První dojmy z hraní českého skvostu Hidden & Dangerous 2

Hidden & Dangerous 2 je hrou, která navždy změní vaše chápání války – coby prostého pojmu i skutečné historické události. Pečlivě hýčkané tajemství brněnských Illusion Softworks si konečně probilo cestu na naše PC a my vám právě dnes nabízíme jedinečnou možnost prožít krásu boje, života i smrti ve zřejmě nejrealističtější válečné hře všech dob!
První dojmy z hraní českého skvostu Hidden & Dangerous 2
Seznam kapitol
 1. První dojmy aneb staňte se součástí válečné vřavy!
 2. Obrazová galerie Hidden & Dangerous 2

Psal se rok 1999 a taktická akce Hidden & Dangerous se stala živoucím průkopníkem, jenž svou kvalitou navždy zbortil neviditelnou zeď předsudků, oddělujících herní tvorbu východních a západních zemí Evropy. Proklouznout do světa „velkých“ firem se brněnským Illusion Softworks podařilo také s dalšími tituly, jejichž jména snad netřeba zmiňovat – podle známého českého rčení se však pachatel vždy vrací na místo činu a tak se i náš národní skvost znovu objevuje na monitorech našich počítačů. Snad díky tajnůstkářství tvůrců v těchto dnech dokončeného pokračování jsme o druhém dílu Hidden & Dangerous slýchávali tak málo – a věřte mi, teprve nyní mi při pohledu na okouzlující obal anglické verze (mimochodem graficky povedený, pyšnící se rozkládací formou a podobný například krabici hry Splinter Cell) i finální kvalitu hry dochází, jak osudná to byla chyba. Dost však bylo minulosti a nostalgických vzpomínek – současnost má jméno Hidden & Dangerous 2. A právě dnes se tak můžete v našich prvních dojmech seznámit s hrou, která oplývá ambicemi způsobit malý (herní i vojenský) převrat.

"Válka je hra, která se hraje s úsměvem. Nemůžete-li se usmívat, šklebte se. Nemůžete-li se šklebit, kliďte se jí z cesty, co vám nohy stačí." - Winston Leonard Spencer Churchill

Válka je jen hrou

Jeden ze známých citátů hovoří o válce coby "přirozené regulaci obyvatelstva", která je nezbytná pro zdravý vývoj lidské společnosti. Toto smutné a bohužel pravdivé heslo se prolíná do současných životů mnohých obyvatel Země, naplno a se vší hrůzou se však projevilo za první a druhé světové války. Zuřící boje spojenců a fašistů ani s desetiletími odstupu nekončí a nás tak ruka osudu (a vývojáři IS) znovu přivádí do čtyřicátých let minulého století. Proč? Abychom zde v kůži pečlivě vycvičeného týmu elitních jednotek plnili veškeré příkazy a úkoly spojeneckého vedení. Znovu se tak stáváme součástí světa, kde je každá chyba zárukou smrti a který si díky akci Hidden & Dangerous 2 doslova a do písmene zamilujete.

   
Seskok padákem patří k oblíbeným zpestřením všedních dnů průměrného vojáka * Noční obsazení základny a nepříjemné sychravé počasí * Informační briefing, který předchází každé z misí

Láska a válka? Hidden & Dangerous 2 působí jako nejsilnější droga, závislost i hluboký cit - pohltí vás, uspokojí prvním výbuchem extáze a donutí žadonit o každé další sousto. Zřejmě nejočekávanější česká hra letošního roku je v mnoha ohledech podobná svému předchůdci - stejná porce misí, stejně nápadité prostředí a další prvky, které oba tituly spojují v jeden nerozlučný celek. Léta praxe a zkušeností však zanechaly na druhém dílu svůj rukopis - Hidden & Dangerous 2 je spolu s novým dobrodružstvím Maxe Payna živoucím příkladem moderního pokračování, pečlivě odvedené práce, skvělé prezentace, zpracování... a samozřejmě hratelnosti, která je příslibem a zárukou celosvětového úspěchu Hidden & Dangerous 2.

"Válka je organizovaná hra na opravdovou smrt." - Karol Irzykowski

Ledově chladný výlet

Ideální válečná hra musí oplývat hojností a rozmanitostí misí, navíc s bonusem v podobě výletu do nejrůznějších končin světa - živoucím ztvárněním tohoto přání je právě Hidden & Dangerous 2. Měl jsem tu čest stát se součástí bojů ve více než desítce misí, které mě okouzlily svou nápaditostí i různorodostí úkolů. Zatímco v prvopočátcích vaší válečné kariéry se stanete součástí spojeneckého výsadku, jehož úkolem je najít ztraceného pilota a vchod do tajných laboratoří nacistů, hned v druhé misi se v kůži jediného odvážlivce pokusíte infiltrovat objevenou základnu, získat informace o probíhajícím výzkumu a se vší parádou a nastraženými bombami odměnit věrné diváky malým ohňostrojem. Noční dobrodružství však má svůj konec a vás tak velení posílá do další akce - nalezení a zlikvidování na ledovci bedlivě střežené základny. A to vše je pouhý začátek.

   
Infiltrace podzemní základny patří mezi jednu z nejlepších misí hry * Na odpor se vám staví také vědci, jinak pečlivě připravující nové plány a vynálezy * Úkol splněn, odplouváme pryč

Výměnou ledově chladného severského počasí za útrapná africká vedra však váš boj s německými okupanty ani zdaleka nekončí - v písečné poušti se stane vaším jediným cílem kolonel Hans Shumann, k jehož dopadení vede trnitá cesta hned několika misí. Budete tak obsazovat letiště, bránit získané pozice a nevyhnete se ani efektní letecké přestřelce na vašem útěku zpět do Velké Británie. Bez mučení (a rád) se přiznám, že jsem doslova žasnul nad rozmanitostí úkolů, které Hidden & Dangerous 2 skýtá - každá další mise je příjemným překvapením a nikdy si nemůžete být jisti, jaký průběh i cíl skýtá. Skromně bych si dovolil odhadnout, že budete krom jiného potěšeni také délkou hry - ke zdárnému dokončení mise musíte v průměru obětovat okolo 30 - 40 minut vašeho drahocenného času (jsou zde však jisté výjimky), což dává v přepočtu celkovou herní dobu v rozmezí 10 - 15 hodin. Jedná se však pouze o můj skromný odhad, který může (ale nemusí) být pravdivý.

"Válku je třeba začínat tak, aby bylo zřejmé, že se neusiluje o nic jiného než o mír." - Lucius Annaeus Seneca mladší

První akce se blíží

Vydat se vstříc dobrodružstvím po boku Hidden & Dangerous 2 však nelze bezmyšlenkovitě a náhle, byť fáze přípravy se s rostoucí chutí a touze po další porci zábavy stává nenáviděným přežitkem. I tak však každé misi předchází originální a povedený briefing, v jehož průběhu vás informátor seznámí se zadáním mise, úkoly i potencionálním nebezpečím. S jeho skončením přichází čas na čtyřčlennou sbírku elitních jednotek SAS - vycvičených, oddaných a plně loajálních vojáků, kteří byli sjednoceni pod vaším velením. Vybírat můžete z několika desítek mužů a právě v otázce postav se Hidden & Dangerous 2 posouvá do neprobádaných vod RPG titulů, jejichž příchuť je patrná na každém kroku - schopnosti vojáků jsou rozlišeny množstvím faktorů (zdraví, síla, přesnost střelby, schopnost léčení i páčení zámku atd.), které se v průběhu hry vyvíjejí a vám se tak s každou misí dostávají do rukou schopnější a "použitelnější" bojovníci. Tedy v případě, že žádný nezahyne v boji - a ani sebelepší naplánování postupu misí (či eventuelně zbožné modlitby) vás tohoto okamžiku neuchrání.

   
3D strategická mapa v celé své kráse * Nepřátelská letecká základna je bedlivě hlídána * Ani průstřel nohy nezabrání vašim vojákům v postupu misí!

Přeskočme však nudné rozpitvávání jednotlivých atributů herních postav a raději přejděme dál, k další fázi přípravy na finální vyvrcholení – a tím je bezpochyby boj. Vycvičení a věrní vojáci jsou stejně jako v reálném světě pouze polovinou úspěchu - správná logistika a vybavení jim dává do rukou mocnou zbraň, kterou dokáží předčít své fašistické kolegy. Nabídka zbraní čítá desítky vskutku velkolepých kousků, zbraně světoznámé i méně proslulé, kterým navíc zdárně sekundují doplňující předměty - nezbytný kompas, lékárničky či dynamit. Náhlý nedostatek nábojů či lékárniček lze v průběhu hry řešit prohledáním těla nepřítele a výběrem všech použitelných předmětů - v interiérech pak není nouze o "krabičky první pomoci", kterými lze alespoň částečně ošetřit rány vašich vojáků.

"Válka neurčuje, na čí straně je pravda - jenom kdo zbude." - Bertrand Arthur William Russell

Záleží jen na vás samotných

Hidden & Dangerous 2 je dle základní definice taktickou akcí, nepostrádající prvky špionáže, plížení i divokých přestřelek. Na chlup stejné jsou také mé osobní dojmy - hra vám dává jasně na výběr, jakou cestu k jejímu dokončení zvolíte. Můžete se tak stylem japonských kamikadze pustit do střílení nepřátel či zvolit rafinovanější plížení a tichou likvidaci nepřátelských vojáků. Oba způsoby jsou možné, oba vedou k úspěchu a oba mají svá pro i proti. Pozapomenout rozhodně nesmíme ani na využití dopravních prostředků - džípů, velkých náklaďáků i obrněných transportérů, které mohou významně změnit poměr sil ve váš prospěch. Ovládat lze takřka jakékoliv vozidlo, na které narazíte, a v mnoha z nich se dokonce odehrávají celé mise (např. průjezd kaňonem v džípu).

   
Vítězná projížďka dobytým letištěm * Nákladní vůz vs. letadlo – kdo s koho? * Zalétáte si také sami – a především pak budete na palubě obřího letadla bránit svůj život

Zmínil jsem se o rozmanitosti misí, výběru postav i pojízdných prostředcích, které k Hidden & Dangerous 2 neodmyslitelně patří - jaká je však hra v průběhu každé mise, v kůži jednoho z vašich vojáků? Zapomeňte na čistokrevné akční řežby - vběhnutí mezi více nepřátel je jistou smrtí, každý další krok je tak nezbytné pečlivě naplánovat (např. pomocí notně vylepšené strategické mapy - její kompletní a vyčerpávající popis vám však nabídne až naše recenze). Hidden & Dangerous 2 se navíc místy podobá hře kočky a myší - hledání výhodného střeleckého postavení, schovávání se před nepřáteli i jejich vylákání z výhodných pozic, to vše je denním chlebem. Jak navíc jistě víte, armáda je postavena na subordinaci, na zažitém pravidlu "jeden velí a druhý plní". Nic podobného v Hidden & Dangerous 2 nefunguje - ať jste již v kůži jakékoliv z postav, vaši spolubojovníci vás na slovo poslouchají a plní zadané příkazy. Těch je k dispozici nespočet (provádění všemožných akcí, od pohybu, přes útok, až po seřazení do formací), můžete jimi navíc počastovat celou skupinu i vybraného vojáka. Úroveň AI je obecně velmi dobrá a na své kolegy ve zbrani se tak můžete v boji stoprocentně spolehnout, problematické se zdají být pouze úzké chodby a interiéry obecně.

„Mír přináší bohatství, bohatství přináší zpupnost, zpupnost přináší válku, válka přináší chudobu, chudoba přináší pokoru, pokora přináší mír.“ – arabské přísloví

Ledová pára a oblaka prachu

Z předcházejících odstavců jste se mohli sami přesvědčit, čím vším je Hidden & Dangerous 2 - nemilosrdnou hrou na zabíjení, v níž vás drobná nepozornost stojí život, i studnicí pestrých úkolů a zábavy, kterou si budete moci díky multiplayeru vychutnávat dlouhé týdny. Nevyhneme se však ani letmému zhodnocení vizuální stránky hry, kterou můžete posoudit z okolních obrázků – jak je právě z nich patrné, nejnovější výtvor Illusion Softworks není graficky převratnou hrou, nepyšní a nechlubí se revolučním grafickým enginem a ani její tvůrci se nám nesnažili vmasírovat do hlavy jedinečnost vizuálního zpracování. Definitivně hodnotit grafiku mi v tak brzké fázi nepřísluší - viděl jsem nekompletní porci skvostů, které různorodé a do detailů propracované lokace nabízejí. I tak jsem doslova žasnul nad detaily a drobnostmi, které vás okamžitě očarují - pára od pusy v ledově chladném počasí se stává osudovou chybou, která prozradí úkryt nepřátelského vojáka, v drsné poušti se zvedající oblaka prachu vám dávají cennou výhodu při postupu k vytouženému cíli. Ve sněhu i písku jsou krom jiného patrné stopy postav, realismem překypuje také krev v jakékoliv své podobě (ať již skvrna na košili či kaluž na zemi). A pak je tu zmiňované prostředí - ledem a sněhem zpestřené noční procházky po pláních, výlet na ledovec, dožhava rozpálená poušť i africké slunce, před kterým není útěku. 

   
Zničení mostu je jedním z úkolů mise, která vás zavede do útrob pralesa * A most byl právě zničen * Z hustého pralesa do zasněžených Alp

Hidden & Dangerous 2 však s sebou přináší také jeden z neduhů svého předchůdce a mladšího bratra v jedné osobě - bugy či správně česky chyby, kterým se pokračování i přes snahu tvůrců nevyhnulo. Prolínání obrazu u stěn či v některých momentech problematicky se chovající taktický mód, to vše je k dostání spolu s plnou verzí hry. Pozitivní tak zůstává pouze konstatování, že od dob prapůvodního prvního dílu chyb znatelně ubylo, přesto je jejich pachuť stále patrná. Mám-li být zcela upřímný, pak jsou podobné nedostatky jedinými zápory, které jsem prozatím objevil a které mají přímý vliv na hratelnost - a to je jistě pozitivní zpráva.

"Chceš-li mír, připravuj válku" - latinské přísloví

Česká hra roku?

Přišel, viděl, zvítězil však? Jaké jsou šance titulu Hidden & Dangerous v boji s tvrdou konkurencí? Přinejmenším slušné! Nepochybujte o tom, že se bude o posledním výtvoru brněnských Illusion Softworks hovořit jako o jedné z nejrealističtějších válečných her posledních let i historie herního průmyslu. Přestože je hranice mezi hratelností a důrazem na realismus velmi strmá a úzká, tvůrcům se podařilo nevídané - zvolit správný kompromis! Hidden & Dangerous 2 není jednoduchou hrou, umí potrápit mozkové závity, každá drobná chybička se rovná smrti a nezdaru - pokud vás však již v prvopočátku nadchne, nepustí a nechá vás prožít jeden z nejautentičtějších herních zážitků. A čím že máte vyplnit zbývající dny čekání na naši recenzi? Hraním prvního dílu, který si můžete zdarma stáhnout z internetu - a věřte mi, nabyté zkušenosti v novém pokračování mnohokrát zúročíte.

Odhad konečného hodnocení: 9/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Illusion Softworks | Webové stránky hry
 • Vynikající atmosféra a realistické pojetí
 • Grafika a ozvučení
 • Pestrá a zábavná náplň misí
 • Míra interaktivity s okolím
 • Detailní propracování zbraní a výbušnin
 • Taktické možnosti a nutnost přemýšlet
 • Občasné nalezené chybičky
 • Misí je jen 21… my – chceme – ještě -!
 • Co byste tady chtěli dál číst u hry s hodnocením 9/10?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 22 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A