První dojmy: B-boy – Tony Hawk pro breakaře

Hra na break dance? Další hra na rytmus a mačkání tlačítek v tu správnou chvíli? Ne tak docela. Jestliže hry ze série Tony Hawk mohly přenést skateboarding do kvalitní herní podoby, pak totéž dost možná dokáže B-boy s breake dance.
První dojmy: B-boy – Tony Hawk pro breakaře

Platforma: PS2, PSP
Žánr: simulátor break dance
Výrobce: FreeStyleGames (
http://freestylegames.com/)
Vydavatel: Sony Computer Entertainment Europe (
http://scee.com/)
Homepage:
http://www.bboythegame.com/
Datum vydání: září 2006


Když se v redakci objevila preview verze hříčky B-boy, docela jsem se smál. Smích mě přešel, jakmile jsem zjistil, že hraní bude na mně. Přeci jenom asi jako jediný z redakce mám dostatečně chorou mysl na to, abych podobné věci zkoušel mimo monitor či televizi, takže o nich mám i jakési malé povědomí. Čekal jsem amatérsky udělanou hru, jež se snaží vytřískat potenciál z atraktivní tematiky, ale zapomíná na dobře řešené ovládání, poctivě vybranou hudbu, uvěřitelné animace a spoustu dalších věcí, které dohromady dávají hratelnost. Čekal jsem špatně.

Přenést jakýkoli sport do herní podoby není jednoduché. Míčové hry jsou už jakž takž vyzkoušené, s extrémnějšími věcmi, jako je třeba jízda na BMX, skateboardu, in-line bruslích - nebo právě break dance (či b-boying, chcete-li) - je to ale složitější. Jak na pár tlačítek dostat věci, pro něž člověk musí zapojit ve skutečnosti celé tělo, a to navíc tak, aby ovládání bylo pro hráče tak akorát obtížné a intuitivní. A to je jen první velký problém. Druhý, neméně velký, spočívá v tom, že hra by měla být zábavná pro laiky i pro lidi „z branže“. V minulosti se to už několikrát povedlo a několikrát nepovedlo. Jak je na tom B-boy? Probereme si několik věcí, které by mohly hru zkazit, a uvidíme.

Ovládání

Jak jsem již předeslal, hráč musí mít pocit, že ovládání je dostatečnou výzvou, reflektuje dění na obrazovce, ale přitom by mělo být logické, intuitivní a přiměřeně náročné na zvládnutí. B-boy si s tímto poradil zatím k mé plné spokojenosti. Rozhodně se nekoná žádné mačkání kombinací, jež se vám objeví na obrazovce, natož úzkostlivé starání se o rytmus (tedy jsou za to nějaké bonusy, ale trefit se do beatu je překvapivě snadné – nehraje se na výrazné doby, ale na jakoukoli dobu – pro laiky: máte v každém taktu čtyři šance trefit se do hudby namísto jedné).

Celé to funguje následovně. Na trojúhelníčku jsou toprocky, tedy tanec „nahoře“, prostě kroky do rytmu, takový odpočinek a ukázka stylu každého b-boye. Křížek vás dostane na zem do footworků, to je takové obíhání na rukou i nohou (člověk by ani neřekl, jak špatně se tak jednoduché věci popisují). Čtvereček má na starost freezy, čili jakékoli pochybné a často těžko dosažitelné pozice, v nichž je potřeba chvíli vydržet (rovnováha se udržuje tlačítky L1 a R1). Mezi freezy patří třeba i obyčejný stoj na hlavě. No a kolečko obstarává power moves, takovou páteř b-boyingu. Základem je vrtulník a končí se u airtracků (zde je popis zbytečný, to snad ani slovy nejde).

  
Vrtulník? Ale jdi * Jak jsi mě to zase vyfotil? Kde mám hlavu? * Hm, tak co dám teď?

Šipky zmáčknuté před některým z barevných tlačítek určují, jaký přesně prvek se provede. Obvykle jedna šipka je k jednodušším trikům, tři šipky k těm nejtěžším. U některých prvků se před jejich samotným provedením objeví ještě takový řádek, kterým běží ukazatel a ten musíte křížkem zastavit v co nejlepší pozici pro lepší provedení triku. Je to jednoduché, funkční a hlavně vám to umožňuje sledovat, co se vlastně na obrazovce děje a pořádně si to užívat.

Kultura

B-boying je součástí hip-hopové kultury, ačkoli občas narazíte na někoho, kdo break dance staví nad ostatní části. Řekněme že break je na tom asi stejně jako třeba rap nebo grafity (ne tagování v dopravních prostředcích, samozřejmě). Pokud autoři do této kultury neproniknou, vyrobí hru, jež se jen bude tvářit, že má s b-boyingem něco společného. Vývojáři z FreeStyleGames spojili své síly s Crazy Legs z Rock Steady Crew (pokud breakujete a nic vám to neříká, asi něco není v pořádku). K vidění budou i další skuteční b-boys, jako třeba Kamel nebo Lillou. To nejdůležitější ale spočívá v náplni hry samotné.

  
Vydrrrrž * Plác... nebo je to schválně? * Tak ty chceš dostat? Tak pojď

Nejspontánnějším breakovým projevem je battle a jam. Jam je klasické předvádění se v kroužku jen tak pro zábavu, jádro hry i breakových klání spočívá v battlech. O co jde? Dva tanečníci (dvě dvojice nebo i celé skupiny) se postaví proti sobě a střídají se v tanečních vstupech, kterými se snaží předčit druhou stranu. Porota (pokud je) pak zvednutím ruky ukáže, kdo vyhrál. Co tedy budete celou hru dělat? Tvrdě trénovat a battlovat, přirozeně.

Ve hře se tak budete propracovávat od nýmanda, co zná pár základů, po světoznámého b-boye, co má za sebou celou crew. V battlech budete muset ukázat lepší kombinaci triků než soupeř a navíc na svou stranu přiklonit jednu nebo více speciálních podmínek, jako je originalita, řetězení triků a podobně. Stejně jako se zlepšujete vy, bude se zlepšovat i vaše bydlo. Z nudného skladiště bude časem útulný byteček s moderní hudební soupravou a parádní plochou k trénování.

Hudba a animace

To vše zní slibně až až, ale stále je tu pár věcí, které mohou celý dojem pokazit. Bez dobré hudby a propracovaných animací nemůže přežít žádná sportovní, natož taneční hra. Výběr hudby je do té míry, do jaké můžu zatím posoudit, dobrý. Některé z breakbeatů jsou mi povědomé, jiné nikoli, ale na každý, co jsem zatím slyšel, se dá v pohodě tančit. Atmosféra je tak výborná.

  
Tajná finesa se nazývá "a-teď-sebou-hrozně-seknu-o-zem" * Hm... tak kdo začne? * Některé lokace mají šmrnc

Animace jsem si nechal nakonec, jsou totiž parádní. Všech několik set pohybů je nasnímáno pomocí motion capture a je to poznat. Vidět je to i na detailech, jako je pokládání rukou – pro breakaře je charakteristické položení ruky na zem ne celou dlaní, ale s palcem na opačnou stranu, než jsou ostatní prsty; i na to ve hře narazíte. Pohyby jsou plynulé a přirozené (aspoň do té míry, do jaké je přirozený break dance) a jen zřídkakdy jsem narazil na nějaký kostrbatý přechod. Pokud máte chuť, můžete dokonce hru použít jako jakýsi zdroj inspirace či návod, jak zkombinovat některé triky.

Těšíme se
  • pravá battlová atmosféra
  • precizní animace stovek triků
  • propracovávání se k vrcholu od úplných začátků
  • chytlavý soundtrack
Bojíme se
  • po čase stereotypní
  • nevyvážená obtížnost
  • úrazy hráčů zkoušejících to ve skutečnosti

DVD s preview verzí B-boy se dotočila v mechanice mé PS2 a já zjišťuji, že se nemohu dočkat plné verze. Jak znám b-boye, bude je hra bavit tak pět minut, po kterých se vydají dělat všechny ty věci naživo. Pro ostatní se tu bez větší pozornosti kuchtí další odpočinkový titul, díky němuž si mohou vyzkoušet trochu extrémnější zábavu a nepřijít při tom k úrazu. Peace.

Jak se těšíme: 80%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A