Průvodce (nejen) začínajícího hráče

Co jsou počítačové hry? Proč nás tolik baví? Proč už skoro nenajdete člověka, který by o nich něco nevěděl nebo si o nich aspoň něco nemyslel? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte!

Pokud vás přitahují počítačové hry a chtěli byste se o jejich podstatě dozvědět více, čtete ten správný článek. Rozhodli jsme se, že člověku, který touží proniknout do fascinujícího světa počítačové zábavy, musí být v Doupěti poskytnuta první pomoc. Náš Průvodce seznámí dosavadní nehráče s tím, o co přicházejí, a hráčům možná prozradí o jejich oblíbené zábavě něco, co ještě nevědí.

Najdete zde Úvod do počítačových her, který se pokouší odpovědět na otázku, proč se počítačové hry pro většinu lidí, které se s nimi seznámí, stanou vyhledávaným zdrojem zábavy a občas i poučení. Dobře vám může posloužit i náš Slovníček herních pojmů, do něhož jsme shromáždili vše, co podle našeho názoru úžeji souvisí s počítačovými hrami.

Hry provozované na osobních počítačích lze zhruba rozdělit do určitých kategorií vypovídajících o charakteru těchto her. Každá z kategorií má svoje specifické půvaby a styl hraní. S rostoucími zisky herního průmyslu a se snahou firem přinést hráčům co nejmasověji přijatelný produkt však čím dál častěji vznikají hry, které se snaží do jednoho celku zkombinovat přitažlivé prvky z různých herních žánrů. Výsledkem může být vynikající hra, ale i dort podobný tomu, který vařili pejsek s kočičkou :-). Dnes to vypadá tak, že za pár let už bude v “první lize” těžké najít čistokrevné hry, které by jednoznačně spadaly do některé z tradičních kategorií. Zatím nám však pro počáteční zorientování klasické žánry dobře poslouží – rozhodli jsme se vás s každým z nich stručně seznámit.

Začínajícímu (ba ani pokročilejšímu) hráči nemusí být zcela jasné, jak svůj počítač pro hry co nejlépe připravit. Pokud máte potíže s pojmy jako DirectX nebo OpenGL, pomůže vám náš Konfigurační poradce.

Úvod do počítačových her

Za relativně krátkou dobu své existence – přibližně 20 let – se počítačové hry (PH) staly velmi oblíbenou zábavou, přičemž počet jejich přívrženců se stále zvyšuje. K tomuto jevu přispívají následující faktory:

  • PH se po všech stránkách trvale zdokonalují, což je umožněno zejména neustávajícím růstem výkonu počítačového hardwaru
  • Produkce PH se stává masovou záležitostí, a z kvantity se samozřejmě rodí i kvalita
  • Počítače se zlevňují a pronikají ve stále větší míře do běžných domácností, přičemž povědomí o jejich základním (rozumněj: herním) ovládání se rychle šíří

Pojem “počítačová hra” dnes něco říká už prakticky každému – aby taky ne, když je to jedna z nejvíce vzrušujících věcí, kterou můžete s počítačem dělat (někdo na to samozřejmě může mít i jiný názor ;-)! Náš časopis se zabývá hrami pro počítače PC, a proto se nebudu rozepisovat o hrách pro jednoúčelové konzole firem Sony, Nintendo a Sega, i když se také jedná o zajímavou záležitost. Můžete si však být prakticky jisti tím, že objeví-li se na těchto konzolích vynikající hra, brzy bude k mání i její konverze na PC.

Co je to vlastně počítačová hra? Dalo by se říci, že je to program, který simuluje určité děje a promítá je na obrazovku počítače. Do těchto dějů může hráč pomocí vstupních zařízení počítače (klávesnice, myš, joystick atd.) aktivně zasahovat a dovést tak program do cílového stavu – dílčího nebo konečného vítězství. PH vás tedy vlastně vyzývá: Pojď a ukaž, jak dobře mě dokážeš hrát. Když budeš dobrým hráčem, odměním tě novými obrázky, zvuky a animacemi a v neposlední řadě také pocitem, že jsi úspěšně prošel mým příběhem a dosáhl cíle.

Většina lidí má ráda výzvy; výzvy ve skutečném životě však bývají spojeny s nebezpečím ztráty něčeho cenného – například majetku nebo zdraví – a/nebo s domnělým či skutečným ztrapněním své osoby. Člověk je úkolově orientovaný tvor; má radost, když je před něj postavena úloha, které se může úspěšně zhostit. PH představují takovéto úlohy.

Dalším přitažlivým atributem PH je to, že vytvářejí virtuální (počítačové) světy, do nichž se můžete uchýlit, když vás reálný svět rozčiluje, a můžete v nich plnit úkoly, na které stačíte. Tyto virtuální světy jsou přirozeně každým rokem dokonalejší a dokonalejší – kde se toto zdokonalování zastaví, je dnes těžké odhadnout. Doba nazrává k tomu, že se začnou na běžném trhu objevovat zařízení umožňující lepší proniknutí do děje než klávesnice, joystick, myš a monitor. To, že se PH ve všech směrech přibližují realitě, je na jedné straně vzrušující, fascinující a zábavné, na straně druhé však nelze přehlédnout vzrůstající vliv těchto virtuálních světů na naši společnost. Stejně jako na tvůrcích filmů (ba ještě více), i na tvůrcích PH leží zodpovědnost, zda budou kvůli co největším ziskům svými díly hráče “stupidizovat” a relativizovat mravní hodnoty, nebo jestli se budou snažit o dosažení dobré hratelnosti kulturnějšími metodami. Na současném herním trhu již samozřejmě najdeme příklady obou těchto přístupů. Lidstvo začíná obecně brát PH stále více na vědomí, protože pro jednu jeho část je to vynikající zábava a pro jinou rychle se rozrůstající byznys. Příspěvek PH k rozvoji počítačových technologií je nesporný a stejně tak i jejich vliv na lidskou společnost.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A