První dojmy: Neverwinter Nights: Mask of the Betrayer – epické pokračování

Umýt ruce, zadržet dech, pomalu vyndat médium z obalu a plavmo do mechaniky. Chvilka chrochtání, rychlá instalace a již je zde očekávaný datadisk ke klasickému RPG od mistrů žánru – Neverwinter Nights 2. Podívejte se spolu s námi na první okamžiky hraní nového dobrodružství plného epiky a zásadních proměn.
První dojmy: Neverwinter Nights: Mask of the Betrayer – epické pokračování

Platforma: PC
Žánr: RPG
Výrobce hry: Obsidian Entertainment (
http://www.obsidianent.com/)
Vydavatel hry: Atari (
http://www.atari.com)
Homepage hry:
http://www.atari.com/nwn2/
Recenze původní hry: http://www.doupe.cz/h/PChry/Ar.asp?ARI=115236&CAI=2126

Už je to tady, datadisk jedné z nejlepších RPG poslední doby, alespoň z pohledu znalců starších her na hrdiny. Těšil jsem se na něj jako malé dítě na lízátko, pokračování skvěle rozvinutého příběhu, možnost posunout svoji postavu mnohem dál, nová dobrodružství a nepřátelé kdesi daleko od Sword Coast. Cože? Daleko od Sword Coast? Kde já to jen sakra jsem?

  

Ať se rozhodnete pokračovat v hraní se svou starou postavou nebo raději okusíte něco nového, vždy plynule navážete na původní hru, aniž by byla její znalost nutná. Ale přiznejte si to, kdo by hrál datadisk bez originálu? Stále ještě nezhojená díra v hrudníku a podivný sžíravý pocit někde hluboko jasně ukazuje, že je s vámi něco špatně. Co je však nejhorší, ležíte na zemi v temnotě jeskyně a nemůžete se ani pohnout. To nevypadá na hrdinský začátek nebýt Rudé čarodějky, která přispěchá na vaši záchranu. Ne že by vás znala, ale i tak její přítomnost potěší. Zbývá ale mnoho otázek a odpovědi jsou daleko. Rozsáhlý příběh se rozbíhá a vás čeká zprvu cesta ven z oné zpropadené jeskyně.

Abych rozšíření lépe poznal, zvolil jsem novou postavu, můj hrdina počká až na další hraní. Klasicky bylo nutné nejprve doplnit zkušenosti na vhodnou počáteční úroveň - autorům se zalíbila osmnáctka, a tak vzhůru do zlepšování se, nicméně žádný strach, pokud máte novou postavu, nemusíte procházet skrz celou hru, ale stačí rychle úrovně naklikat. Stejně tak můžete volit různá elitní povolání, ale členství v Neverwinter Nine vám zůstane uzavřeno.

  

Možná jste překvapeni, proč pořád mluvím o nové postavě, když nejspíš máte svého avatara připraveného k boji. Důvody jsou dva - možná již čas odvál vašeho hrdinu z disku nebo chcete vyzkoušet novou podrasu planetouched – genasi. Genasi se dělí do čtyř elementů podle živlů, které vaše předchůdce ovlivnily nejvíce. Ať už se jedná o vzdušného, zemního, ohnivého, nebo vodního tvora, vždy jsou to vynikající válečníci, kteří však v ostatních už svým vzhledem budí málo důvěry. Ostatně, podali byste si ruku s někým, komu hoří vlasy a občas kůží problikne nějaký ten plamínek?

Toto se ve hře samozřejmě projevuje nižší hodnotou charismatu, ale zato má hráč zvýšenu některou z ostatních vlastností a navíc zajímavé dovednosti podle živlu, kterým vládne. A to až tak zajímavě, že autoři opět přistoupili k zavedení úrovňového srovnání, a to dokonce o dva postupy. Jaké z toho plyne poučení? Nová postava sice bude silnější sama o sobě, ale dovednosti vám budou přibývat pomaleji, asi jako drowům. Každopádně je zajímavé si takovéto děti elementů vyzkoušet a zjistit, že to ve světě Forgotten Realms nemají vlastně vůbec jednoduché. Když už jsem se již zmínil o temných elfech, máte také možnost vyzkoušet si jejich polokrevné příbuzné half-drow nebo divoce žijící wild elfy.

  

K novým rasám se přidávají ještě nová povolání, ať už jde o postavu Spirit Shaman a Favored Soul mezi základními povoláními či pětice prestižních profesí včetně Arcane Scholar of Candlekeep (ano, ten Candlekeep z Baldur’s Gate), Rudých kouzelníků z Thaye, nebo smrtící Storm Lord. Se všemi těmito novinkami se můžete prohánět jak v původní hře, tak hlavně v datadisku, který se však odehrává úplně někde jinde.

A to mimo Sword Coast. Jak se po chvilce hraní ukáže, nějak jste se dostali tisíce mil od slavných míst. Octli jste se v říši Rashemen hraničící s Thay, oním slavným sídlem potetovaných červených kouzelníků. A právě jedna z kouzelnic vás na rozkaz své matky, shodou okolností hlavy kouzelnické univerzity, přišla osvobodit z oslabujícího prokletí. Hned do začátku tak máte rovnou dvě postavy na ovládání, potažmo tři, když počítáte i kouzelného mazlíčka. Hned máte možnost vyzkoušet i vylepšené ovládání více postav, kdy po vzoru strategií můžete označit klidně celou svou družinu a dávat jí hromadné příkazy.

  

Mnohá vylepšení se obecně týkají herního systému, kdy můžete přepnout do strategického módu a užít si podstatně odlišnou hru. K tomu se váže i výrazná optimalizace, již jsem pocítil hned po chvíli hraní. Nejprve jsem po vzoru původní hry poslušně stáhnul detaily do nižších sfér, abych je následně zvyšoval a navíc si užíval i nových grafických vychytávek. Přitom z dobrých věcí zůstalo vše zachováno a došlo pouze ke zlepšení a zpřístupnění hry i širším masám, po čemž jsem volal v původní recenzi. Autoři se prostě rozhodli, že vyslyší hlasy hráčů a udělali jen dobře.

Jak se to s datadiskem hraje a mazlí? To byste vážně chtěli slyšet po necelém dni hraní Neverwinter Nights 2? Buď jste nehráli původní hru, nebo jste již zapomněli na neskutečnou rozsáhlost, kterou tato série nabízí. Samozřejmě lze dát na první dojmy a tvrdit, že všechno je lepší, ale sám tuším, že čas odhalí ještě tolik prvků a zajímavých zvratů, že by i superlativy mají šanci dojít. Každopádně se vrhám hlouběji do děje a vy můžete očekávat v brzké době detailní recenzi.

Očekávané hodnocení: 9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A