První dojmy: Bad Day L.A. – den blbec

Tak před čím to budeme zachraňovat svět dneska? Je pánovi libo nějakého teroristu, slečna si přidá Tsunami a pro dítě menší zemětřesení? Samozřejmě, protřepat, nemíchat, hlavně ať z toho není nějaký špatný den. Jako třeba v Bad Day L.A.
První dojmy: Bad Day L.A. – den blbec

Platforma: PC
Typ hry: 3D akce
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 1600 MHz, 512 MB RAM, 3D karta 64 MB
Testovací konfigurace: AMD 64+ 3000, 1024 MB RAM, GeForce GT 6600 256 MB, 1,6 GB na HDD
Výrobce: Enlight Software (
http://www.enlight.com/)
Vydavatel: stále není jasné
Distributor v ČR: stále není jasné
Homepage:
http://www.enlight.com/bdla/

Na pultech se neobjevují hry s komiksovým zpracováním přehnaně často. Některým hráčům to může vadit, neboť je mnoho z nás, kteří si i ve starším věku kupují časopisy s onou kouzelnou předlohou. O husarský kousek se pokoušejí tvůrci z Enlight Software. V nynější době jsou veškeré iluze pryč, protože světlo světa spatřila demoverze. Pojďme se tedy podívat, co nám bylo vytvořeno.

Špatný den

  
„No a já mám prej doma binec“ * „Pozor, trochu to tady zkulturním!“ * „Chlapče, ale to je moje auto!“

Chystaný titul se jmenuje Bad Day L.A., nicméně nežli se dostaneme k samotnému hraní, pojďme si říci o co vlastně půjde. Autoři se snaží poukázat na problematiky, které sužují lidstvo dlouhá léta. Jako první bychom měli uvést terorismus, jenž chtě nechtě pociťuje každý z nás. Útoky jsou stále tvrdší, násilnější, což ovlivňuje psychickou stránku člověka, a bohužel i každodenní život. Krom teroristických útoků se objevují ekologické katastrofy, které jsou ve většině případů méně drastické, ale za to stejně nevyhnutelné. Právě na tyto dvě věci se snaží pánové z Enlight Software upoutat pozornost. Pro některé se to může zdát jako nudné, avšak zauvažovat by mohl každý.

Hráč se vžije do role Anthonyho Williamse. Jeho dřívější práce nemá s tou aktuální moc společného. Náš hrdina dříve působil jako elitní agent FBI, nicméně jednoho dne zmrvil velmi důležitou akci, což jej katapultovalo mimo FBI. Sled událostí nakonec zapříčinil ztrátu domova a všeho, co měl náš Anthony rád. Ocitl se na chodníku a z důležité osoby se stal bezdomovec, na kterém nikomu nezáleží a je jedno, jestli umře dnes nebo zítra. Bohužel je tomu tak, bez domova a pracovního ohodnocení není realita příliš růžová.

  
„Tys je zabil cedulkou?“ * „Máš na to zbroják?“ * „Hej, ty poblitý děcko, uhni na stranu nebo tě spláchnu“

Jak samotný název vypovídá, celá věc se bude odehrávat na americkém kontinentě, konkrétně ve městě Los Angeles, které je známé jako „Město andělů.“ Designérské práce se spokojily s tvořením vysokých mrakodrapů a celkově rušného města, kde se kupí obrovitánské kolony automobilů a nervózních čekajících lidí. A právě tady se díky snůšce náhod sejdou všechny pohromy. Někdy na město spadne letadlo, jindy se projeví zemětřesení, později přijde na řadu chemický útok a další katastrofy. Podle slov autorů budou k vidění nejznámější živelné a lidskou rasou zapříčiněné hrozby, tudíž pokud jste vše viděli „pouze“ v televizních zprávách, máte velkou šanci tuto radost napravit!

Špatné letadlo

Demoverze hráči nabízí neradostnou situaci, přesněji pohled na útok biologickými chemikáliemi pomocí letadla. Vše se odehrává na území Santa Monica, kde právě nastala velká dopravní zácpa. Stovky aut se tlačí, všichni spěchají do práce. Někde uprostřed toho humbuku je náš hrdina, který se snaží vulgární průpovídkou okolní občany popudit. Se svým nákupním vozíkem, ve kterém má všechny svoje věci, se pokouší projít napříč rušnou čtyřproudovou silnicí. Najednou se objeví letoun, jehož piloti si vytipují první most, který uvidí. A všem to najednou dojde. Jedná se o chemický útok!

  
„Tam raději nejdu“ * „Že by humanitární pomoc?“ * „Mladíku, pomůžeš mi dolů?“

Po širokém okolí poletují malé kousíčky biologického svinstva, které ohrožuje občany. Pokud přijde nějaký kolemjdoucí k oné látce, tak se náhle přemění v hrozivou zombii, která dokáže ublížit a nakazit nejbližší osobu, jež se po několika vteřinách stane další zombií. Nemocné obyvatele můžete buď zastřelit nebo vyléčit, lépe řečeno seznámit je s obsahem minimaxu, který dostanete v první minutě hry od prvního člověka, jenž se s vámi nestydí komunikovat. Co se týče zabíjení, tak nedoporučuji, neboť lidé ve vaší blízkosti vás nemilosrdně ukamenují, pokud neutečete.

Krom „čistícího procesu“ můžete hasit lidi a zapálené věci (převážně automobily), dále jste schopný zdravotník, který dokáže léčit a vlastně vůbec pomáhat lidem v nebezpečí. Potenciální hrozbu v demoverzi zastupují psi, různí výtržníci, ale hlavně původci chemického útoku – teroristé. Ti jsou vyzbrojeni útočnou puškou AK-47, která je oproti vaší brokovnici nesrovnatelně lepší. Nemohu tedy než doporučit její nejrychlejší opatření: například zabitím teroristy.

Dobrá zábava

  
Dobře, dědo, ale jestli ti natrhnu prd.., tak máš smůlu“ * „Taky mám hlad“ * „Omg, to je cena!“

A budeme se při hraní bavit? Co se týče ovládání, nevidím nejmenší problém. Jednoduchost a efektivnost. Asi tak by se dalo jednoduše říci co hratelnost obnáší. Grafické zpracování je přesně takové, jaké vývojáři přislíbili. Působí opravdu komiksově a hráče takřka okamžitě vtáhne do srdce dění. Na druhou stranu mohlo být prostředí krapet interaktivnější a zničitelnější. Je velká škoda, že úkoly vás vodí za nos a větší volnost si zkrátka dopřát nemůžete. Finální verze hry má hráči nadělit deset úrovní, které se budou odehrávat ve skutečných částech Los Angeles. Krom velké nadílky všemožných pohrom se můžeme těšit na zbraně, které jsme nikde jinde neviděli. Alespoň to předběžně tvrdí vývojáři, kterým po nynější zkušenosti nemáme důvod nevěřit.

Světlé stránky dema
 • Komiksový svět
 • Příběh
 • Zábavnost
Temné stránky dema
 • Interakce prostředí
 • Malá volnost
 • Malý počet zbraní

Bad Day L.A. je nadějně vypadající titul, který si podmaní široké hráčské spektrum, a myslím si, že také náročnější hráči si najdou to svoje. Tvůrci z Enlight Software nám dokázali, že nehrají pouze na dobrý příběh, ale že ani na ostatní věci nezanevřeli. Pokud nepatříte mezi hardcore fanoušky akčních titulů, ale máte rádi trochu harcovní zábavy, tak vám demoverzi vřele doporučuji.

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Akce | 3D akce
Výrobce: Enlight | Webové stránky hry
 • Komiksový svět
 • Příběh
 • Zábavnost
 • Interakce prostředí
 • Malá volnost
 • Malý počet zbraní

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

včera | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

dnes |
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A