro dva hráče, nějaký ten historický minipopis z východní fronty a jednoznačně je tam řečeno o co půjde větou „můžou se Germáni vypořádat s přesilou ze strany Rusů“? Potvrďte OK a v následující tabulce vyberte za koho budete hrát, je-li to Vaše první hra, nechte nastavené na obou položkách „Human“ a pokud chcete, po dalším OK si můžete země nějak přejmenovat. Ještě jedno OK a konečně jsme na bojišti (Pokud jste ovšem zvolili počítač jako protivníka, budete vyzváni, k vložení AI, tedy, jak se má PC chovat, na výběr jsou tři základní typy – agresivní, defenzívní a vybalancovaný, myslím, že není třeba je příliš široce popisovat, navíc, nic Vám nebrání vytvořit si 745 dalších těch „svých“ neporazitelných AI v editoru umělé inteligence, zájemce odkazuji na manuál, protože problematika zde je už trošku složitější).

Ihned jak zmizí reklamní proužek (jak již bylo zmíněno, hra je neregistrovatelný shareware, ale nezoufejte, plná verze obsahuje pouze pět dalších scénářů z historie a samozřejmě odstraněny jsou také ty reklamní pásky), Vám doporučuji změnit grafiku kliknutím na „Tile Set“ z tanků (Armor) na vojáky (Original), ale to je věc vkusu, já osobně preferuji větší přehled, i když to skřípání zní velmi stylově. Zvolte co je libo, klidně prozkoušejte všechny možnosti a vězte, že tyto grafické kabáty můžete převlékat i během bitev, takže až se Vám jeden okouká, vyberete si druhý.

PendulousPendulous

Velmi důležité zprávy „ze štábu“, které je vhodné před každou bitvou důkladně prostudovat, skrývají položky pod „Reports“ v menu. Po zvolení „Game Settings“ si tedy můžeme přečíst následující informace: Tento scénář se hraje na 15 tahů, vyloďování (barr. crossing) není povoleno, cizí jednotky jsou vždy viditelné a i neprozkoumaná zem je celá viditelná (prostě idylka!), za jedno políčko Vaší země dostane každý tah 1 bod a za každé město dostanete 10 bodů k celkovému hodnocení, kdo bude mít po těchto 15-ti tazích více bodů tak vyhrál.

Další (a důležitější) informační okno je „Player Settings“, kde se dozvíte velmi důležité informace o každém národu: Předně se tu dozvíte kolik každý tah obdržíte jednotek (vidíme, že Rusové jsou na tom líp), kolik jednotek je každý tah přiděleno od štábu (jak vidno, nepřiděluje se nic), kolik je každý tah přiděleno surovin (zde jsou na tom lépe Germáni), kolik jednotek můžete mít maximálně (oba stejně), jednotky v rezervě, zásoby v rezervě, kolik má kdo bodíků a účinnost jednotek (cosi jako kvalita zbraní, nižší účinnost znamená, že je jistá šance, že se útok nezdaří, zde jsou Germáni díky svým kvalitním zbraním za vodou).

Pokud se na tento scénář tedy kriticky podíváme, je na první pohled jasné, jak zde autor docílíl vyváženosti: Němci mají sice lepší zbraně a více armád na počátku, ale pokud se Rusové dokáží bránit dostatečně dlouho, bude Němcům zatraceně horko, protože jich nakonec bude tolik, že je utlučou čepicemi. Mimochodem, pokud někdy budete tvořit vlastní scénáře ve vestavěném editoru, vždy dbejte na to, aby byl scénář vyvážený. Nejde jen o to, kdo má víc armád, ale jak s nimi zachází a nakolik doboru strategii si připraví jak na samostatné bitvy, tak na hospodaření s jednotkami i zásobami.

Nyní máte možnost začít rozmisťovat na svém území armádu, první tah je tzv. „nastavovací“, kdy každý z hráčů pošle svoje armády podle úvahy kam chce, pouze toto první kolo se neplatí za pohyb armády žádné suroviny. Pokud jste figurku plácli někam, kde se Vám později nějak nepozdává, můžete ji druhým kliknutím zase stáhnout a nasadit někde jinde. Políčko nadepsané „Reserves“ udává, kolik že to armád máte ještě k dispozici. Mimochodem, pokud se rozhodnete nepřidělit všechny armády, máte je k dispozici v dalším tahu, takže opět je vše na Vaší taktice a rozvaze. Pokud najedete na nějaké políčko, všimněte si, jak se ihned vysvítí políčko „Defense“ nebo-li obrana, udávající přirozenou obrannou hodnotu políčka. Obyčejná políčka mají hodnotu nejnižší, políčka okolo měst trošku lepší a samotná města úplně nejlepší. Je nutno ještě připomenout, že Vaše armáda nemůže nikdy okupovat město. Pokud Vás okamžitě napadlo snažit se obklopit vlastní města, je to nápad dobrý (protože města jsou v Pendulous tím nejdůležitějším artiklem na kterém stojí celá hra). Rovněž si všimněte, že když někam posadíte armádu, její přítomnost změní hodnotu na všech osmi okolních políčkách! Tímto efektem lze hodnotu defenzivy vyhnat velmi vysoko, navíc, je logické, že pozice obklopená četnými armádami se bude špatně dobývat. Je proto moudré svoje jednotky rozestavit tak, aby chránily jak města proti směru pravděpodobného útoku (po dvou až třech), tak drželi jakousi pozici na hranicích.

PendulousPendulous

Počítač Vám patrně bude zpočátku dělat velké problémy se svojí nejoblíbenější taktikou, kterou je průlom na frontě a následná okupace nejbližšího města. Pomoc je vcelku snadná, pokud se PC už k nějakému městu dostane, snažte se o odříznutí jeho zásobovací cesty. Pokud je figurka jakýmkoliv rožkem spojena se svým územím, které je opět někdo (kdekoliv) dále spojeno s městem, případně s jinou domácí figurkou, má přístup k munici, službám atd. Takže se může bránit i uniknout, pokud ale dokážete tuto „zásobovací tepnu“ přetnout, porazíte třeba i 10 nepřátelských figurek, které jsou bez podpory ztraceny obklopené Vaším územím (pokud ho udržíte, protože počítač se jednotky samozřejmě okamžitě snaží obsadit zpáktky a zásobování obnovit). Území takto získaná pak už jen stačí obsadit se 100% úspěšností. Rovněž si dejte pozor na přílišné otravování na více místech. Je lepší mít kousek jistý, než obrovskou nezajištěnou plochu.

K taktice samotné snad ještě podotknutí, pokud útočíte opakovaně na stejné místo v jednom tahu, tak se zvyšuje pravděpodobnost úspěchu, protože Vaše armády si to tam už „oťukaly“ a mohou útočit chytřeji. Co se týče generace náhodných map v editoru, položka „Board-Generate Map“ nefunguje, dokud nemáte zadány konkrétní parametry v „Settings-Map Generation Settings“, tedy, kdo má kolik měst, a jak zhruba rozvrhnout zem a vodu. Lze zde samozřejmě editovat spoustu dalších věcí, ale na to si už jistě přijdete sami.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A