První dojmy: Warhammer 40.000: Soulstorm – bouře přichází

Nedávno vyšla demoverze strategie ze světa Warhammer 40.000 s podtitulem Soulstorm. Pokud ještě nejste rozhodnutí, zda ji stáhnout, vyzkoušeli jsme hraní za vás a nabízíme vám náhled na nové možnosti, které se ve hře objeví.
První dojmy: Warhammer 40.000: Soulstorm – bouře přichází

Platforma: PC
Žánr: RTS
Výrobce: Iron Lore Entertainment (
http://www.ironlore.com/)
Vydavatel: THQ (
http://www.thq.com/)
Homepage:
http://www.dawnofwargame.com/
Předpokládané datum vydání: první polovina 2008

Podle všech informací by mělo být rozšíření Soustorm pro Warhammer 40.000: Dawn of War samostatně hratelné. Vyplývá z toho, že podobně jako v případě Dark Crusade dostanete na podnose hru pro dvě rasy, ale pokud jste vlastníky i ostatních rozšíření, nebo nejlépe i původní hry, pak vám k dispozici bude hned devítka ras ve všech částech hry. Přitom ale stačí mít vhodnou část hry a můžete hrát proti libovolným protivníkům.

O co kráčí?

I když je Warhammer 40.000: Dawn of War (a všechna jeho rozšíření) na trhu nějaký ten pátek, pro jistotu připomenu, že se jedná o akčněji laděnou strategii na motivy stolní hry, z čehož poměrně jednoznačně plyne zaměření na hru více hráčů. Pokud stále tápete, zkusím připomenout podobnou hru z dílen Relicu – Company of Heroes. Stále nic? Představte si tedy herní mapu v daleké budoucnosti, kde jsou porůznu rozmístěny strategické body a jejich držením získáváte kapitál na nákup vlastního vojska. Čím máte více bodů, tím si můžete pořídit více bojovníků a o to lépe vám půjde obsadit další body (opakujte libovolně až do zničení protivníka).

  
Co udělá Power Armour, když jej necháte přes noc venku? * Ozbrojená tramvaj * Začíná sklizeň duší

Hned při spuštění mě zaujala drobná změna před intrem, kdy jsou představování tvůrci hry. Objevila se tam totiž zmínka o Iron Lore, společnosti, která stojí za akčním RPG Titan Quest. Následné intro pak bylo o něco kratší, než jsem byl zvyklý, ale o to krvavější (ano, překonalo i Dark Crusade, zčásti díky tomu, že Necroni nemají krev). S vidinou toho, že mě čekají Temní Eldaři, jsem si říkal, že to asi bude dobrá upoutávka a ukázalo se, že jsem se nemýlil.

Čím víc rohů, tím víc Dark Eldar

Že nevíte, o kom to tady mluvím? Temní Eldaři jsou jedna z jedenácti ras, za které se dá stolní Wahrammer 40.000 hrát, logicky se také vyskytnou v Soulstormu, když už o nich mluvím. Tito, nyní už vzdálení, příbuzní Eldarů jsou krutí nájezdníci, kteří se z ničeho nic objeví, vezmou si, co se jim zlíbí, a zase zmizí do hlubin vesmíru. Za sebou zanechávají jen spoušť a nářek těch, kterým unesli příbuzné. V lepším případě do otroctví, v horším pak pro své zvrácené experimenty.

Ve hře se Temní Eldaři vyznačují svými psionickými schopnostmi, kdy pouhým působením vůle dokáží třeba nechat zkorodovat keramitová brnění svých protivníků, vyvolat psychickou bouři, nebo prohlédnout skrz maskování nepřítele. Přičtěte k tomu jejich obratnost a rychlost, stejně jako dovednost zacházet s libovolnými zbraněmi a skálopevné odhodlání zabíjet, dostanete skoro dokonalé bojovníky. Jedinou záchranou pro ostatní je jejich nízký počet a křehkost, se kterou se musejí potýkat.

  
Bez spodního panelu je i něco vidět * Bestie se vydaly rozhodit protivníka * Který pak nezvládl útok Soulstormu

Přiznám se, že při hraní jsem si občas připadal jako ve stařičkém Starcraftu – chyběla už jen hláška „Build more pylons!“ a namísto Temných Eldarů jsem si mohl představovat vznešené Protossy. Po jejich vzoru dokáží stavitelé jen zahájit konstrukci budovy a dále se o ni nestarat, jednotek také mnoho nevytvoříte a musíte se soustředit na jejich speciální dovednosti. Když k tomu dodám, že Temní Eldaři si s sebou přinesli novou surovinu – duševní energii, za kterou kouzlí. Ta však není vázána na konkrétní jednotku, stejně jako schopnost kouzlit.

I Ty můžeš být kacíř!

Druhou armádou, kterou Soulstorm nabízí, budou Sisters of Battle, originálně tedy Witch Hunters. Již z názvu je jasné, že se jedná o novodobou inkvizici snažící se najít kacíře a mutanty, aby je mohli očistit od hereze (samozřejmě plamenem). Na stranu lidstva tak přijde slušná posila, která doplní svojí horlivostí davově orientovanou Imperiální Gardu a elitářské Mariňáky. V demoverzi se bohužel sestřičky nevyskytují, s výjimkou intra, takže nedočkavci budou muset ještě chvíli vydržet, stejně jako hordy kacířů čekající na vykoupení.

  
Poprava posledních přeživších * Zoufalá snaha o obranu * Jen co dneska zemřeme, tedy pokud dneska chcípnem...

Zpět ale k samotnému hraní. I když jsem si říkal, že hraní za Dark Eldary může být docela sranda, pokud nejste cvičená chobotnice, raději se do toho nepouštějte a počkejte si na Sisters of Battle. Podobně jako u Eldarů se totiž objevuje až příliš mnoho speciálních schopností, na které se hodí myslet, aby vaše jednotky mohly být úspěšné. Samozřejmě, můžete se na nepřítele hrnout hrubou silou, ale zejména v boji proti živému protivníkovi nejspíš narazíte. Na druhou stranu, jakmile si Eldary zažijete, objevíte vždy o několik způsobů výhry více než protivník.

  Chcete si hraní vyzkoušet na vlastní kůži? Máme zde demoverzi:

Warhammer 40.000: Dawn of War: Soulstorm - demo (1,2 GB)

Problém taky může být spodní lišta s příkazy, pokud ji tedy už neznáte nazpaměť podle klávesových zkratek. Díky možnosti sesílat psionické údery a podobná kouzla zavazí ještě více ve výhledu, takže z bitvy nevidíte skoro nic. Sice si na to můžete zvyknout, ale nejspíš to šlo vyřešit i lépe. Musím ale uznat, že hlavně v pozdějších částech hry jsou efekty působivější, támhle letí energetický výboj, semhle zase táhne bouře duše protivníků, prostě omalovánky hadra.

Noviny z hvězdné mlhoviny

Už jen obě rasy jsou dostatečné vylepšení původní hry, ale autoři si připravili ještě další vylepšení. Již existující strany získají nové jednotky, přinejmenším to bude nějaká poletucha. Do hry tak přichází nový faktor, obrana před nálety je taky potřeba, takže mnohé strategie doznají nějaké změny. Ve hře pro jednoho hráče pak přijde na řadu rozsáhlejší kampaň, která vás pustí i do bojů mezi jednotlivými planetami. Multiplayer má nachystány medaile, jež získáte za různé splněné úkoly, jako je několik vítězství v řadě a podobně.

Na co se těšíme
 • Letadla a jiné poletuchy
 • Sisters of Battle
 • Dark Eldar
 • Meziplanetární kampaň
Čeho se bojíme
 • Nepřehlednost
 • Příliš mnoho dovedností
 • Přepracování starých map

S Drak Crusade autoři ukázali, že rozšíření tvořit umí, rozhodně lépe, než jen nastavováním kaše ve Winter Assault. Snad se jim podaří udržet vzestupnou tendenci i se Soulstormem a za rok se můžete těšit na Tyranidy a Daemonhunters. Snad bude Soulstorm na rok stačit.

Jak se těšíme: 80 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Iron Lore Entertainment | Webové stránky hry
 • Sisters of Battle
 • Dark Eldars
 • Nové mapy
 • Nejsou tyranidi
 • Nedotažené, nic moc nového

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A