První dojmy: FIFA 06 vs PES 5 - odložená revoluce

EA Sports a Konami. FIFA a Pro Evolution Soccer. Dva konkurenti. Dva tituly, které se předhánějí ve snaze získat titul nejlepší fotbalová hra. A nyní i dva nové díly - FIFA 06 a PES 5. Obě tyto pecky byly na GC v Lipsku v hratelných verzích. Obě jsme hráli - a srovnávali. Kdo bude lepší tentokrát? Přesně nad tímhle jsme spekulovali také.
První dojmy: FIFA 06 vs PES 5 - odložená revoluce

Svůj první dojem z obou her shrnul jednoduše: Revoluce se odkládá. A vývojáři se s tím netají; čekají na příchod next-gen konzolí a již teď hlásají, že nové a převratné nápady, vylepšení a změny plánují až do pokračování určených pro Xbox 360 a PS3. Ostatně - není se jim co divit.

 

Já u FIFY asi dvě minuty před tím, než byli vpuštěni běžní návštěvníci * A PES o dalších 10 minut později

FIFA 06

Nové pokračování FIFY se těšilo obrovskému zájmu návštěvníků GC 05 - jako ostatně celý stánek EA. Zájem byl dokonce takový, že se stály fronty jen na samotný vstup do této mnoho desítek metrů čtverečných velké haly; a uvnitř prostě nebylo k hnutí. Doslova. Kolem pár počítačů s nejnovějším pokračováním této slavné fotbalové série bylo tak těsno, že člověk chvílemi hrál s obličejem sotva pár centimetrů od obrazovky.

  

FIFA 06

Naší výpravě se podařilo jednu dvojici míst u FIFY 06 na chvíli zabrat jen pro sebe, ale bohužel ne na dlouho. Výhružné mručení čekajícího davu, které porovázelo všechny hrající si šťastlivce, nabíralo s každým rematchem na intenzitě natolik, že po zhruba deseti minutách jsme se rozhodli, že jsme viděli dost. Nejen kvůli svému bezpečí...

  

FIFA se na první pohled příliš nezměnila. Na první zahrání ale trochu ano. Působí tak nějak... Fotbalověji. A živěji. Nicméně jako celek působí prakticky stejně, jako minulý díl. Nejspíš to bude tím, že hlavní proklamované změny jsou v manažerské části hry a v možnostech nastavení - tedy v možnostech, na jejichž odzkoušení je potřeba víc času než 20 minut.

Pro Evolution Soccer 5

Ve srovnání s FIFOU byl zájem o PES minimální. Tam, kde se ve stánku EA tísnili desítky lidí kolem deseti stojanů s FIFOU (a další stáli frontu venku v naději, že se časem přeci jen dostanou dovnitř), tam kolem tří konzolí s PES 5 stálo sotva deset přihlížejícíh... Možná to bylo tím, že Konami nemělo tak obrovskou reklamní kampaň jako EA. Možná to bylo tím, že stánek EA byl v prvním pavilonu, prakticky u vchodu do výstavních prostor; zatímco Konami byli až v jednom ze zadnějších pavilonů. Možná to bylo prostě tím, že prezentaci EA nešlo neslyšet ještě o pavilón dál, zatímco Konami vsadili na decentnější, tišší a příjemnější prostředí. A možná to bylo prostě tím, že FIFA má v Německu výrazně víc fanoušků. Kdo ví. Leč co se týče dojmů, není již srovnání takto jednoznačné.

  

PES 5

Oproti FIFĚ vypadá PES po grafické stránce jako chudý příbuzný. Tento dojem vás ale přejde v okamžiku, kdy se hra dá do pohybu a když ji začnete hrát, zmizí docela. Pohyb hráčů je velmi přirozený a plynulý a obsahuje desítky různých drobností, které dovádějí pocit z hraní k dokonalosti. Proklamované změny v kvalitě grafiky se projevily snad jen při animacích nástupu týmů či po gólu (viz okolní screenshoty), kdy je vidět, že autoři si vyhráli i s detaily.

  

Let the match begin!

Ale dosti obecných frází, pojďmě si porovnat zážitky z hraní obou her. Začnu celkovým dojmem, kde - alespoň podle mě - vítězí jasně PES. FIFA vypadá velmi fotbalově, ale PES prostě JE fotbalem. Všechny ty detaily, které hře dodávají to pravé kouzlo, mluví v jeho prosěch. Například pokud ve FIFĚ tlačíte na soupeře s míčem, hra de facto počítá s každým hráčem zvlášť a jejich vzájemnou interakci přenechává především na vámi prováděné akce. Jistě, hráči se trochu požďuchují, ale tak nějak to není ono. Oproti tomu pokud se v PES 5 přilepíte na soupeře s míče, hra již na základě faktického kontaktu obou hráčů začne pracovat s jejich interakcí a na základě kolize vektorů jejich pohybu (to zní strašně, co? :-) se vypočítává dění na obrazovce. Hráči se tak navzájem blokují rukama, vytlačují se od míče... A do toho můžete pomocí tlačítek přidat další, přímočařejší a razatnější prvky, které mohou vést stejně dobře k úspěchu jako ke kartě. Výsledný dojem je jedním slovem dokonalý.

  

Hlavní změny FIFY mají být v managerské části, na jejíž odzkoušení bohužel nebyl čas ani prostor

Nyní bych se zaměřil na přehlednost situace na hřišti. Ve FIFĚ hrajete tak nějak intuitivně - vidíte jen to, co vám ukáže kamera a pouze při standardních situacích máte k dispozici mapku kde kdo stojí. Ale i ta je určena především pro bránícího hráče, protože ten většinou nemá díky úhlu kamery nejmenšího ponětí o tom, kde vlastně jím ovládaný hráč - či kdokoli jiný - stojí. Kamera při těchto situacích je vůbec zajímavá - je fixní a nijak se nenatáčí, navíc vše ujazuje z podhledu, protože je umístěna někde na úrovni trávníku. Výsledek vašeho výkopu tak závisí na kombinaci odhadu, zkušenosti a štěstí.

Oproti tomu PES 5 zobrazuje přehledný plánek hřiště a na něm se pohybujících hráčů celou dobu hry. Standardní situace řeší pomocí v nadhledu umístěné otočné kamery, která vám přesně ukazuje, kam kop půjde a oběma hráčům poskytuje dostatečný přehled nad situací na hřišti.

  

PES 5 vypadal opravdu dobře... V replayích

Poslední srovnání bude o ovládání. Pes nabízí jednoduché, intuitivní ovládání, které vám ihned přejde do krve, zatímco FIFA potřebuje dva krát víc tlačítek a bez trochy tréningu prostě nemáte šnaci. Ovšem zde pozor. Jednoduchost a intuice zde nemusí být vše. FIFA totiž právě díky složitějšímu ovládání nabízí i mnoho možností, které PES nemá. Jinými slovy zde jednoduchost přináší intuitivnost, zatímco složitost si s sebou nese i komplexnost. Pro začátečníka je volba jasná, ale pro zkušenější hráče bych si již nebyl tak jistý, co je výhodnější. Intuice zde ustupuje před zkušeností a větší možnosti mohou znamenat i více zábavy. Ovšem jestli tomu tak bude ukáže až čas - a podrobnější porovnání obou titulů, založené nejen na dojmech z prvního hraní, ale z dluhodobého a komplexního pohledu.

A na závěr ještě jedno porovnání. Oproti minulým dílům ani jeden z titulů nenabízí nic opravdu nového a převratného. Jistě - můžete namítat, že obě série jsou vysoce kvalitní a žádné větší změny nepotřebují; jinými slovy že si mohou dovolit vývoj evolucí a nikoli revolucí. Ale i přes to si musím postesknout. Nějaká novinka by se hodila. Aspoň by bylo o čem diskutovat...


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

dnes | |107 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce