První dojmy z hraní českého skvostu Hidden & Dangerous 2

Hidden & Dangerous 2 je hrou, která navždy změní vaše chápání války – coby prostého pojmu i skutečné historické události. Pečlivě hýčkané tajemství brněnských Illusion Softworks si konečně probilo cestu na naše PC a my vám právě dnes nabízíme jedinečnou možnost prožít krásu boje, života i smrti ve zřejmě nejrealističtější válečné hře všech dob!
První dojmy z hraní českého skvostu Hidden & Dangerous 2
Seznam kapitol
 1. První dojmy aneb staňte se součástí válečné vřavy!
 2. Obrazová galerie Hidden & Dangerous 2

Psal se rok 1999 a taktická akce Hidden & Dangerous se stala živoucím průkopníkem, jenž svou kvalitou navždy zbortil neviditelnou zeď předsudků, oddělujících herní tvorbu východních a západních zemí Evropy. Proklouznout do světa „velkých“ firem se brněnským Illusion Softworks podařilo také s dalšími tituly, jejichž jména snad netřeba zmiňovat – podle známého českého rčení se však pachatel vždy vrací na místo činu a tak se i náš národní skvost znovu objevuje na monitorech našich počítačů. Snad díky tajnůstkářství tvůrců v těchto dnech dokončeného pokračování jsme o druhém dílu Hidden & Dangerous slýchávali tak málo – a věřte mi, teprve nyní mi při pohledu na okouzlující obal anglické verze (mimochodem graficky povedený, pyšnící se rozkládací formou a podobný například krabici hry Splinter Cell) i finální kvalitu hry dochází, jak osudná to byla chyba. Dost však bylo minulosti a nostalgických vzpomínek – současnost má jméno Hidden & Dangerous 2. A právě dnes se tak můžete v našich prvních dojmech seznámit s hrou, která oplývá ambicemi způsobit malý (herní i vojenský) převrat.

"Válka je hra, která se hraje s úsměvem. Nemůžete-li se usmívat, šklebte se. Nemůžete-li se šklebit, kliďte se jí z cesty, co vám nohy stačí." - Winston Leonard Spencer Churchill

Válka je jen hrou

Jeden ze známých citátů hovoří o válce coby "přirozené regulaci obyvatelstva", která je nezbytná pro zdravý vývoj lidské společnosti. Toto smutné a bohužel pravdivé heslo se prolíná do současných životů mnohých obyvatel Země, naplno a se vší hrůzou se však projevilo za první a druhé světové války. Zuřící boje spojenců a fašistů ani s desetiletími odstupu nekončí a nás tak ruka osudu (a vývojáři IS) znovu přivádí do čtyřicátých let minulého století. Proč? Abychom zde v kůži pečlivě vycvičeného týmu elitních jednotek plnili veškeré příkazy a úkoly spojeneckého vedení. Znovu se tak stáváme součástí světa, kde je každá chyba zárukou smrti a který si díky akci Hidden & Dangerous 2 doslova a do písmene zamilujete.

   
Seskok padákem patří k oblíbeným zpestřením všedních dnů průměrného vojáka * Noční obsazení základny a nepříjemné sychravé počasí * Informační briefing, který předchází každé z misí

Láska a válka? Hidden & Dangerous 2 působí jako nejsilnější droga, závislost i hluboký cit - pohltí vás, uspokojí prvním výbuchem extáze a donutí žadonit o každé další sousto. Zřejmě nejočekávanější česká hra letošního roku je v mnoha ohledech podobná svému předchůdci - stejná porce misí, stejně nápadité prostředí a další prvky, které oba tituly spojují v jeden nerozlučný celek. Léta praxe a zkušeností však zanechaly na druhém dílu svůj rukopis - Hidden & Dangerous 2 je spolu s novým dobrodružstvím Maxe Payna živoucím příkladem moderního pokračování, pečlivě odvedené práce, skvělé prezentace, zpracování... a samozřejmě hratelnosti, která je příslibem a zárukou celosvětového úspěchu Hidden & Dangerous 2.

"Válka je organizovaná hra na opravdovou smrt." - Karol Irzykowski

Ledově chladný výlet

Ideální válečná hra musí oplývat hojností a rozmanitostí misí, navíc s bonusem v podobě výletu do nejrůznějších končin světa - živoucím ztvárněním tohoto přání je právě Hidden & Dangerous 2. Měl jsem tu čest stát se součástí bojů ve více než desítce misí, které mě okouzlily svou nápaditostí i různorodostí úkolů. Zatímco v prvopočátcích vaší válečné kariéry se stanete součástí spojeneckého výsadku, jehož úkolem je najít ztraceného pilota a vchod do tajných laboratoří nacistů, hned v druhé misi se v kůži jediného odvážlivce pokusíte infiltrovat objevenou základnu, získat informace o probíhajícím výzkumu a se vší parádou a nastraženými bombami odměnit věrné diváky malým ohňostrojem. Noční dobrodružství však má svůj konec a vás tak velení posílá do další akce - nalezení a zlikvidování na ledovci bedlivě střežené základny. A to vše je pouhý začátek.

   
Infiltrace podzemní základny patří mezi jednu z nejlepších misí hry * Na odpor se vám staví také vědci, jinak pečlivě připravující nové plány a vynálezy * Úkol splněn, odplouváme pryč

Výměnou ledově chladného severského počasí za útrapná africká vedra však váš boj s německými okupanty ani zdaleka nekončí - v písečné poušti se stane vaším jediným cílem kolonel Hans Shumann, k jehož dopadení vede trnitá cesta hned několika misí. Budete tak obsazovat letiště, bránit získané pozice a nevyhnete se ani efektní letecké přestřelce na vašem útěku zpět do Velké Británie. Bez mučení (a rád) se přiznám, že jsem doslova žasnul nad rozmanitostí úkolů, které Hidden & Dangerous 2 skýtá - každá další mise je příjemným překvapením a nikdy si nemůžete být jisti, jaký průběh i cíl skýtá. Skromně bych si dovolil odhadnout, že budete krom jiného potěšeni také délkou hry - ke zdárnému dokončení mise musíte v průměru obětovat okolo 30 - 40 minut vašeho drahocenného času (jsou zde však jisté výjimky), což dává v přepočtu celkovou herní dobu v rozmezí 10 - 15 hodin. Jedná se však pouze o můj skromný odhad, který může (ale nemusí) být pravdivý.

"Válku je třeba začínat tak, aby bylo zřejmé, že se neusiluje o nic jiného než o mír." - Lucius Annaeus Seneca mladší

První akce se blíží

Vydat se vstříc dobrodružstvím po boku Hidden & Dangerous 2 však nelze bezmyšlenkovitě a náhle, byť fáze přípravy se s rostoucí chutí a touze po další porci zábavy stává nenáviděným přežitkem. I tak však každé misi předchází originální a povedený briefing, v jehož průběhu vás informátor seznámí se zadáním mise, úkoly i potencionálním nebezpečím. S jeho skončením přichází čas na čtyřčlennou sbírku elitních jednotek SAS - vycvičených, oddaných a plně loajálních vojáků, kteří byli sjednoceni pod vaším velením. Vybírat můžete z několika desítek mužů a právě v otázce postav se Hidden & Dangerous 2 posouvá do neprobádaných vod RPG titulů, jejichž příchuť je patrná na každém kroku - schopnosti vojáků jsou rozlišeny množstvím faktorů (zdraví, síla, přesnost střelby, schopnost léčení i páčení zámku atd.), které se v průběhu hry vyvíjejí a vám se tak s každou misí dostávají do rukou schopnější a "použitelnější" bojovníci. Tedy v případě, že žádný nezahyne v boji - a ani sebelepší naplánování postupu misí (či eventuelně zbožné modlitby) vás tohoto okamžiku neuchrání.

   
3D strategická mapa v celé své kráse * Nepřátelská letecká základna je bedlivě hlídána * Ani průstřel nohy nezabrání vašim vojákům v postupu misí!

Přeskočme však nudné rozpitvávání jednotlivých atributů herních postav a raději přejděme dál, k další fázi přípravy na finální vyvrcholení – a tím je bezpochyby boj. Vycvičení a věrní vojáci jsou stejně jako v reálném světě pouze polovinou úspěchu - správná logistika a vybavení jim dává do rukou mocnou zbraň, kterou dokáží předčít své fašistické kolegy. Nabídka zbraní čítá desítky vskutku velkolepých kousků, zbraně světoznámé i méně proslulé, kterým navíc zdárně sekundují doplňující předměty - nezbytný kompas, lékárničky či dynamit. Náhlý nedostatek nábojů či lékárniček lze v průběhu hry řešit prohledáním těla nepřítele a výběrem všech použitelných předmětů - v interiérech pak není nouze o "krabičky první pomoci", kterými lze alespoň částečně ošetřit rány vašich vojáků.

"Válka neurčuje, na čí straně je pravda - jenom kdo zbude." - Bertrand Arthur William Russell

Záleží jen na vás samotných

Hidden & Dangerous 2 je dle základní definice taktickou akcí, nepostrádající prvky špionáže, plížení i divokých přestřelek. Na chlup stejné jsou také mé osobní dojmy - hra vám dává jasně na výběr, jakou cestu k jejímu dokončení zvolíte. Můžete se tak stylem japonských kamikadze pustit do střílení nepřátel či zvolit rafinovanější plížení a tichou likvidaci nepřátelských vojáků. Oba způsoby jsou možné, oba vedou k úspěchu a oba mají svá pro i proti. Pozapomenout rozhodně nesmíme ani na využití dopravních prostředků - džípů, velkých náklaďáků i obrněných transportérů, které mohou významně změnit poměr sil ve váš prospěch. Ovládat lze takřka jakékoliv vozidlo, na které narazíte, a v mnoha z nich se dokonce odehrávají celé mise (např. průjezd kaňonem v džípu).

   
Vítězná projížďka dobytým letištěm * Nákladní vůz vs. letadlo – kdo s koho? * Zalétáte si také sami – a především pak budete na palubě obřího letadla bránit svůj život

Zmínil jsem se o rozmanitosti misí, výběru postav i pojízdných prostředcích, které k Hidden & Dangerous 2 neodmyslitelně patří - jaká je však hra v průběhu každé mise, v kůži jednoho z vašich vojáků? Zapomeňte na čistokrevné akční řežby - vběhnutí mezi více nepřátel je jistou smrtí, každý další krok je tak nezbytné pečlivě naplánovat (např. pomocí notně vylepšené strategické mapy - její kompletní a vyčerpávající popis vám však nabídne až naše recenze). Hidden & Dangerous 2 se navíc místy podobá hře kočky a myší - hledání výhodného střeleckého postavení, schovávání se před nepřáteli i jejich vylákání z výhodných pozic, to vše je denním chlebem. Jak navíc jistě víte, armáda je postavena na subordinaci, na zažitém pravidlu "jeden velí a druhý plní". Nic podobného v Hidden & Dangerous 2 nefunguje - ať jste již v kůži jakékoliv z postav, vaši spolubojovníci vás na slovo poslouchají a plní zadané příkazy. Těch je k dispozici nespočet (provádění všemožných akcí, od pohybu, přes útok, až po seřazení do formací), můžete jimi navíc počastovat celou skupinu i vybraného vojáka. Úroveň AI je obecně velmi dobrá a na své kolegy ve zbrani se tak můžete v boji stoprocentně spolehnout, problematické se zdají být pouze úzké chodby a interiéry obecně.

„Mír přináší bohatství, bohatství přináší zpupnost, zpupnost přináší válku, válka přináší chudobu, chudoba přináší pokoru, pokora přináší mír.“ – arabské přísloví

Ledová pára a oblaka prachu

Z předcházejících odstavců jste se mohli sami přesvědčit, čím vším je Hidden & Dangerous 2 - nemilosrdnou hrou na zabíjení, v níž vás drobná nepozornost stojí život, i studnicí pestrých úkolů a zábavy, kterou si budete moci díky multiplayeru vychutnávat dlouhé týdny. Nevyhneme se však ani letmému zhodnocení vizuální stránky hry, kterou můžete posoudit z okolních obrázků – jak je právě z nich patrné, nejnovější výtvor Illusion Softworks není graficky převratnou hrou, nepyšní a nechlubí se revolučním grafickým enginem a ani její tvůrci se nám nesnažili vmasírovat do hlavy jedinečnost vizuálního zpracování. Definitivně hodnotit grafiku mi v tak brzké fázi nepřísluší - viděl jsem nekompletní porci skvostů, které různorodé a do detailů propracované lokace nabízejí. I tak jsem doslova žasnul nad detaily a drobnostmi, které vás okamžitě očarují - pára od pusy v ledově chladném počasí se stává osudovou chybou, která prozradí úkryt nepřátelského vojáka, v drsné poušti se zvedající oblaka prachu vám dávají cennou výhodu při postupu k vytouženému cíli. Ve sněhu i písku jsou krom jiného patrné stopy postav, realismem překypuje také krev v jakékoliv své podobě (ať již skvrna na košili či kaluž na zemi). A pak je tu zmiňované prostředí - ledem a sněhem zpestřené noční procházky po pláních, výlet na ledovec, dožhava rozpálená poušť i africké slunce, před kterým není útěku. 

   
Zničení mostu je jedním z úkolů mise, která vás zavede do útrob pralesa * A most byl právě zničen * Z hustého pralesa do zasněžených Alp

Hidden & Dangerous 2 však s sebou přináší také jeden z neduhů svého předchůdce a mladšího bratra v jedné osobě - bugy či správně česky chyby, kterým se pokračování i přes snahu tvůrců nevyhnulo. Prolínání obrazu u stěn či v některých momentech problematicky se chovající taktický mód, to vše je k dostání spolu s plnou verzí hry. Pozitivní tak zůstává pouze konstatování, že od dob prapůvodního prvního dílu chyb znatelně ubylo, přesto je jejich pachuť stále patrná. Mám-li být zcela upřímný, pak jsou podobné nedostatky jedinými zápory, které jsem prozatím objevil a které mají přímý vliv na hratelnost - a to je jistě pozitivní zpráva.

"Chceš-li mír, připravuj válku" - latinské přísloví

Česká hra roku?

Přišel, viděl, zvítězil však? Jaké jsou šance titulu Hidden & Dangerous v boji s tvrdou konkurencí? Přinejmenším slušné! Nepochybujte o tom, že se bude o posledním výtvoru brněnských Illusion Softworks hovořit jako o jedné z nejrealističtějších válečných her posledních let i historie herního průmyslu. Přestože je hranice mezi hratelností a důrazem na realismus velmi strmá a úzká, tvůrcům se podařilo nevídané - zvolit správný kompromis! Hidden & Dangerous 2 není jednoduchou hrou, umí potrápit mozkové závity, každá drobná chybička se rovná smrti a nezdaru - pokud vás však již v prvopočátku nadchne, nepustí a nechá vás prožít jeden z nejautentičtějších herních zážitků. A čím že máte vyplnit zbývající dny čekání na naši recenzi? Hraním prvního dílu, který si můžete zdarma stáhnout z internetu - a věřte mi, nabyté zkušenosti v novém pokračování mnohokrát zúročíte.

Odhad konečného hodnocení: 9/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Illusion Softworks | Webové stránky hry
 • Vynikající atmosféra a realistické pojetí
 • Grafika a ozvučení
 • Pestrá a zábavná náplň misí
 • Míra interaktivity s okolím
 • Detailní propracování zbraní a výbušnin
 • Taktické možnosti a nutnost přemýšlet
 • Občasné nalezené chybičky
 • Misí je jen 21… my – chceme – ještě -!
 • Co byste tady chtěli dál číst u hry s hodnocením 9/10?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce