První dojmy: Age of Conan – nepřátel se nelekejte

Barbar Conan? Zde. Rudá Soňa? Támhle stojí. Spousta nepřátel čekajících, až jim ze zadků uděláte cvičný terč na kopací techniky? Souhlasí. Drsný svět, kde smrt je častá záležitost? Vítejte v Age of Conan: Hyborian Adventures.
První dojmy: Age of Conan – nepřátel se nelekejte
Objednejte si na shop.doupe.cz
Age of Conan 
 • PC: 899 Kč
 • (sběratelská): 1 299 Kč
 • X360: 1 799 Kč
 • Platforma: PC, Xbox 360
  Typ hry: akční MMORPG
  Výrobce: FunCom (
  http://www.funcom.com)
  Vydavatel: Eidos (
  http://www.eidos.com)
  Homepage:
  http://www.ageofconan.com
  Datum vydání: 20. květen 2008

  Poměrně nedávno jsme vám přinesli preview z MMORPG Age of Conan. Jaký důvod má tedy další článek? Nejedná se o nastavování kaše, nebo snahu vás obalamutit, nýbrž se nám dostalo přístupu do finálního betatestu samotné hry a spolu s Karlem jsme si vyzkoušeli, jaké je to hrát možného vyzyvatele World of Warcraft.

  Zní to odvážně? WoW má mohutnou hráčskou základnu a za dobu působení na trhu vychytány snad všechny mouchy, jak by mohlo nějaké jiné MMORPG, které je teprve v testování, ohrozit tohoto giganta? Myslím si, že po odehrání několika hodin mám několik tipů. Hlavní důvod je však jasný. Při hraní beta verze poznávám každý den změny a vylepšení, se kterými se autoři dřou. Ještě ve středu bylo jakékoliv načítání ve hře pomalé a trhané, ve čtvrtek se objevila slušná záplata a ani netuším, co se bude dít dál. Na jednu stranu je to skvělý pocit, že hra se zlepšuje každým dnem, ale těžko se píše o hře samotné, když za týden může být úplně jiná.

    
  To já nic, co větříček * A kouká na číslíčka * Vypadá to, že mám spřízněnou duši

  Co se však již nějakou dobu nemění, je systém boje. Ano, onen opěvovaný akční souboj opravdu v praxi funguje a dovolil bych si tvrdit, že funguje dobře. Pokud jste zvyklí, že protivníka prostě zakliknete, vaše postava do něj buší hlava nehlava, nakonec soupeř podlehne a padne, zapomeňte na to. Už od nízkých úrovní je souboj aktivnější, u normálních úderů si vybíráte směr, z něhož chcete napadat, zatímco nepřátelé přesouvají různě svoji pozornost.

  Abych byl přesnější, okolo soupeře vidíte na začátku hraní trojici štítů, která je nějak rozdělena do třech stran (útočit zespodu je podlé a navíc by vás protivník po zásahu pomočil). Když si nedáváte pozor a opakujete útoky stále z jednoho směru, postupně tam protivník přesune své štíty a vy máte pocit jako byste bušili do zdi. A rozbít takovou zeď dá pěkný kus práce. Jakmile však zkusíte útok odjinud, monstrum dostává citelné zásahy a po chvíli se poroučí do světa věčného rozjímání.

    
  Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš * Cink, cink, cink * A jiná odměna by nebyla?

  Pochopitelně podobně můžete jednat i vy, přesouvání obrany vašeho hrdiny je jeden ze základů hraní proti živým protivníkům. Stejně tak můžete i vy zemřít, což sice většinou bývá poměrně nepříjemné, v této hře však vaši smrt nedoprovázejí téměř žádné postihy. Stačí se oživit u nejbližšího záchytného bodu (neplést s tvrdými rány na záchytce), nezapomenout si nahodit veškeré aury a speciální postoje (jak že se jmenuje ten Němec, co mi je pořád ruší? Alzheimer?) a můžete se vesele vydat za dalšími boji a úkoly. Jediným problémem pak je doběhnout zpět do míst, kde jste se naposledy promenádovali.

  I sami tvůrci představí souboje

  Pokud by se však souboj sestával pouze z mačkání tří tlačítek, nebyl by posun po úrovních moc k ničemu. Se ziskem zkušeností se učíte nová komba, pomocí nichž můžete své protivníky masakrovat účinněji. Nebo aspoň máte rozumnou šanci je masakrovat, protože hra vám nedá nic zadarmo. Ve většině případů nestačí jen stisknout tlačítko pro kombo a čekat, až vás tento všemocný tah zachrání a spasí. Opravdu původ ve slově kombinace má něco do sebe, takže ultimátního úderu dosáhnete pouze správným použitím sekvence normálních útoků. A zase se motáte okolo štítů, směrů a podobně. Celý systém vám ale přejde do krve rychlostí geparda, nebo alespoň jeho zubů v případě, že si vás vybral za oběd.

    
  Mlha v docích je nevyzpytatelná * Iguana on the Stick by nebylo? * A protivník je všude, doslova

  Nejen soubojem je však živ člověk, i když to může v případě zasazení hry do světa barbara Conana vypadat zvláštně. Po souboji je potřeba se nějak dát do kupy, k čemuž vám poslouží tamta dovednost, pokud se chcete někam dostat, použijete zase jinou, další se zase hodí pro speciální příležitosti. Každou z nich ale musíte nějak cvičit, bohužel ne prakticky, ale stačí vám, že za různé počiny dostáváte dovednostní body, jež je možno mezi jednotlivé schopnosti rozdělit.Zvláště zpočátku však netrpíte nedostatkem, ba přímo naopak, až časem, kdy se vaše možnosti rozrostou, nevíte, kam byste nově získané body dali. Příjemným faktem ale je, že nejste hodnoceni pouze za postup po úrovních, ale máte i další možnosti, jak bodíky nasyslit.

  Plnění úkolů je samozřejmě jednou z cest, navíc většinou získáte i nějaké nezanedbatelné obnosy zkušeností a zlata, nebo alespoň zpeněžitelných předmětů, pokud se vám zadání podaří vyplnit. A k tomu vám dopomáhá schopná mapa, na níž můžete sledovat kde narazíte na člověka s úkolem, kampak se vydat jej splnit a kudy povede vaše cesta dále. Čeho si však povšimnete spíš, je kompletní namluvení dialogů ve hře, kterých je slušná kopa, spolu se slušnou synchronizací řeči s dalšími projevy. Na druhou stranu, jen samotná instalace si vyžádá 25 GB z vašeho disku a hrozí, že když budete hrát výrazněji, tak si ještě jeden stejný dílek s radostí ukousne.

    
  Odpočiň si, vypadáš špatně * Ano, hra není vhodná pro děti * A hlavně, žádné dvojsmysly

  V některých věcech jsem měl pocit, jako bych se vracel o několik let zpátky. Nepochopte mne, prosím, špatně, Age of Conan není rozhodně zastaralý. Spíš mi myšlenky sklouzly k druhému dílu Everquestu, který přímo konkuroval World of Warcraft. Podobně jako Conan měl propracovanou (a na svou dobu sakra náročnou) realistickou grafiku, pokud se dá o něčem podobném mluvit ve fantasy světě plném magie. Stejně tak měl plně namluvené dialogy. Z části se obávám, že by se Conan mohl potýkat s podobnými problémy, které zapříčinily úpadek Everquestu, nedostatkem hráčů.

  Na co se těšíme
  • rozsáhlý svět z pera Roberta E. Howarda
  • starověká brutalita a naturalismus
  • vynikající audiovizuální zpracování
  • vylepšený bojový systém
  • atmosférická akce se vším všudy
  Čeho se bojíme
  • nevyužitý potenciál
  • prachobyčejná rubačka
  • hardwarové nároky

  World of Warcraft je na trhu už nějaký ten pátek a, jak už jsem nakousl na začátku, má dodělané rozhraní do příjemné podoby, dotaženou spoustu myšlenek a je prostě dále díky době, po kterou se na hře pracuje po vydání. Ještě minulý týden bych klidně tvrdil, že toho Conan nedosáhne dlouho po vydání. Ale jak jsem viděl práce na betě, mé obavy alespoň z části ustoupily. Všem je asi jasné, že v době vydání nebude hra dokonalá, ani slavné WoW nebylo, ale domnívám se, že bude aspoň ve stavu, aby nalákala dostatek příznivců.

  Pokud se podaří Funcomu udržet nějaké rozumné tempo, je docela možné, že velká část hráčů nebude slavit osmdesátku v Northrendu, ale kdesi hluboko v Hyborii. Ostatně, hra vychází koncem měsíce, uvidíte sami. A s trochou štěstí zafungují nálepky na krabici a hru nebude hrát tolik dětí, opravdu pro ně není vhodná.

  Jak se těšíme: 85 %

  Dostupné pro: PC, X360
  Žánr: RPG | MMORPG
  Výrobce: Funcom | Webové stránky hry
  • rozsáhlý svět z pera Roberta E. Howarda
  • starověká brutalita a naturalismus
  • vynikající audiovizuální zpracování
  • vylepšený bojový systém
  • skvělý soundtrack
  • nedotaženost
  • nudné profese
  • neskutečná nedotaženost
  • nejasnost ve statistikách
  • nevyrovnaná obtížnost
  • slabší začátek

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

  Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

  Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

  17.  10.  2020 | | 10 N/A
  Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  16.  10.  2020 |
  Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

  Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

  Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

  20.  10.  2020 | | 3 N/A
  Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

  Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

  Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

  19.  10.  2020 | | 2 N/A
  Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  23.  10.  2020 | | 1 N/A