První dojmy: F.E.A.R. Extraction Point – hororová vřava

Další hororové nadělení, další strašidelné scény. Báli jsme se před rokem, bojíme se zase. Pro strašpytle velká příležitost, jak konečně zatnout tipec velkému strachu. Zkuste to, třeba nebudete litovat.
První dojmy: F.E.A.R. Extraction Point – hororová vřava

Platforma: PC
Typ hry: akční
Výrobce: TimeGate Studios (
http://www.timegatestudios.com/)
Vydavatel: Vivendi Games (
http://www.vivendigames.com/)
Distributor v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage:
http://www.whatisfear.com/
Datum vydání: 24. říjen 2006
Objednat hru na shop.Doupe.cz

Nedávno jsme vás seznámili s mladším bráškou strachu, s F.E.A.R. Combat. Multiplayerové řádění zdarma však zanedlouho vystřídá F.E.A.R. Extraction Point, pravý odvar konceptu původní hry ve vylepšeném kabátku. Z hratelné demoverze šlo poznat ledacos a nadšení do hry bylo odměněno slibnými prvními dojmy. Posuďte sami.

  
Klasický úkaz krvavých scén * Jako z popele * Výborné ohnivé efekty

Pokud autory z TimeGate Studios neznáte, připomínám, že na svém kontě mají například rozpustilou strategii Kohan 2: Kings of War, to však neznamená, že původní tvůrci (Monolith Studios) zůstali ladem. Jejich hlavní náplní je dohlížet na všechny práce svých kolegů a nedovolit jim, aby příliš vykročili ze základná linie. Na první pohled vše vypadá nadějně, dokonce snad směřuje k lepšímu. Je tomu již rok, co jsme se kochali základní verzí F.E.A.R., kde každý hráč mohl poznat, jak vypadá opravdový strach. Mimo jiné i příběhová část obstála na výbornou – strašidelná dívenka dokázala svou němou povahou vyvést z míry i ty, kteří během hraní poslouchali pořádný rokec a okenní žaluzie nechali rozevřené. Ani Extraction Point se v tomto ohledu nemusí stydět.

  
Zkrátka úchvatný model protivníků * Adrenalinové počínání * Nepřátelská muška nade vše

Scénář vypráví o známé holčině jménem Alma, které se podařilo uniknout ze zajetí. Ačkoliv by mohla zapátrat v paměti a vzpomenout si, kolik nevinných lidí díky svým hrůzným skutkům uvrhla do zapomnění, vůbec tak nečiní. Ani po svém vysvobození si nedá pokoj a znovu tropí lidské populaci velké potíže; znovu povolá své nejvěrnější bestie, které již značně vyhládly, jejich vnímavost bude značně vylepšena, obranné a taktické vlastnosti vyšperkovány a nesmím zapomenout ani na nové, účinnější zbraně. Jak se zdá, příběh bude navazovat tam, kde skončil. Pro někoho radost, pro jiného nutné zlo.

Město je zničeno, lidé umírají, všude je spoušť. Hráč se svým týmem prolétá nad celým územím, aby poznal strašlivé skutky záhadné Almy. Vše se pokazí v tom okamžiku, kdy její síla nechá vrtulník s celou posádkou spadnout k zemi. Někteří naštěstí přežili, ačkoli každý z nich se ocitá na jiném místě. Postupem času se ale všichni sejdou a vytvoří elitní tým; ostatně tímto způsobem začíná hratelná demoverze, o které si budeme dnes vyprávět. Demo je velice krátké, což se nedá říci o finálním datadisku, jenž má nabízet více jak osm hodin neotřelé zábavy. Ihned po vžití se do vojákovy kůže jste vybaveni samopalem, který z předešlého dílu moc dobře znáte. Asi v polovině putování narazíte na horkou novinku, a to rotační kulomet. Nutno říci, že jeho parametry jsou špičkové: nejenže dokáže rychle střílet, ale jeho účinnost se rovná raketometu, se kterým se v demíčku také spřátelíte. Ovšem pokud beru zbraně jako celek, jsem zklamán, protože jsou naprosto totožné s arzenálem, který známe z dřívějška.

  
Plně interaktivní, destruktivní a pestré prostředí

Během krátké pouti se dáte do křížku s několika druhy nepřátel: sehrané komando, hrdina s raketomety a nově i tajemné obludy, u kterých se na chvíli zastavím. Strašidelný zevnějšek má rysy menšího človíčka, jenž namísto oční bulvy upřednostňuje svítivá očička rudé barvy. Obludy se nejraději potloukají stínem, o čemž svědčí také jejich síla, která nestojí ani za psí štěk. Ovšem pokud bereme v potaz vytváření hororové atmosféry, nevidím sebemenší problém, neboť si příšery vedou parádně. Šeptavým zvukem upozorňují na svoji přítomnost a nějaká ta převrácená židle či shozená plechovka naznačuje brzkou návštěvu toalety.

  
Skoro neviditelní duchové * Stínem se ovšem prozradí * Tak tady je naše nevinná dívčina

Co se týče hratelnosti, musím ocenit důkladnou optimalizaci, která je ve světě F.E.A.R. vítaným prvkem, umožňujícím nerušeně si vychutnat parádní hratelnost ve vynikajícím grafickém opojení. Škoda jen, že se změn nedočkal hlavní hrdina. Stále si neumí lehnout a dělat pokročilejší věci, které jsou pro zkušeného vojáka charakteristické. Uvítal bych například možnost odražení se od zdi, popřípadě obyčejný kotoul. Čemu se však náš rek nevyhnul, jsou halucinace. I v demoverzi jich pochytí hned několik, přičemž závěrem pak spatří Almu osobně, jejíž přívrženci se ani tentokrát nevyznačují slušným chováním. Bez slova „fuck“ neudělají ani krok, což může mladičké části publika připadat směšné, ovšem ostatní jen naštvaně mávnou rukou, podobně jako já.

Za zmínku jistě stojí grafická stránka hry. Dokonalé prostředí jde jen stěží popsat. Designéři v tomto ohledu sklidí zaslouženou pochvalu, stejně jako všemožné efekty, kterých jsem spatřil víc než dost. Podobně na tom je prostředí. Po podrobném a nijak neuspěchaném proslídění každé místnosti zjistíte, že vše vypadá jinak, tudíž stará písnička obsahující několik stolků a počítačů je již dávno pryč. Rozhozené kancelářské papíry konečně vypadají jako pravý nepořádek, rozbité počítače zase jako po nájezdu afrických slonů a takto bych mohl pokračovat dále.

Těšíme se
  • Další hororové scény
  • Stará dobrá Alma
  • Příznivá hrací doba
Bojíme se
  • Málo zbraní
  • Stará dobrá Alma

Hratelná demoverze F.E.A.R. Extraction Point ukázala, jak vypadá pravý datadisk. Pokud opomenu délku, tak jsem byl velmi spokojen a nemohu se dočkat finálního vydání, které je stanoveno na 24. října letošního roku. Pro všechny milovníky drsného hororu milá povinnost.

Jak se těšíme: 75%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A