První dojmy: Hitman: Blood Money - krev je byznys

Agent 47 se pomalu ale jistě blíží se svými krvavými penězi a my jsme měli tu možnost si vyzkoušet, jestli mu jde vraždění stále tak dobře. Slibováno bylo mnohé, ale realita často neodpovídá nabubřelým reklamním žvástům. Jenže Hitman je jiný, ten přeci nemůže zklamat. Nebo ano?
První dojmy: Hitman: Blood Money - krev je byznys

Karel KališPlatforma: PS2 (XBox, Xbox 360, PC)
Typ hry: third-person akce
Výrobce: IO Interactive
Vydavatel: Eidos
Distributor v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
www.hitman.com
Datum vydání: květen 2006

Milujte svého zabijáka

Když si zkusíte vybavit pět herních postav s největším charisma, neměl by mezi nimi chybět holohlavý nájemný vrah prostě pojmenovaný jako číslo 47. Myslete si co chcete, ale jeho morálně pochybná práce má vysokou dávku stylovosti a určité graciéznosti. Už jen jeho samotná vizáž ho řadí do vyšší kategorie, než ve které naleznete v podstatě obyčejné kriminálníčky například ze série GTA. Na první pohled si číslo 47 můžete splést s nějakým obchodníkem - seriózní tmavý oblek doplňuje stylová červená kravata, v ruce kufřík, na tváří ledově chladný výraz naznačující maximální koncentraci na svoji práci... Z určitého úhlu pohledu máte pravdu, 47ka je skutečně obchodník. Ovšem obchodník se smrtí. Za určitou peněžní částku se s maximální profesionalitou postará o vymizení zákazníkova problému.

  

Nesu vám dárky... * Vrah a barman? To je kombinace  * Zřejmě mu šeptá nějaká romantická slůvka

Můžete se vrhnout na splnění úkolu pěkně od podlahy, vytáhnout dvojici svých proklatě účinných pistolí, či nějaký jiný kus vraždícího arzenálu, a rozstřílet svůj cíl na kusy. Společně se všemi strážemi a vlastně i náhodnými kolemjdoucími. Ovšem pravý profesionální vrah dává přednost tichému postupu. Cesta, jakou to udělá už záleží jenom na vás, což patří mezi nejsilnější devizu série Hitman. Po lehounkém zklamání z posledního pokračování jménem Contracts se tvůrci pustili do nového dílu s podtitulem Blood Money pěkně zostra a my jsme měli tu čest si na vlastní kůži vyzkoušet, do jaké míry se daří tvůrcům naplnit všechny ty sliby, podle kterých má být tenhle díl tím zatraceně nejpropracovanějším a nejlepším.

  

Podomní obchodník se smrtí * Neměl mi kecat do vaření... * Že by ten řetízek škrtil?

Preview verze, kterou jsme měli k dispozici, nebyla vybroušená do finálního lesku, ale rozhodně si z ní lze udělat slušný obrázek o tom, co nás čeká. První mise odehrávající se v prostředí zdevastovaného lunaparku je pouze tutoriálová a za ručičku vás provede vaším prvním úkolem. V dalších misích už vše závisí jen na vás. Díky tutoriálu nováčci snadno vklouznou do herního stylu této série a veteráni zase získají možnost si osvěžit ovládání a seznámí se s novinkami. Kterých je mimochodem docela dost. Což vám možná na první pohled ani nepřijde, ale při bližším prozkoumávání zjistíte, že tohle tu minule nebylo. Agent 47 dostal do vínku celou řadu triků a pohybů, jenž dělají jeho vražednou práci snazší a pohlednější. Dokáže přeskakovat z balkónu na balkón, ručkovat po římsách, slézat trubky, kabely od výtahu a provádět celou řadu dalších podobných akrobatických triků. Žádného Prince z Persie či Tomb Raider nečekejte, všechny akce zvládnete pouhým stisknutím tlačítka či posunutím směrové páčky.

  

Nic se neděje... * ...pořád nic... * ...a tady už je konečně veselo

Kromě větší interakce s prostředím si užijete spoustu nové zábavy s protivníky. Přibyla celá paleta pohybů pro boj zblízka. Protivníkovi můžete vrazit jednu loktem, dát mu hlavičku, strčit do něj, sebrat mu zbraň, vyhodit z okna či balkónu, použít jako živý štít atd. Při plnění jedné mise jsem se dostal na vršek kabiny výtahu, ve které stála stráž. Jediným stisknutím tlačítka se agent 47 natáhl dírou ve stropě a milou stráž pěkně povytáhl za krček. A na podobné legrácky budeme určitě narážet celou hru. Větší důraz má nyní uklízení těl, které sice můžete natahat do temných rohů, ale tam je najdou procházející stráže a navíc, ne vždy je podobné potemnělé místečko k dispozici. Často se hodí těla nacpat do různých truhel, mrazáků, kufrů, skříní a kdo ví, kam ještě. Větší míra interaktivity s prostředím nejen dodává už tak komplexní hře větší hloubku, ale nové pohyby i skvěle vypadají.

Peněženka od krve

Blood Money nemá hra v podnadpisu jen tak. Peníze ve hře hrají velkou roli. Za každou splněnou misi získáváte určitou částku, která závisí na stylu jejího vyřešení. Pokud za sebou zanecháte hromadu mrtvých těl, agentura za vámi bude muset zahladit stopy, což vám pochopitelně strhne z odměny. A z ní si kupujete vybavení na další úkol a vylepšujete zbraně (větší zásobníky, lepší optika, menší rázy atd.). Navíc určitou peněžní částkou můžete trochu zamlžit paměť svědkům, kteří pak mile rádi zapomenou, že vás kdy viděli. Případně jim paměť trochu osvěžíte a získáte informace usnadňující splnění úkolu.

  

Recykluj nebo zdechni! * Potřebuje trochu zchladit * Není nad pořádnou párty

Čistota řešení se promítá kromě odměny i ve vaší „proslavenosti“. Po každé misi naleznete článek v novinách, který se generuje podle toho, jak jste si vedli. Kromě toho si lze přečíst i zprávu naznačující cíl vašeho příštího úkolu dřív, než dostanete hloubkový briefing od agentury. Podle tvůrců mají mít předchozí mise vliv na ty následující, takže pokud si zahrajete na krvavý kombajn a zanecháte za sebou spoustu svědků, v další úrovni vás hned poznají, což pořádně zkomplikuje vaše další snahy. Bohužel jsem neměl čas na nějaké podrobnější experimentování, takže více se dozvíme až z recenze.

  

To nevypadá moc nenápadně * Kapitán brzy dokapitánuje * Vskutku odvážné

Co se týče grafické stránky hry, rozhodně se jedná o nejlépe vypadající díl série. Preview verze nebyla optimalizovaná, takže občas jsme se dočkali klesajícího frame-ratu či nesprávně zobrazovaných textur a modelů. Ovšem i tak se jednalo o značně impresivní podívanou, animace všech pohybů vypadají naprosto věrně a kvalitou zdatně sekundují modelům postav i lokací. Které nepostrádají variabilitu předchozích dílů a narazíte v nich na daleko vyšší počet postav, než bylo zvykem. Taková mise uprostřed tradičního karnevalu vám vyrazí dech. O hudbu se opět stará Jesper Kyd, takže ani v tomto ohledu se nebude čeho bát.

Těšíme se
  • Zajímavý příběh
  • Systém peněz a vylepšování
  • Rozmanité mise
  • Velká volnost
Bojíme se
  • Problematická AI
  • Neodstranění bugů

Hitman: Blood Money rozhodně neudělá sérii ostudu. Z těch pár misí, které jsme si prošli, na nás dýchla ta správná atmosféra volnosti řešení problémů, kterou jsou Hitmani proslaveni. Zatím se nám spíš než revoluční počin dostane do rukou značně vyleštěná a upravená verze předchozích her nacpaná spoustou chytrých nápadů, jako například vylepšování zbraní, systém reputace a větší důraz na finance. Když si přidáme skvěle vypadající technické zpracování, máme tu náběh na jistou hitovku. Hitman: Blood Money by se měl do mechanik našich herních miláčků dostat již příští měsíc, takže se těšme. 

Jak se těšíme: 89%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A