První dojmy: F.E.A.R. Extraction Point – hororová vřava

Další hororové nadělení, další strašidelné scény. Báli jsme se před rokem, bojíme se zase. Pro strašpytle velká příležitost, jak konečně zatnout tipec velkému strachu. Zkuste to, třeba nebudete litovat.
První dojmy: F.E.A.R. Extraction Point – hororová vřava

Platforma: PC
Typ hry: akční
Výrobce: TimeGate Studios (
http://www.timegatestudios.com/)
Vydavatel: Vivendi Games (
http://www.vivendigames.com/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage:
http://www.whatisfear.com/
Datum vydání: 24. říjen 2006
Objednat hru na shop.Doupe.cz

Nedávno jsme vás seznámili s mladším bráškou strachu, s F.E.A.R. Combat. Multiplayerové řádění zdarma však zanedlouho vystřídá F.E.A.R. Extraction Point, pravý odvar konceptu původní hry ve vylepšeném kabátku. Z hratelné demoverze šlo poznat ledacos a nadšení do hry bylo odměněno slibnými prvními dojmy. Posuďte sami.

  
Klasický úkaz krvavých scén * Jako z popele * Výborné ohnivé efekty

Pokud autory z TimeGate Studios neznáte, připomínám, že na svém kontě mají například rozpustilou strategii Kohan 2: Kings of War, to však neznamená, že původní tvůrci (Monolith Studios) zůstali ladem. Jejich hlavní náplní je dohlížet na všechny práce svých kolegů a nedovolit jim, aby příliš vykročili ze základná linie. Na první pohled vše vypadá nadějně, dokonce snad směřuje k lepšímu. Je tomu již rok, co jsme se kochali základní verzí F.E.A.R., kde každý hráč mohl poznat, jak vypadá opravdový strach. Mimo jiné i příběhová část obstála na výbornou – strašidelná dívenka dokázala svou němou povahou vyvést z míry i ty, kteří během hraní poslouchali pořádný rokec a okenní žaluzie nechali rozevřené. Ani Extraction Point se v tomto ohledu nemusí stydět.

  
Zkrátka úchvatný model protivníků * Adrenalinové počínání * Nepřátelská muška nade vše

Scénář vypráví o známé holčině jménem Alma, které se podařilo uniknout ze zajetí. Ačkoliv by mohla zapátrat v paměti a vzpomenout si, kolik nevinných lidí díky svým hrůzným skutkům uvrhla do zapomnění, vůbec tak nečiní. Ani po svém vysvobození si nedá pokoj a znovu tropí lidské populaci velké potíže; znovu povolá své nejvěrnější bestie, které již značně vyhládly, jejich vnímavost bude značně vylepšena, obranné a taktické vlastnosti vyšperkovány a nesmím zapomenout ani na nové, účinnější zbraně. Jak se zdá, příběh bude navazovat tam, kde skončil. Pro někoho radost, pro jiného nutné zlo.

Město je zničeno, lidé umírají, všude je spoušť. Hráč se svým týmem prolétá nad celým územím, aby poznal strašlivé skutky záhadné Almy. Vše se pokazí v tom okamžiku, kdy její síla nechá vrtulník s celou posádkou spadnout k zemi. Někteří naštěstí přežili, ačkoli každý z nich se ocitá na jiném místě. Postupem času se ale všichni sejdou a vytvoří elitní tým; ostatně tímto způsobem začíná hratelná demoverze, o které si budeme dnes vyprávět. Demo je velice krátké, což se nedá říci o finálním datadisku, jenž má nabízet více jak osm hodin neotřelé zábavy. Ihned po vžití se do vojákovy kůže jste vybaveni samopalem, který z předešlého dílu moc dobře znáte. Asi v polovině putování narazíte na horkou novinku, a to rotační kulomet. Nutno říci, že jeho parametry jsou špičkové: nejenže dokáže rychle střílet, ale jeho účinnost se rovná raketometu, se kterým se v demíčku také spřátelíte. Ovšem pokud beru zbraně jako celek, jsem zklamán, protože jsou naprosto totožné s arzenálem, který známe z dřívějška.

  
Plně interaktivní, destruktivní a pestré prostředí

Během krátké pouti se dáte do křížku s několika druhy nepřátel: sehrané komando, hrdina s raketomety a nově i tajemné obludy, u kterých se na chvíli zastavím. Strašidelný zevnějšek má rysy menšího človíčka, jenž namísto oční bulvy upřednostňuje svítivá očička rudé barvy. Obludy se nejraději potloukají stínem, o čemž svědčí také jejich síla, která nestojí ani za psí štěk. Ovšem pokud bereme v potaz vytváření hororové atmosféry, nevidím sebemenší problém, neboť si příšery vedou parádně. Šeptavým zvukem upozorňují na svoji přítomnost a nějaká ta převrácená židle či shozená plechovka naznačuje brzkou návštěvu toalety.

  
Skoro neviditelní duchové * Stínem se ovšem prozradí * Tak tady je naše nevinná dívčina

Co se týče hratelnosti, musím ocenit důkladnou optimalizaci, která je ve světě F.E.A.R. vítaným prvkem, umožňujícím nerušeně si vychutnat parádní hratelnost ve vynikajícím grafickém opojení. Škoda jen, že se změn nedočkal hlavní hrdina. Stále si neumí lehnout a dělat pokročilejší věci, které jsou pro zkušeného vojáka charakteristické. Uvítal bych například možnost odražení se od zdi, popřípadě obyčejný kotoul. Čemu se však náš rek nevyhnul, jsou halucinace. I v demoverzi jich pochytí hned několik, přičemž závěrem pak spatří Almu osobně, jejíž přívrženci se ani tentokrát nevyznačují slušným chováním. Bez slova „fuck“ neudělají ani krok, což může mladičké části publika připadat směšné, ovšem ostatní jen naštvaně mávnou rukou, podobně jako já.

Za zmínku jistě stojí grafická stránka hry. Dokonalé prostředí jde jen stěží popsat. Designéři v tomto ohledu sklidí zaslouženou pochvalu, stejně jako všemožné efekty, kterých jsem spatřil víc než dost. Podobně na tom je prostředí. Po podrobném a nijak neuspěchaném proslídění každé místnosti zjistíte, že vše vypadá jinak, tudíž stará písnička obsahující několik stolků a počítačů je již dávno pryč. Rozhozené kancelářské papíry konečně vypadají jako pravý nepořádek, rozbité počítače zase jako po nájezdu afrických slonů a takto bych mohl pokračovat dále.

Těšíme se
  • Další hororové scény
  • Stará dobrá Alma
  • Příznivá hrací doba
Bojíme se
  • Málo zbraní
  • Stará dobrá Alma

Hratelná demoverze F.E.A.R. Extraction Point ukázala, jak vypadá pravý datadisk. Pokud opomenu délku, tak jsem byl velmi spokojen a nemohu se dočkat finálního vydání, které je stanoveno na 24. října letošního roku. Pro všechny milovníky drsného hororu milá povinnost.

Jak se těšíme: 75%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A