První dojmy: Heroes of Might and Magic 5 – velká dubnová revoluce

Říjnová revoluce byla v listopadu a revolučních Heroes of Might and Magic se dočkáme ne v dubnu, ale v květnu. Přesto vám podáváme první zážitky z hraní dvojice kampaní, které jsou již pro hráče připraveny. A právě ty vám ukáží, že pátý díl série je zároveň ďábelský i andělský.
První dojmy: Heroes of Might and Magic 5 – velká dubnová revoluce

Platforma: PC
Žánr: Tahová strategie
Výrobce: Nival Interactive -
http://www.nival.com
Vydavatel: Ubisoft - http://www.ubi.com
Homepage: http://www.mightandmagic.com

 

Ano, konečně hra pro jednoho hráče, žádné zdlouhavé testování multiplayeru. S touto vidinou a myšlenkou několika prohraných nocí jsem se takhle vydal do redakce. Pěkně si vyzvednu beta verzi Heroes of Might and Magic, zamknu se doma k počítači a o nějaký ten čas později se vynořím s prvními dojmy v rukou. Bohužel, verze, kterou máme k dispozici, je poslední chráněná Starforce, ale to je zase jiná pohádka. Každopádně pro zájemce předesílám, plná verze hry neponese tuto ochranu, ale nějakou jinou.

Zpět ale ke hře samotné, hned po spuštění si říkám, zda jsem si nespletl verzi. Vždyť vše vypadá podobně testu pro více hráčů. Rychlý pohled do menu mne ale přesvědčuje, že jsem spustil hru pro jednoho a vrhám se do první z dvojice kampaní. Už jen jejich uspořádání naznačuje, že tento díl bude mít k pohádce o něco dále, než tomu dříve bývalo. Pokud se totiž nemýlím, byl v pohádkách vždy dobrý konec, ne však začátek.

   
Ve jménu nebeského lva * Pekelná krajina plná síry * V případě nouze se stáhneme ke kostelu

Chaos a zlo se šíří celou krajinou, démoni se zjevují na každém kroku, lidé se bojí a chystají na obranu. Král se svým vojskem shromažďuje další síly pro obranu a odesílá svoji čerstvou královnu do bezpečí. Ta však hodlá novomanžela překvapit a v těžké zbroji se rozhodne vzít situací pevně do svých rukou. Své ochránce pošle na mírové mise ke spojencům a sama vyráží verbovat domobranu.

Klíčky sem, klíčky tam, kam já si kameru dám?

Pátrám, hledám, najít nemůžu, jak jen správně kameru ve hře umístit. Po nějakém čase si zvykám, abych s povzdechem o moderních nepřehledných hrách tento problém ignoroval, ale stále to není ono. Vybavují se mi noci probdělé u předchozích dílů, kde všechno bylo krásně přehledně vidět na první pohled. Lehce zachmuřen se vydávám na sběr farmářů do armády a zjišťuji, že i přes drobné komplikace hra rychle nabírá na přitažlivosti.

  
Po porážce nepřátel dojel rytíř k odpočívadlu * Já vám dám, nekromanti zpropadení * S nehmotnými protivníky je vždy problém

Z části je to asi dáno přidanými novinkami, které hráč prozkoumává a postupně objevuje různá tajná zákoutí. Královna rychle nabírá na zkušenostech a její oddíly poráží jednoho nepřítele za druhým, ať jsou jím vzbouřená města, nebo armády protivníka. Při postupu se nesetkává s žádným výraznějším odporem, což mě docela překvapilo. Očekával jsem, že ďábelské síly budou výrazně silnější. Banda lichů se ukázala být největší výzvou jen proto, že se jim podařilo dostatečně rychle očarovat mé střelce.

Jakmile nestojím proti nepřátelskému hrdinovi, nemají protivníci moc šancí na vítězství. Královna dává svým vojákům takové schopnosti, že by jeden nevěřil. To vše se však rychle obrací s prvním nepřátelským hrdinou v dohledu. Z jednoduchého masakru protivníků se stane výtečný souboj plný zvratů. Kdo není připraven na všechno, umírá první.

Schopní a neschopní

   
Zátiší s parohy * Jednorožec se plaší * Blademaster je schopny protivník

Již předchozí díl si hrál se schopnostmi jednotek, aby každá z nich měla něco specifického. Tady kráčíme ještě dále, protože jednotek je více a schopností také. Navíc vítám návrat druhé úrovně každé jednotky, kdy můžete vylepšovat své vojáky, ale dělat to nemusíte a někdy je i lepší to neudělat. Třeba takové farmáře je nejlépe nechat nezměněné, neboť vám pak přinášejí peníze do pokladničky. A těch není nikdy dost.

Docela vtipné je sledovat ceny různých surovin, kterými hra oplývá. Mezi nákupy a prodejem jsou rozdíly řádové, takže se vyplatí sehnat důl na používané suroviny namísto obvyklého obchodu s nimi. Je možné, že se tato zvláštnost ještě do vydání změní, ale hlavu bych na to nesázel. Jedině tak cizí. Pokud se tedy najde odvážlivec, který by si pro setnutí přišel. Většina protivníků ve hře si totiž raději postojí pěkně na svém, než by museli složitě putovat do boje.

Jsou to hrdinové?

   
Truhly kam se podívám * Kdo je měkký, bere malá města * I zombie se nepohnou za potravou

Občas se při hraní máte čas zamyslet, do jaké míry jsou vlastně Heroes of Might and Magic 5 opravdu pokračováním slavné série. Nival přidal mnohé novinky, které mění základní kameny, ale zase se vrátil k osvědčeným metodám dílů předchozích. Vše ukazuje spíš na opatrný extrakt z Eherlords přidaný do série, jak je ostatně nejvíce poznat v soubojích. Efektní nájezdy naštěstí nenudí a možnost přímo sledovat pořadí jednotek je příjemná.

Demoverze  (668 MB): Doupě

Celkově by se dalo říci, že pátý díl se vrátil notný kus zpátky, ale zase minimálně stejný díl ušel vpřed, avšak po jiné cestě, než tomu bylo u čtvrtých Heroes. Tolik diskutovaná grafika, vedoucí do třetího rozměru, se ukázala pouze jedním z kamínků na cestě k úspěchu pátého dílu. Pokud se něco nepokazí, máme zde brzy tahovou strategii hodnou naší pozornosti.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Tahová strategie
Výrobce: Nival Interactive | Webové stránky hry
  • Heroes of Might and Magic
  • Skvělá čeština
  • Návrat ke starším dílům
  • Multiplayer již v základu
  • Technická stránka (hudba, zvuky, grafika)
  • Časem zdlouhavé
  • Podobnost armád a měst jedné rasy
  • Čtvrečky v boji

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A