První dojmy: Battlefield 2142 – budoucnost dokáže okouzlit

Budoucnost je jedna velká otázka. Jestli jste si zvykli na realistické prostředí série Battlefield, možná vás nejnovější díl zklame. Ale i tací mohou zkusit zjistit, jak hra asi dopadne po sérii změn.
První dojmy: Battlefield 2142 – budoucnost dokáže okouzlit

Platforma: PC
Typ hry: akční FPS
Výrobce: Dice (
http://www.dice.se)
Vydavatel: Electronic Arts (
http://www.ea.com)
Distributor v ČR: EA Czech (
http://www.electronicarts.cz)
Homepage:
http://www.battlefield.ea.com/
Datum vydání: 17. října 2006
Objednat hru na shop.Doupe.cz

Vývojáři z Dice si dali přetěžký úkol. Doposud vytvářeli hry, které se svojí realističností snažily hráči poukázat na válečné střety nedávné minulosti a zároveň přiblížit problémy současných válek. Talent opravdu mají, o čemž hovoří dnešní servery, praskající ve švech. Mohlo by se zdát, že tito páni budou pokračovat ve stejné práci, opak je však pravdou: namísto realistického požitku vsadili na budoucnost. A po důkladném prozkoumání demoverze můžu zodpovědně říct, že sázka zatím vychází.

Pro neznalého čtenáře připomínám, že se jedná o akční dílko Battlefield 2142, jehož příběh se už podle názvu odehrává v budoucnosti. Na planetě Zemi začala druhá doba ledová, převážná část obydleného území je pohlcena mrazivou pokrývkou a život většiny obyvatel chtě nechtě vyhasl. Přeživší lid se nedokáže smířit s přistěhovalci, kteří by rádi pojali jejich obydlí za své. Namísto řešení celosvětového problému jsou oprášeny zbraně a hurá do boje. Zápletka je tedy na světě.

  
První dny a už velká účast * Limitovaný výběr bez granátů a dalšího vybavení * Mnoho míst pro další osazenstvo

Obyvatelstvo mělo k výběru dva tábory: evropskou koalici a asijské společenství. Pokud neberu v potaz samotnou mluvu obou stran, liší se od sebe několika věcmi jako například tankem poháněným tryskami a jiným zpracováním zbraní. Ačkoliv demoverze nenabízí specialitky v podobě granátů a nášlapných min, hráč se neomezuje ve výběru zbraní – k dispozici je dvojice pistolí, samopalů, raketometů, odstřelovacích pušek a těžkých kulometů. Lépe řečeno, v demoverzi vyzkoušíte primární zbraně každého vojáka.

V preview jsem hlásal, že autoři chtějí snížit počet profesí na minimum. Nyní už je známo, že si jde vybrat povolání odstřelovače, pěšáka, vojáka s raketometem nebo těžkým kulometem. Díky menšímu výběru profesí se zbylá povolání přiřadila k těm stávajícím: například povolání assault je nově okořeněno o schopnost zdravotníka, odstřelovač zase dokáže pokládat těžší miny.

  
Létající tank * Teleskopické hledí * Velká síla

Stejně jako zbraně, i vojenská technika neunikla velkým předělávkám. Zařádit si můžete ve vznášejícím se tanku, obrněném vozidle, rychlé bugatce, nebo se třeba prolétnout ve vznášedlech. Některé jsou vybaveny těžkými děly, jiné zase několika kulomety. Tak či onak jsou bezvadným zpestřením celé hry a nebojím se říci, že bez nich by nebyl Battlefield tím, co je. Ovládání těchto „drobečků“ je skutečně pohodlné a nenáročné. Po několika pádech si ihned uvědomíte, co je celým problémem havárie, a příště se nezdar při přistání opakovat nebude. Jak jde vidět, autoři skutečně svoje sliby splnili.

S novým Battlefieldem přišlo několik nových věcí, ovšem co je v tomto směru nevídané, jsou mechové (roboti). Konečně jsem mohl zjistit, jak se velký kolos pohybuje – a rozhodně není pomalý. Výška a dlouhý krok dává ku prospěchu fakt, že dokáže zdolat velké překážky na které by obyčejný tank či rychlejší vozidlo ani nepomýšlely. Mech nabízí zázemí pro dva hráče, přičemž jeden ovládá řízení a primární zbraně, zatímco druhý se věnuje jakési věžičce se zbraní velkého dostřelu. Mimo klasických zbraní mají roboti jakousi zbraň, díky níž zasáhnuté vozidlo je naprosto ochromeno o veškerou elektroniku. Postižený se tedy nachází v nevýhodné situaci a jeho zranitelnost je zněkolikanásobena.

  
Jedno z několika silně obrněných vozidel * Pouze dvě místa k sezení, ale zato jsou k dispozici raketomety * Neradostný pohled nepřátel

Každý voják u sebe neustále nosí padák. Druhá věc, díky které můžete bezpečně přistát na zemi, je jakýsi ocelový ovál, který se při dopadu na zem rozloží na všechny strany. Jak vidíte, je-li váš koráb zasáhnut, není vše beznadějně ztraceno. Demoverze Battlefield 2142 nabídla jednu z deseti map. Jmenuje se Sidi Power Plant a svojí rozlohou se řadí mezi ty větší. V plné verzi hry budou k dispozici dva herní módy: Conquest a Titan. Zatímco Conquest zdobí dost her, Titan mód je v herní branži naprostou novinkou.

V Titan módu jde o to, aby nepřátelská armáda zneškodnila té druhé ochranný štít, který útočníkům znemožňuje proniknout do útrob mateřské lodi. Jakmile je štít odstraněn, napadajícímu nic nebrání ve zničení lodi nenáviděné strany. Nejprve je nutné vyřadit několik centrál a až poté se dostanete k samotnému jádru lodi. Po zničení musíte co nejrychleji prchat ven, protože v několika málo okamžicích dojde k výbuchu. Vyhrává strana, která je ve zničení mateřské lodi rychlejší.

  
Velikost tohoto drobka je úctyhodná * Síla rovněž tak * Těžký kulomet a přebytek munice v akci

Mnoho z vás určitě čeká na srovnání mezi Battlefieldem 2142 a Battlefieldem 2. S čistým svědomím mohu říci, že se oboje porovnávat nedá. Druhý díl je zaměřen na realistické boje, které jsou plné autentických zbraní a skutečných reálií, zatímco aktuální demoverze je situována do budoucnosti. Z hlediska akčnosti je ale jisté, že BF2142 si vede lépe. Méně taktiky přináší více bojů a nenáročného hraní. Ovšem pro milovníky realistického požitku je demoverze nemyslitelná věc.

Těšíme se
  • Zbraně
  • Technika
  • Mapy
Bojíme se
  • Bugy

Grafické zpracování je vynikající. Na vyšší detaily a rozlišení se je opravdu na co dívat, přičemž nesmím opomenout parádní efekty, které se do hry skutečně hodí. Také HW náročnost je nízká, čímž se brána otvírá majitelům starších strojů. První mapa z Battlefieldu 2142 prokázala vynikající práci vývojářů – za jejich práci jim mohu pogratulovat. Finální verze by se měla objevit na pultech našich obchodů každou chvíli a vy se můžete těšit na vyčerpávající recenzi.

Jak se těšíme: 90%

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Multiplayerová akce
Výrobce: Digital Illusions | Webové stránky hry
  • Skvělý mód Titán
  • Tradičně skvělé a rozlehlé mapy
  • Atraktivní motivace v podobě odemykání bonusů
  • Rychlejší a týmovější pojetí hry
  • Nehorázně dlouhé nahrávací časy
  • Prakticky žádné změny

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

19.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

9.  6.  2018 | | 12 N/A