První dojmy: Warhammer 40.000: Soulstorm – bouře přichází

Nedávno vyšla demoverze strategie ze světa Warhammer 40.000 s podtitulem Soulstorm. Pokud ještě nejste rozhodnutí, zda ji stáhnout, vyzkoušeli jsme hraní za vás a nabízíme vám náhled na nové možnosti, které se ve hře objeví.
První dojmy: Warhammer 40.000: Soulstorm – bouře přichází

Platforma: PC
Žánr: RTS
Výrobce: Iron Lore Entertainment (
http://www.ironlore.com/)
Vydavatel: THQ (
http://www.thq.com/)
Homepage:
http://www.dawnofwargame.com/
Předpokládané datum vydání: první polovina 2008

Podle všech informací by mělo být rozšíření Soustorm pro Warhammer 40.000: Dawn of War samostatně hratelné. Vyplývá z toho, že podobně jako v případě Dark Crusade dostanete na podnose hru pro dvě rasy, ale pokud jste vlastníky i ostatních rozšíření, nebo nejlépe i původní hry, pak vám k dispozici bude hned devítka ras ve všech částech hry. Přitom ale stačí mít vhodnou část hry a můžete hrát proti libovolným protivníkům.

O co kráčí?

I když je Warhammer 40.000: Dawn of War (a všechna jeho rozšíření) na trhu nějaký ten pátek, pro jistotu připomenu, že se jedná o akčněji laděnou strategii na motivy stolní hry, z čehož poměrně jednoznačně plyne zaměření na hru více hráčů. Pokud stále tápete, zkusím připomenout podobnou hru z dílen Relicu – Company of Heroes. Stále nic? Představte si tedy herní mapu v daleké budoucnosti, kde jsou porůznu rozmístěny strategické body a jejich držením získáváte kapitál na nákup vlastního vojska. Čím máte více bodů, tím si můžete pořídit více bojovníků a o to lépe vám půjde obsadit další body (opakujte libovolně až do zničení protivníka).

  
Co udělá Power Armour, když jej necháte přes noc venku? * Ozbrojená tramvaj * Začíná sklizeň duší

Hned při spuštění mě zaujala drobná změna před intrem, kdy jsou představování tvůrci hry. Objevila se tam totiž zmínka o Iron Lore, společnosti, která stojí za akčním RPG Titan Quest. Následné intro pak bylo o něco kratší, než jsem byl zvyklý, ale o to krvavější (ano, překonalo i Dark Crusade, zčásti díky tomu, že Necroni nemají krev). S vidinou toho, že mě čekají Temní Eldaři, jsem si říkal, že to asi bude dobrá upoutávka a ukázalo se, že jsem se nemýlil.

Čím víc rohů, tím víc Dark Eldar

Že nevíte, o kom to tady mluvím? Temní Eldaři jsou jedna z jedenácti ras, za které se dá stolní Wahrammer 40.000 hrát, logicky se také vyskytnou v Soulstormu, když už o nich mluvím. Tito, nyní už vzdálení, příbuzní Eldarů jsou krutí nájezdníci, kteří se z ničeho nic objeví, vezmou si, co se jim zlíbí, a zase zmizí do hlubin vesmíru. Za sebou zanechávají jen spoušť a nářek těch, kterým unesli příbuzné. V lepším případě do otroctví, v horším pak pro své zvrácené experimenty.

Ve hře se Temní Eldaři vyznačují svými psionickými schopnostmi, kdy pouhým působením vůle dokáží třeba nechat zkorodovat keramitová brnění svých protivníků, vyvolat psychickou bouři, nebo prohlédnout skrz maskování nepřítele. Přičtěte k tomu jejich obratnost a rychlost, stejně jako dovednost zacházet s libovolnými zbraněmi a skálopevné odhodlání zabíjet, dostanete skoro dokonalé bojovníky. Jedinou záchranou pro ostatní je jejich nízký počet a křehkost, se kterou se musejí potýkat.

  
Bez spodního panelu je i něco vidět * Bestie se vydaly rozhodit protivníka * Který pak nezvládl útok Soulstormu

Přiznám se, že při hraní jsem si občas připadal jako ve stařičkém Starcraftu – chyběla už jen hláška „Build more pylons!“ a namísto Temných Eldarů jsem si mohl představovat vznešené Protossy. Po jejich vzoru dokáží stavitelé jen zahájit konstrukci budovy a dále se o ni nestarat, jednotek také mnoho nevytvoříte a musíte se soustředit na jejich speciální dovednosti. Když k tomu dodám, že Temní Eldaři si s sebou přinesli novou surovinu – duševní energii, za kterou kouzlí. Ta však není vázána na konkrétní jednotku, stejně jako schopnost kouzlit.

I Ty můžeš být kacíř!

Druhou armádou, kterou Soulstorm nabízí, budou Sisters of Battle, originálně tedy Witch Hunters. Již z názvu je jasné, že se jedná o novodobou inkvizici snažící se najít kacíře a mutanty, aby je mohli očistit od hereze (samozřejmě plamenem). Na stranu lidstva tak přijde slušná posila, která doplní svojí horlivostí davově orientovanou Imperiální Gardu a elitářské Mariňáky. V demoverzi se bohužel sestřičky nevyskytují, s výjimkou intra, takže nedočkavci budou muset ještě chvíli vydržet, stejně jako hordy kacířů čekající na vykoupení.

  
Poprava posledních přeživších * Zoufalá snaha o obranu * Jen co dneska zemřeme, tedy pokud dneska chcípnem...

Zpět ale k samotnému hraní. I když jsem si říkal, že hraní za Dark Eldary může být docela sranda, pokud nejste cvičená chobotnice, raději se do toho nepouštějte a počkejte si na Sisters of Battle. Podobně jako u Eldarů se totiž objevuje až příliš mnoho speciálních schopností, na které se hodí myslet, aby vaše jednotky mohly být úspěšné. Samozřejmě, můžete se na nepřítele hrnout hrubou silou, ale zejména v boji proti živému protivníkovi nejspíš narazíte. Na druhou stranu, jakmile si Eldary zažijete, objevíte vždy o několik způsobů výhry více než protivník.

  Chcete si hraní vyzkoušet na vlastní kůži? Máme zde demoverzi:

Warhammer 40.000: Dawn of War: Soulstorm - demo (1,2 GB)

Problém taky může být spodní lišta s příkazy, pokud ji tedy už neznáte nazpaměť podle klávesových zkratek. Díky možnosti sesílat psionické údery a podobná kouzla zavazí ještě více ve výhledu, takže z bitvy nevidíte skoro nic. Sice si na to můžete zvyknout, ale nejspíš to šlo vyřešit i lépe. Musím ale uznat, že hlavně v pozdějších částech hry jsou efekty působivější, támhle letí energetický výboj, semhle zase táhne bouře duše protivníků, prostě omalovánky hadra.

Noviny z hvězdné mlhoviny

Už jen obě rasy jsou dostatečné vylepšení původní hry, ale autoři si připravili ještě další vylepšení. Již existující strany získají nové jednotky, přinejmenším to bude nějaká poletucha. Do hry tak přichází nový faktor, obrana před nálety je taky potřeba, takže mnohé strategie doznají nějaké změny. Ve hře pro jednoho hráče pak přijde na řadu rozsáhlejší kampaň, která vás pustí i do bojů mezi jednotlivými planetami. Multiplayer má nachystány medaile, jež získáte za různé splněné úkoly, jako je několik vítězství v řadě a podobně.

Na co se těšíme
 • Letadla a jiné poletuchy
 • Sisters of Battle
 • Dark Eldar
 • Meziplanetární kampaň
Čeho se bojíme
 • Nepřehlednost
 • Příliš mnoho dovedností
 • Přepracování starých map

S Drak Crusade autoři ukázali, že rozšíření tvořit umí, rozhodně lépe, než jen nastavováním kaše ve Winter Assault. Snad se jim podaří udržet vzestupnou tendenci i se Soulstormem a za rok se můžete těšit na Tyranidy a Daemonhunters. Snad bude Soulstorm na rok stačit.

Jak se těšíme: 80 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Iron Lore Entertainment | Webové stránky hry
 • Sisters of Battle
 • Dark Eldars
 • Nové mapy
 • Nejsou tyranidi
 • Nedotažené, nic moc nového

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A