První dojmy: Talkman – talentovaný virtuální papoušek

Majitelé kapesního Nintenda DS mohou nosit po kapsách roztomilá virtuální štěňátka, ale co majitelé kapesní Playstation? Nyní mají možnost vložit do svých přístrojů roztomilého virtuálního papouška. Ten navíc umí tlumočit vaše slova i věty do několika světových jazyků.
První dojmy: Talkman – talentovaný virtuální papoušek

Žánr: tlumočník
Výrobce: SCEJ
Vydavatel: Sony
Distributor v ČR: Sony Czech (
www.playstation2.cz)
Homepage:
www.jp.playstation.com/scej/title/talkman
EU Datum vydání 25. května 2006

 

Nintendo je díky uvedení kapesní konzole se dvěma displeji (jedním dotykovým) a představení inovativní domácí konzole Wii vnímáno jako revolucionář moderního herního průmyslu. Není to ale pouze Nintendo, kdo se snaží o zasažení atypické skupiny uživatelů za pomoci jednoduchých zábavných konceptů a unikátních forem interakce. Jen si vzpomeňte na večírky, kde jste se s přáteli odvázali „zpěvem“ do mikrofonů Singstar, skákali před kamerou během hraní Eye Toy nebo zuřivě mačkali speciální bzučáky televizního kvízu Buzz. Sony má také svá želízka v ohni boje o netypické hráče. A jedním z těch nejzajímavějších se zřejmě stane Talkman pro PSP.

Tomu říkám škola hrou - proč si naši učitelé nebrali ke katedře takové kostýmy?

Talkman spadá do té kategorie her, pro než slovo „hra“ zdaleka nevystihuje celou podstatu věci. Talkman je totiž stejnou měrou vysoce interaktivní hra (v níž je co dobývat a kam postupovat), jako špičkový virtuální tlumočník - a zároveň trpělivý učitel cizích jazyků či především správné výslovnosti. To vše je přitom zabaleno do uhlazeného obalu ve formě, na jakou jsme zvyklí právě z titulů jako je Singstar nebo Eye Toy. Znamená to, že navzdory slovníkovým a výukovým aspektům celé aplikace působí Talkman jako jednoduchá a příjemná hračka pro méně i více náročné hráče, cestovatele či studenty. Zacházení s Talkmanem je tudíž radost, o čemž jsem se velice rychle přesvědčil již během prvních minut strávených s hrou.

Hra se sama snaží nabízet ty nejužitečnější fráze pro dané prostředí

Po úvodním nastavení jazyka skrz který budete s hrou komunikovat (pro našince přichází v úvahu zřejmě především angličtina nebo němčina… s českou podporou bohužel nepočítejte) následuje seznámení s hlavním protagonistou. Modrý papoušek jménem Max je ústředním hrdinou Talkmana. Jeho práce je tlumočit co si řeknete - nebo vás zdokonalovat ve výslovnosti. Jelikož výslovnost je o něco jednodušší, popíšeme si nejprve tu: zde si Max nasadí profesorskou čepici a usedne za katedru, aby vám na tabuli ukazoval napsaná slova ve vámi zvoleném jazyce – a nahlas je předčítal. Vaším úkolem je potom je co nejsprávněji zopakovat do mikrofonu. Hra vyhodnocuje nakolik jste to trefili a přidělí vám známku. Výhodou je, že každou lekci můžete (celek nebo fragmenty) donekonečna opakovat, dokud nedocílíte perfektního ohodnocení. Kromě angličtiny se takto můžete zdokonalit v dalších čtyřech světových jazycích, které evropská verze hry podporuje. Jsou jimi francouzština, italština, španělština a japonština.

  

Zde si můžete prohlédnout speciální mikrofon * Nepodceňujte slovní zásobu hry! * Max, váš nejlepší kamarád na cesty do zahraničí

Hlavní funkcí Talkmana je ovšem plnokrevné tlumočení. Jistě, můžete namítnout že podobných programů existuje spousta pro PC i různé kapesní počítače. Nicméně jak už jsem naznačoval, Talkman je mnohem uživatelsky přítulnější. Vše začíná tím, že si vyberete, v jakém prostředí chcete tlumočit. Na výběr jsou lokace jako letiště, nemocnice, ulice atd. Každé prostředí má přitom vlastní 3D pozadí, vyvedené v komiksově stylizované polygonové grafice. V rámci daného prostředí následně promlouváte do mikrofonu frázi, kterou potřebujete přeložit (poté co jste si nastavili vstupní a výstupní jazyk). Hra detekuje vaše slova a nabídne většinou několik možných vstupních vět. Samozřejmě netrefí vždy přesně větu, kterou jste řekli, ale často trefí většinu slov a především: smysl dané fráze. Vše se odvíjí od toho, o jak složité věty se jedná. Vy si následně vyberete jednu ze zobrazených frází a následně máte možnost nechat Talkmana aby ji napsal i přečetl v onom druhém jazyce, do kterého potřebujete tlumočit. Je už potom jen na vás, zda přístroj dáte směrem k druhé osobě tak, aby slyšela či si mohla přečíst výsledek – nebo zda si jej třeba necháte přečíst do sluchátek a následně jej nahlas zopakujete atd.

Těšíme se
  • Praktičnost
  • Uživatelská přítulnost
  • Vhodné pro začátečníky i pokročilé
Bojíme se
  • Není hrou v tradičním smyslu slova
  • Nepodporuje zabudovaný mikrofon
  • Je třeba přizpůsobit se zvládnutelné složitosti vět

V balení hry najdete také mikrofon, který je potřeba nasadit na vaše PSP, abyste na Maxe vůbec mohli mluvit. Nemusíte se ale bát, jde o decentní stříbrný váleček, který snadno upevníte na vrchní ploše vašeho přístroje (viz. obrázek). Zároveň uvádí Sony na trh také nový elegantní headset speciálně pro PSP (sluchátka kombinovaná s mikrofonem), jež vám může pomoci například v hlučném prostředí letiště, koncertní haly apod. Talkman by určitě udělal radost všem učitelům, kteří praktikují heslo „škola hrou“. Věřím že každý z nás se učí nějaký světový jazyk – a každý z nás občas cestuje. Pro oba účely se Talkman zdá být dokonalý. Například v případě mé maličkosti jsem zjistil, že jde o velice efektivní nástroj, jak ještě dále posunout už tak slušnou anglickou výslovnost. A taky už se tolik nebojím cestování po Evropě, kde jsem dřív spoustě lidí vůbec nerozuměl. Takové jsou tedy první dojmy z nové PSP hříčky – očekávejte podrobnou recenzi na základě pořádné zatěžkávací zkoušky hry.

Jak se těšíme: 99%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole