První dojmy: Odin Sphere – závan nostalgie

I přes to, že už nějakou dobu nás tvůrci zasypávají všemožnými next-gen tituly, se nevyplatí zapomínat na starý dobrý Playstation 2. Stejně jako před koncem první PS se totiž stále objevují hry, které by byla velká škoda kvůli next-gen šílenství minout. A jednou z nich je právě akční RPG z japonských dílen Odin sphere.
První dojmy: Odin Sphere – závan nostalgie

Platforma: Playstation 2
Typ hry: akční RPG
Výrobce: Vanillaware (
http://vanillaware.co.jp/index.htm)
Vydavatel: Atlus USA (
http://www.atlus.com)
Homepage:
http://www.atlus.com/odinsphere/
Datum vydání v EU: podzim 2007

Vy všichni, co máte rádi severskou mytologii, napínavé emotivní příběhy a oku lahodící malovanou 2D grafiku, zbystřete. Přesně to všechno a něco navíc vám totiž nabídne Odin Sphere v podobě akčního RPG. Není to ale poprvé, co můžete tuto zvláštní směsku ochutnat. Již před deseti lety vyšla hra jménem Princess Crown pro konzoli Sega Saturn. Lidé, kteří na ní pracovali, jsou členy vývojářského týmu Odin Sphere Vanillaware a podobnost s Odin Sphere  nelze přehlédnout.

  
Podobnost Princess Crown a Odin Sphere se nezapře

Bohužel jak Sega Saturn verze , tak novější PSP verze Princess Crown nikdy neopustila břehy Japonska. S Odin Sphere je situace naštěstí zcela odlišná a květnové americké vydání dokonce proběhlo pouze pár dní po tom japonském. Vypadá to, že na podzim bychom se mohli dočkat i evropské verze, takže doufejme, že hru nestihne stejný osud jako Xenosagu III, která na svoje evropské datum vydání stále ještě (marně) čeká.

Pět spjatých osudů a každý jiný

Příběh Odin sphere si půjčuje některé prvky a atmosféru ze severské mytologie (setkáme se tedy například s Odinem, ale ne v roli, v jaké vystupuje v mytologii), ale vydává se svým vlastním směrem. V centru příběhu stojí mocný Kotel, který se snaží získat jednotlivé národy malého, ale různorodého světa Erion. Pohled na dění kolem Kotle sledujeme postupně z perspektiv pěti různých charakterů a postupně zjišťujeme, že vše směřuje k nevyhnutelné katastrofě – konci světa podle dávného proroctví.

  
Valkyrie žijí jen pro boj * Osud Gwendolyn a temného rytíře se nečekaně proplete * Kdopak je ve skutečnosti tajemná Velvet?

Jako první vás čeká hra za valkýrii Gwendolyne – dceru temného krále Odina, která touží jen po tom, aby ji otec miloval. Kromě ní si ale zahrajete ještě za tajemnou dívku ze zničeného království, dceru královny víl, prokletého prince a temného rytíře. Příběhy všech pěti postav jsou pevně provázané a vzájemně se doplňují a i když již občas víte z příběhu předchozí postavy, jak přibližně bude aktuální děj pokračovat, neztrácí příběh nic ze své zajímavosti a napínavosti.

  
V kavárně se sbíhají sliny jen při pohledu * Který příběh si přečte dnes? * Při bitvách všechno kolem září a třpytí se

Malý velký svět

Hra za každý charakter je rozdělena na kapitoly, během kterých uvidíte mnoho nadabovaných cut-scén. Vzhledem k tomu, že hra obsahuje obě zvukové stopy (anglickou i japonskou), můžete si vybrat, zda chcete slyšet postavy v jejich původním znění. Všechny již viděné scény si také můžete pustit znovu na přehledné časové ose celého příběhu. Pořadí postav, za které hrajete je pevně dáno. Po dohrání všech postav se objeví poslední kniha, ve které najdete vyvrcholení celého příběhu. Ale pouze, pokud v ní splníte jisté podmínky, uvidíte opravdový konec.

  
Temný rytíř ve své pravé podobě * Sbírání zbytků po bitvě * Finální úder 

Kromě kvalitního dabingu a překladu z japonštiny a melodické hudby, dává světu Erion život také úchvatné grafické zpracování. Díky tomu, že je hra 2D, si tvůrci mohli dovolit opravdu překrásnou a do detailů prokreslenou grafiku. Skvělou práci odvedli také designéři jak postav, tak krajin nad kterými se tají dech. Krásná grafika přináší ale jedno velké ale. Hra občas trpí velkými zpomaleními, především při větších bitvách a při bitvách s bosy. Uvidíme, zda bude tento nepěkný neduh v evropské verzi vyřešen.

  
Speciální útok spotřebovává nasbírané phozony ** Pro zkrácení čekání něco na plochu

Kolem dokola až k bossovi!

Dosud jsem se jen rozplývala nad grafikou a příběhem, ale pro hru je přece jen nejdůležitější samotná hratelnost. Ta je u Odin sphere sice slabším článkem, ale i tak nabízí několik zajímavých prvků a nápadů. Každá kapitola ve hře se skládá z několika misí – pro jejich splnění se musíte probít jakousi sférou kruhových arén. V každé z arén najdete buď obchod, hromadu nepřátel a nebo bose. Jednotlivé arény jsou ohodnoceni počtem hvězdiček podle obtížnosti, takže můžete taktizovat a vybírat cestu, kterou se vydáte dál až k závěrečné aréně dané sféry. Po dokončení arény jste v závislosti na rychlosti odměněni různými předměty.

Samotné bojování, kterým strávíte většinu času probíhá zcela klasicky – každý z charakterů má svoji zbraň s několika druhy útoků, většinou ale jen stačí zběsile mlátit do čtverečku a šipek. Při bitvě z hromady příšer vylétávají tzv. phozony, které můžete využít jak na speciální útoky zbraně, tak na pěstování rostlin. Level postavy totiž ovlivňuje jídlo, které sní. Jídlo můžete buď vypěstovat ze semínek pomocí phozonů (strom, který pěstuje ovce není přece ničím neobvyklým), nebo si nechat uvařit na speciálním místě, pokud máte u sebe dost surovin a recept.

Alchymie a vaření – radost každého RPG fanouška

Kromě pěstování rostlin, které sebou přináší nutnost taktického rozhodování, zda budete posilovat zbraň, nebo levelovat postavu, nabízí také Odin sphere možnost vyrábění několika druhů útočných i obranných lektvarů. Bez nich se v některých částech hry neobejdete, i když si zvolíte nejlehčí z několika možných obtížností - ať už jde o lektvar, který zabrání umrznutí v horách, či ožehnutí v ohnivém království, nebo například velmi šikovný napalm, který vám propálí cestu skrz hordy nepřátel.

Na co se těšíme
  • Kvalitní příběh, co se zaryje pod kůži
  • Krásná netradiční grafika
  • Zajímavý bojový systém
Čeho se bojíme
  • Nevydání v Evropě
  • Repetetivnost
  • Zpomalování hry

Mezi další neduhy hry patří také časté opakování. Lokací ve hře příliš není a většinu z nich procházíte s každou postavou stále dokola. Také způsob boje se mezi postavami příliš neliší, ačkoliv má každá jinou zbraň. To vše lze ale Odin sphere lehce odpustit. Těšte se tedy spolu se mnou na den, kdy se budeme moct nechat na několik desítek hodin vtáhnou do překrásného světa, kterému hrozí katastrofa a snažit se jí spolu s pěti nezapomenutelnými charaktery zabránit.  

Jak se těšíme: 85%

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma