První dojmy: Neighbours From Hell - TV show z prostředí sousedských vztahů!

Originalitou překypujících titulů je ve světě her zřejmý nedostatek. Prim hraje dokonalé zpracování, hype syndrom a sázka na význačnou osobnost, která konečný produkt zaštítí svým světoznámým jménem. Vytvořit kvalitní titul lze však i v potají a bez zájmu herních novinářů – živoucím důkazem budiž hra Neighbours From Hell, zajímavá televizní show z prostředí sousedských vztahů, která překypuje humorem všeho kalibru.
První dojmy: Neighbours From Hell - TV show z prostředí sousedských vztahů!

Sousedské hádky patří k všednímu životu mnoha z nás. Příliš hlasitá televize či hudba, hlučné dupání a zápach plynoucí z přeplnění bytu odpadky (tak oblíbenou činností některých psychicky labilních jedinců) - to vše může být jiskrou, která zažehne plamen ostrých slovních výměn mezi obyvateli společného panelového domu či sousedy v oblasti plné rodinných domků.

Trápí vás podobné problémy a spory, které nemají konce? Rádi byste se zbavili nutkání provést něco nekalého svému sousedovi? Nebo se jen rádi pobavíte a vymýšlení skopičin je vašim koníčkem? Pro podobné z řad hráčů i všechny další, kteří se s touto sortou hráčů nemohou ztotožnit, je pak určen nový nadějný titul Neighbours From Hell rakouské společnosti JoWooD. A protože originálních her a článků o nich není nikdy dost, podívali jsme se na tento nadějný titul blíže i my.

 

Diváci si žádají krev!

Američtí diváci si mimo stupidních seriálů ve stylu Beverly Hills libují také v oblíbených televizních show - dávají prostor pro přímou konfrontaci, jsou plné zajímavých konfliktů a nabízejí příjemné pobavení pro nezasvěceného diváka. Proto tedy i tvůrci hry Neighbours From Hell trochu netradičně vsadili na zpracování své hry ve formě televizní show. A nutno podotknout, že nápad to byl veskrze vynikající.

Sami se tak ve hře vžijete do role šibálka, provokatéra a vtipálka v jedné osobě, postavičky jménem Woody. Zatímco mnoha lidem byly dány shůry schopnosti v oblasti vědy a techniky, sportu či politiky, on byl vybrán pro nelehký to úkol trápit svého neoblíbeného souseda v rámci nové, interaktivní televizní show. Jak na to? Stačí se za asistence televizních kamer opatrně vplížit do bytu oběti a provádět zde mnohé šílenosti.

 

Na návštěvě u souseda

Princip hry je velmi prostý, jednoduchý a okouzlující zároveň. Vaším úkolem je tak v předem stanoveném časovém limitu naštvat a vyprovokovat zmiňovaného souseda natolik, aby se ukazatel procentuálního ratingu sledovanosti zvedl až nad požadovanou a předem stanovenou úroveň. Demoverze hry, která posloužila jako zdroj dojmů i informací pro tento článek, nabídla celkem 3 části tutorialu a dvě plnohodnotné mise. Jak tedy v praxi vypadala úloha a role Woodyho?

Začátek každé mise je velmi prostý. Hlavním (kupodivu nezamčeným) vchodem se tak lehce dostanete do prostor sousedova obydlí. Ten se v každé z misí pohybuje po přesně stanovené trajektorii a vždy provádí stejné úkony. I když se tento systém může zdát trochu nesmyslný a srovnávat ho lze s přílišnou linearitou, má své opodstatnění. V žádné z pasáží hry se totiž z pochopitelných důvodů nesmíte s postavičkou souseda setkat. V opačném případě na to doplatí vás zdravotní stav.

 

Vybuchující svíčka, past na myši

Pojďme se ale vrátit k samotné hře. K provádění vtipných úkonů a pobavení publika můžete využít všechny dostupné předměty - naneštěstí lze vzít a použít pouze ty, které bezprostředně souvisí s daným žertíkem. Jako vždy je od hráče vyžadována pouze trocha představivosti. Navlhčenou houbu tak použijete na kachličky v koupelně, což vyvolá nepříjemný klouzavý efekt - a také následný pád souseda. Pomocí pastelky lze vylepšit vizáž osobě na jistě ne levném obrazu, past na myši můžete pro změnu nastražit do poštovní schránky a pak jen vyčkávat na vytouženou obět. Představivosti se meze nekladou.

Upadnout na malých kuličkách či vlhké podlaze rozhodně nepotěší a tak se nelze co divit zuřivým reakcím souseda. Jeho výlevy zlosti dosahují takového rázu, že se vcelku pochopitelně dostavují starosti o zdravotní stav vaší oběti. Hratelná demoverze sama o sobě nabídla kolem jedné desítky zajímavých pastí, jejichž počet v plné verzi hry bude bezpochyby několikanásobně větší. Soudě podle hratelné ukázky však nebudeme čelit jen "sousedovi z pekla", ale také zástupcům fauny - uštěkanému psovi a podle dostupných informací také ukecanému papouškovi.

 

Pobavení na úkor kvality?

Mnozí si při čtení tohoto článku jistě stačili prohlédnout okolní obrázky. Na nich je dobře patrné, že tvůrci vsadili na grafiku ve stylu populárních kreslených seriálů a nutno podotknout, že mě se toto rozhodnutí zdálo být velmi chytré. Reálnější prostředí i ztvárnění postav by hře ubralo na faktoru zábavnosti, který je pro ni tak nezbytný.

Chybět samozřejmě nebude ani ozvučení. Autoři se dušují tím, že jejich hra nabídne přímo dokonalý soundtrack - demoverze nás o tom nepřesvědčila, byť použité hudební motivy si drobnou pochvalu zaslouží. Krom toho nás však čeká také dostatek nápaditých zvuků vybuchujících dortů, ostatních pastí, nadávek a jásotu publika. Velkou devizou hry jsou také hardwarové nároky - jako minimum (nutné pro spuštění hry) byla stanovena konfigurace Pentium 166 MHz, 64 MB RAM a 16 MB grafická karta kompatibilní s DirectX 8.0. Optimální systém pro hraní Neighbours From Hell by měl oplývat procesorem o frekvenci 266 MHz, 128  MB RAM a 16 MB grafickou kartou. Na disku si prý plná verze hry vyžádá pouhých 130 MB.

 

Bavme se již koncem května!

Provádět zákeřnosti vůči svým sousedům jistě není chvályhodný způsob, jak strávit volné odpoledne. Alespoň tedy ne to skutečné. Ve světě her neplatí obecná pravidla slušného chování a tak se právě zde mohou příznivci žertíků a nejapných vtípků dostatečně nabažit výtvory své fantazie. Plná verze hry Neighbours From Hell nabídne podle dostupných informací na 14 rozličných misí - nám nezbývá než doufat, že se budou pyšnit dostatečně velkou obtížností. V opačném případě by se počin rakouských vývojářů skutečně stal zábavou jen na jedno jediné odpoledne.

Ať tak či onak, titulu Neighbours From Hell se dočkáme již velmi brzy, v horizontu několika dní - termín vydání hry ve Velké Británii byl totiž stanoven na 30. května letošního roku.

Download (demo, 20 MB): Doupě


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma