První dojmy: TOCA Race Driver 3

vytisknout velikost písma
Nacpěte si ochrannou přilbu na hlavu, zahoďte placku s posledními Need for Speedy a pokuste se o něco, co nedokázal ani Míša Šumachr.
První dojmy: TOCA Race Driver 3

Platforma: PC, Xbox
Typ hry: závodní simulace
Výrobce: Codemasters
Vydavatel: Codemasters
Homepage:
http://www.codemasters.co.uk/
Datum vydání: 6. 2. 2006 (prozatím)

Potřetí o titul

Už je tomu nějakou dobu, co Codemasters vtrhli na trh se svým závodním zelenáčem a s drzostí sobě vlastní začali bořit mýty o tom, že jedinou správou cestou jsou herní koncepty typu Carmageddon či Need for Speed. Uplynulo pár let, během kterých se o hře napsala spousta slov, a páni vývojáři obrušují pořád ten stejný diamant…

  

Soudě podle kupy slibů, tentokrát jej hodlají vybrousit co nejblíže dokonalosti. Slovy tvůrců se pro nás chystá 35 automobilových disciplín velmi rozmanitého charakteru, 50 skutečných tratí v nejrůznějších kratších i delších verzích a v rámci hlavního příběhu ještě možnost vyniknout v jedné ze sedmi úzce profilovaných kariér. Disciplíny budou tradičně smíchané do kompletního závodního guláše, na kterém si posledně s chutí pochutnali především univerzálové. Aby taky ne, na screenshotech se mihly cestovní vozy, několik historických kousků, všemožné formule nebo třeba tahače. Hratelnost by měla opět inklinovat spíše ke skutečnosti než arkádě, což je vzhledem ke snaze autorů vytvořit co nejrealističtější simulátor všemožných závodů pochopitelné.             

Donington Park

Tento pořádně starý okruh (postaven r. 1931) patří ve Velké Británii společně se Silverstone a Brands Hatch ke třem okruhům, které po desetiletí psaly dějiny závodění na ostrovech. Je umístěn v malebné přírodě pod hradem Donington poblíž města Derby. Léta se úspěšně držel v kalendáři různých formulí, dnes jej můžeme ve sportovních šotech vidět především v souvislosti s motocyklovým odvětvím. Celkově rychlá trať je ke konci rozdrobena trojicí ostrých zatáček, kde se zapotíte jak vy, tak skuteční jezdci.

Taková malá ochutnávka

Po herní stránce už tak barevnou zimu nám Codemasters osvěžili hratelnou ukázkou příjemně malé velikosti a nepříjemně chudého obsahu. Ano, opravdu jsem napsal „chudého“. Dnes popisované demo vám totiž nabídne toliko jeden šampionát v kokpitu jednoho vozu (co na tom, že v různých barvách) na jedné trati, kde absolvujete kvalifikaci a tříkolový pidizávod. Druhé demo, které vyšlo o něco později, nabídlo sice tratě tři a X aut, ale dojmy z něj jsou prakticky totéžné. 

  

Sliby? V popisu práce…

Teď trochu cynismu ke slibům developerů – asi nejvíce se mluvilo a mluví o rozsáhlém systému poškození. Jednu z kvalifikací jsem věnoval stylu můra v lucerně – kolébání od svodidel k svodidlům. Svůj efekt to skutečně mělo. Zrcátka upadávaly, skla praskaly, pneumatiky se jen tak tak držely ráfku a autu se po čase do žádných extrémních rychlostí nechtělo. Nicméně podobné věci se děly už minule a na obrázky nahoře rovnou zapomeňte, podobná situace (alespoň v demu) určitě nenastane. Takový loňský Flatout je v tomhle pořád dál.

Každé auto ve hře se má pod vašimi prsty chovat jinak, ale suďte podle dema… Přibyly rovněž rozmanité vylaďovací & tuningové vychytávky, zřejmě pro navození atmosféry pořádné racingovky. Jestli to ale hře ve finále prospěje, za to bych klávesnici do ohně nedal.

Bratři za volantem nejsou hloupí

Umělá inteligence je svými manýry docela podobná živým předlohám, snad až na přehnanou opatrnost v zatáčkách. Zbytečně neblbnou, k ostatním účastníkům provozu se chovají tvrdě, ale čistě. To proto, že stejně tvrdě vystupují i traťoví komisaři, kteří vám hned v prvních metrech přespříliš dravé jízdy vysvětlí, že tentokrát se žádné zkracování, vytlačování z trati a podobné vylomeniny konat nebudou. Jestliže jste tedy Doningstonské esíčko v takovém S.C.A.R. řezali přes anglický trávník, tady nad svým činem raději nejprve popřemýšlejte.

  

Budiž hře přičteno k dobru i to, že vás nenechá odfláknout ani kvalifikaci (ta se v sérii kupodivu teprve zabydluje), protože prokousávat se dvacítkou ambiciózních virtuálních duší je místo od místa složitější. Tuhle jsem se probíjel před závodníka na sedmém místě, za které jsou např. ve Formuli 1 solidní tři bodíky, s domněnkou, že na rovince vychladne – chyba lávky. Tak to má být.

Virtuální krása?

Grafická stránka hry je taková, aby odpovídala standardům doby (byla podobná už ve dvojce). Jako obvykle je jejím velkým pomocníkem rychlost vašeho monopostu, ve které se ztratí nepříjemnosti jako kartónoví diváci, nadšeně rozesetí všude kolem trati. Auta vypadají dobře a stejně dobře na tom je i jejich destrukční systém. Všechny tyto plusy i mínusy jsou schopny hýbat se na každé trochu normální sestavě, nutno však dodat, že velký provoz před vámi slabším strojům nijak neprospívá a menší optimalizace by vzhledem k lehce nadprůměrné grafice prospěla.

Těžké závěry

Všechno to, o čem jsem básnil, má oficiálně vyjít začátkem února pod několika různými názvy - v USA je to TOCA 2006, v Německu DTM race driver... Zajímavé je, že se Codemasters i potřetí rozhodli vyhnout horkým předvánočním termínům. Přitom to málo, co jsem měl možnost vidět, až na pár drobných chyb splňuje mé představy o kompaktní a dokončené hře. Že by měli strach z přílivu velké arkádové vody Need for Speed? A je se vůbec čeho bát? PC kolbiště je přece dost veliké na to, aby se v kurzu udrželi dva tak odlišní kohouti…

Na co se těšíme
  • Pořádný průlet celou automobilovou scénou
  • Kvalifikace, ladění vozu a správný rej v boxech
  • Poctivé závody
  • Všechny ty megalomanské sliby
Čeho se bojíme
  • Kupy nenaplněných slibů
  • Po čase se dostavujícího stereotypu
  • Některých slabších disciplín

Toto pokračování zřejmě nepřinese nic tak extra originálního, ale to snad u závodní hry nikdo nečeká. Navíc série si už od svých prvních krůčků udržuje dostatečně barevný obraz. Vzhledem k bujným představám autorů o třetím díle bude zajímavé sledovat, kolikrát se v případných pokračováních zvedne už tak šílené číslo různých šampionátů, vozů, okruhů – abychom se jednoho krásného dne nedočkali třeba závodů koloběžek rozdělené do tří kubatur – a jestli něco tak přehnaného může být ještě zábavné. Na druhou stranu nevidím žádný zvláštní důvod autorům nevěřit, zvláště když mají do konce zimy dost času zapřemýšlet nad případnou kritikou. Už dvakrát nás dokázali příjemně překvapit.

Jak se těšíme: 80%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A