První dojmy: B-boy – Tony Hawk pro breakaře

Hra na break dance? Další hra na rytmus a mačkání tlačítek v tu správnou chvíli? Ne tak docela. Jestliže hry ze série Tony Hawk mohly přenést skateboarding do kvalitní herní podoby, pak totéž dost možná dokáže B-boy s breake dance.
První dojmy: B-boy – Tony Hawk pro breakaře

Platforma: PS2, PSP
Žánr: simulátor break dance
Výrobce: FreeStyleGames (
http://freestylegames.com/)
Vydavatel: Sony Computer Entertainment Europe (
http://scee.com/)
Homepage:
http://www.bboythegame.com/
Datum vydání: září 2006


Když se v redakci objevila preview verze hříčky B-boy, docela jsem se smál. Smích mě přešel, jakmile jsem zjistil, že hraní bude na mně. Přeci jenom asi jako jediný z redakce mám dostatečně chorou mysl na to, abych podobné věci zkoušel mimo monitor či televizi, takže o nich mám i jakési malé povědomí. Čekal jsem amatérsky udělanou hru, jež se snaží vytřískat potenciál z atraktivní tematiky, ale zapomíná na dobře řešené ovládání, poctivě vybranou hudbu, uvěřitelné animace a spoustu dalších věcí, které dohromady dávají hratelnost. Čekal jsem špatně.

Přenést jakýkoli sport do herní podoby není jednoduché. Míčové hry jsou už jakž takž vyzkoušené, s extrémnějšími věcmi, jako je třeba jízda na BMX, skateboardu, in-line bruslích - nebo právě break dance (či b-boying, chcete-li) - je to ale složitější. Jak na pár tlačítek dostat věci, pro něž člověk musí zapojit ve skutečnosti celé tělo, a to navíc tak, aby ovládání bylo pro hráče tak akorát obtížné a intuitivní. A to je jen první velký problém. Druhý, neméně velký, spočívá v tom, že hra by měla být zábavná pro laiky i pro lidi „z branže“. V minulosti se to už několikrát povedlo a několikrát nepovedlo. Jak je na tom B-boy? Probereme si několik věcí, které by mohly hru zkazit, a uvidíme.

Ovládání

Jak jsem již předeslal, hráč musí mít pocit, že ovládání je dostatečnou výzvou, reflektuje dění na obrazovce, ale přitom by mělo být logické, intuitivní a přiměřeně náročné na zvládnutí. B-boy si s tímto poradil zatím k mé plné spokojenosti. Rozhodně se nekoná žádné mačkání kombinací, jež se vám objeví na obrazovce, natož úzkostlivé starání se o rytmus (tedy jsou za to nějaké bonusy, ale trefit se do beatu je překvapivě snadné – nehraje se na výrazné doby, ale na jakoukoli dobu – pro laiky: máte v každém taktu čtyři šance trefit se do hudby namísto jedné).

Celé to funguje následovně. Na trojúhelníčku jsou toprocky, tedy tanec „nahoře“, prostě kroky do rytmu, takový odpočinek a ukázka stylu každého b-boye. Křížek vás dostane na zem do footworků, to je takové obíhání na rukou i nohou (člověk by ani neřekl, jak špatně se tak jednoduché věci popisují). Čtvereček má na starost freezy, čili jakékoli pochybné a často těžko dosažitelné pozice, v nichž je potřeba chvíli vydržet (rovnováha se udržuje tlačítky L1 a R1). Mezi freezy patří třeba i obyčejný stoj na hlavě. No a kolečko obstarává power moves, takovou páteř b-boyingu. Základem je vrtulník a končí se u airtracků (zde je popis zbytečný, to snad ani slovy nejde).

  
Vrtulník? Ale jdi * Jak jsi mě to zase vyfotil? Kde mám hlavu? * Hm, tak co dám teď?

Šipky zmáčknuté před některým z barevných tlačítek určují, jaký přesně prvek se provede. Obvykle jedna šipka je k jednodušším trikům, tři šipky k těm nejtěžším. U některých prvků se před jejich samotným provedením objeví ještě takový řádek, kterým běží ukazatel a ten musíte křížkem zastavit v co nejlepší pozici pro lepší provedení triku. Je to jednoduché, funkční a hlavně vám to umožňuje sledovat, co se vlastně na obrazovce děje a pořádně si to užívat.

Kultura

B-boying je součástí hip-hopové kultury, ačkoli občas narazíte na někoho, kdo break dance staví nad ostatní části. Řekněme že break je na tom asi stejně jako třeba rap nebo grafity (ne tagování v dopravních prostředcích, samozřejmě). Pokud autoři do této kultury neproniknou, vyrobí hru, jež se jen bude tvářit, že má s b-boyingem něco společného. Vývojáři z FreeStyleGames spojili své síly s Crazy Legs z Rock Steady Crew (pokud breakujete a nic vám to neříká, asi něco není v pořádku). K vidění budou i další skuteční b-boys, jako třeba Kamel nebo Lillou. To nejdůležitější ale spočívá v náplni hry samotné.

  
Vydrrrrž * Plác... nebo je to schválně? * Tak ty chceš dostat? Tak pojď

Nejspontánnějším breakovým projevem je battle a jam. Jam je klasické předvádění se v kroužku jen tak pro zábavu, jádro hry i breakových klání spočívá v battlech. O co jde? Dva tanečníci (dvě dvojice nebo i celé skupiny) se postaví proti sobě a střídají se v tanečních vstupech, kterými se snaží předčit druhou stranu. Porota (pokud je) pak zvednutím ruky ukáže, kdo vyhrál. Co tedy budete celou hru dělat? Tvrdě trénovat a battlovat, přirozeně.

Ve hře se tak budete propracovávat od nýmanda, co zná pár základů, po světoznámého b-boye, co má za sebou celou crew. V battlech budete muset ukázat lepší kombinaci triků než soupeř a navíc na svou stranu přiklonit jednu nebo více speciálních podmínek, jako je originalita, řetězení triků a podobně. Stejně jako se zlepšujete vy, bude se zlepšovat i vaše bydlo. Z nudného skladiště bude časem útulný byteček s moderní hudební soupravou a parádní plochou k trénování.

Hudba a animace

To vše zní slibně až až, ale stále je tu pár věcí, které mohou celý dojem pokazit. Bez dobré hudby a propracovaných animací nemůže přežít žádná sportovní, natož taneční hra. Výběr hudby je do té míry, do jaké můžu zatím posoudit, dobrý. Některé z breakbeatů jsou mi povědomé, jiné nikoli, ale na každý, co jsem zatím slyšel, se dá v pohodě tančit. Atmosféra je tak výborná.

  
Tajná finesa se nazývá "a-teď-sebou-hrozně-seknu-o-zem" * Hm... tak kdo začne? * Některé lokace mají šmrnc

Animace jsem si nechal nakonec, jsou totiž parádní. Všech několik set pohybů je nasnímáno pomocí motion capture a je to poznat. Vidět je to i na detailech, jako je pokládání rukou – pro breakaře je charakteristické položení ruky na zem ne celou dlaní, ale s palcem na opačnou stranu, než jsou ostatní prsty; i na to ve hře narazíte. Pohyby jsou plynulé a přirozené (aspoň do té míry, do jaké je přirozený break dance) a jen zřídkakdy jsem narazil na nějaký kostrbatý přechod. Pokud máte chuť, můžete dokonce hru použít jako jakýsi zdroj inspirace či návod, jak zkombinovat některé triky.

Těšíme se
  • pravá battlová atmosféra
  • precizní animace stovek triků
  • propracovávání se k vrcholu od úplných začátků
  • chytlavý soundtrack
Bojíme se
  • po čase stereotypní
  • nevyvážená obtížnost
  • úrazy hráčů zkoušejících to ve skutečnosti

DVD s preview verzí B-boy se dotočila v mechanice mé PS2 a já zjišťuji, že se nemohu dočkat plné verze. Jak znám b-boye, bude je hra bavit tak pět minut, po kterých se vydají dělat všechny ty věci naživo. Pro ostatní se tu bez větší pozornosti kuchtí další odpočinkový titul, díky němuž si mohou vyzkoušet trochu extrémnější zábavu a nepřijít při tom k úrazu. Peace.

Jak se těšíme: 80%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce