První dojmy: Neverwinter Nights: Mask of the Betrayer – epické pokračování

Umýt ruce, zadržet dech, pomalu vyndat médium z obalu a plavmo do mechaniky. Chvilka chrochtání, rychlá instalace a již je zde očekávaný datadisk ke klasickému RPG od mistrů žánru – Neverwinter Nights 2. Podívejte se spolu s námi na první okamžiky hraní nového dobrodružství plného epiky a zásadních proměn.
První dojmy: Neverwinter Nights: Mask of the Betrayer – epické pokračování

Platforma: PC
Žánr: RPG
Výrobce hry: Obsidian Entertainment (
http://www.obsidianent.com/)
Vydavatel hry: Atari (
http://www.atari.com)
Homepage hry:
http://www.atari.com/nwn2/
Recenze původní hry: http://www.doupe.cz/h/PChry/Ar.asp?ARI=115236&CAI=2126

Už je to tady, datadisk jedné z nejlepších RPG poslední doby, alespoň z pohledu znalců starších her na hrdiny. Těšil jsem se na něj jako malé dítě na lízátko, pokračování skvěle rozvinutého příběhu, možnost posunout svoji postavu mnohem dál, nová dobrodružství a nepřátelé kdesi daleko od Sword Coast. Cože? Daleko od Sword Coast? Kde já to jen sakra jsem?

  

Ať se rozhodnete pokračovat v hraní se svou starou postavou nebo raději okusíte něco nového, vždy plynule navážete na původní hru, aniž by byla její znalost nutná. Ale přiznejte si to, kdo by hrál datadisk bez originálu? Stále ještě nezhojená díra v hrudníku a podivný sžíravý pocit někde hluboko jasně ukazuje, že je s vámi něco špatně. Co je však nejhorší, ležíte na zemi v temnotě jeskyně a nemůžete se ani pohnout. To nevypadá na hrdinský začátek nebýt Rudé čarodějky, která přispěchá na vaši záchranu. Ne že by vás znala, ale i tak její přítomnost potěší. Zbývá ale mnoho otázek a odpovědi jsou daleko. Rozsáhlý příběh se rozbíhá a vás čeká zprvu cesta ven z oné zpropadené jeskyně.

Abych rozšíření lépe poznal, zvolil jsem novou postavu, můj hrdina počká až na další hraní. Klasicky bylo nutné nejprve doplnit zkušenosti na vhodnou počáteční úroveň - autorům se zalíbila osmnáctka, a tak vzhůru do zlepšování se, nicméně žádný strach, pokud máte novou postavu, nemusíte procházet skrz celou hru, ale stačí rychle úrovně naklikat. Stejně tak můžete volit různá elitní povolání, ale členství v Neverwinter Nine vám zůstane uzavřeno.

  

Možná jste překvapeni, proč pořád mluvím o nové postavě, když nejspíš máte svého avatara připraveného k boji. Důvody jsou dva - možná již čas odvál vašeho hrdinu z disku nebo chcete vyzkoušet novou podrasu planetouched – genasi. Genasi se dělí do čtyř elementů podle živlů, které vaše předchůdce ovlivnily nejvíce. Ať už se jedná o vzdušného, zemního, ohnivého, nebo vodního tvora, vždy jsou to vynikající válečníci, kteří však v ostatních už svým vzhledem budí málo důvěry. Ostatně, podali byste si ruku s někým, komu hoří vlasy a občas kůží problikne nějaký ten plamínek?

Toto se ve hře samozřejmě projevuje nižší hodnotou charismatu, ale zato má hráč zvýšenu některou z ostatních vlastností a navíc zajímavé dovednosti podle živlu, kterým vládne. A to až tak zajímavě, že autoři opět přistoupili k zavedení úrovňového srovnání, a to dokonce o dva postupy. Jaké z toho plyne poučení? Nová postava sice bude silnější sama o sobě, ale dovednosti vám budou přibývat pomaleji, asi jako drowům. Každopádně je zajímavé si takovéto děti elementů vyzkoušet a zjistit, že to ve světě Forgotten Realms nemají vlastně vůbec jednoduché. Když už jsem se již zmínil o temných elfech, máte také možnost vyzkoušet si jejich polokrevné příbuzné half-drow nebo divoce žijící wild elfy.

  

K novým rasám se přidávají ještě nová povolání, ať už jde o postavu Spirit Shaman a Favored Soul mezi základními povoláními či pětice prestižních profesí včetně Arcane Scholar of Candlekeep (ano, ten Candlekeep z Baldur’s Gate), Rudých kouzelníků z Thaye, nebo smrtící Storm Lord. Se všemi těmito novinkami se můžete prohánět jak v původní hře, tak hlavně v datadisku, který se však odehrává úplně někde jinde.

A to mimo Sword Coast. Jak se po chvilce hraní ukáže, nějak jste se dostali tisíce mil od slavných míst. Octli jste se v říši Rashemen hraničící s Thay, oním slavným sídlem potetovaných červených kouzelníků. A právě jedna z kouzelnic vás na rozkaz své matky, shodou okolností hlavy kouzelnické univerzity, přišla osvobodit z oslabujícího prokletí. Hned do začátku tak máte rovnou dvě postavy na ovládání, potažmo tři, když počítáte i kouzelného mazlíčka. Hned máte možnost vyzkoušet i vylepšené ovládání více postav, kdy po vzoru strategií můžete označit klidně celou svou družinu a dávat jí hromadné příkazy.

  

Mnohá vylepšení se obecně týkají herního systému, kdy můžete přepnout do strategického módu a užít si podstatně odlišnou hru. K tomu se váže i výrazná optimalizace, již jsem pocítil hned po chvíli hraní. Nejprve jsem po vzoru původní hry poslušně stáhnul detaily do nižších sfér, abych je následně zvyšoval a navíc si užíval i nových grafických vychytávek. Přitom z dobrých věcí zůstalo vše zachováno a došlo pouze ke zlepšení a zpřístupnění hry i širším masám, po čemž jsem volal v původní recenzi. Autoři se prostě rozhodli, že vyslyší hlasy hráčů a udělali jen dobře.

Jak se to s datadiskem hraje a mazlí? To byste vážně chtěli slyšet po necelém dni hraní Neverwinter Nights 2? Buď jste nehráli původní hru, nebo jste již zapomněli na neskutečnou rozsáhlost, kterou tato série nabízí. Samozřejmě lze dát na první dojmy a tvrdit, že všechno je lepší, ale sám tuším, že čas odhalí ještě tolik prvků a zajímavých zvratů, že by i superlativy mají šanci dojít. Každopádně se vrhám hlouběji do děje a vy můžete očekávat v brzké době detailní recenzi.

Očekávané hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |