První dojmy: Urban Chaos: Riot Response - nácvik na CzechTek

Brutální povstání v ulicích je třeba potlačit za každou cenu. A v tomto případě může být onou cenou i váš život, přesto se však musíte postavit násilí pro dobro společnosti. Povedlo se autorům přenést ppodobné slogany i do hry? Čtěte a uvidíte sami.
První dojmy: Urban Chaos: Riot Response - nácvik na CzechTek

Karel KališPlatforma: PS2 (XBox, PC)
Typ hry: FPS
Výrobce: Rocksteady
Vydavatel: Eidos Interactive
Distributor v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.urbanchaosthegame.com/
Datum vydání: červen 2006


Město v plamenech

Zmatek. Chaos. Nepořádek. Takové dojmy zanechá hra Urban Chaos: Riot Response už při samotném zaslechnutí jména. Hra s podobným názvem už tu totiž byla. Před šesti lety. Jednalo se o vcelku povedenou third person akci s černošskou policistkou v hlavní roli. Ovšem pokud od Riot Response očekáváte pokračování, jste na míle daleko od pravdy. Tyto dvě hry nemají snad kromě vydavatele v podobě Eidos Interactive nic společného. Dokonce ani to jméno nemělo být shodné.  Riot Response (vynecháme Urban Chaos pro zamezení budoucích nedorozumění) si prošel dvojí změnou jména. Z původního Roll Call na Zero Tolerance a před nedávnem na finální Urban Chaos: Zero Tolerance.

  

Tomu se říká zapálení pro věc * Cítím se tak v bezpečí * Sličná zdravotnice

Možná byl chaos s pojmenováním hry součástí geniální marketingové kampaně. Protože chaos a zmatek má i hlavní roli ve hře. Ocitnete se ve fiktivním současném městě, ne nepodobném New Yorku, kterým zmítají divoké války gangů. S dezolátní situací si není schopna poradit ani policie, a tak vzniká speciální jednotka pojmenovaná jako T-Zero. A právě jejím členem, se jménem Nick Mason na hrudi, se stanete. A vaším úkolem nemá být nic menšího, než navrátit pořádek do ulic města. Ovšem T-Zero se netěší zrovna velké popularitě obyvatelstva, takže bude i potřeba si svými činy veřejnost naklonit na svoji stranu.

  

A to máte co? Vodní pistolky? * Výbuchy, to je moje * Úsměv, vyletí kulka

Riot Response sice na první pohled přinášejí klasickou FPS, ale borci v Rocksteady přidali do hry několik originálních a svěžích prvků. O čemž jsme měli tu možnost se přesvědčit sami v takřka kompletní verzi hry. Už první mise  v prostorách policejní stanice pod útokem přesvědčí o potenciálu atmosféry. Všude panuje nepořádek a destrukce. Stěny pobořené, policejní auta hoří a pár obyčejných policistů se krčí za zídkou, zatímco okolo pobíhají maniaci s hokejovými maskami na tvářích a se zápalnými lahvemi v rukou. Pravý čas zakročit s jednotkou T-Zero. A ti se chovají přesně podle svého jména – nulová tolerance. Žádné zdržování s pořváváním ruce vzhůru, to si maximálně můžete vyzkoušet po tom, co těm magorům proženete pár olověných pozdravů tělem.

Policajti, ne vyhlazovači

Ale T-Zero nemají být pouhým po zuby ozbrojeným vyhlazovacím komandem. I když arzenál vypadal slušně už v první misi. Nechyběla klasická pistole či brokovnice, ale hlavní hrdina měl k dispozici i syrovější nářadíčko, kterým si posloužil od mrtvých protivníků. Vyzkoušel sem si sekáčky na maso a molotovovy koktejly, ale věřím, že plná verze hry nabídne ještě pestřejší paletu vražedného nářadíčka. Ovšem ne vždy je vhodné všechny odbouchnout. Mezi základní výzbroj jednotek T-Zero patří tázer, kterým členy gangů pouze omráčíte a zatknete. Pacifikovat se hodí hlavně vůdce gangu, protože získáte přístup do bonusových misí, ale i odměněni budete i za určitý počet zajatých protivníků.

  

Haha, jen si střílejte * Asi zapomněl klíče * To sem nebyl já!

Kromě tázeru se dočkáte i lahůdky v podobě klasického průhledného a neprůstřelného policejního šítu. V Riot Response jsem s ním nejen odrážel nepřátelské útoky a rozrážel jejich lebky, ale hodil se k překonávání překážek v podobě syčící páry z trubek atd. Štít ve hře evidentně vydrží všechno a stane se vaším neocenitelným společníkem. Od postu naprosto geniální pomůcky jej dělí fakt, že během krytí štítem nelze střílet. Což je ovšem pochopitelné. Z hraní mi v hlavě zůstal jeden okamžik, kdy se štít stal naprosto kruciální pomůckou. V hlubinách policejní stanice se podařilo vzít jednomu kriminálníkovi policistu jako rukojmí. S dostatečným odstupem, abych protivníka nevyděsil, a se štítem v ruce jsem se před kriminálníka postavil. Hlupák okamžitě po mě začal pálit, ale štít vydrží opravdu všechno. V okamžiku, kdy mu došly náboje, se odkryl, aby znovu nabil a já mu pár přesně mířenými ranami z vlastní pistole vyklepal všechny lupy z kudrlin. Úžasný okamžik a takových bude mít evidentně hra v rukávu celé hromady.

  

Pohled vraha * To by se Teslovi líbilo * Jasone, jsi to ty?

Nick Mason nebude na všechno sám, ale během misí mu pomocnou ruku podají i jeho kolegové, hasiči a zdravotníci. Zatímco členové T-Zero týmu přidají k dobru nějakou tu ránu z pistole, od ostatních nic takového čekat nemůžete. Ale ku zdaru věci (a vašemu přežití) přispějí podle svých možností. Hasič se svojí sekerou udělá z pěkných pevných dveří ošklivou hromadu třísek, zdravotník poskytne nějaký ten uzdravovák. Pomocníky nebudete mít k dispozici po celou dobu mise, ale přidají se na potřebnou pasáž a během té jim můžete zadávat jednoduché příkazy. Třeba stůj na místě, pojď sem atd. Pomocníci rozhodně nejsou nesmrtelní a vaším úkolem bude nad nimi držet ochrannou ruku. Sic hořce zpláčete nad výdělkem.

Slibná akce

Riot Response zrovna neoplývá dech beroucí grafikou, ale zaujme výbornou atmosférou. Z těch pár misí, co jsem měl možnost si projít, se prostředí docela se docela výrazně střídalo. Sice se celá hra má odehrávat v prostředí města, ale podíváte se do různých čtvrtí. Některé mise se odehrávaly ve dne, další v noci, došlo i na střídání počasí. Všude vládne pocit zmaru a destrukce, ať už na ulicích či uvnitř rozličných budov. Pocit, že jste opravdu uvnitř hry umocňuje televizní zpravodajství, kterého se dočkáme před každou misí. Nejedná se o žádné CG animace, ale o živé herce a  přesvědčivé kulisy. Hra se rozhodně nebojí násilí, krev cáká na všechny strany a obzvlášť podařené záběry smrtí si užijete zblízka a zpomaleně.

  

Město je plné takových magorů * A hlavně rozkvetly plameny * Jdeme na to chlapci

Dalším silným bodem hry by mohl být multiplayer. Ten má nabídnout zábavu až pro osm hráčů, kteří se mohou přidat jednomu ze dvou týmů – T-Zero a Burners. Neboli policajti a zloději, vlastně členové gangu. Každá ze stran nabídne úplně odlišnou paletu zbraní. Ochránci zákona najdou ve výzbroji samé pokročilejší střelné zbraně a štít. Burners zase mají mít v zásobě spoustu Molotovových koktejlů, upilovanou brokovnici, motorovou pilu a podobné hračky. K dispozici bude několik herních módů, například záchrana rukojmích, ubránění pozice po určitý čas atd.

Na co se těšíme
  • Atmosféra
  • Nápaditost
  • Slibný multiplayer
  • Spolupráce
Čeho se bojíme
  • Krátké
  • Horší grafika
  • Stereotypní

Urban Chaos: Riot Response zřejmě nepřinese žádnou herní revoluci, ale „pouze“ zábavnou a nápaditou střílečku. Hra má nabídnout 12 misí, což není mnoho, ale musíme brát v potaz jejich rozlehlost. Navíc nebudou chybět speciální bonusové úrovně, takže herní doba se snad mínusem nestane. Další nebezpečí hrozí ze strany stereotypu, ale v tento okamžik by se jednalo o hádání ze vzduchu, zda náplň misí bude dostatečně variabilní. Osobně po vyzkoušení preview verze věřím, že Riot Response se podaří. O čemž se ostatně přesvědčíme už zanedlouho, protože plná verze připlachtí na pulty obchodů již v červnu.

Jak se těšíme: 80%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |