První dojmy: Xpand Rally Extreme - Bezstarostná jízda

Úspěch před několika lety vydaného simulátoru Xpand Rally nebyl nijak závratný, i přesto se brzy dočkáme pokračování. Pár dní zpátky vyšlo demo, které toho možná prozradilo víc, než mělo. Nahlédněte s námi pod kapotu závodních speciálů.
První dojmy: Xpand Rally Extreme - Bezstarostná jízda

Platforma: PC
Žánr: rally
Výrobce: Techland (
www.techland.pl
Distributor: Playman (
www.playman.cz)
Homepage:
http://www.xpandrally.com
Žánr: Závodní
Datum vydání: únor 2007
Cena: 599 Kč

Pamatujete ještě na Xpand Rally? Několik let starý a víceméně jen lehce nadprůměrný rally simulátor, který nad konkurencí nevyčníval. Nicméně se, díky nízké ceně a relativní kvalitě, stal u hráčů rychle oblíbený. Dokonce tak oblíbený, že se za pár dní dočkáme pokračování s přídomkem Extreme v názvu. Došlo k extrémnímu posunu kvality? Nebo se snad hratelnost extrémně propadla? Díky nedávno vydané demoverzi už víme jak to je…

Xpand Rally Extreme na první pohled

Žánr "pravých" rally simulátorů je už několik let out. Ty tam jsou doby, kdy hlavním cílem byla největší míra realističnosti. Ve skutečnosti stačí jedna nepřesně vybraná zatáčka či jeden náraz do kamene ve vysoké rychlosti a je konec. Nezajedete do boxu a nevyměníte porouchaný spoiler, zkrátka musíte odstoupit a závod pro vás končí. S tím je potřeba počítat a nic neodzkouší vozy tak, jako seriál mistrovství světa. Jen ve hrách je tomu trochu jinak.

  

Hráči na doby realistických rally simulátorů vzpomínají s nostalgií a znám spousty lidí, kteří mají na svém počítači několik let nainstalované osvědčené kousky (Rally Championship Extreme, první díly Colin McRae Rally, …), zatímco ty nové mizí z jejich harddisků s rychlostí světla.

Vše od prvního pohledu nasvědčuje tomu, že do mainstreamové kategorie jednoduchých hříček brzy přibude i Xpand Rally Extreme - ačkoliv se veškeré informace a tiskové zprávy snaží tvrdit opak. Osobní kontakt se hrou ve vteřině smete veškerou dosud budovanou "mediální" reputaci.

Realistické rally? Zatím ne…

Xpand Rally

Xpand Rally vyšlo před dvěma lety a na hráče zapůsobilo přednostmi, které umělo chytře zkombinovat - hezká grafika, nízké hardwarové nároky, pěkné tratě, kompletní lokalizace a především nízká cena působila na hráče smrtelně. Negativy se označovalo chování aut, model poškození či naprosto zpackaný režim kariéry, který desítky hráčů odradil už po několika minutách.

Oficiální stránka hry prezentuje titul jako atmosférický zážitek, ve kterém si poprvé naplno užijeme pocitu, jaký zažívají jezdci ve skutečném rally. Pravda to bohužel není a Xpand Rally Extreme připomíná po prvních odehraných minutách demoverze klasickou tuctovou arkádu. Ostatně, zaměření na široký okruh hráčů dokazuje i fakt, že na samotném začátku hry si musíte vybrat mezi arkádou a simulací (podobně jako to je například u série Mercedes-Benz World Racing). Jak se tento rozdíl projevuje? Inu, dosti nešťastně… Pokud vyberete arkádu, zadanou erzetu projedete beze šrámů i s prstem v nose. Pokud však sáhnete po simulaci, rozdíl je pouze v tom, že vůz začne nepříjemně plavat po silnici, má těžký "zadek" a místy je neovladatelný. Takhle si realistické pojetí rally skutečně nepředstavuji.

Nevím, zda to bylo díky vozidlům (v demu máte k dispozici dvě), ale hratelnost ve mně mnoho pozitiv nezanechala a již nyní mohu prozradit, že k realitě má Xpand Rally Xtreme daleko asi jako Saddám Hussein do Nebe. Nicméně kdo ví, autoři ještě nějaký čas mají a možná jsem měl prostě jen smůlu na auta :-). Na druhou stranu nesmím zapomenout na možnost důkladného nastavení vozidla k obrazu svému - přizpůsobit lze takřka vše a jsem si jist, že mnozí z vás ve virtuální garáži stráví dlouhé hodiny.

  

Tak jako tak, zvěsti o inklinaci k arkádě potvrzují i nové chystané módy - za všechny kupříkladu freestyle či závody 4x4 off-roadů. Kdekoho to možná potěší, nicméně člověk, který si titul koupí s očekáváním skvělé realistické zábavy, bude nejspíše zklamán.

Poslední věta se bohužel týká i modelu poškození. Jeden ze závodů jsem věnoval stylu "můra v lucerně" - kolébání ze strany na stranu. Svůj efekt to skutečně mělo. Zrcátka upadávala, skla praskala, auto se navenek deformovalo. Nicméně žádného zpomalení, ani vlivu na jízdní vlastnosti, jsem se nedočkal. Požaduji tolik?

Grafika? Příliš vyumělkovaná

Grafickým zpracováním jsem byl na první pohled zklamán. Jednotlivé destinace jsou na můj vkus až příliš vyumělkované a plastické, zkrátka moc přesládle barevné. Na začátku mi také vadila přílišná mrtvost okolí (rally jsou plná diváků nalepených doslova na silnici - kdy už se tohoto úkazu konečně dočkám i v nějaké hře?), na kterou však dal vzápětí zapomenout jakýsi jelen, který mi přeběhl přes cestu těsně před autem. Ačkoliv i podruhé a potřetí se to stalo na stejném místě, přiznám se, že jsem byl doslova nadšen.

  

Podobně mě potěšila i taková drobnost, jakou jsou například záznamy jízdy. K dispozici je několik pohledů kamery a hlavně spousta efektů (retro obraz, rozmazání a další všemožné variace, které ani neumím trefně pojmenovat), jež jen tak neomrzí. Zvuková stránka byla také na úrovni a na rozdíl od mnoha podobných simulátorů jsem neměl pocit že řídím vysavač kategorie Super 1600, ale skutečně opravdový závodní speciál WRC. Tleskám!

Koupit ano či ne?

Našince zcela jistě potěší dva chytré tahy, se kterými na místní trh vstupuje vydavatelská společnost Playman. První věcí jsou české titulky, které jednoznačně potěší. Mnohem příjemnější je ale cena, která se zastaví na 599 Kč, což není vůbec špatné. Obzvláště přihlédneme-li k faktu, že za půl roku může byt cena klidně poloviční.

  

Osobně bych se ale nad koupí dlouze rozhodoval. Příznivci jednoduchého ježdění v rally stylu bude patrně nadšeni, nicméně člověk prahnoucí po realistické jízdě si moc zábavy neužije. Rozhodování tak zůstává na vás - ne však dřív než v únoru, kdy se také hry dočkáme.

Jak se těšíme: 70%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát nebo přát k Vánocům

Nejlepší hry pro PC, které si teď může…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

10.  11.  2018 | | 4 N/A
Hráči vyrazili na Divoký západ, nafotili nádherné snímky z herního hitu

Hráči vyrazili na Divoký západ, nafoti…

Red Dead Redemption 2 je stejně jako každá hra Rockstaru jako stvořená pro típání krásných pohlednic.

2.  11.  2018 |
Sid Meier

Sid Meier's Civilization: Nový úsvit -…

Jednou z očekávaných deskoherních novinek letošního podzimu byla bezpochyby nová Civilizace s přídomkem Nový úsvit. Jak se nástupce dnes už legendární Sid Meier´s Civilization povedl?Prozradíme vám, že v konkurenci strategických her se rozhodně neztratí, ale více už v naší recenzi.

4.  11.  2018 | | 1 N/A
Legendární WarCraft 3 se vrací. Byla oznámena předělávka Reforged

Legendární WarCraft 3 se vrací. Byla o…

Čtvrtý díl se bohužel nechystá, fanoušci Warcraftu ale dostali pěkný dárek od Blizzardu.

3.  11.  2018 | | 24 N/A
Hráči fotí v Battlefieldu 5: obrázky lákají do bitevní vřavy (galerie)

Hráči fotí v Battlefieldu 5: obrázky l…

Co si budeme povídat, Frostbite engine je prostě to nejlepší, co střílečky z pohledu první osoby v dnešní době mohou mít.

15.  11.  2018 | | 9 N/A