První dojmy: The Stalin Subway – ruské Call of Duty

Až do nehostinného Ruska nás pošlou vývojáři z G5 Software ve své nové hře The Stalin Subway. Hlavní hrdina Gleb Suvorov se dostal do tajného spiknutí, jehož cílem je sesadit neohroženého Stalina. Jedinou možností je použití supertajné zbraně... Doplní atraktivní námět také atraktivní zpracování?
První dojmy: The Stalin Subway – ruské Call of Duty
Seznam kapitol
  1. Tomáš Vrána
  2. Martin Demiger

Platforma: PCTomáš Vrána
Žánr: FPS
Výrobce hry: G5 Software
Distributor hry: Buka
Distribuce v ČR: Cenega
Předpokládané datum vydání: 1. čtvrtletí 2006
Homepage hry:
http://www.g5software.com/Non-Shocked/T-StalinSubway.htm

Josif Vissarionovič Stalin dokázal během svého života zlikvidovat přes 40 milionů lidí. Přesto všechno měl své skalní příznivce. Jedním z nich je i důstojník KGB Gleb Suvorov, ústřední postavička nefalšované first-person akce ze staré školy.

Matka mu umřela během druhé světové války. Otec, vědec pracující v tajné sovětské laboratoři, je zatčen. Nalézáním dalších a dalších indicií Gleb zjišťuje, že dvaasedmdesátiletý „otec vlasti“ Stalin bude v brzkých dnech cílem spikleneckého atentátu. K jeho devastaci použije kvantum vzbouřenců tajné zbraně, díky nimž umře i mnoho nevinných lidí. Dobráka se srdcem na levém místě to nenechá chladným, a proto se rozhodne vzdor eliminovat... Přesně takhle vypadá podzim roku 1952 ve hře The Stalin Subway.

Za matičku Rus

Jak již název napovídá, většina děje se bude odehrávat v tajných katakombách a podzemních drahách hluboko pod srdcem Sovětského svazu – Moskvou. Ovšem nedávno vypuštěná demoverze ukazuje, že se podíváte i nad zemský povrch, přímo do chladivého oparu „železné“ mlhy. Za zmínku stojí například okolí Státní Moskevské univerzity.

Nutno ještě dodat, že veškeré stavby, uličky či podzemní dráhy jsou fotorealisticky ztvárněné dle opravdové předlohy. Autorům k tomuto účelu posloužilo množství dobových snímků a výpovědí pamětníků.

  

Po schodech nahoru a tam zastřelit rudý páreček

Zní to jako pohádka. Zajímavé, do jisté míry i neotřelé téma, vše do puntíku reálné. Autoři v loňském rozhovoru vytýčili i skvělé grafické zpracování a nevídanou umělou inteligenci, do níž by byly zakomponované i emoce postav. Poslouchá se to věru hezky, ovšem realita je trochu jiná (stejně jako v předvolební kampani, v níž to politici myslí upřímně, leč opak bývá pravdou).

Po prvním vyzkoušení The Stalin Subway mi padla do oka čirá žánrová jednoduchost. Jinými slovy to je prostě klasická střílečka, v níž jdete sami proti početné přesile. Střílíte jednoho nepřítele za druhým, občas utržíte nějakou tu ránu, kterou si rázem ošetříte nalezeným medikamentem. Zbraňový arsenál je působivý a čítá legendární sovětské klenoty v čele se Shpagin 41 nebo protitankovou PTRS-41 (ta mimochodem ještě nebyla viděná v žádné jiné hře). Nějaké ty náznaky emocí nepřátel byly rovněž k vidění, ale opravdu jen náznakově. Kryjí se za překážky, snaží se vás obklíčit, v boji muže proti muži běhají vystrašeně z místa na místo, aby nebyli tak lehkým terčem. V době vývoje The Stalin Subway to možná byla bomba, avšak na dnešní louce akčních her se s tímto atributem příliš nenapase.

  

názorná ukázka, jak na všechny vyzrát

V Moskvě je blaze

Při druhém testování se mé oko zaměřilo na detaily. Tenčí stěny se dají lehce prostřelit, po zásahu nepřítele se na postižené části těla objeví tržná rána (což v některých hrách dodnes není samozřejmostí, byť se jedná o malichernost), čeřící se voda se skutečně čeří, hodně drobnějších předmětů lze odstřelit. Jsou to takové maličkosti, kterých není nikdy dost a dohromady dávají působivý celek. Bohužel i přesto je inovací a nápadů hodně málo, takže se od ostatních her ničím výrazným The Stalin Subway neodlišuje. Ba naopak.

Grafické zpracování, to je kapitola sama o sobě. Fotorealistická Moskva se změnila na zónu, kam hráč nemůže vstoupit. Čili na „precizně“ ztvárněné budovy vidíte, ale do málokterých se podíváte. A čím blíže je daný objekt vašim očím, tím v ohavnější paskvil se mění. Kostrbatí nepřátelé z jedné výrobní linky, rozpláclé textury na vagónech či dveřích a mnohé další nešvary. Ale na všem zlém je alespoň špetka dobrého, proto ke spuštění The Stalin Subway nepotřebujete nejnovější mašinu. Bohatě postačí procesor 1,5 GHz se 64 Mb grafickou kartou, přestože oficiálně udávané nároky jsou o řád vyšší.

  

takový rudý Matrix, akorát ta vodka chybí

Když bych si porovnal poznatky z demoverze a naslibované věci, nemohu se opětovně neobrátit na předvolební sliby politiků. Celkově vzato není The Stalin Subway špatný, nicméně v současné době je málokterá hra natolik konkurenceschopná, aby z řad svých vrstevníků něčím vybočovala. Vyjít tak dle původního plánu, tedy začátkem roku 2005, možná by i sklidila úspěch.

Na co se těšíme
  • Jednoduchou akci
  • Rudoarmějce v čepičkách 
  • Něco nového
Čeho se bojíme
  • Špatného zpracování
  • Klonu Call of Duty
  • Nevýrazného příběhu

Má potenciál, a to v příběhu. Bohužel jej nevyužila naplno. Děj je jen jakési dobarvení lineární střílečky. Ono je potom ve finále jedno, jestli střílíte Rusy nebo Němce. Chtělo by to hráče víc vtáhnout do příběhu, když už je tak originální. Přece jen není období železné opony ještě natolik ohrané, jako třeba druhá světová válka, aby se o něm hráči nemuseli nic dozvědět. S takovou soudruzi zaniknou brzy po vydání v hlubokém zapomnění. Stejně jako vánoční stromeček v létě.

Jak se těšíme: 60 %

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 |
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 10 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A