První dojmy: Deus Ex Invisible War – božské RPG je zpátky

Deus Ex, legenda počítačového cyberpunku, si získal zástupy příznivců na celém světě. Mezi těmito fanoušky se již od začátku podzimu šíří neklid, protože všechny zprávy jasně nasvědčují brzkému vydání očekávaného pokračování. Nedávno vyšlé demo obsadilo okamžitě vrchní příčky vytíženosti na většině download serverů. Podívejme se tedy předvánočnímu dárečku zblízka na zoubek.
První dojmy: Deus Ex Invisible War – božské RPG je zpátky

Co pocítíte ihned po spuštění dema, to je především hutná atmosféra prostředí. Skoro to vypadá, jakoby Ion Storm chtěli založit nový kult, jehož členové se bojí vycházet na ostré denní světlo a plíží se tmavými stíny u špinavých stěn.

  

Na výzvědách v baru * Strážce s pádnými argumenty do debaty * Spider boti, účinná zbraň

Dominantním prvkem grafiky je nepřehlédnutelná hra světla a stínu. Stínování je doslova živé, takže houpající lampa u stropu nebo provizorní ohniště v rezavém barelu hrají drobná představení barev pro hladové oči nenasytného hráče. Podobně se předvádí barevně bohaté neonové nápisy a reklamy propagující jeden z mnoha produktů masové výroby. Zářivé body v černém světě špíny a nepochopitelného strádání perfektně podporují pocit z temné budoucnosti světa Deus Ex, která nás doufejme nečeká.

Mise

V demu jste postaveni před jeden úkol, ale i na tomto jediném kousku skládanky se dá vycítit, v jakém duchu se bude Invisible War ubírat. Samotný Deus Ex se proslavil vysokou dávkou svobody v rozhodování nad řešením problémů; pokračování tedy nemá důvod skvělý nápad reformovat. Dokonce jej Ion Storm prohlubují a po internetu se šíří slogan ve smyslu:

„V Deus Ex Invisible War se nabízí i řešení, o kterých neví ani sami tvůrci!“

Věta zní vskutku zajímavě, doufejme jen, že v plné hře nebude následovat nekonečný had patchů.

  

Nový inventář v detailu * Stínování je nepochopitelné * Kyselina bolí; před smrtí křičel

V demu potřebujete získat zpět loď od místního pašeráckého bose, který ji zabavil původnímu majiteli jako zástavu za dluhy. Řešení jsem objevil hned několik: pasujte se do role těžké kavalerie a vyřiďte bose i s jeho ochrankou pěkně po řeznicku. O něco rafinovanější je zlikvidovat jednoho strážného a přeprogramovat automatický kulomet na „friendly,“ takže strážci, běžící svému šéfovi na pomoc, dostanou pořádnou dávku olova. Třetí možnost se dá zařadit do kategorie stealth. S bosem pašeráků se dohodnete na zaplacení pilotových dluhů, avšak dlužnou  částku pochopitelně nemáte. Začíná honba za penězi. Něco se mi podařilo nakrást a taky jsem hacknul bankomat. Získal jsem necelou polovinu dluhu a rozhlížel se, kde své kredity rozmnožit. Dal jsem se tedy na sázení.

  

Bezpečnostní kamery je třeba se zbavit * Trochu to opeču a prodám do Mekáče * Plameny očistí tvou duši od hříchu...

V suterénu místního baru je malá aréna, kde za peníze bojují malé, jedovaté ještěrky a je možné na favorita vsadit nemalou částku peněž. Sázením i drobnými podvody se dá dohrabat ke kýžené sumě pro bose a konečně vykoupit pilotův dluh. Promyšlenost mise se projevuje ve skrytých informacích. Jeden z lidí u baru vám prozradí, kde sehnat pilota, barman vám dá třeba typ na favorita v zápase ještěrek. Pokud se podaří, čemuž pevně věřím, udržet laťku podobně vysoko u všech misí plné verze hry, dočkáme se opět titulu, který stojí za opakované dohrání už jenom proto, abychom odhalili všechny finty, které jsou ve hře ukryty. Podotýkám, že mě vydrželo poměrně krátké demo při zkoušení různých variant asi na hodinu hodně dobré zábavy!

Nová tvář

Invisible War je poznamenán řadou změn oproti svému předchůdci. Inventář už není koncipován jako prostor, do kterého ukládáte předměty v závislosti na velikosti. Nyní je opasek soubor šesti slotů a nezáleží na tom, zda do jednoho slotu ukládáte brokovnici nebo pistoli. Některé předměty jako granáty, spider bomby nebo paklíče se dají uložit ve větším počtu do jednoho slotu. Další změnou je absence zkušeností a systému dovedností, který automaticky umožňuje používat všechny dostupné zbraně.

  

Starý známý z Deus Ex 1 * Brokovnice v akci * Efekty vás nenechají nadechnout

Diverzita hraných postav se přesunula do biomodů, které se dělí na pasivní a aktivní. V demu jsou přístupné čtyři biomody: recyklace zabitých nepřátel (sci-fi vampyrismus :-)), lampa, hackovací rozhraní (vhodné na bankomaty, bezpečnostní systémy,...) a rentgenový filtr, sloužící k odhalení protivníků za zdí.

Již brzy na pultech!

Oficiální datum vydání v USA je prosinec tohoto roku. Všechno zatím vypadá pro fanoušky a hráče tak, že hned ze začátku nového roku bychom mohli mít nový Deus Ex na stole i v Evropě a hrát jako o život. Čeká nás podle prvních dojmů hodně. Mluví se o nelineárním příběhu, který nabízí svobodu při volbě „zaměstnavatelů,“ přesvědčivou zápletku a dějové zvraty. Technické zpracování Invisible War je impozantní, přesto chodí demo perfektně i na průměrném PC.

  

Že ho nepálí záda... * Záhadný následník Řádu * Ještěrčí souboje

Na obrázcích okolo na vlastní oči uvidíte, jak skvěle vypadá v akci třeba plamenomet. Co už na obrázcích těžko zachytíte, je možnost manipulovat s většinou předmětů ve hře, přestavovat stoly, židle a podobné předměty. Z pohledu třetí osoby by mohlo být zajímavé pozorovat tajného agenta, který se hrabe v kontejneru, hledá něco užitečného a vyhazuje papírové krabice na všechny strany...

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |