První dojmy z NHL 2003

Tak už to tady máme. Další rok, další hokejová sezóna a první hratelná verze NHL 2003 v podobě padesátimegového dema. Vy, kteří nejste odkázáni pouze na modemové připojení jste již možná zakusili první dávku nového ročníku. Ale přesto vám dnes nabízím své první dojmy z několika hodin strávených nad touto herní ukázkou.
První dojmy z NHL 2003

Hned na úvod předesílám, že vše co zde uslyšíte jsou pouze mé subjektivní dojmy ze samotné hry a nikoliv inzerovaný výčet zlepšení NHL 2003. Ten si můžete přečíst v této novince, ve kterém jsme přednosti připravovaného ročníku shrnuli. Protože dnešní preview je pouze z "demoverze" dá se předpokládat, že se ještě mnohé může změnit, a proto přes možná negativní vyznění tohoto článku, neberte NHL 2003 jako nejhorší hrou, která kdy vyšla. Nový hokej bude zcela jistě nejlepší simulací tohoto sportu na PC, i když na to místy demoverze nevypadá.

Věc se má tak, že v demoverzi je přístupný pouze jeden jediný zápas. Jak už bývá u EA Sports obvyklé, je jím repríza loňského finále Stanley Cupu mezi Detroit Red Wings a překvapením roku Carolinou Hurricanes. K dispozici máte jeden zápas čítající 3x5 minut, za což si tvůrci zaslouží pochvalu, neboť možnost odehrát celý zápas nebývá v demech sportovních titulů obvyklá.

Možnost nějakých voleb je víceméně minimální, můžete zvolit obtížnost, rozlišení a manuální či automatické zaměřování střel. Naprosto chybí jakákoliv možnost změny ovládání, což mě dělalo neskutečné problémy, neboť na standardy EA Sports vůbec nejsem zvyklý. Stejně tak nemůžete nastavit dodržování pravidel (nepískají se off-sidy, zakázaná uvolnění ani fauly).

Samotný zápas začíná takovým malým "intrem". V něm se představují největší hvězdy domácího týmu. Pokud pozorně sledujete vývoj hokejové série, budete změnou oproti minulému dílu doslova nadšeni. Kličky, které v krátkých ukázkách předvádí Yzerman (přihraje si puk mezi bruslemi, udělá skvělý blafák) nebo nádherné brankářské zákroky Curtise Josepha ve vás vyvolají pocit, že jste svědky poměrně velkého pokroku. To když se gólman nejdříve položí na bok s betony na sobě, aby se v následujícím momentu přes záda překulil k druhé tyčce a zarazil puk mířící do branky.

Jenže je tu velké ALE. Nevím, možná je demoverze jen trochu nedodělaná, každopádně za několik desítek zápasů jsem podobný brankářský zákrok v podání ani jednoho z gólmanů neviděl. Autorům ale nemůžu upřít snahu udělat brankáře jaksi aktivnější. Už nestojí jen tak v brance a suše nechytají jednu střelu za druhou. Právě naopak, konečně se podařilo využít efektivních zákroků lapačkou (semaforů), dále více "chodí na zem", třeba když před branku míří přihrávka a snaží se různě zasahovat do hry. Když se kotouč kutálí před brankovištěm, gólman jej vyšťouchne dál od své svatyně (bohužel tím většinou skvěle nahraje protihráči z druhé vlny).

Velkou změnou je jejich úspěšnost zásahů. Dříve jste se při nájezdu mohli ukličkovat k smrti, ale brankář jednoduše zůstal stát před brankou a sebelepší nájezd s klidem chytil. Gól padl tak po každé čtvrté vyložené šanci. Ovšem teď? Obrat o 180 stupňů! Stačí trochu před brankou zakvedlovat s pukem, vystřelit a úspěch je zaručen.

Lví podíl má renovované tlačítko v anglické originále zvané "deke" (speciální pohyb). Po jeho stisku provede hokejista hodně vymakanou kličku. Ta se dá využít při ošálení obránce a nebo právě v situacích před brankou. Tam při správném načasování dokáže blafák naprosto rozhodit brankáře. Najednou gólman leží na druhé straně branky a vy máte před sebou půlku kasy volnou a neskonale dlouhou dobu na zasunutí puku za jeho záda. Pravděpodobně kvalita kličky závisí na schopnostech každého jednotlivce, bohužel když proti sobě v demu hrají jen první pětky, nemohl jsem zjistit, jak pomáhá neznámým hokejistům.

Naproti tomu pokračuje takřka "křižácké tažení" EA Sports proti one-timerům (střelám hned z nahrávky). Jak tak sleduji, od jednoho ročníku (nepamatuji si kterého), kde byl tento způsob nejjednodušší metodou vstřelení branky, postupně se jeho úspěšnost snižuje a výjimkou není ani NHL 2003. Pokud mě paměť nešálí, gól jsem z něj za celou dobu hraní nedal. Možná jen nesprávná taktika, možná nevhodní hráči, možná jen smůla, kdo ví?

 

Střely jsou na tom nepoměrně lépe, zvláště tradiční pumelenice od modré. S výše nastavenou obtížností se procento proměňování velmi rapidně snižuje. Na "beginnera" stačí napřáhnout a brankář už dopředu loví puk z branky, na tu nejvyšší se mnohdy ani ke střele nedostanete. To proto, že hráči poměrně úspěšně blokují každou střelu. Stačí postavit tři obránce před branku a gólman se může jet občerstvit a skočit si na záchod, protože přes ně se prostě žádná rána nedostane. Zajímavostí je rozdělení ukazatele síly střely na dvě části, podle kterých poznáte zda-li je nápřah dostatečný na střelu švihem či jestli bude útočník raději střílet zápěstím.

Obranou hru jsem zas tolik nestudoval (navíc jsem měl zvláště v obranné činnosti velké problémy s pro mě nezvyklým ovládáním), takže přináším pouze jeden postřeh. Vypichování, nejdokonalejší odebírání puku v loňském ročníku, dostalo na frak. Už zdaleka není tak účinné, i když se s ním pořád dá sebrat kotouč.

Inteligence spoluhráčů se docela zlepšila. Díky absenci off-sidů, ale z toho nelze vyvozovat nějaké předčasné závěry. Každopádně je sympatické, že i po křížení si počítačem ovládaný hokejista sám od sebe najede do vhodné pozice. Potěšilo mě, že se konečně obránci neomezují jen na střely ze střední vzdálenosti, ale pokud se naskytne šance se přesunou až před soupeřovu branku.

Naproti tomu AI protivníků klesla docela hluboko. Asi se do demoverze nestihla implantovat pořádná záplata, protože i na největší obtížnosti je vám počítač spíše pro smích než vyrovnaným soupeřem. Když jsem po několika vítězstvích na nejvyšší obtížnost pro srovnání vyzkoušel starou NHL 2002 dostal jsem výklep 4:1. Demoverze  NHL 2003 je dosti pomalá, takže se hodí hlavně začátečníkům k jejich prvním krůčkům v hokejových arénách. Ono je to logické, EA Sports se snaží nalákat nové lidi a staří fandové si bez ohledu na demoverzi nakonec stejně plnou verzi koupí.

Jako vždy najdeme na hře spousty roztomilých detailů. Například diváci po zápase opouštějí ochozy, hráči na střídačce se při šancích nakloní přes mantinel a přibylo několik zajímavých animacích po gólu (bohužel občas trochu podivných).  Pro zlepšení "dramatičnosti" je přítomna i speciální kamera (osobně ji nazývám "zahazovačka šancí"). Opět když se řítíte sami na brankáře, hra se jakoby zpomalí, ochozy ztichnou, pohled se přiblíží za záda najíždějícího útočníka a za tlukotu jeho srdce dokonale rozhozeni nečekaným pohybem kamery máte pro větší "dramatičnost" skórovat. Kdo z vás měl tu možnost vidět toto v NHL 2002 a zhrozil se, tak mu bohužel musím říct, že je TO tady zase! No nic, plusem je, že to snad půjde vypnout (ne však v demoverzi).

Graficky se mi nový díl nijak nezalíbil. Z nadhledu vypadá nachlup stejně jako předchozí ročník a při zoomu se mi zdálo, že je dokonce horší. Hráči více vypadají jako Klapzubáci, dresy jsou jaksi nepovedené, zvláště jmenovka na zádech vypadá ošklivě. Nový vychvalovaný reálný zvuk mě také moc nepřesvědčil. Ano, při střele do tyčky se ozve hlasitější zvuk než bylo zvykem, ale jestli toto má být reálnější, tak tedy nic moc.

Co dodat? Věřím, že všechny mé připomínky budou v plné verzi opraveny, a že demo bylo pouze "šité horkou jehlou". I přes některé nedostatky, mě NHL 2003 dokázala zaujmout a doufám, že se nakonec dočkáme ještě větších zlepšení. Nezapomeňte, nová sezóna začíná 20. září!

Mimochodem zmiňovanou demoverzi si můžete stáhnout zde.

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |